Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

Witam szanownych Panów :).

Przyszła kolej i na mnie- zaczynam ocieplenie poddasza. A zaczynam od zabezpieczenia szczeliny wentylacyjnej pod deskami ( dach z pełnym deskowaniem ,papą, krokwie 18 cm , wełna z maty 16 cm pomiędzy nie . Według zaleceń zaczęłam między krokwiami mocować zszywkami siatkę do dociepleń 2 a potem 3 cm od desek. Niestety nie spełnia to swojej funkcji- nawet po lekkim uciśnięciu palcem siatka na środku spokojnie dotyka do deskowania ( a więc moja szczelinę diabli wzięli ). Co wobec tego robić?, Na razie prace wstrzymałam i myślę :? Jak dobrze to wykonać? Zastosowanie sznurka - to będzie zapewne to samo. Macie jeszcze jakieś inne patenty? Czytałam ,ze niektórzy umieszczają w tej szczelinie paski styropianu - tylko czym to przykleić? Gdyby taki pasek dać na środku przestrzeni między krokwiami i na to siatka - to może zaczęłaby ona spełniać swoja funkcje- po bokach trzyma dobrze , ale kilka centymetrów od krokowi już nie :(. A może mocować ja 5 cmod desek i wtedy po przyciśnięciu zostanie ta szczelina 2 cm?

poradźcie coś bo już mnie oczy bolą od przeglądania forum - a odpowiedzi nadal brak.

pozdrawiam

Edytowane przez ewadora
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam szanownych Panów :).

Przyszła kolej i na mnie- zaczynam ocieplenie poddasza. A zaczynam od zabezpieczenia szczeliny wentylacyjnej pod deskami ( dach z pełnym deskowaniem ,papą, krokwie 18 cm , wełna z maty 16 cm pomiędzy nie . Według zaleceń zaczęłam między krokwiami mocować zszywkami siatkę do dociepleń 2 a potem 3 cm od desek. Niestety nie spełnia to swojej funkcji- nawet po lekkim uciśnięciu palcem siatka na środku spokojnie dotyka do deskowania ( a więc moja szczelinę diabli wzięli ). Co wobec tego robić?, Na razie prace wstrzymałam i myślę :? Jak dobrze to wykonać? Zastosowanie sznurka - to będzie zapewne to samo. Macie jeszcze jakieś inne patenty? Czytałam ,ze niektórzy umieszczają w tej szczelinie paski styropianu - tylko czym to przykleić? Gdyby taki pasek dać na środku przestrzeni między krokwiami i na to siatka - to może zaczęłaby ona spełniać swoja funkcje- po bokach trzyma dobrze , ale kilka centymetrów od krokowi już nie :(. A może mocować ja 5 cmod desek i wtedy po przyciśnięciu zostanie ta szczelina 2 cm?

poradźcie coś bo już mnie oczy bolą od przeglądania forum - a odpowiedzi nadal brak.

pozdrawiam

 

Witam,

Sam niedawno to robiłem i zastosowałem do tego celu sznurek od snopowiązałki (biały, Rom-Kon kiedyś o nim pisał, w tym wątku). Przybijałem go trakerem (zaopatrzyłem się w elektryczny, bo zwykłym to dłoń po jakimś czasie boli) do boku krokwi, jakieś 2-3 centymetry od membrany. Na zdjęciu zaznaczyłem to białymi liniami (po prawej stronie zdjęcia, sorry za jakość ale zdjęcie z telefonu) aby było bardziej widoczne

 

http://www.morze.fpga.pl/Zdjecia Skwierzynka/ocieplenie poddasza.JPG

 

Jak już wciśniesz wełnę pomiędzy krokwie to najlepiej jest wkręcić wkręty w czoło krokwi i na nich rozciągać sznurek. W ten sposób łatwo się go naciąga.

 

Powodzeni

Edytowane przez Husy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli jest to połączenie sztywne to ja robię to tak:

 

...najpierw fazuję jedną płytę (albo sufit albo skos) i gruntuję... póżniej wypełniam szczelinę szpachlówką vario lub uniflot i wyrównuję krawędź "skrobiąc" po płycie ostrą krawędzią pacy...

 

http://images8.fotosik.pl/190/c7cd3cb0075b2ee4med.jpg

 

http://images8.fotosik.pl/190/4bca324ce2d7c4e9med.jpg

 

http://images8.fotosik.pl/190/69a08893b2890c31med.jpg

 

na tak przygotowaną krawędź nanoszę rzadszą niż do spoinowania szpachlówkę (ja to robię pędzlem tzw. angielskim - dobrze i szybko się rozprowadza) oczywiście bez żadnych grudek i wklejam taśmę... ja stosuję taśmę "amerykańską"

 

http://images45.fotosik.pl/185/8edc4119092db935med.jpg

 

http://images38.fotosik.pl/180/40b543e5578e6eccmed.jpg

 

...ale można zastosować z wkładką aluminiową... lepsza jednak "amerykańska" :wink:

 

http://images8.fotosik.pl/190/bda4b28654157493med.jpg

 

http://images8.fotosik.pl/190/f2e40edea6f63ca1med.jpg

 

 

...a połączenie ślizgowe niech wytłumaczy Flash - preferuje ten typ łączenia więc niech się pomęczy :wink:

 

 

...przesunięcie łączenia płyt skos-sufit u mnie też mogło być trochę większe ale wyszło jak wyszło i chyba będzie dobrze

...gwarancja jeszcze na to jest... :wink:

 

Czy przed wklejeniem tasmy czekasz az pierwsza szpachlowka wyschnie?

Kolejne pytanie, czy boczne plyty wykoncenia okna dachowego krecisz tylko tuz obok krawedzi skosu (do profila UD), prosze potwierdzic ze nie przykreca sie plyty do okna.

Dzieki.

Rom-Kon - czy w razie potrzeby mozna przedzwonic, telefon juz mam

Edytowane przez Namtar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem ten temat na szybko ale ma ponad 50 stron .......

szybkie pytanie

MUSZĘ ZAKUPIĆ WEŁNĘ DO OCIEPLENIA

18 cm i 5 cm

wszyscy mi polecaja SUPER MATĘ - ja ciągle myślałem o UNI MACIE

czy opłaca się dopłacać do Super Maty ?

jak dla mnie wychodzi ponad 1000 zł na całe poddasze ok 130 m2

 

PROSZĘ PODPOWIEDZCIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem ten temat na szybko ale ma ponad 50 stron .......

szybkie pytanie

MUSZĘ ZAKUPIĆ WEŁNĘ DO OCIEPLENIA

18 cm i 5 cm

wszyscy mi polecaja SUPER MATĘ - ja ciągle myślałem o UNI MACIE

czy opłaca się dopłacać do Super Maty ?

jak dla mnie wychodzi ponad 1000 zł na całe poddasze ok 130 m2

 

PROSZĘ PODPOWIEDZCIE

 

Piszesz posta wiec kompa masz, hmm pewnie excela tez, znajdz sobie jaki jest wsp. przenikania ciepla w obu wersjach, policz po ilu latach splaci Ci sie roznica. Zastanow sie nad inna welna, dla mnie wyszla taniej a wsp przenikania prawie ten sam :)

Czym opalasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę i myślę ciągle o wietrzeniu tej wełny. Co wy na taki sposób - zamiast dawać sznurek, siatkę czy styropian - dać rurki plastikowe z dziurkami po bokach- takie jak do drenażu ziemi - położyć wzdłuż pól między krokwiami - po 2- 3 takie rurki ( cos takiego - http://www.allegro.pl/item1061291599_rura_drenazowa_50_rury_drenazowe_drenarska_dren_i.html). Szczególnie ,ze ja mam dach dość skomplikowany , kosze wypukłe i wklęsłe, wole oczka. Oczywiście nad styropianem na elewacji ,a pod deskami mam 2 cm przerwę ,dla wentylacji zabezpieczoną takim narożnikiem z siatką do elewacji - estetycznie i funkcjonalnie - mój patent :)( cos takiego- http://www.profmet.pl/?mod=23&t=cP&cPath=7 - daje linka dla zastanawiających sie jak to wykończyć - polecam - mam nadbitkę i ładnie to wygląda).Powyżej przerwa w deskowaniu i papie w kalenicy. Niestety niektóre z pól miedzy krokwiami zaczynają się w koszu - tu nie dałam otworów nawiewnych bo bałam się przeciekania - a specjalne nawietrzniki ( np , Tegoli ) nie zmieściły się - bo mam karpiówkę i laty co 10 cm :(. CZy jeśli dam takie rurki napowietrzające np dołu sąsiedniego pola ( gdzie jest nawiew) , poprowadzę je pod krokwią do tego pola gdzie nie ma nawiewu - to bardzo będzie przeszkadzać przy późniejszym ocieplaniu? Dodam ,ze planuję 16 cm wełny między krokwiami i 5 cm pod.

Bede wdzieczna za odpowiedź.

pozdrawiam

Edytowane przez ewadora
dodałam linki ze zdjęciami - moze się komus przydadzą :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez tak właśnie kombinuje :). Ciekawe co na to nasi fachowcy :)). Czy byliby bardzo wściekli , gdyby przyszli ocieplać poddasze a tu system plastikowych rurek :?Takie rurki są zresztą tańsze niż te drenarskie. W przypadku przeprowadzania ich pomiędzy "polami krokwiowymi" pewnie nawet byłoby niewskazane , aby rurka miała otwory - bo powietrze ma dojść do konkretnego miejsca. Jeśli by tak mogło być to teraz dla mnie ważne jak rozmieścić rurki pod krokwiami , aby nie przeszkadzały potem w ocieplaniu Edytowane przez ewadora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja próbowałem wszystkich metod i sposób Zbycha jest najlepszy ( najszybszy ) tylko wełnę trzeba mieć twardą bo inaczej nic z tego. Unimata się do tego nie nadaje ja musiałem specjalnie dokupić do tego Rocktona 5cm na pierwszą warstwę, a paski styropianu przykręcałem gipsowkrętami do drewna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm w sumie ciekawy pomysł

mam taki peszel karbowany giętki fi28

potestuję, pomontuję i zrobię zdjątka\

 

@Ewadora

daj więcej wełny pod krokwie tak z 10 i masz problem z bańki (prawie)

ciesze się,ze nie potępiasz w czambuł : ).

Co do grubości wełny to mam już kupiona URSA SF32 16 cm oraz DF35Gold 5 cm .Specjalnie kupiłam lepszą wełnę,aby nie zabierac przestrzeni na poddaszu ( i dać pod spodem 5 cm a nie 10 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powietrze ma przepłyac swobodnie szczelina, zadne rurki.

ale te rurki będą rozprowadzać powietrze stając sie jednocześnie listwami dystansowymi - tak to sobie wyobrażam przynajmniej. W miejscach gdzie nie mam napływu powietrza - doprowadzę chociaz trochę z sąsiednich "pól"

listwy dystansowe tylko w przypadku motazu wiatroizolacji.
- tego to nie rozumiem :(

dla weln "twardych" nie trzeba zmijkowac dla weln miekkich tak, trzeba rozciagnac sznurek, zmijke min. 3cm od deskowania.
- a moja wełna to twrda czy nie?- bo nie wiem?

by w twoim przypadku spełnić wymagania konieczne będzie nadbicie krokwi o 1cm.
to nabijanie o 1cm to w związku z proporcjami 18:16 - krokiew do wełny czy tez aby ułatwić mi prowadzenie rurek?

 

w przypadku dalszego utrudniania sobie i izolacji zycia, zycze powodzenia.
Ja nie chce sobie ani izolacji utrudniać życia - tylko naczytałam sie na FM o wilgoci w wełnie w przypadku braku wietrzenia - od razu widzę grzybiejące , butwiejące, gnijące krokwie a potem zawalenie się dachu :(((.

Dlatego zadaje sobie cały czas trud -czytam i czytam ,ślęczę i szukam różnych rozwiązań aby za 20 lat moja więźba nadal stała.Mój dach to w końcu 1/3 ceny mojego domu - a krokwie to coś co ten dach nosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czemu ale nie ma alternatywy dla nawiewników w naszych sytuacjach

ja mam też ten problem, brak napływu dla połaci zaczynających sie od kosza

straaasznie mnie to trapi

daszków wentylacyjnych nie ma i juz nie będzie

co zrobić

ano fachowcy określają problem jako pomijakny

ale sznurkować koniecznie

chciałem nawiercać - brzydko i strach

ten pomysł godny rozważenia

 

pomyślę, prześpię sie i przetestuję :)

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki Flashback -ale z twojej wypowiedzi nic nie rozumiem. Możesz jaśniej?To znaczy źle zrobiłam ,ze kupiłam SF i DF? A czym one sie róznią? SZczerze powiem , aż tak się nie wczytywałam w specyfikacje wełny - chciałam by była jak najcieplejsza i to wszystko. Tekstu o deweloperze wcale nie rozumiem :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się ,że póki co nie ma SF 32 w grubości 5 cm ( najcieńsza to 10 cm) - ja nie znalazłam, stąd druga warstwa to df35 ( tak jak pisałam wcześniej zależało mi ,aby nie zabierać za dużo przestrzeni pod dachem). U mnie dach to papa na deskowaniu ,a wyżej dachówka- dlatego moim zdaniem niezbędna jest szczelina wentylacyjna. To jak? mogiem porozkładać rurki napowietrzające w poprzek krokwi ?Nie będzie to za bardzo uciążliwe dla majstrów ocieplających poddasze?

 

Jak tam Manieq twoje testy?

Ja miałam zakupić dziś nieco rurek -ale nie zdążyłam - a do najbliższego sklepu budowlanego 20 km :(

Edytowane przez ewadora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...