Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

A ja troche z innej beczki, pewnie prostackie pytania ale musze sie upewnic jak to zrobic. Na przeszukiwanie forum zabraklo czasu. Zalaczam rys. pogladowy przekroju mojego poddasza.

http://img203.imageshack.us/img203/3737/ocieplaniepoddasza.jpg

 

Pytania moje to:

1) Jak wykonac ocieplenie za przedscianka (?), luzem napchac welny ile wlezie czy jakos inaczej w jakims porzadku?.. nie wiem.

2) W jaki sposob przedscianka/scianka dzialowa powinna sie "zazebic" z konstrukcja dachowa (?) - jak w tym miejscu powinno przebiegac ocieplenie dachu?

 

Bede bardziej niz wdzieczny za wszelkiego rodzaju podpowiedzi, szczegolnie wizualizacyjne. Pozdrawiam.

Edytowane przez maysee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

podbijajac temat mam kolejne pytanko z tym mniej lub bardziej smiesznych:

Istnieje jakas zasada kiedy nalezy wykonac stelaz podwojny a kiedy pojedynczy (jedno i dwu plaszczyznowy), jedno pomieszczenie (dokladnie lazienke) mam juz zrobione(a) - wykonalem tam stelaz pojedynczy gdyz sufit ma wymiary 2,8x1,1 wiec jest bardzo maly. Teraz czeka mnie wykonanie sufiku w pokoju gdzie jego powierzchnia to ok 15m2. Problemem jest to ze jetki biegna w ten sposob ze przy scianie szczytowej jest ona oddalona o ok 50 cm wiec duzo za duzo aby pozostawic profil glowny przez podwieszenia (wg Knaufa to max 15 cm). Bede musiam nabic "pseudo" jetke tylko po to aby podwiesic do niej profil. Jakie wieszaki s tosujecie przy podwieszaniu profilow glownych w podwojnym stelazu - wieszak kotwowy "grzybek" nie zda egzaminu bo musialbym go skrecic o 90 stopni wzgl. jetki - moze zastosowac wieszak obrotowy - ten na drucie ?

Czy moze lepiej (napewno prosciej ale nie o to pytam) wykonac stelaz pojedynczy na grzybkach, lecz dla pewnosci dac je gesciej - plyty sa ognioochronne co wieze sie z wiekasza ich masa - dlatego chcialem wykonac bardziej stabilny stelaz.

Prosze o odpowiedz i ewentualne porady.

Edytowane przez Namtar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie bo nie potrafię sobie tego jakoś wyobrazić a wątek dość rozległy- jeżeli między krokwie damy wełnę, to jak "przyczepić tą pod krokwie? Mam dość grube krokwie( czy wysokie) 20 cm i chciałem tam dać 20 cm wełnę i 5 na krokwie jak z łączeniem tych dwóch?

 

Mam dach dwuspadowy jętkowy- powstanie mi stryszek na którym będzie rekuperacja itd - chcę dać wełnę do samej kalenicy - w takim razie pytanko ile dać wełny w "sufit" między stryszkiem a poddaszem?

 

Czy ta dolna na krokwie to mogą być płyty wełny sztywnej czy z rolki?

 

pozdrawiam

 

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie bo nie potrafię sobie tego jakoś wyobrazić a wątek dość rozległy- jeżeli między krokwie damy wełnę, to jak "przyczepić tą pod krokwie? Mam dość grube krokwie( czy wysokie) 20 cm i chciałem tam dać 20 cm wełnę i 5 na krokwie jak z łączeniem tych dwóch?

Czy ta dolna na krokwie to mogą być płyty wełny sztywnej czy z rolki?

 

pozdrawiam

 

Artur

Wieszaki mocujesz 7-8cm poniżej poziomu krokwi, wełnę nabijasz na wieszaki, te grubsze trzymają się w miarę, co najwyżej przekładasz przez dziurkę w grzybku gwoździa i jest ok. Przy wełnie grubości 5cm jest trochę gorzej bo lubi spadać, ja u siebie łapałem punktowo takerem do krokwi i zdało egzamin. Ja dawałem wełnę z rolki, z płytami może być problem z rozkładem tak żeby się to kupy trzymało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie bo nie potrafię sobie tego jakoś wyobrazić a wątek dość rozległy- jeżeli między krokwie damy wełnę, to jak "przyczepić tą pod krokwie? Mam dość grube krokwie( czy wysokie) 20 cm i chciałem tam dać 20 cm wełnę i 5 na krokwie jak z łączeniem tych dwóch?

 

Mam dach dwuspadowy jętkowy- powstanie mi stryszek na którym będzie rekuperacja itd - chcę dać wełnę do samej kalenicy - w takim razie pytanko ile dać wełny w "sufit" między stryszkiem a poddaszem?

 

Czy ta dolna na krokwie to mogą być płyty wełny sztywnej czy z rolki?

 

pozdrawiam

 

Artur

Pierwsza warstwa wełny trzyma się na sznurku a drugą ja "wciągam" po oprofilowaniu więc nie ma problemów bo profile trzymają... ja najpierw robię stelaż z profili i kontroluję łatą czy nie trzeba czegoś skorygować, jeśli tak to odkręcam grzybka i powtórnie przykręcam już "z ręki" do laty a jesli będzie już wełna to niestety nie da się...

 

druga sprawa- wełna w sufit... ja zalecam pełną grubość tak jak na skosach... tu nie warto szukać oszczędności a brak dobrej izolacji powoduje niepotrzebne ogrzewanie stryszku... temperatury na stryszku przy wełnie w krokwiach raczej nie spadają poniżej zera (zimą) i nie wzrastają do temperatury piekarnika latem... czyli typowo umiarkowany klimat...

 

trzecia sprawa... rolka czy płyta...

 

jesli chodzi o wybór pomiędzy roką czy plytą ja preferuję pierwszą warstwę w rolce a drugą z płyty wtedy najmniej odpadów

ale mała uwaga... wełna rockwoola o grubości powyżej 18cm w rolce przy rozwijaniu portafi się rozrywać... zbyt gruba na zwinięcie... przy 15cm nie ma problemu... przy 18cm już się pojawia ale jeszcze sporadycznie a przy 20cm niestety standard... nie dotyczy to wełny (maty) rozprężnej (rosnącej) np. isovera (szklanej) ...

 

ogólnie wełna w rolce jest bardziej elastyczna a w płytach sztywniejsza....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ile was kosztowało obrobienie okna dachowego karton - gipsem??? Oczywiście chodzi mi o cenę wraz ze stelażem i wełną.

 

robocizna od 160-450zł

 

a według czego to wyliczyć? od czego to zależy?

 

hmm od wielkosci garazu? ;)

 

a poważnie???

 

...jeśli garaż na 3 samochody to spokojnie 450zł jeśli tylko wiata garażowa to nawet 160zł możne być dużo

 

...a poważniej hmm no cóż... są rożne okna i różne sposoby obróbki... czasem trzeba nawet podcinać krokiew bo płyta nie wchodziła a o izolacji nie wspomnę... ale ogólnie "bierze się" 200-250zł od sztuki.... ale czasem już wlicza się w metry... jesli biorą 45zł za m2 poddasza to za każdy "zakręt" dodatkowo np. 250zł a jeśli biorą 80zł/m2 to potrafi to już być bez doliczeń....

Edytowane przez Rom-Kon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki system wybrać na poddasze chodzi mi o wszelkie profile.

 

Czy mam szukać konkretnego producenta np Rigips albo Knauf czy brać to co mają w miejscowej hurtowni budowlanej.

 

Tylko ja znam życie to w tej miejscowej hurtowni będą mieli jakieś najtańsze profile no name.

 

Od czego zacząć ten temat bo jakoś nie wiem jak do niego podejść.

 

A może macie jakieś namiary na dobrą hurtownię w okolicach Warszawa-Płock-Ciechanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki system wybrać na poddasze chodzi mi o wszelkie profile.

 

Czy mam szukać konkretnego producenta np Rigips albo Knauf czy brać to co mają w miejscowej hurtowni budowlanej.

 

Tylko ja znam życie to w tej miejscowej hurtowni będą mieli jakieś najtańsze profile no name.

 

Od czego zacząć ten temat bo jakoś nie wiem jak do niego podejść.

 

A może macie jakieś namiary na dobrą hurtownię w okolicach Warszawa-Płock-Ciechanów.

 

System to cały zespół materiałów od wieszaków poprzez profile, płyty, wkręty, spoinówki do samego finiszu... no i na taki system jest gwarancja bo jeśli zastosuje się profile rigipsa, płyty nidy a spoinówki i finisze knaufa to wszystko spadnie a jeśli już nie to spękają wszystkie łączenia - to jest własnie system....

 

a poważnie.... profile różnią się grubością i przez to ceną... "firmowe" o grubości 0.6mm są dużo droższe od równie dobrych 0.5mm firmy BudMat

 

o ile trudno dostać profile typowo no name o tyle już złączki i wieszaki do profili już trzeba dobrze wybierać bo właśnie w tym asortymencie jest dużo no name - tu polecam jednak firmówki... z firmy "krzak" potrafią się wypinać no i blacha to chyba z puszek po piwie...

 

...nie szukaj hurtowni zbyt daleko bo ewentualne zyski pochłonie transport a w porządnej hurtowni jeśli nie mają na stanie to sprowadzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a poważnie.... profile różnią się grubością i przez to ceną... "firmowe" o grubości 0.6mm są dużo droższe od równie dobrych 0.5mm firmy BudMat

 

Czy miałeś na myśli ten BudMat

 

Właśnie dzwoniłem do miejscowej hurtowni mają profile Stalprodukt podobno 5mm grubości

 

Jest to dobry producent?

Edytowane przez odaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wieszak wysuniety nie mniej i nie wiecej jak 10cm (pomijajac oczywiscie miejsca gdzie konieczne jest wieksze wysuniecie.

 

A czy wysunięcie wieszaka na 12-13cm jest błędem? Wełnę 10 cm nabijam na wieszaki, profile CD trzymają wełnę praktycznie jej nie ugniatając.. OK, traci się trochę więcej poddasza ale wełna nie jest ściśnięta przez profile.. Co myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy miałeś na myśli ten BudMat

 

Właśnie dzwoniłem do miejscowej hurtowni mają profile Stalprodukt podobno 5mm grubości

 

Jest to dobry producent?

tak to ten BudMat a Stalproduktu nie znam.... niestety... ale możliwe że na nich robiłem chociaż o tym nie wiedziałem...

 

...i nie 5mm tylko 0,5mm ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wysunięcie wieszaka na 12-13cm jest błędem? Wełnę 10 cm nabijam na wieszaki, profile CD trzymają wełnę praktycznie jej nie ugniatając.. OK, traci się trochę więcej poddasza ale wełna nie jest ściśnięta przez profile.. Co myślisz?

nie jest błędem! Nawet tak ma być! wełna powinna być luźno pod profilem a nie zagniecona czyli jeśli wełna to 10cm a profil ma 3cm to dół wieszaka powinien być opuszczony na min. 13cm... jesli nie nabijasz wełny przed profilowaniem tylko później ją wsuwasz to jeszcze jeden cm luzu by lepiej szło (pomiędzy warstwami wełny nie zrobi się szczelina) oczywiście dodatkowo dochodzi niwelacja nierówności krokwi... jeśli będzie to oznaczalo ściśnięcie wełny o np. 1cm nie ma problemu ale wiecej to już grozi miejscowym oslabieniem izolacyjności wełny - czy wielkim? trudno powiedzieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Pierwszy raz na tym forum, oczywiście zaczynam od pytania :)

Przeczytałem cały wątek i nigdzie nie widzę odpowiedzi na pytanie użytkownika "lukaszkuch" a mianowicie :

W jaki sposób wykończyć kawałek ścianki kolankowej przy murłacie, żeby dokładnie zobrazować posłużę się fotką "lukaszkuch" (mam nadzieję, że się nie pogniewa) ponieważ mam bardzo podobną sytuację:

http://img193.imageshack.us/img193/6123/img8516n.jpg

Dodam, że ścianka będzie otynkowana zaprawą cementowo wapienną. Człowiek od tynków stwierdził ze przybije do murłaty metalową siatkę (rapca) i otynkuje ściankę kolankową wraz z murłatą , w innym temacie wyczytałem że przykręcają styropian i zakładają siatkę ? A może dać profile CD na ES'ach i zrobić kawałek ścianki z płyt K-G

Proszę o pomoc bo niebawem zaczynam tynki na poddaszu i nie wiem co z tym fantem zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki trochę namieszałem, okazuje się że wcześniejsza fotka nie do końca ukazuje mój problem, akurat znalazłem fotkę prezentującą moją ściankę (tu widać dokładnie jak ustawiona jest murłata na wieńcu) :

http://img801.imageshack.us/img801/526/dsc0075.jpg

Jak widać na fotce jeszcze nie zabrałem się za ocieplanie poddasza, tylko dlatego że radziliście aby wszystkie prace tynkarskie oraz posadzki były wykonane przed ocieplaniem.

Ps. Dziękuję FlashBack i Rom-Kon za cenne rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem "przekładka" to dylatacja murłaty papierem ? Można jaśniej, ja tylko zwykły informatyk :)

Oczywiście płaszczyzna skosu będzie wyznaczona.

 

przy okazji tynkow i ew. zabezpieczania krycia, w przypadku membrany nie pozwol bic foli zabezpieczajacej przez membrane do lat.

zszywkami folie do bokow krokwi.

 

Nie kumam tego ni huhu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy

 

Mamy pytanko, przymierzamy się z zoną do zrobienia poddasza za około m-c, poczytaliśmy dość dużo na forum, ale mamy jedno nurtujące pytanko???

 

O ile wypuścić folie paroizol. na ścianę i jak ją przykleić do ściany oraz jak wykonczyć zeby nie było widać oraz jak taką folię wykończyć w łazience, pod kafelki czy na kafelki przykleic a potem panele ???

 

Z góry dziekujemy za odp

 

pozdrawiamy

 

Grzes i Ania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...