Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

Hello preem82 też miałem podobne dylematy, przeczytajcie temat :"ocieplenie poddasza użytkowego" -Dużo się rozjaśni :)

co do folii to pozwolę sobie zacytować Martinezio:

"Jak zakończyc folię przy ściance działowej ?

Wywinąć na ścianę. Wcześniej nakleić tuż pod profilem taśmę dwustronną, lub nawet zwykłą malarską (aczkolwiek poleciłbym malarską z tworzywa). Folia zostanie dociśnięta do ściany i profila CD przez płytę. Wystający nadmiar się obrzyna nożykiem "tapeciakiem" na równo z płytą - masz wtedy połączenie ślizgowe, które pod koniec prac, przez malowaniem już, zaklejasz akrylem."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam. W jaki sposób powinna być ułożona wełna na poziomym suficie poddasza tak aby po bokach nachodziła na izolację pionową i jednocześnie aby była zachowana szczelina wentylacyjna dla połaci dachu? Czy stosować jakieś dystanse (np. listwy) aby wełna nie przylegała do połaci deskowania czy może ona z czasem i tak siądzie lekko robiąc szczelinę ? pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Flash, czasami Twoje posty są zbyt skomplikowane dla takich laików jak ja. W Polsce niestety żeby wybudować dom trzeba znać się na wszystkim, ale zanim zostanę ekspertem proszę o cierpliwość i wyrozumienie :)

czyli :

1.papier woskowany-parfinowany

2. siatka (rapica)

3. tynk

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam kolejne pytanie.

 

Położyłem gładź na płytach g-k i wszystko jest ok. Teraz zacząłem na parterze robić dwa małe sufity. W pierwszym położyłem dwie warstwy gładzi i podczas szlifowania w kilu miejscach widać tak jak bym przetarł drugą warstwę i w tym miejscy widać takie kręgi nierówne. Próbowałem zedrzeć to ale robi się coraz większe. Nie wiem czemu ale jak próbowałem zdrapać to szpachelką to można zdrapać drugą warstwę gładzi a pierwsza zostaje.

 

W drugim pokoju zagruntowałem pierw sufit bo myślałem że może to jest przyczyną ale pojawia się to samo. Sufit jest zrobiony tynkiem gipsowym.

 

Nie wiem czemu się tak dzieje, na płytach nie było problemu.

A jak wy nakładacie gładź. Ja w dwóch warstwach. Czekam aż wyschnie pierwsza i na to druga. Myślałem może żeby z drugą nie czekać aż wyschnie pierwsza tylko nakładać na mokrą.

Gładź to Megaron Super finish

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam kolejne pytanie.

 

Położyłem gładź na płytach g-k i wszystko jest ok. Teraz zacząłem na parterze robić dwa małe sufity. W pierwszym położyłem dwie warstwy gładzi i podczas szlifowania w kilu miejscach widać tak jak bym przetarł drugą warstwę i w tym miejscy widać takie kręgi nierówne. Próbowałem zedrzeć to ale robi się coraz większe. Nie wiem czemu ale jak próbowałem zdrapać to szpachelką to można zdrapać drugą warstwę gładzi a pierwsza zostaje.

 

W drugim pokoju zagruntowałem pierw sufit bo myślałem że może to jest przyczyną ale pojawia się to samo. Sufit jest zrobiony tynkiem gipsowym.

 

Nie wiem czemu się tak dzieje, na płytach nie było problemu.

A jak wy nakładacie gładź. Ja w dwóch warstwach. Czekam aż wyschnie pierwsza i na to druga. Myślałem może żeby z drugą nie czekać aż wyschnie pierwsza tylko nakładać na mokrą.

Gładź to Megaron Super finish

 

Pozdrawiam

Michał

...bo Megaron tak ma... niestety robią się "słoneczka".

 

megaron ma ziarno o dosyć dużej grubości i po przeszlifowaniu pierwszej warstwy uwidacznia się krawędź - to jest właśnie słoneczko (taka przecierka wygląda jak słoneczko ;)) wszystkie gładzie nie-zerówki tak mają... teraz pozostawić to... zagruntować... przemalować farbą i dopiero zrobić poprawki masą szpachlową z wiaderka tzw finiszem czyli masą zerową (zerówka bo ma tak małe ziarno że szlif schodzi do zera)

 

...a co do tego że można zdrapać warstwę wierzchnią... no cóż jak się dobrze postarasz to zdrapiesz również tynk ze ściany :D ja ostatnio tak zdrapałem 240m2 tynku gipsowego ze ściany! ...ale to już inna bajka....

 

a jesli chodzi o szpachlowanie i spoinowanie to jest "specjalistyczny" wątek:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126520-Spoinowanie-szpachlowanie-GK-kompendium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

czyli :

1.papier woskowany-parfinowany

2. siatka (rapica)

3. tynk

Dziękuję

 

1) albo papier albo papa podkładowa albo nawet grubsza folia byleby tylko odizolować drewno od tynku... jeśli murłata jest sporo cofnięta od krawędzi i za dużo by weszło tynku można wstawić styropian lub nawet cegłę (izolacja termiczna murłaty idzie po zewnętrznej stronie) i dopiero zatynkować ale również stosując przekładkę.

 

2) rapica (a właściwie siatka niejakiego Rabitza ) jest to siatka pleciona z drutu, stosowana do owijania materialow które raczej nie wiążą się trwale z tynkiem np. metalowe belki ale rownież stosuje się ją do "zbrojenia" tynku przy przejściu różnych materialow ściennych np. betonowy słup i np. cegła lub suporeks... odmianą siatki Rabitza jest siatka Leduchowskiego - jest to siatka z ponacinanej cienkiej blachy i rozciągniętej wzdłuż... ładniej wygląda i wymiennie zastępuje "rapicę"

 

3) tynk cementowo-wapienny jak sama nazwa wskazuje...... eeee no bez przesady tu już elaboratu pisać nie będę :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W jaki sposób powinna być ułożona wełna na poziomym suficie poddasza tak aby po bokach nachodziła na izolację pionową i jednocześnie aby była zachowana szczelina wentylacyjna dla połaci dachu? Czy stosować jakieś dystanse (np. listwy) aby wełna nie przylegała do połaci deskowania czy może ona z czasem i tak siądzie lekko robiąc szczelinę ? pozdr adam

 

 

wełna ścienna powinna wychodzić powyżej wełny ściennej i jeśli nawet osiądzie to będzie się stykać bocznie z wełną sufitową... oczywiście szczelina wentylacyjna musi być drożna i nie może się zamknąć (tu chodzi o "ścianę" czyli część mansardową dachu - nachylenie 80% (?) więc prawie jak ściana ;)) ...jak wykonać szczelinę? Różni ludzie róznie robią... nie ważne jak ma być dobrze i trwale! czy żmijka (flash) czy sznurek (ja) czy też siatka (Wilhelmi) lub membrana dachowa (membrana jest również wiatroizolacją) - obojętnie... tamtędy ma wiać! I to jest podstawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) 1 pytanie jaki jest koszt materiałów (filie, profile itd) bez wełny na mkw?

Witamy!

...i zaraz odpowiedź: koszt jest taki jaką cenę zaproponuje Twoja hurtownia... oczywiście zależna od jakości materiałów... czyli od... do jest duża rozpiętość... sama folia to koszt od około 0.90pln do przeszlo 3pln za m2.... to samo z profilami od 6zł/4mb do nawet 16zł/4mb...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom-Kon - Szacunek dla Ciebie :)

Jeszcze drobny szczegół, tynkarz twierdzi że rapicę przybijamy do murłaty, przecież murłata to element więźby więc będzie pracował. Jeżeli przybijemy siatkę do murłaty to nie będzie razem pracowało ? Tak na chłopski rozum to chyba będzie pękać. Skos będzie się "spotykał" ze ścianką tak mniej więcej w połowie murłaty więc nie jest to dużo tynku (jakieś 7-10 cm) może tą siatkę przymocować do ścianki kolankowej ?

Diabeł tkwi w szczegółach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom-Kon - Szacunek dla Ciebie :)

Jeszcze drobny szczegół, tynkarz twierdzi że rapicę przybijamy do murłaty, przecież murłata to element więźby więc będzie pracował. Jeżeli przybijemy siatkę do murłaty to nie będzie razem pracowało ? Tak na chłopski rozum to chyba będzie pękać. Skos będzie się "spotykał" ze ścianką tak mniej więcej w połowie murłaty więc nie jest to dużo tynku (jakieś 7-10 cm) może tą siatkę przymocować do ścianki kolankowej ?

Diabeł tkwi w szczegółach....

...nie jestem specjalistą od rzucania błotem po ścianach ale coś na ten temat wiem - przez 20 lat napatrzyłem się ;)

 

najpierw daje się "przekladkę", później albo styropian lub inny bloczek (jeśli trzeba) na to pierwsza warstwa błota takiego mocniejszego (więcej cementu) i rzadszego ....zwie się to obrzutem lub popularnie szprycą... na to daje się kleksy już normalnego tynku i siatkę (obojetnie czy Rabitza czy Leduchowskiego) się wtapia w te kleksy i dalej rzuca się tym błotem... wyrównuje się i głaska do zadanej jakości (klasy tynku ;)) Ot i cała filozofia!

 

...przyznam się szczerze że ja nie umiem tynkować! owszem małe powierzchnie to jakoś mi idzie ale sufit? Już 20 lat patrzę jak tynkarze machają kielnią i ni jak nie mogę załapać jak to się robi by to błoto ze sufitu nie spadało :D ...w moim zestawie narzędzi nie ma zwykłej trójkątnej kielni! Cała masa innych kielonek zwanych potocznie nakladaczkami ale prawdziwej kielni tynkarskiej nie posiadam... jak trzeba to radzę sobie moimi nakladaczkami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to sie nazywa prawdziwy specjalista:) przyznam że sie zdziwiłam 0,9-3,0

a poważnie czego unikać przy zakupach bez wzgledu na cenę? jak gatunkowo profile i reszta z firmy europrofil?

...Kaśka73! A poczytaj sobie troszkę na ten temat... to tylko 80stron ;)

 

...sorki nie mam już czasu... szykuję się na wyjazd na robotę... przeszło 300km....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja oczywiście proszę o poradę i podpowiedź. Otóż na moim poddaszu jest tylko wełna (1 warstwa na razie) miedzy krokwiami, natomiast brak jest jakiegokolwiek ocieplenia sufitu (którego zresztą nie ma) i tu pojawia się problem gdyż nie wiem czy robić od razu stelaż czy położyć "jakoś" wełnę nad sufitem. Mieszkam teraz na parterze więc na razie to nie przeszkadza gorzej będzie gdy się ochłodzi i trzeba będzie ogrzewać dom no i wiadomo wszystko będzie uciekać górą przez dach. Poniżej zamieszczam fotki poddasze i proszę o jakiekolwiek rady. Jak się do tego zabrać i od czego zacząć??

 

Klatka: (długość 4,4m szerokość 1,92m odległość od pojedynczych kleszczy 24cm od podwójnych 44cm odległości miedzy kleszczami ok 70cm

http://img682.imageshack.us/img682/2352/dscn6243.th.jpg

 

http://img541.imageshack.us/img541/6903/dscn6244.th.jpg

 

http://img337.imageshack.us/img337/1652/dscn6247.th.jpg

 

W pomieszczeniach odległość skosu (krokwi) do ściany murowanej max 3m

 

http://img413.imageshack.us/img413/5590/dscn6250.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sufitach podobnie jak na skosach. Papniaki do jetek. Sznurek od papniaka do papniaka (niekoniecznie tak gesto jak na zdj). Pozniej stelaz i ewntualna druga warstwa welny w poprzek na stelazu. Wczesniej dobrze by bylo usztywnic jetki nad sciankami zeby sie nie uginaly.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...