Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

po pierwsze rockwool w tym odmu mieszkać niebędzie wiec może sobie poteoretyzować, po drugie jak sam piszesz "trzeba tylko spełnić inne warunki" i tu jest pies pogrzebany, bo nie dać paroizolacji bardzo proste; mniej roboty, i koszt mniejszy (śmiesznie mniejszy ale mniejszy), ale już np. poprawni wentylować pomieszczenia to nie takie proste, szczególnie jak trzeba zrobić "drogą" wentylację mechaniczną albo tez w miarę działającą grawitacyjną (tu na 99% zal d**ę ściska jak 1/3 ciepła z domu kratą wyfruwa, wiec kratki z żaluzją, bo moze będzie dobrze itd itp)

 

tak więc bez zbędnych komplikacji i robienia sobie potencjalnych problemów na przyszłość warto wykosztować się te 100 czy 200zł na dobrą atestowaną folie paroizolacyjną i zapomnieć o tym detalu

 

 

W takim razie kto nie dał paroizolacji i może się podzielić swoimi doświadczeniami.

 

W innym wątku nie pamiętam tylko którym bo to 2 lata temu było pisały osoby które nie dały paroizolacji i nic z tego powodu się nie działo

 

Te inne warunki które trzeba spełnić to w skrócie można scharakteryzować tym że para wodna musi mieć którędy wyjść z wełny wtedy np. nie możesz nabić na strychu szczelnie płytę OSB ale musisz dać deski z przerwami 1-1,5cm.

 

Mam nadzieje że wiesz że folia paroizolacyjna nie zatrzymuje pary wodnej całkowicie tylko spowalnia jej przenikanie.

 

A jak wykonawca źle położy paroizolację i będzie gdzieś dziura wtedy cała para wodna wydostanie się to dziurą i to pod większym ciśnieniem,

podobnie jak para wodna z gwizdka czajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

moze gornolotnie lub .... :D

dobro jakim jest sprawna wentylacja budynku sluzy nie tylko osobom w nim przebywajacym a rowniez wszystkim przegrodom budowlanym.

jednym slowem nie tylko zdrowiu czlowieka ale i w glownej mierze zywotnosci budowli.

pozwolmy wiec korzystac z tego dobrodzejstwa przegrodzie dachu i zwiekszajmy jedynie opor dyfuzyjny po stronie wewnetrznej zamiast szczelnie blokowac dyfuzje.

szczegolnie w dobie wymuszen zwiekszania grubosci izolacji.

 

Dla pełnej jasności - jaka jest w takim razie konkluzja? Dawać folię paroizolacyjną w skosie dachu i w suficie (tj. podłodze strychu) jedynie w pomieszczeniach wilgotnych (np. łazienka) czy wszędzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ociepliłem strych nieogrzewany wełną 20 cm między krokwiami. Ocieplam strych wyłącznie dlatego, że będzie tam rekuperator. Mam zamiar zadbać aby strych był odpowiednio wentylowany.

 

Czym najkorzystniej i możliwie niedrogo zabudować skosy strychu? Mój wykonawca proponuje płytę GK przykręconą bezpośrednio do krokwi.Czy te płyty nie popękają (więźba choć solidna ma prawo pracować)? Czy w takim razie konieczny jest stelaż z profili? A może zastosować jakieś cienkie kontrłaty drewniane?

 

Czy zamiast płyty GK lepiej będzie przybić cienką płytę OSB lub inną płytę? (pilśniową? jeszcze inną?). Podobne pytanie było kilka stron wcześniej ale ostało się bez odpowiedzi...

 

A może zamiast sztywnej zabudowy, najlepiej byłoby przybić jakąś (geo)włókninę w celu zmniejszenia oporu dyfuzyjnego dla pary wodnej? Tylko czy wełna przez toto nie pyli?

 

Proszę o poradę.

Edytowane przez neko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

Tak myślę, że może jednak płyta KG na strychu ocieplonym nieogrzewanym też ujdzie. Wilgoci od dołu nie powinno się wiele dostać - sufit na piętrze pod strychem będzie miał następujące warstwy: płyta KG, folia paroizolacyjna, wełna 20cm między jętkami, wełna 5cm między legarami na jętkach, deski 25mm lub OSB 18mm.

 

Jeśli chodzi o wilgoć która może dostać się na strych z zewnątrz przez okna, etc. to może też będzie ok. Strych będzie wentylowany (wywietrzaki w dachu). Tak myślę, że płyta KG będzie co najwyżej pochłaniać i zwracać ewentualną wilgoć (zakładam, że nie ma jej wiele), tym samym regulując klimat. Do tego zastosowałbym jakiś uproszczony dla ekonomii (rzadszy) stelaż, bo krokwie są pewnie nie idealnie równe. Sklejka proponowana przez Flashback-a wypada niestety drożej.

 

A co z wentylacją podłogi na tym strychu przy warstwach jak wyżej? Czy między wełną a podłogą z desek lub OSB powinna być zostawiona przerwa (1-2cm) do wentylacji (przez analogię z ociepleniem dachu)? W płycie nawierciłbym wtedy otwory wzdłuż płatwi, deski na pióro-wpust są pewnie dostatecznie nieszczelne. Czy może takie zabiegi nie są konieczne skoro strych jest ocieplony (ale nieogrzewany) i można bez ryzyka grzybów i innego paskudztwa przycisnąć tę wełnę deskami lub OSB?

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez neko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja mam na szybko jedno pytanie.... (bo jakos tego na zdjęciach nigdzie nie widać) Jak prawidłowo powinna być dawana wełna do ocieplania ???

 

Czy ocieplony ma być cały dach - jadąc od ścianki kolankowej aż po samą górę dachu . rysunek :)

 

http://a.imageshack.us/img85/7316/domek3.jpg

 

kolor czerwony to wełna.

 

Czy może tak :

 

http://a.imageshack.us/img440/1200/domek1.jpg

 

Wełna na skosy oraz na sufity ??

 

Z góry dzięki za odpowiedz .

Edytowane przez cineck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja mam na szybko jedno pytanie.... (bo jakos tego na zdjęciach nigdzie nie widać) Jak prawidłowo powinna być dawana wełna do ocieplania ???

 

Czy ocieplony ma być cały dach - jadąc od ścianki kolankowej aż po samą górę dachu . rysunek :)

 

http://a.imageshack.us/img85/7316/domek3.jpg

 

kolor czerwony to wełna.

 

Czy może tak :

 

http://a.imageshack.us/img440/1200/domek1.jpg

 

Wełna na skosy oraz na sufity ??

 

Z góry dzięki za odpowiedz .

 

...najbardziej ekonomiczną jest wersja druga... ale jeśli planuje się wykorzystanie stryszku jako graciarnia lub miejsce na rekuperator to lepiej pierwszą warstwę wełny (tej co idzie w krokwiach) dać do samej góry a w jętkach (czyli pod podłogą stryszku) dać to co w krokwiach i pod krokwiami czyli pełną grubość wełny. Na stryszku już nie daje się paroizolacji (szczelnej foli) tylko zabezpiecza się wełnę czymś co ma dobry przewiew i nie pozwala wełnie się sypać na głowę... może być to np. geowłóknina lub coś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoję przez etapem ocieplenia poddasza i mam dylemat. Potrzebuję waszej pomocy. Być może temat już wałkowany, a ja gapa jestem i nie widzę, więc z góry przepraszam za ewentualne dublowanie.

A problem mam następujący: dach jest dwuspadowy, w projekcie wełna 20 cm, zwiększam do 25 i wymyśliłam, że dam 15 cm isover uni mata między krokwie i 10 cm super mata. Ale może lepiej dać 20 cm między krokwie i 5 na? Czy w ogóle jest sens kombinować z super matą zamiast uni? Współczynnik uni - 0,039, super - 0,033. A może jeszcze inaczej powinnam to zrobić??

Doradźcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszelkie sciany na stropie betonowym.

 

ok. dzieki. a czy mozliwe jest polozenie 20cm welny na stelazu? mam tak, ze w jednym pokoju stelaz bedzie obnizony w stosunku do jetek jakies 20cm. wata miedzy jetkami juz jest, ale ktos tu pisal zeby nie zostawiac takich pustych przestrzeni, wiec planuje wypelnic ta przestrzen welna. pytanie tylko czy takie praktyki sie stosuje i czy nie obciazy to za bardzo stelaza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...tylko zabezpiecza się wełnę czymś co ma dobry przewiew i nie pozwala wełnie się sypać na głowę... może być to np. geowłóknina lub coś podobnego.

Rom, pamiętasz jak rozmawialiśmy o materiale z którego miałeś worek?

W Leroyu na Targówku mają to na metry2 :) nie wiem dokładnie do czego ale na dziale ogród, jak szukałem rur to leżało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom, pamiętasz jak rozmawialiśmy o materiale z którego miałeś worek?

W Leroyu na Targówku mają to na metry2 :) nie wiem dokładnie do czego ale na dziale ogród, jak szukałem rur to leżało

Pewnie tkanina polipropylenowa. Robi sie z tego worki a także używa w ogrodzie zamiast agrowłókniny np. pod iglaki. Powietrze przepuszcza w każdym razie elegancko i jest mocna jak diabli:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom, pamiętasz jak rozmawialiśmy o materiale z którego miałeś worek?

W Leroyu na Targówku mają to na metry2 :) nie wiem dokładnie do czego ale na dziale ogród, jak szukałem rur to leżało

...a spojrzałeś może na cenę? ...bo geowłóknina (podobne ustrojstwo) jest dosyć droga...

 

Polipropylen (PP) ma dosyć niekorzystną cechę... pod wpływem promieniowania UV niestety ulega degradacji... jedyna rada to zakryć okienko wylazu na dach....

 

....i dzięki za info! Jak mają na Targówku to w innych też pewnie będą mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

ponawiam pytanie - jak zamocowac druga warstwe welny tam gdzie nie ma stelaza? np na stryszku. wiem, ze mozna nabic laty prostopadle do krokwi, czy to jedyny sposob?

 

greg

...niestety nie da się mocować drugiej warstwy izolacji bez jakiegoś stelaża... może być prymitywny z drewnianych łat lub równie prymitywny z profili... prymitywny bo można nie poziomować nie dbać o żadne zasady jak przy płytach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym można najlepiej zabezpieczyć oprawki oświetlenia będącego w podwieszanym suficie, by nie stykała się się z warstwą ocieplenia?

Czytałem o doniczkach, rurach ocynk, co będzie najlepsze?

 

...lepiej zrezygnować z takiej opcji bo nigdy to nie wychodzi tak jak powinno... za malo przestrzeni wentylacyjnej dla żarówek (przepalają się) no i problem z paroizolacją... ja zawsze radzę odpuścić sobie taki montaż ...lepiej podwiesić panel oświetleniowy i tam dać halogeny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pytanie swoje kieruję głównie do kolegi Rom-Kon, ale będę również wdzięczny za opinie innych.

 

Czy gruntujecie jakoś skosy i sufity po dotarciu na gotowo? Jeżeli tak to czym? Atlas - Unigrunt? śnieżka grunt?

Wiem jedynie że w większości pokoi będą farby różnych producentów ze zględu na paletę kolorów i zastanawiam się czy jest coś dobrego i uniwersalnego.

 

Pozdrawiam.

 

...można gruntem... może być Tytan ...Atlas... itp. ale można farbą Aquatex firmy Kabe rozcienczoną w proporcji 1:1 i to jest najlepsze rozwiązanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ociepliłem strych nieogrzewany wełną 20 cm między krokwiami. Ocieplam strych wyłącznie dlatego, że będzie tam rekuperator. Mam zamiar zadbać aby strych był odpowiednio wentylowany.

 

Czym najkorzystniej i możliwie niedrogo zabudować skosy strychu? Mój wykonawca proponuje płytę GK przykręconą bezpośrednio do krokwi.Czy te płyty nie popękają (więźba choć solidna ma prawo pracować)? Czy w takim razie konieczny jest stelaż z profili? A może zastosować jakieś cienkie kontrłaty drewniane?

 

Czy zamiast płyty GK lepiej będzie przybić cienką płytę OSB lub inną płytę? (pilśniową? jeszcze inną?). Podobne pytanie było kilka stron wcześniej ale ostało się bez odpowiedzi...

 

A może zamiast sztywnej zabudowy, najlepiej byłoby przybić jakąś (geo)włókninę w celu zmniejszenia oporu dyfuzyjnego dla pary wodnej? Tylko czy wełna przez toto nie pyli?

 

Proszę o poradę.

Płyty na takim stryszku spokojnie wytrzymają. Na krokwie trzeba dać dystans bo nie dociągnie się płyt bo wełna lekko obwisa ;) można nabić albo kontrłaty albo paski z odpadów płyt... jedną albo dwie warstwy i poprzez to dopiero przykręcać płyty do krokwi. na łączeniu płyt jesli nie wychodzi ono na krokwiach dać profil CD60 (odpady) by płyty nie klawiszowały...

 

...temperatura na takim stryszku nie spada poniżej zera bo niestety jednak trochę ciepła ucieka z niższej kondygnacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...