Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

Rom-Kom ,Flash Back jak uwazacie ktorej firmy welna jest lepsza:Isover czy Rockwool? Czy preferujecie ktoras z nich i dlaczego?Zastanawaim sie czemu wiekszosc fachowcow z ktorymi rozmawialam odradzania mi polozenie na poddaszu Rockwoola (jakos nie uslyszalam sensownych argumentow) Zaczynam podejrzewac ze po prostu gorzej sie ja uklada (bardziej kluje lub cos w ten desen )ale to tylko moje domysly wiec prosze o wasza opionie bo musze siew koncu na cos zdecydowac.

Chce polozyc 18 +10 (tylko ktora????)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kulca tez podejrzewam ze cos jest na rzeczy przy ukladaniu.Isover chyba bardziej "pecznieje" wiec pewnie etz nie trzeba jej tak idealnie docinac.Jak pisalam sa to tylko moje przypuszczenia dlatego prosze o opinie tych ktorzy maja do czynienai z welna nie od dzisiaj.Sama nie wiem czy faktycznie warto dolozyc i kupowac Rockwoola.

Moze ktos sie skusi i wypisze plusy i minusy obu firm :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm

podzielę sie taka refleksją

swego czasu zakupiłem pewną ilość "10"-tki swisspora - standardowa 0,040

później stwierdziłem że trzeba coś lepszego i trafiła sie oferta na allegro - zakupiłem óżne grubości Knauf DF32 o współczynniku 0,032 i powiem tak: pomimo że za porównywaną 10-tkę zapłaciłem 9 (swisspor) do 14,5 zł (knauf) za metr to zapłacił bym i 20 żł i wcześniej nigdy nie kupił tego swiispora

NIEBO A ZIEMIA

Swisspor to po prostu szmatai, można ją zgnieść do zera i za cholerę nie wiem gdzie te 10 cm

Knauf zachowuje sie jak materac - 10-11 cm, docinam go jak styropian po wszelkimi kątami RE WE LA CJA

Obie wełny z rolki - rolka Knaufa grubsza 1.5 raza, w rolce 5 mb, swisspora 10 :)

 

swego czasu nagrałem filmik fotokomóreczką byłem pod takim wrażeniem ale gdzieś mi sie zapodział

Pewnie przez zwoje niedoświadczenie, widziałem jeszcze u kolegi kiedyś Isovera Uni Mata 0,039 i był podobny do mojego swisspora i myślałem że tak ma być - a jednak sie okazuje że nie koniecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rockwool - wełna skalna, cięższa od szklanej, sztywniejsza, trzyma wymiary , nie siada z wiekiem, zawilgocona nie "gaśnie" , położona gorzej wygląda, nadaje się do układania grubych warstw - dolna warstwa nie siada, gryzie jak cholera

 

Isover - wełna szklana, lżejsza od skalnej, bardziej miękka, słabo trzyma wymiar nominalny, zawilgocona robi się jak ścierka, położona ładniej wygląda, dobrze nadaje się do "optykania" trudnych miejsc, z wiekiem ma większe tendencje do siadania, mniej gryzie ale dusi na płucach

 

Ogólnie - jeśli szklana to tylko z górnej półki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rockwool - wełna skalna, cięższa od szklanej, sztywniejsza, trzyma wymiary , nie siada z wiekiem, zawilgocona nie "gaśnie" , położona gorzej wygląda, nadaje się do układania grubych warstw - dolna warstwa nie siada, gryzie jak cholera

 

Isover - wełna szklana, lżejsza od skalnej, bardziej miękka, słabo trzyma wymiar nominalny, zawilgocona robi się jak ścierka, położona ładniej wygląda, dobrze nadaje się do "optykania" trudnych miejsc, z wiekiem ma większe tendencje do siadania, mniej gryzie ale dusi na płucach

 

Ogólnie - jeśli szklana to tylko z górnej półki...

 

Wodzu a jaką byś polecił ja właśnie chce taką z najwyższej półki o najlepszych parametrach izolacyjnych15+10 , może masz namiary na taką w dobrej cenie? ,możesz napisać na priv jeśli nie chcesz się narazić firmom konkurencyjnym. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

manieq82 ,Rom-Kon bardzo dziekuje za opinie .Ja tez chetnie dowiem sie ktora welne uwazasz za te z gornej polki :-) Piszesz JEŚLI wiec roumeim ze lepiej wybrac jednak skalna .A czy mozna polaczyc oba rodzaje i dac np 18 cm pod krokwie skalnej a na krokwie (10 cm ) szklanej?Pytam bo pisales ze skalna nadaje sie do ukladania grubych warstw ale moze chodzilo o to ze po prostu z innej gorzej sie to kladzie a nie ze do cienszych powinno wybrac sie szklana?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - kupuje segment w szeregówce od dewelopera - w standardzie mam ocieplenie 18-20cm wełny na dachu - ale mały stryszek na samej gorze ma być nie ocieplony. Już się zdecydowałem na dodanie z 10cm wełny i oraz docieplenie poddasza. teraz tylko pytanie - czy dać na poddaszu tylko na szerokość krokowi te 18-20cm - czy tez może dać 30cm - tak jak w reszcie budynku? W zamyśle jest zrobienie tak jakby buforu nad pierwszym piętrem (które będzie miało swoje ocieplenie). Czy to nie jest zbędne wydawanie kasy? Reszta domu jest ocieplona standardowo - ściany Wienerberger Porotherm 25 P+W oraz 12cm styropianu. Okna trochę lepsze pakiet trzyszybowy U=0,6.

Czy mógłby ktoś oszacować jaka może być temperatura na tym nieogrzewanym poddaszu? np przy -10C, -20C i -30C przy 20cm oraz przy 30cm

 

PS. Dodam - że na tym poddaszu będzie stał rekuperator

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedzcie mi czym lepiej ocieplić ścianę szczytową. Chodzi mi o miejsce styku sciany szczytowej z deskami na dachu. Ściana kończy się jakieś 18 cm poniżej desek i teraz tak się zastanawiam czy dawać tak styropian tak jak od zewnątrz czy może lepiej wełnę podczas ocieplania dachu?

 

ponowię pytanie może ktoś ma jakieś przemyślenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodzu a jaką byś polecił ja właśnie chce taką z najwyższej półki o najlepszych parametrach izolacyjnych15+10 , może masz namiary na taką w dobrej cenie? ,możesz napisać na priv jeśli nie chcesz się narazić firmom konkurencyjnym. Pozdrawiam.

 

Ponawiam pytanie ,dodam tylko że wełna będzie 18cm tyle mają krokwie, na dachu jest dachówka pod nią membrana firmy dupton czy jakoś tak ,szczeliny wentylacyjnej chyba nie trzeba zostwiać?Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem się za robienie kolejnego pomieszczenia :popcorn: i teraz przeszedłem na sposób Rom-Kona ze sznurkiem i jego wynalazkiem gdyż mam teraz długości 4.20 i tak jak Ostrzegaliście profil delikatnie na środku się ugina.

Przedtem nie było problemu gdyż były to małe pomieszczenia więc było wygodniej dla mnie niż bawienie się ze sznurkami.

 

Aha niestety choć bardzo się starałem na styku skosu i sufitu w jednym pomieszczeniu zrobiła się szczelina o długości połowy płyty i się rozszerza macie jakiś pomysł jak później sobie z tym poradzić by nie pękało to po wypełnieniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zadałam na nowym wątku ale chyba powinnam się do Was Panowie zgłosić po pomoc:

 

Temat ocieplania poddasza był wiele razy poruszany. W teorii jestem dobra. Problem się zrodził kiedy przyszli "fachowcy".

Dach mam pokryty papą termozg. potem płyta osb. Ocieplany poddasze użytkowe wełną. Wiem, ze powinna byc szczelina miedzy odeskowaniem a pierwszą warstwą wełny - min 2 cm.

"fachwcy" przyszli, jako pierwsze zrobili ze sznureczków "pajęczynkę", która miała utrzymywać właśnie wełnę w odpowiedniej odległości od dachu. potem poszła wełna i znów pajęczynka. Nie było robotników kilka dni. w tym czasie mąż poszedł obejrzeć wełnę i okazało się że jest mokra. miejscami tez nie jest zachowana szczelina.

padło pytanie- od czego jest mokra wełna. szef ekipy twierdzi, że to wina na pewno złego wykonania dachu- zła obróbka. Stąd woda na wełnie.

Nowe poddasze stało ok. 2 miesiące - w deszcze dach nie przeciekał- a bynajmniej nie było żadnych śladów. W ostatnich dniach u nas nie padało więc na pewno nie jest to "deszczówka" z nieszczelnego dachu.

Mąż dopatrzył się, że robotnicy kładli watę do samej ściany, tak że zatkali wylot szczeliny wentylacyjnej. Czekamy 4 dzień. Wydaje nam się, ze po "odetkaniu " zapchanych szczelin wata zaczyna trochę podsychać.

Pytanie: fachowiec mi wmawia, że nie jest możliwe aby wata nie przylegała w żadnym miejscu do dachu. Że miejscami ta szczelina może nie mieć tych 2 cm i nie powinno to źle wpływać na wełnę. Czy to możliwe, czy jednak należy bezwzględnie przestrzegać aby w żadnym miejscu nie stykała się wata z płytą osb i w każdym miejscu była szczelina 2 cm?

Bardzo proszę o szybką odpowiedz, nie wiem co robić, wstrzymałam kładzenie 2 warstwy wełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strych ocieplenie na wysokosc krokwi. jedyna watpliwosc to 18-20 czy znaczy to, ze krokwie maja wysokosc 20cm?

 

zima temperatura nie powinna byc nizsza niz na zewnatrz ;).

w szeregowcu developerskim rozsadne bedzie ocieplenie scian szczytowych strychu welna tak by dokladnie polaczyc ja z izolacja stropu/sufitu i izolacja polaci strychu..

 

ciężko mi jest wytłumaczyć o co mi chodzi - a więc zacznę od początku

W standardzie mam ocieplenie dachu 18cm wełny - czyli na pietrze po skosie oraz nad podwieszanym sufitem. Już się umówiłem z developerem - że dołoży mi tam 10cm wełny oraz że docieplę sobie strych (czyli skosy nad ocieplonym pietrem), który w standardzie nie jest ocieplony. Planuje dać tam 18-20cm wełny (czyli szerokość/grubość krokwi). Czy jest sens tam dać 10cm więcej wełny? Bo zamierzam mieć tam rekuperator (oraz jakieś inne graty)

 

Pytanie o temperatury - raczej były bez sensu - bo bez podgrzewania - temperatura systematycznie będzie dążyć do temperatury na zewnątrz. Dodam że małe okienko od strony południowej (przy kominie) może trochę ratować sytuacje w słoneczne dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Welna jest paroprzepuszczalna wiecobjaw mokrej welny naturalny gdy para natrafia na chlodne poszycie dachu.

Szczelina 3cm i nic nie pomorze jesli nie bedzie miala wlotu w okapie i wylotu w kalenicy badz szczytach pod kalenica.

Nie jest wina ciesli, dekarzy, ze ociepleniowcy sa do bani. Przeciez widza galy co maja przed soba.

 

dziękuję za odpowiedź. Mąż odetkał zapchany wylot i wydaje się nam, ze wełna podsyła po troszkę.

Pytam, czy prawdą jest to co mówi "fachowiec", ze wełna może miejscami przylegać do dachu, ze nie jest możliwe położenie tak wełny aby nawet cm2 nie przylegał do dachu.

Mamy wełnę taką "puszystą" a pajęczynka jest widocznie za rzadka miedzy sznureczkami wełna się wbudzuszają i miejscami "frędzle" wełny dotykają płyty osb.

Należałoby gościa pogonić, aby zrobił bardziej gęsta pajęczynkę ze sznurków, no chyba że można kupić jakieś siatki, która by przyklapiły troche te wełnę coby była pełna szczelinka?

Edytowane przez a-ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężko mi jest wytłumaczyć o co mi chodzi - a więc zacznę od początku

W standardzie mam ocieplenie dachu 18cm wełny - czyli na pietrze po skosie oraz nad podwieszanym sufitem. Już się umówiłem z developerem - że dołoży mi tam 10cm wełny oraz że docieplę sobie strych (czyli skosy nad ocieplonym pietrem), który w standardzie nie jest ocieplony. Planuje dać tam 18-20cm wełny (czyli szerokość/grubość krokwi). Czy jest sens tam dać 10cm więcej wełny? Bo zamierzam mieć tam rekuperator (oraz jakieś inne graty)

 

Pytanie o temperatury - raczej były bez sensu - bo bez podgrzewania - temperatura systematycznie będzie dążyć do temperatury na zewnątrz. Dodam że małe okienko od strony południowej (przy kominie) może trochę ratować sytuacje w słoneczne dni.

 

przemyślałem sprawę i może zrobić odwrotnie - ocieplenie po linii dachu 30cm - a w podwieszanych sufitach 18cm? Bo jeśli tak dam to więcej ciepła będzie szło z domu na strych niż uciekało przez dach. Powinno rozwiązać to sprawę ujemnych temperatur na strychu, a tylko nieznacznie podniesie koszty ogrzewania.

Dobrze myślę - cz jest jakiś błąd w moim rozumowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na pytania kolegi marcinkornacki zadane w temacie "porady eksperta"...

 

jako że nie jestem żadnym ekspertem tylko zwykłym wykonawcą więc odpowiadam tu a nie w "Poradach..."

 

Budowlanka to nie matematyka że tabliczka mnożenia nie zmienia się co rok :D Tu dzialają marketingowcy i czasem wyskakują z nowymi "technologiami" akurat jak jest na takie zapotrzebowanie... teraz idzie moda na ciepłe domki więc i wełny zalecają 30cm wcześniej moda na oddychanie wszystkich przegród budowlanych... rynek materialow i technologi jest bardzo nasycony więc trzeba błysnąć jak już nie współczynnikiem U, R, K, λ ale to jest jakaś skończoność.. no więc jeśli już nie współczynnikiem to trzeba dosypać jakieś nowe granulki jak styropian - dalmatyńczyk. W budowlance tak jak w proszkach do prania też jest moda... dziś trendy jest mieć nie paroizolacje tylko inteligentną folię proregulującą... nie wiem skąd w niej taka inteligencja...

 

Rockwool lansuje brak paroizolacji ale tylko on... reszta wręcz nakazuje... itd. itp.

 

proszę poczytać parę stron tego wątku a napewno bardziej się rozjaśni o co mi chodzi...

 

A jesli chodzi o profile to np. BudMat produkuje znośnej jakości o grubości 0.5mm ale już np. łączniki lepiej stosować porządne producentów całych systemów np. Rigips czy Knauf itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedź. Mąż odetkał zapchany wylot i wydaje się nam, ze wełna podsyła po troszkę.

Pytam, czy prawdą jest to co mówi "fachowiec", ze wełna może miejscami przylegać do dachu, ze nie jest możliwe położenie tak wełny aby nawet cm2 nie przylegał do dachu.

Mamy wełnę taką "puszystą" a pajęczynka jest widocznie za rzadka miedzy sznureczkami wełna się wbudzuszają i miejscami "frędzle" wełny dotykają płyty osb.

Należałoby gościa pogonić, aby zrobił bardziej gęsta pajęczynkę ze sznurków, no chyba że można kupić jakieś siatki, która by przyklapiły troche te wełnę coby była pełna szczelinka?

 

Jak chcesz mieć pewność żeby szczelina nie była zatkana np. przez wełnę zbyt mocno dociśniętą do OSB to możesz zrobić tak jak ja u siebie czyli łaty nabite OSB i na to wiatroizolacja. Pisałem o tym i wklejałem zdjęcia nie tak dawno w tym wątku.

 

Oczywiście że szczelina wentylacyjna musi być drożna na całej swojej długości a wysokość szczeliny zależy od wielu czynników miedzy innymi od długości połaci dachowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od jakiegoś czasu obserwuje ten wątek, a teraz sam zachodzę w głowę

w jaki sposób bezinwazyjnie ocieplić ścianę działową domurowaną bezpośrednio do deskowania,

jako początkujący inwestor nie zwróciłem uwagi i budowlańcy wymurowali ścianę na równi z krokwiami, na to poszły deski i papa, obecnie chcąc ocieplić poddasze zdałem sobie sprawę że połączenie na styku ściany z deskowaniem powstanie piękny mostek, cóż że dam nawet 20 cm waty na poddaszu jak na tych ściankach, prawdopodobnie może się wkroplić woda, podobna sytuacja jest ze ścianami szczytowymi, zastanawiam się nad wycięciem "czymś" szczeliny i włożenie chociażby 5 cm styropianu, może ktoś doradzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...