Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dzięki za odzew i odpowiedź. A powiedz mi taką sprawę: dach deskowany: dystanse lepiej zrobić ze sznurka czy 3 pasków przyciętych desek czy nie robić wcale bo grawitacja i tak wełnę pociągnie "na dół" ? Kolejna sprawa to masy: widziałem Twój filmik na youtube i widzę że używasz rigipsa vario (też chce go wykorzystać) tylko nie wiem co na finisz ? najlepiej jakby finiszowa była masą gotową. Co sądzisz o ProFin Mix ? Tynki mam cementowo-wapienne chce na nie położyć gładzie też się*nada ProFin Mix ? czy starczy kupić*coś tańszego np. megaron śmig ? czy taki tynk cementowo-wapienny przeważnie gruntujesz ? jeśli tak to czym ? wykonawca jeden polecał mi caparol dupa grunt (grunt na bazie rozpuszczalników) w super cenie 300 zł za 25l ;) ale jakby dało się*taniej to też będzie super :D

jaki sens robienia tynków cem-wap, skoro chcesz na nie położyc gładzie? czemu od razu nie zrobiles gipsowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wytłumaczyć jak krowie na granicy.

 

chyba na rowie :)

 

proste

mam ileś tam jętek idących równolegle do siebie

prostopadle do nich nabijam na wierzch kanciaki 5x10 cm ustawiając je w kant tak że tworzę szachownicę

poziom podłogi na stryszku podniósł mi się o 10cm, i między te wspomniane kanciaki daje kolejną warstwę wełny

jętki szły u mnie co 1m, kanciaki będą szły co 60cm - ustabilizowało to bardzo podłogę, a i deski którymi wybijam podłogę nie uginają się tak - krótsze odległości

 

jak będę pamiętał szczelę fotę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam trochę nietypowe pytanie czy wiatroizolacje powinno się kleić na łączeniach ,wczoraj byłem na budowie i wkładając rekę po folie stwierdziłem że wieje tam nawet bardziej niz na zewnątrz to chyba dobrze ale obawiam się czy np w zimie nie będzie mi tam wwiewało śniegu ,membrana jest kładziona z około 10-centymetrową zakładką chyba tyvek ,na dachu jest dachówka..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez wzgledu czy jest maly kat dachu czy nie, dobrze jest skleic zaklady. "problem" w tym, ze w twoim wypadku klejenie juz bedzie od wewnatrz z czasem zaklady moga sie otworzyc.

 

A dlaczego może sie odkleić od wewnatrz a od zewnątrz nie czy chodzi o to że jest różny materiał po obu stronach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

mam ileś tam jętek idących równolegle do siebie

prostopadle do nich nabijam na wierzch kanciaki 5x10 cm ustawiając je w kant tak że tworzę szachownicę

poziom podłogi na stryszku podniósł mi się o 10cm, i między te wspomniane kanciaki daje kolejną warstwę wełny

jętki szły u mnie co 1m, kanciaki będą szły co 60cm - ustabilizowało to bardzo podłogę, a i deski którymi wybijam podłogę nie uginają się tak - krótsze odległości

 

jak będę pamiętał szczelę fotę

 

Dzięki skorzystam z tego sposobu. Wysokość pomieszczenia w przypadku warstwy pod jętkami byłaby ok 250 cm, ale pomieszczenia są dość duże i raczej względy wyglądu całośći są ważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

właśnie zacząłem się bawić w wykańczanie poddasza i napotkałem na taki oto mały problem - mam wieszaki grzybkowe firmy koelner i profile cd 60 firmy budmat i wszystko niby pięknie, ale kiedy wpinam wieszak w profil to na profilu robi się małe wybrzuszenie - widoczne gołym okiem i wyczuwalne. Czy to normalne zjawisko? Widziałem też wieszaki innej firmy i były inaczej zakończone, tzn płasko i nie miały tego charakterystycznego "dziubka" na końcu jak wieszaki koelnerea. Co można z tym zrobić? A może tak właśnie ma być??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

właśnie zacząłem się bawić w wykańczanie poddasza i napotkałem na taki oto mały problem - mam wieszaki grzybkowe firmy koelner i profile cd 60 firmy budmat i wszystko niby pięknie, ale kiedy wpinam wieszak w profil to na profilu robi się małe wybrzuszenie - widoczne gołym okiem i wyczuwalne. Czy to normalne zjawisko? Widziałem też wieszaki innej firmy i były inaczej zakończone, tzn płasko i nie miały tego charakterystycznego "dziubka" na końcu jak wieszaki koelnerea. Co można z tym zrobić? A może tak właśnie ma być??

Zostawić i zapomnieć:) Miałem to samo, też profile budmat i wieszaki koelner. Nawet jak to wybrzuszenie jest widoczne to przy kręceniu płyt wbije się w karton. W każdym razie na pewno nie będzie tego widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez wzgledu czy jest maly kat dachu czy nie, dobrze jest skleic zaklady. "problem" w tym, ze w twoim wypadku klejenie juz bedzie od wewnatrz z czasem zaklady moga sie otworzyc.

 

Dzisiaj zacząłem kleić zakłady taśmą dwustronną nie wiem jakiej firmy ale mocna jak diabli 50m kosztowało 40zł ,mam jeszcze jedno pytanie czy w kalenicy też zakleić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie bo mi namieszali w głowie że zbytnio kombinuje biorąc nietypowe grubości wełny.

Założenia są takie - krokwie grubości ~19cm, membrana wysokoparoprzepuszczalna, ruszt podwójny.

 

Moje założenia: 18cm między krokwie, 8cm druga warstwa (2x2,7cm profil 2,6cm odstęp pomiędzy krokwią a pierwszym profilem).

Czy zaoszczędzić 900zł i 3 cm na poddaszu ;) zrobić 18+5cm (profil by się stykał z krokwią - dopuszczalne?) lub 20+5cm (tylko wełna będzie trochę "upchana")

Czy praktycznie nie dokładając nic zrobić 20+8cm (+80zł) lub nawet 20+10cm (+400zł) - tylko ta 20 między krokwiami...

 

Z góry dzięki za rade....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie bo mi namieszali w głowie że zbytnio kombinuje biorąc nietypowe grubości wełny.

Założenia są takie - krokwie grubości ~19cm, membrana wysokoparoprzepuszczalna, ruszt podwójny.

 

Moje założenia: 18cm między krokwie, 8cm druga warstwa (2x2,7cm profil 2,6cm odstęp pomiędzy krokwią a pierwszym profilem).

Czy zaoszczędzić 900zł i 3 cm na poddaszu ;) zrobić 18+5cm (profil by się stykał z krokwią - dopuszczalne?) lub 20+5cm (tylko wełna będzie trochę "upchana")

Czy praktycznie nie dokładając nic zrobić 20+8cm (+80zł) lub nawet 20+10cm (+400zł) - tylko ta 20 między krokwiami...

 

Z góry dzięki za rade....

O grubości warstwy wełny decyduje do ok. 16-18cm prawo budowlane (by zachować nakazany współczynnik) a o każdym następnym centymetrze decyduje Inwestor. Ogólnie rzecz ujmując absolutne minimum to 20cm wełny... standardem dziś jest 25cm... domy energooszczędne i "upasywnione" nie mniej niż 30cm wełny... oczywiście dochodzi jeszcze czynnik jakościowy tej welny ( lambda wełny λd - im mniejszy współczynnik tym lepsza wełna) czyli sam musisz określić grubość wełny...

 

moja rada: jesli krokwie mają 19cm i membrana wysokoparoprzepuszczalna to spokojnie można w pierwszej warstwie dać 18cm wełny ( standardowe grubości welny to 5-10-15-18cm wszystko inne wiąże się z dodatkowymi kosztami!) jeśli druga warstwa to 5cm to profile odsunąć na 8-9cm od krokwi i wełnę dać pod profile - takie rozwiązanie jest chyba najlepszym bo minimalizuje powstawanie mostków termicznych na cięciach wełny - im mniej cięć tym lepiej. Przy wełnie 10cm profil odsunąć na 13-14cm a przy 15cm wełny profile odsunąć aż o 18-19cm!

 

Rezygnując z rusztu krzyżowego na skosach ( o wadach i zaletach krzyżowca na skosach już pisałem -polecam forumową szukaczkę lub wujaszka Googla ;)) zyskujesz aż 3cm! Dobrze wykonany ruszt pojedynczy jest też dobry a jesli będzie coś źle wykonane to nawet krzyżak nie pomoże!

 

...i jeszcze jedno... na poddasze wydasz powiedzmy 50 000pln a zastanawiasz się nad oszczędnościami max. 900pln??? Niespełna 2% inwestycji! Rozsądny Inwestor potrafi dorzucić 2000pln np. na lepsze taśmy by później spać spokojnie! ...no chyba że to deweloperka to ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. "Krzyżowca" polecali mi wykonawcy jako optymalne rozwiązanie na terenach gdzie kopalnie szkodzą. Nie do końca chyba zrozumiałem - "Przy wełnie 10cm profil odsunąć na 13-14cm" czyli przestrzeń pomiędzy profilami zostawić pustą? Gdzieś czytałem że pozostawianie takiej pustki to błąd. Choć może faktycznie mniejszy jak szatkowanie wełny.

 

Wiec wracam do lektury wątku - troche tego jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. "Krzyżowca" polecali mi wykonawcy jako optymalne rozwiązanie na terenach gdzie kopalnie szkodzą. Nie do końca chyba zrozumiałem - "Przy wełnie 10cm profil odsunąć na 13-14cm" czyli przestrzeń pomiędzy profilami zostawić pustą? Gdzieś czytałem że pozostawianie takiej pustki to błąd. Choć może faktycznie mniejszy jak szatkowanie wełny.

 

Wiec wracam do lektury wątku - troche tego jest ;)

Lepiej zostawić te 3-4cm pustki niż ściskac wełnę w miejscu profili lub ją ciąć. Zreszta druga warstwa wełny i tak delikatnie obwiśnie i w większości wypełni pustkę. Tak się robi i nie ma co kombinować bo i po co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko,że wełna mineralna powinna być w płytach czyli sztywna!

 

Teraz to pojechałes:) Czyli wychodzi na to, że większość produktów Isovera do ociepleń poddaszy których nazwa kończy się na "-Mata"(a jest tego sporo, nie wierzysz zerknij na ich stronę internetową) jest o kant d.. potłuc i nie nadaje się do ocieplania poddaszy bo są miękkie i z rolki. I że sporo użytkowników tego forum ma poddasza źle ocieplone bo druga warstwa jest z rolki a nie w płytach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a tak ogólnie to wełna grubości 5cm to nie wełna tylko ścierka... obojetnie czy to mata z rolki czy płyty... czy skalna czy szklana... ścierka i tyle... minimalna grubość wełny w drugiej warstwie to 10cm.... takie jest moje osobiste zdanie - subiektywna ocena nie poparta żadnymi badaniami naukowymi tylko praktyką zawodową...

 

 

...no to sobie trochę posmęciłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...