Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

Witam.

Moja wspaniała ekipa od dachu zamontowała mi nad oknami i pod nimi poprzeczne krokwie. Możecie mi wyjaśnić czemu to ma służyć? Z tego co się zdążyłem zorientować w tych miejscach daje się stelaż. Przecież jak bym przykręcił płytę do tych belek to mi to popęka.

 

Rom-Kon pomożesz? Czy muszę wyrzucić te belki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rom-Kon pomożesz? Czy muszę wyrzucić te belki?

Jesli jest to w projekcie dachu to niestety nie można dowolnie wyrzucać czegoś co nam się nie podoba ale jesli jest to inwencja twórcza twoich dacharzy to może lepiej teraz usunąć bo faktycznie może być kłopot z obrobką okna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę jak wykonać sufit podwieszany krzyżowy w pomieszczeniu o wymiarach 9,16m na 3,35m.

Mój pomysł jest taki aby wzdłuż krótszego boku ułożyć co 98cm górną warstwę profili o dl 3.35m, a pod nią zamocować co 40-50cm dolną warstwę, czy dobrzę myśle, tylko jak przedłużać profile aby wyszło 9,16m?

 

Pomysł taki bo belki stropowe są rozstawione co 90cm i mają 8, wiec na połowie belki byłoby równe 98cm i profile górne zamontowane byłby by wzdłuż belek stropowych tylko opuszczone 20cm pod nimi aby zmieścić druga warstwe wełny.

 

Wieszac to na ES czy grzybkach?

 

Rom-Kon czy mógłbyś również doradzić w mojej kwestii, bo chętnie poznałbym twoją opinię, Kolega DIY doradza, żeby zrobić na pojedyńczym ruszcie, a ty co o tym myślisz czyli profile łączone o dł. 9,16m co 40cm.

 

Ruszt krzyżowy jest zawsze lepszy od pojedynczego ale czy zawsze potrzebny? jakie są wskazówki za krzyzowym? Pomieszczenie długie więc lepiej krzyżak a jesli nad sufitem jest pomieszczenie użytkowe to tym bardziej krzyżak... krzyzowy zawsze lepiej przenosi obciążenia i naprężenia od pojedynczego... ale jesli brak miejsca to nie bałbym się robić na pojedynczym... dobrze zrobiony pojedynczy jest tak samo dobry jak krzyzowy....

 

Rom-Kon zerkniesz na poniższe?

 

kolego Thermo już odpowiedziałem na Twoje pytana... dodam tylko ze jeśli jest możliwość użycia wieszaków krokwiowych czyli grzybków to zawsze lepiej ich użyć niż np. ES-ów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jest to w projekcie dachu to niestety nie można dowolnie wyrzucać czegoś co nam się nie podoba ale jesli jest to inwencja twórcza twoich dacharzy to może lepiej teraz usunąć bo faktycznie może być kłopot z obrobką okna...

 

W projekcie tego oczywiście nie ma. Oni twierdzili, że to są belki które będą właśnie potrzebne przy obróbce okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego Thermo już odpowiedziałem na Twoje pytana... dodam tylko ze jeśli jest możliwość użycia wieszaków krokwiowych czyli grzybków to zawsze lepiej ich użyć niż np. ES-ów

 

Dzięki. Zdecydowałem jednak że będzie sufit jednopoziomowy, powstanie ściana i będzie pomieszczenie, ok. 5,6mx3,3m i 3,3mx3,3m więc jednopoziomowy powinien dac radę.

 

Mam jeszcze takie pytania.

 

1.Profile UD30 na ścianach 3,3m i profile wzdłuż, czyli o dł 5,6m, płyty w poprzek do profili, czy zatem wzdłuż ścian 5,6m też dawać profile ud30?

2. Jak zrobić wówczas obniżenie pod halogeny ( 60cm szer i 10cm wys) wzdłuż ścian, wzdłuż ściany 5,6m do pierwszej warstwy sufitu podwieśic ud30 ( oczywiście ucelować w profil na płytą) i ud30 10cm pod sufitem na ścianie, ale jak to zrobić wzdłuż boku 3,3m? Dać krzyżowo profil jakieś 60cm od ściany na łącznikach do rusztu jednopoziomowego krzyżowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....jak możesz to jeszcze poczekaj.. nie wiadomo co będzie dalej... zima może wrócić...

 

Wielkie dzięki! Też tak myślałem.... moja ekipa ma chyba wolne moce przerobowe więc bardzo im zależy, żeby teraz właśnie. Pozostaje jeszcze sprawa jak ocieplić... Wczoraj przez pół nocy czytałem forum i do dziś nie wiem :) - ocieplać całe poddasze wraz ze stryszkiem? Czy tylko poddasze, a strych olać... tzn. zostawić tak jak jest (mam pełne deskowanie). Chciałem dać 15 między krokwie + 5-10 cm w profile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Mam jeszcze takie pytania.

 

1.Profile UD30 na ścianach 3,3m i profile wzdłuż, czyli o dł 5,6m, płyty w poprzek do profili, czy zatem wzdłuż ścian 5,6m też dawać profile ud30?

2. Jak zrobić wówczas obniżenie pod halogeny ( 60cm szer i 10cm wys) wzdłuż ścian, wzdłuż ściany 5,6m do pierwszej warstwy sufitu podwieśic ud30 ( oczywiście ucelować w profil na płytą) i ud30 10cm pod sufitem na ścianie, ale jak to zrobić wzdłuż boku 3,3m? Dać krzyżowo profil jakieś 60cm od ściany na łącznikach do rusztu jednopoziomowego krzyżowego?

profile UD są zbedne z punktu nośnosci sufitu... one tylko ułatwiają montaż ale nie sa niezbedne - czasem nie można ich zastosować a i tak sufit wisi...

 

...a jesli chodzi o panel oświetleniowy tzw. cover to montuje się go albo już po suficie płaskim albo jest częścią tego sufitu - zależy co chce się uzyskać... ale w Twoim przypadku pewnie będzie to jako element na suficie więc najpierw sufit i dopiero do niego panel...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki! Też tak myślałem.... moja ekipa ma chyba wolne moce przerobowe więc bardzo im zależy, żeby teraz właśnie. Pozostaje jeszcze sprawa jak ocieplić... Wczoraj przez pół nocy czytałem forum i do dziś nie wiem :) - ocieplać całe poddasze wraz ze stryszkiem? Czy tylko poddasze, a strych olać... tzn. zostawić tak jak jest (mam pełne deskowanie). Chciałem dać 15 między krokwie + 5-10 cm w profile.

jesli stryszek użytkowy a na nim kanały wentylacyjne i rekuperator to oczywiscie lepiej jest pierwszą warstwę wełny prowadzić do kalenicy jesli stryszek nieużytkowy czyli rupieciarnia i nie przeszkadzają temperatury rzędu -25 +70 to oczywiście nie potrzeba ocieplać...

 

...nalezy tylko pamietac o ociepleniu ścian szczytowych i kominow do około 1metra powyżej warstwy wełny - likwidacja mostka termicznego o którym niewielu pamięta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie pytanko z prośbą o radę. Mam ułożone już dwie warstwy wełny na poddaszu. Prognozy mówią o spadkach temperatur. Czy jeśli pozostawię wełne i nie będę ogrzewał domu, to w przypadku ponownego wzrostu temperatury nie wykropli się na niej woda? Czy też urochomić ogrzewanie zakleić wełnę folią i płytować beż szpachlowania? Na razie temperatury wahają się od 2-4 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie pytanko z prośbą o radę. Mam ułożone już dwie warstwy wełny na poddaszu. Prognozy mówią o spadkach temperatur. Czy jeśli pozostawię wełne i nie będę ogrzewał domu, to w przypadku ponownego wzrostu temperatury nie wykropli się na niej woda? Czy też urochomić ogrzewanie zakleić wełnę folią i płytować beż szpachlowania? Na razie temperatury wahają się od 2-4 stopni.

Jesli nie będzie budynek ogrzewany to raczej nic nie powinno się stać... nawet delikatne grzanie - przeciw zamarznięciu instalacji też nie wplywa znacząco na zawilgocenie ale np. odpalenie podlogówki i w krótkim czasie podniesienie wilgotności (suszenie) przy niskich temperaturach na zewnątrz to już można zrobić powódź na poddaszu!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

No ja właśnie też się zastanawiam nad grzaniem

Jesli nie będzie budynek ogrzewany to raczej nic nie powinno się stać... nawet delikatne grzanie - przeciw zamarznięciu instalacji też nie wplywa znacząco na zawilgocenie ale np. odpalenie podlogówki i w krótkim czasie podniesienie wilgotności (suszenie) przy niskich temperaturach na zewnątrz to już można zrobić powódź na poddaszu!!!!

Narazie układam samą wełnę, i przykrywam folią odrazu te pomieszczenia które zrobie. Rozumiem że grzanie może zaszkodzić zanim założe paroizolacje, czy tak?

Jak już folię mam położoną to mogę śmiało grzać i wietrzyć?

 

Tynki miałem robione w czerwcu (cementowo - wapienne), posadzki były robione w październiku. Czy mogę spokojnie grzać jak już wszędzie będzie wełna i folia, czy raczej mogę się spodziewać powodzi na poddaszu?

Pozdrawiam

gagu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A proszę podpowiedzcie jak prawidłowo powinienem ocieplić dwa pomieszczenia na poddaszu jedno nad drugim. Rysunek poniżej:

http://www.samochody.nazwa.pl/zdjecia/pokoje2.jpg

 

Mam kilka pytań i wątpliwości.

Kolor beżowy - to wełna która napewno tak musi być położona jak na rysunku, to nie podlega dyskuji bo oba pokoje będą urzywane. To samo dotyczy paraizolacji - kolor czerwony.

Pytania i wątpliwości mam następujące:

1. Czy między pomieszczeniami (między jętki) też układać wełnę, czy raczej nie ma to sensu. A jeśli układać to czy dosuwac ją do desek (podłogi) czy pozostawić przerwe pod deskami 2 cm? Na podłodze będą panele.

2. Czy jeśli położę wełnę między jętkami to czy tą wełnę też trzeba zabezpieczać paraizolacją czy nie?

3. Pomieszczenia Pokój 1 i Pokój 2 połączone są schodami, nie ma tam żadnej klapy, czy jeśli nie dam wełny między jętkami to czy pomieszczenie poniżej nie będzie niedogrzane - poniżej jest garaż.

 

Pozdrawiam

gagu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

No ja właśnie też się zastanawiam nad grzaniem

 

Narazie układam samą wełnę, i przykrywam folią odrazu te pomieszczenia które zrobie. Rozumiem że grzanie może zaszkodzić zanim założe paroizolacje, czy tak?

Jak już folię mam położoną to mogę śmiało grzać i wietrzyć?

 

Tynki miałem robione w czerwcu (cementowo - wapienne), posadzki były robione w październiku. Czy mogę spokojnie grzać jak już wszędzie będzie wełna i folia, czy raczej mogę się spodziewać powodzi na poddaszu?

Pozdrawiam

gagu

...ale z tą folią to tak trochę niezbyt poprawnie.... bo jak rozumiem folia bedzie pomiedzy warstwami wełny.... można tak zrobić ale jesli zachowa się stosunek nie mniej niż 2/3 wełny - folia - nie więcej niż 1/3 wełny.... przy dzisiejszych łącznych grubościach ocieplenia to niestety taki układ jest raczej niemożliwy do spełnienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A proszę podpowiedzcie jak prawidłowo powinienem ocieplić dwa pomieszczenia na poddaszu jedno nad drugim. Rysunek poniżej:

http://www.samochody.nazwa.pl/zdjecia/pokoje2.jpg

 

Mam kilka pytań i wątpliwości.

Kolor beżowy - to wełna która napewno tak musi być położona jak na rysunku, to nie podlega dyskuji bo oba pokoje będą urzywane. To samo dotyczy paraizolacji - kolor czerwony.

Pytania i wątpliwości mam następujące:

1. Czy między pomieszczeniami (między jętki) też układać wełnę, czy raczej nie ma to sensu. A jeśli układać to czy dosuwac ją do desek (podłogi) czy pozostawić przerwe pod deskami 2 cm? Na podłodze będą panele.

2. Czy jeśli położę wełnę między jętkami to czy tą wełnę też trzeba zabezpieczać paraizolacją czy nie?

3. Pomieszczenia Pokój 1 i Pokój 2 połączone są schodami, nie ma tam żadnej klapy, czy jeśli nie dam wełny między jętkami to czy pomieszczenie poniżej nie będzie niedogrzane - poniżej jest garaż.

 

Pozdrawiam

gagu

 

wełnę w podłogę układa się tylko po to by wyciszyć odgłosy użytkowania... pusta przestrzeń może działac jak pudlo rezonansowe gitary i nawet wzmacniać dźwięki... lepiej jednak dać jakąć izolację akustyczną...

 

jesli chodzi o paroizolację to jesli oba pomieszczenia bedą tak samo dogrzewane to nie ma potrzeby... tak samo nie ma potrzeby robić szczeliny

 

pokój nad garażem może być niedogrzany tylko wtedy jak sufit w garażu nie będzie dostatecznie docieplony a w pokojach będzie rownowaga taka jak w całym budynku z pietrem... na klatce schodowej też nie ma żadnej klapy odcinajacej a dół jest (powinien być) rownie cieply jak i góra czyli pietro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale z tą folią to tak trochę niezbyt poprawnie.... bo jak rozumiem folia bedzie pomiedzy warstwami wełny.... można tak zrobić ale jesli zachowa się stosunek nie mniej niż 2/3 wełny - folia - nie więcej niż 1/3 wełny.... przy dzisiejszych łącznych grubościach ocieplenia to niestety taki układ jest raczej niemożliwy do spełnienia...

 

Oj nie, źle sie wyraziłem. źle napisałem

układam pierwszą warstwę wełny, drugą warstwę wełny, stelaż i na to paraizolacje - (o to mi chodziło pisząc że przykrywam folią.

Mam nadzieje że teraz wiadomo o co chodzi.

Pozdrawiam

gagu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...