Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

aha a czy przed wypełnieniem spoin, kładzeniem taśmy itp gruntujecie płyty czy nie i dopiero po wszystkim, przed malowaniem ?

...cięte krawędzie po frezowaniu (fazowaniu) czyli wycięciu rowka gruntuje się gruntem i dopiero wypełnia masą szpachlową... resztę gruntuje się po szlifowaniu a przed malowaniem farbą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a ja mam pytanko do fachowców udzielających tu porad.

Pośpiesznie zakupilam wełne 15 :( a okazuje sie, że krokwie mam 18, folia wysokoparoprzepuszczalna plus dachówka ceramiczna, więc spokojnie mogłabym dać 18 +5. Wiekszość tu pisze, że 15+5 to absolutne minimum.

Więc wymysliłam sobie tak, że w tych pomiszczeniach gdzie ścianka kolankowa jest wysoka to dam 15+5x2 i tak samo na suficie bo tam przesuniecie skosu o kilka centymetrów nie ma wiekszego znaczenia., A w tych gdzie dach schodzi aż do stopu, żeby nie zabierać już dużo powierzchni to 15 +5.

Czy są jakieś powody natury technicznej, które uniemozliwiałyby to rozwiązanie czy nie ma to żadnego znaczenia, że grubość wełny w różnych pomieszczeniach będzie zróżnicowana. :wink:

 

czy ktos może wyrazić swoja opinię :(

Nie ma przeciwwskazań... tylko czy te 5 cm co uratujesz w tych "niedocieplonych" pomieszczeniach zbawi Cię? Chociaż są przypadki gdy walczy się o każdy centymetr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanko do fachowców udzielających tu porad.

Pośpiesznie zakupilam wełne 15 :( a okazuje sie, że krokwie mam 18, folia wysokoparoprzepuszczalna plus dachówka ceramiczna, więc spokojnie mogłabym dać 18 +5. Wiekszość tu pisze, że 15+5 to absolutne minimum.

 

Grubość wełny jest tylko nominalna a nie rzeczywista. Pomiędzy krokwie 18 cm zmieścisz 15 + 5 cm wełny a potem jeszcze 5 cm pod krokwie. Wełna będzie trochę bardzie ściśnięta pomiędzy krokwiami (2 cm) ale to w niczym nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze jedno pytanko do Rom-Kona :)

jak pisałem powyżej:

właśnie chcę ruszt krzyżowy dać a te "grzybki" sa wygodne bo se tylko wepnę profil

jak bym kładł równolegle do krokwi syfitowych to mam max odl niecale 5m

a w poprezk, z wykorzystaniem grzybków to max z 10-12m

 

w takim razie muszę zastosować wieszaki obrotowe żeby przymocować je z boku krokwi i dać płyty równolegle do krokwi na krótszej odległości a później druga wartswa profili prostopadle do pierwszej - tak?

a w mniejszych - węższych pomieszczeniach mogę dać profil CD na "grzybkach" w poprzek krokwi zamiast wieszaków obrotowych i pod nim druga warstwa CD ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

No i super.

"Mój wykonawca" zabrał mnie na swoją robotę. Równo jest ...nie powiem - jak była wełna układana - nie powiem bo nie widziałam, ale za 45 zł + 3 zł za mb narożnka mam dostać płyty "zaszpachlowane tylko na łączeniach " - cyt."przygotowane pod malowanie". Jak spytałam o szpachlowanie całości - odpowiedział, że tak się nie robi :o , jak zapytałam o akryl między płytą a ścianą - to on nie będzie kładł na zakurzone ściany a w ogóle to robi to malarz. :o

:x O co chodzi ? :o

...nie udawaj że nie wiesz o co chodzi.... O KASĘ chodzi! to zawsze jednak troszkę więcej pracy... jeśli robota którą widziałeś odpowiada Ci to może nie szpachlować całości... ale są inwestorzy u których to by nie przeszło... ale radzę barć usługę ze wstępnym malowaniem nawet jeśli to 3 zł drożej! wtedy dopiero będzie widać jakość wykonania!!! Ocenę jakości wykonania można dokonać dopiero po malowaniu!!! Przecież po malowaniu (wstępnym gruntowaniu farbą) jest jeszcze od cholery poprawek!

 

...a co do akrylu.... to rzeczywiście na zakurzone ściany się nie daje :wink: daje się dopiero po szlifowaniu i zagruntowaniu... gruntuje się również kawałek ściany przy narożniku i wtedy można akrylować... zadanie to powinien wykonać jeszcze fachowiec od płyt...

 

...ale tak ogólnie to ja się na tym nie znam. Każdy ma swoją technikę wykonania...:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Grubość wełny jest tylko nominalna a nie rzeczywista. Pomiędzy krokwie 18 cm zmieścisz 15 + 5 cm wełny a potem jeszcze 5 cm pod krokwie. Wełna będzie trochę bardzie ściśnięta pomiędzy krokwiami (2 cm) ale to w niczym nie przeszkadza.

Nie zgadzam się! Ściśnięta wełna ma mniejszą izolacyjność niż swobodnie rozprężona! Kamień lub szkło nie izolują tylko powietrze uwięzione w wełnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze jedno pytanko do Rom-Kona :)

jak pisałem powyżej:

właśnie chcę ruszt krzyżowy dać a te "grzybki" sa wygodne bo se tylko wepnę profil

jak bym kładł równolegle do krokwi syfitowych to mam max odl niecale 5m

a w poprezk, z wykorzystaniem grzybków to max z 10-12m

 

w takim razie muszę zastosować wieszaki obrotowe żeby przymocować je z boku krokwi i dać płyty równolegle do krokwi na krótszej odległości a później druga wartswa profili prostopadle do pierwszej - tak?

a w mniejszych - węższych pomieszczeniach mogę dać profil CD na "grzybkach" w poprzek krokwi zamiast wieszaków obrotowych i pod nim druga warstwa CD ?

...hmm... 10-12m to długi odcinek... źle się będzie poziomować... lepiej dać te długie jako profile nośne nawet na grzybkach (na obrotowych lepiej się koryguje położenie profili) a w poprzek dać drugą warstwę wpiętą za pomocą łączników krzyżowych

 

...to są takie "niuanse" gdzie można dać jedno i drugie rozwiązanie... a na odległość nie można w 100% powiedzieć które będzie lepsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się! Ściśnięta wełna ma mniejszą izolacyjność niż swobodnie rozprężona! Kamień lub szkło nie izolują tylko powietrze uwięzione w wełnie!

 

Ściśnięta do 18cm wełna o grubości 20 cm będzie lepiej izolować niż 15 cm rozprężonej.

To prawda, że w wełnie izoluje zawarte w niej powietrze ale porównując np Unimatę do Isomaty widać wyraźnie, że ta druga (lepsza) jest bardziej zwarta; jakby miała w sobie mniej powietrza w więcej wełny. Paradoks?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad sufitem zabudowywanego poddasza uzytkowego będzie strych - pomieszczenie nieużytkowe. Na podłodze tego strychu chcę położyc płyty OSB.

Poszukaj na Forum - gdzieś było, że nie należy szczelnie zabudowywać podłogi stryszku, ponieważ para uchodząca z dołu będzie dochodzić do zimnej płyty OSB i będzie się skraplać.

Powinieneś ułożyć płyty ze szczelinami lub nawierconymi otworami co by ta para mogła przejść na stryszek.

Szczególy poszukaj na Forum.

Lepsze są deski... więcej szczelin...

 

Mam pytanie czy ww. przypadku wełna może się dochodzić do płyty OSB, czy powinna być między nimi szczelina wentylacyjna (niezależnie od nawierconych w płycie otworów)?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze jedno pytanko do Rom-Kona :)

jak pisałem powyżej:

właśnie chcę ruszt krzyżowy dać a te "grzybki" sa wygodne bo se tylko wepnę profil

jak bym kładł równolegle do krokwi syfitowych to mam max odl niecale 5m

a w poprezk, z wykorzystaniem grzybków to max z 10-12m

 

w takim razie muszę zastosować wieszaki obrotowe żeby przymocować je z boku krokwi i dać płyty równolegle do krokwi na krótszej odległości a później druga wartswa profili prostopadle do pierwszej - tak?

a w mniejszych - węższych pomieszczeniach mogę dać profil CD na "grzybkach" w poprzek krokwi zamiast wieszaków obrotowych i pod nim druga warstwa CD ?

...hmm... 10-12m to długi odcinek... źle się będzie poziomować... lepiej dać te długie jako profile nośne nawet na grzybkach (na obrotowych lepiej się koryguje położenie profili) a w poprzek dać drugą warstwę wpiętą za pomocą łączników krzyżowych

 

...to są takie "niuanse" gdzie można dać jedno i drugie rozwiązanie... a na odległość nie można w 100% powiedzieć które będzie lepsze...

 

aha czyli se wypoziomuje najpierw ta najdżuższą odległość, profile UD na ściany, później przeciągne sznurek i według niego poprzykręcam grzybki do krokwi sufitu, położe CD nośne prostopadle do krokwi a do nich łącznikiem równolegle do krokwi panele do których pójdą płyty

wełnę wcisnę na sznurki bo chcę dać kable a na profile folie i ufff będzie gotowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się! Ściśnięta wełna ma mniejszą izolacyjność niż swobodnie rozprężona! Kamień lub szkło nie izolują tylko powietrze uwięzione w wełnie!

 

Ściśnięta do 18cm wełna o grubości 20 cm będzie lepiej izolować niż 15 cm rozprężonej.

To prawda, że w wełnie izoluje zawarte w niej powietrze ale porównując np Unimatę do Isomaty widać wyraźnie, że ta druga (lepsza) jest bardziej zwarta; jakby miała w sobie mniej powietrza w więcej wełny. Paradoks?

 

To żaden paradoks. Najlepsze parametry izolacyjne ma wełna o gęstości około 70kg/m3. Oznacza to, że wełnę dachową można sporo ścisnąć bez pogorszenia jej izolacyjności (nawet ulegnie obniżeniu lambda).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Mam pytanie czy ww. przypadku wełna może się dochodzić do płyty OSB, czy powinna być między nimi szczelina wentylacyjna (niezależnie od nawierconych w płycie otworów)?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Wełna nie powinna dochodzić do płyty OSB. Powinna być szczelina by zapewnić wentylację. Będzie skuteczniejsze odprowadzanie wilgoci. Jeśli jętki są zbyt niskie można zrobić nadbitkę z deski, łaty czy w inny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

a jakie jest wasze zdanie na temat podwójnego płytowania poddasza?

sprawa pierwsza - koszty, wiadomo, ale o tym nie rozmawiajmy

sprawa druga - czy dzięki podwójnemu płytowaniu uniknę pęknięć pewniej niż przy poprawnie wykonanym pojedynczym płytowaniu?

 

kilka poradników zachwala podwójne płytowanie jako większą ochronę przeciwko pęknięciom, wiadomo, za cenę drugiej ilości płyt, wkrętów, taśm, gipsów

 

jaka jest Wasza opinia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się zdecyduj: lepiej jak wełna ma więcej powietrza bo powietrze izoluje czy na odwrót.

A ściśnięta z 20 do 18 cm wełna będzie lepiej izolować niż 15 cm a to zdaje się podważałeś.

A nie lepiej dać 18cm bez ściskania niż 20cm ściśniętej?

...a mnie chodziło o to że lepiej dać 15cm luźnej niż z 18cm ściskać do 15cm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Mam pytanie czy ww. przypadku wełna może się dochodzić do płyty OSB, czy powinna być między nimi szczelina wentylacyjna (niezależnie od nawierconych w płycie otworów)?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Wełna nie powinna dochodzić do płyty OSB. Powinna być szczelina by zapewnić wentylację. Będzie skuteczniejsze odprowadzanie wilgoci. Jeśli jętki są zbyt niskie można zrobić nadbitkę z deski, łaty czy w inny sposób.

 

Dzięki! Tak zrobię dam 4 cm nadbitki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...oj paradoks....

 

ale moze lepiej zobaczyć jaka to wełna? jaką ma strukturę? Niby wełna to wełna ale diabeł tkwi w szczegółach... a poprawa lambdy poprzez ściśnięcie wełny to bzdura...

 

Kolejny fachowiec się wypowiedział i wyszło jak zwykle.

Nikt nie pisze, żeby ściskać wełnę dla poprawienia lambdy. Faktem jest natomiast to co pisałem poprzednio. W wielu wypadkach ściśnięcie wełny porawia jej lambdę (a w niektórych pogarsza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...