Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

przydałby się rysunek bo chyba się nie rozumiemy,

obecnie będę ocieplał sufit - w mojej wersji dachu jętki leżą na dwóch "płatwiach" (~18cm), przy wytyczaniu sufitów okazało się że będą one (sufity) opuszczone względem płatwi 5-8cm, ocieplenie sufitu (20cm wełny) planuję ułożyć bezpośrednio na CD i ewentualnie coś między nie, dlatego też zależy mi na gęstym "podparciu" tej wełny, szczególnie na jej połączeniu ze skosami,

stąd nie bardzo rozumiem o co chodzi w Twoim pytaniu

Teraz wszystko jasne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wełna to Ursa DF 39 silver 15 cm w krokwiach 16'tkach.

 

... czyli szczelina wentylacyjna dla połaci dachowej została 1 cm.... trochę mało...

nie lepiej było w te krokwie 16'tki wciskać jakąś 12 ? a resztę do wymaganych 20-25 cm podwieszać pod krokwiami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam pytanie tylko w jednej sprawie. Zbałamucił mnie techniczny doradca z jednej z firm prod. dachówkę że przy krokwiach 18-kach i membranie wysokoprzepuszczalnej, nie mogę dać wełny 15 - stki ponieważ powstanie między wełną a membraną luka około 2 - 3cm w której może wykraplać sie para. Wełna Toprock 15 i Superrock 10, wszędzie paroizolacja. Czy gość ma racje z tym wykraplaniem bo zdurniałem? Dach oczywiście jest wentylowany, dodatkowo w ścianach szczytowych zamontuję kratki wentylacyjne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czyli szczelina wentylacyjna dla połaci dachowej została 1 cm.... trochę mało...

nie lepiej było w te krokwie 16'tki wciskać jakąś 12 ? a resztę do wymaganych 20-25 cm podwieszać pod krokwiami?

Mam folie wysokoparoprzepuszczalną o przyzwoitych parametrach więc teoretycznie żadna nie jest wymagana. Tyle teoria..... :)

 

mtsw466 Moim zdaniem głupoty gada. Jak będzie szczelna paraizolacja to niby jak ma się wykraplać ? Co najwyżej krótkotrwale z różnicy temperatur (punkt rosy), ale w tedy spokojnie sobie odparuje. Dlatego właśnie membrama. Nie znam się :) ale imho na pewno nie zaszkodzi jak chcesz tam mieć szczeline nawet jak producent membamy nie wymaga takowej.

Edytowane przez forestowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci membran wysokoparoprzepuszczalnych twierdzą że nie potrzeba szczeliny między folią a wełną. Musi być tylko szczelina nad membraną. Dwie szczeliny muszą być przy pełnym deskowaniu i foli wstępnego krycia (niskoparoprzepuszczalnej) W tym wariancie między folią/deskowaniem przy typowym dachu 3 cm szczeliny starczy . Taka jest obiegowa wiedza dostępna w poradnikach w sieci, forach, w śród fachowców etc.

Co jakiś czas można wyczytać opinie typu: musowo musi być również miedzy membraną; nie może być wogóle; musi i kropka ; musi i to 4,5 cm bo w Szwecji wiedzą najlepiej...... Je^%%la można dostać..... Komu wierzyć, komu ?

 

W związku z tym mam pytanie:

Czy ktoś spotkał w sieci jakąś poważną, niezależną publikację poważnej instytucji/specjalisty (może być w obcym języku, nawet fińskim) popartą rzetelnymi badaniami na temat wentylacji dachu w w/w przypadkach?

 

Nie rozważania, nie wywody, nie beletrystykę. Istnieje coś takiego ?

Edytowane przez forestowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Stosował ktoś może do ociepleń poddasza mate ISOBOOSTER T2 lub T1? Jeśli tak to jak to się ma w praktyce?

 

No właśnie bardzo ciekawie to wygląda [wg sprzedawcy] - zwłaszcza w poprzek krokwi zamiast np. 10 cm wełny wystarczy dać 2,4+2+2=6,4 cm [T1+po 2 cm przestrzeni pod i nad nim], chociaż w tym wypadku dałbym już T2 bo jest niewiele grubszy 4+2+2=8 cm a zastępuje 14 cm wełny [jest też niewiele droższy od T1].

 

Pytanie jest czy jednak warto - skoro mam u siebie np. między krokwiami 20 cm wełny a w poprzek 5 cm to czy dawanie w poprzek lepszej izolacji [np. T2] kiedykolwiek zwróci mi koszt wyższego nakładu ?

 

Dodam tylko, że ogrzewam dom kotłem na ekogroszek i rocznie na CO wychodzi ok. 2,5 tony węgla [po 840 zł/tonę], budynek to Dom w Paprociach 2 z Archon z rekuperacją i GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszke z innej baczki, ale pokrewne.... :)

Potrzebuję szybkiej porady Projektuje dom i mam problem. Przy załozeniu ze na stropie poddasza będzie styro ok 6 cm plus 7 cm wylewka z podłogówką plus 2 cm wykonczenie - czyli łacznie 15 cm oraz przy załozeniu , że chce dać na dach 30 cm wełny (dach 45stopni) szerokość krokwi załużmy 18cm. Jak wysoka powinna być surowa sciana kolankowa plus wieniec plus murłata(20cm) by gotowa sciana kolankowa była conajmniej 100cm? uwgledniajac wszystkie wymogi dotyczace szczelin itp.

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszke z innej baczki, ale pokrewne.... :)

Potrzebuję szybkiej porady Projektuje dom i mam problem. Przy załozeniu ze na stropie poddasza będzie styro ok 6 cm plus 7 cm wylewka z podłogówką plus 2 cm wykonczenie - czyli łacznie 15 cm oraz przy załozeniu , że chce dać na dach 30 cm wełny (dach 45stopni) szerokość krokwi załużmy 18cm. Jak wysoka powinna być surowa sciana kolankowa plus wieniec plus murłata(20cm) by gotowa sciana kolankowa była conajmniej 100cm? uwgledniajac wszystkie wymogi dotyczace szczelin itp.

Dzieki

Ciekawe ćwiczenie z matematyki dla dzieci w szkole podstawowej, dla dorosłych tylko wstyd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanie.

Czy ktoś z was ma tak zrobione schody strychowe że na płycie schodów ma przykręconą płytę kg.

Uszkodziłem sobie płytę schodów i jakoś nie chce kupować nowych a znajomy podpowiedział mi abym przykręcił płytę kg do tych schodów

Czy takie rozwiązanie będzie ok?

 

Witam!Doradzę co nie co...starą zerwać,nową przykręcić,i po kłopocie:)Baczyć jeno,by wkręty nie były zbyt długie i nie wylazły na drugą stronę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanie.

Czy ktoś z was ma tak zrobione schody strychowe że na płycie schodów ma przykręconą płytę kg.

Uszkodziłem sobie płytę schodów i jakoś nie chce kupować nowych a znajomy podpowiedział mi abym przykręcił płytę kg do tych schodów

Czy takie rozwiązanie będzie ok?

 

rozwiązanie jest ok, tylko ma też wady: po dokręceniu płyty gk będzie pewnie ona odstawać od powierzchni sufitu a do tego dochodzi zabawa z wykończeniem brzegów, tak aby i dobzre wyglądało i trwałe było, a gips dosć miękki jest wiec zaraz możesz mieć znowu uszkodzenie

chyba lepszym rozwiązaniem jest naprawa i pomalowanie lub wymiana płyty hdf na nowy kawałek, koszt raptem kilkunastu zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi i sugestie,

 

A więc wyszło na tym że zrobi to majster i zapowiada że będzie dobrze, zdaje się na niego :)

Ma zrobić tak że schody będą "wpuszczone" a po przykręceniu do nich płyty kg 12 zrównają się z sufitem,

a jak się będę bał że mi na głowę spadnie :) to przykręci płyte kg 6 i schody będą lekko wpuszczone.

 

On jest za przekręceniem płyty kg bo wtedy po pomalowaniu sufitu mamy ładną jednokolorową płaszczyznę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...