Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

A ja sie tak zastanawiam czemu nie montuje się płyt na sztywno po obwodzie przecież wszystko wisi na stelażu ruchomym, stelaż za pomocą ruchomych elementów jest połączony z pracującą konstrukcja więźby dachowej. Na ścianie kolankowej jest zamontowany V profil przymocowany do tej ściany, płyta skosu i sufitu są również połączone ze sobą na sztywno wiec łącząc płyty z UD i nawet jak te UD będą połączone na sztywno z CD a to wszystko z V powinno tworzyć nam jednorodny szkielet który za pomocą wieszaków (grzybków ) łączymy na pracującym połączeniu z więźbą i tak naprawdę to chyba tylko wieszak za czepiony w CD jest powinien być jedynym pracującym elementem konstrukcji. Inaczej jest na pewno w przypadku mocowania CD na ES, tu ES jest połączony prawie na sztywno z CD (pchełki tak dobrze nie trzymają) i to w tym przypadku pracuje cała więźba przenosząc prace z krokwi aż na płyty.

 

Co o tym myślicie ???

Fajnie że doszedleś do mądrych wniosków. Istotą nowych technologi jest aby płyta stała w miejscu a praca więżby była kompensowana poprzez łączniki -zawieśia lub układy konstrukcyjne nosne. W przypadku poddaszy dylatowanie jest nieuzasadnione technologicznie z uwagi na małe powierzchnie. Są pewne wyjatki jednak wyjatek potwierdza jedynie regułe. W przypadku zawieśi najbardziej amortyzujacych mamy wieszak obrotowy i elastyczny. Dla wieszaka grzybkowego powinno stosowac sie ruszt dwupoziomowy. Łączenia obwodowe w przypadku połaczeń elementów konstrukcji suchej zabudowy powinno sie stosowac bez wyjątków.

Edytowane przez gin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam po raz kolejny

 

Również po raz kolejny proszę o niewyzywanie mnie że wszystko jest do niczego:) bo robię ten pokój sam, budowlańcem ze szkoły nie jestem

 

Garść pytań. Dla Państwa pewnie łatwych:

Czy byłby ktoś miły i powiedział lub maznął w paincie jak powinny tu przebiegać płyty najlepiej:

http://img851.imageshack.us/img851/1144/18393292.jpg

 

Teraz pewnie głupie pytanie..Jak ma się "spotkać" dolny glif okna ze skosem? Ma pod niego wejść, na niego, czy ma być taki kąt rozwarty z płyt ( jak tak to jak to się wykańcza? ) ?

http://img442.imageshack.us/img442/609/69484389.jpg

 

Pisałem już tu do jednego kolegi z forum na PW, ale postanowiłem że dodam zdjęcia i się spytam ogólnie.

Mam ze skosów dwa takie wyjścia jak na foto. Czy skoro już jestem po ofoliowaniu to już "pies pogrzebany" żebym miał więcej źródłem światła? Nie można "rozgałęzić" z tego co na foto i puścić w peszlach do innych miejsc docelowych nad folią tuż pod płytą?

http://img26.imageshack.us/img26/3492/75113985.jpg

 

 

Parę stron wcześniej miły forumowicz o pseudonimie DoZi napisał odnośnie zdjęcia ( to na niebiesko to wprowadziłem teraz...)Moje pytanie zaczerwieniłem.

http://img259.imageshack.us/img259/6852/75888266.jpg

Teraz napiszę jak ja bym to rozwiązał.

1Zdjął bym UD ze ściany,

2. Dobrze położył paroizolację na skosach i opłytował skosy. (Płyty trochę wyżej niż profil do którego później zamocowałbym UD suficiku.)

3. Po opłytowaniu skosu wywinąłbym paroizolację na płyty (po przykręceniu UD trzeba ją na nie założyć) i przykręciłbym obwodowo UD do skosów, później dał bym CDka od CD na ścianie do CD na przeciwległym skosie.. - ALE SKORO PRZYKRĘCE OBWODOWO TO BĘDĘ MIAL JUŻ SUFIT KRZYŻOWY, A NIE MA TAKIEJ POTRZEBY CHYBA. CZY NIE WYSTARCZY PRZYKRĘCIĆ DO SKOSU NA WPROST ŚCIANY I WŁOŻYĆ PARĘ CD?I CZY NIE CHODZIŁO O PRZYKRĘCENIE UD NA ŚCIANIE I CD DO PRZECIWLEGŁEGO SKOSU DO UD A NIE WSZĘDZIE CD JAK NAPISAŁ DOZI?

4. potem ta wywinietą paroizolację przykleiłbym do profili i przykleiłbym brakujący odcinek folii na suficik ( z zakładką na podwójną taśmę)

5 Po zaizolowaniu folią to już tylko płytowanie - w tym wypadku kręcenie do CD i UD

6 Spoinowanie i łączenie na sztywno.

 

 

Z góry już dziękuję Państwu za zainteresowanie.

Pozdrawiam

 

 

Płytowanie - zdjęcia Rom-Kon a są świetne

 

Jeśli chcesz położyć kabel pod stelażem i paroizolacją to możesz rozciągnąć tylko w poziomie (pytałeś o możliwość rozmieszczenia w różnych miejscach). Nie może on się znaleźć pod stelażem (chyba że chcesz mieć wybrzuszenia). Pamiętaj o szczelinie wentylacyjnej (rury)

 

AD pkt 3 - faktycznie przejęzyczenie z UD.

UD obwodowo i CD od UD na ścianie do UD na przeciwległym skosie. Stelaż pojedynczy - nie krzyżowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no dobra ale jesli coś działa to po co to na siłę poprawiać? Dlaczego mam nagle wyrzucić grzybki chociaż ruszt stabilny i nic nie pęka? Bo nastała inna moda? Z tym przykręcaniem płyty do UDeków też mam wątpliwości ale praktycznie wszyscy systemowcy to zalecają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też robię u siebie na grzybach i po wizycie kumpla robiącego zabudowy poddaszy, który zapytał czemu nie chcę kręcić na sztywno płyt do obwodowych nasunęła mi się ta sama wątpliwość...

 

JA krece płyty zarówno do CD jaki i do UD przyściennych, Póżniej bede to spoinował na sztywno papierem do sciany tynkowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli spokojnie można kręcić do UD po obwodzie zarówno sufit jak i skos ?

teraz właśnie robie sufity na poddaszu i narazie do UD-ków nie kręciłem, wyjątek - dałem po 1 wkręcie na płycie skosu na styku z sufitem

ściane kolankową kręciłem do UD bo tu dla mnie sprawa czysta, sufit wydaje mi się że również można, choć teoretycznie konstrukcja może lekko chodzić i takie usztywnienie nie jest wskazane, no ale z 2 strony to chyba wieszaki powinny kompensować te mini-ruchy więźby ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt Tobie nie karze robić takiej konstrukcji, chcesz to robisz nie chcesz to robisz jak do tej pory na najgorszej konstrukcji która jest możliwa.

 

Rom nazywa się to "Rozwój Technologiczny"

Rozwój? Na ESach? Kpisz sobie? Raczej powrót do przeszłości!!! Co było wczesniej? Grzybek czy ESy? ...zastanów się.

 

A Twój rozwój technologiczny to polega na niepotrzebnym podrażaniu konstrukcji (grzybek tańszy od krzyżowego + profil główny) i oczywiście zmniejszanie nośności konstrukcji bo ja na grzybkach mam rozstaw zawiesi w prostokącie 0,8m x 0,4m a Ty jak gęsto wieszasz? Bo jakoś nie wierzę że ESy na głównym dajesz co 40cm... i to nazywasz rozwojem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dzisiejszym powszechnym stosowaniem taśm pełnych (nie siatek) przykręcanie płyt do profila UD raczej nie jest jakimś wielkim wykroczeniem. Przykręcanie do UDeka to pewnie też będzie "wielki postęp technologiczny" czyli cichy powrót to przeszłości...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom jak i wielu innych wykonawców wprowadzony został w błąd. Konstruktorzy wprowadzając systemy z wieszakiem grzybkowym dla pojedyńczego rusztu mieli rozwiazaną kwestie rozprężenia zabudowy wzdłuż CD rozpatrując naprężenia w osi X poniewaz grzybki w profilu mogły sie uginać nawet przesuwać w profilu bez skutku dla płyty. Jednak zamocowany wieszak na 2 wkrętach dla naprężeń występujących prostopadle do naszego CD w osi Y nie posiadał juz zdolności amortyzacji.

W celu rozwiązania problemu wymyślono połączenie ślizgowe które miało zapewnić rozprężenie w osi Y. System dla wieszaków grzybkowych byłby bardzo dobry w zestawieniu podwójnego stelazu zapewniając rozpreżenie w obu osiach x i y. Przyznanie sie do nieudolnosci tego systemu dla pojedyńczego rusztu byłoby w zestawieniu z kosztami wdrazania rozwiazania niedopuszczalne i trzeba było wymyslić teorie aby sprzedac system na pojedyńczym ruszcie. Z potrzeby dorobiono historie" nie łączenia ,dylatowania,pływajacych sufitów ,rwania połaci i innych opowieści .Pojedyńczy ruszt grzybka musiał konkurować z elastycznym pojedyńczym rusztem esa.Podwójny podrażał by sam system. Pozostały jednak do rozwiązania kwestie napreżeń w osi" z "góra -dół i tu równiez lekarstwem okazało sie połączenie ślizgowe nawet gdy nie występuje przemieszczenie w praktyce z uwagi na wpiety CD w UD. Niedolnosci systemu i konstruktorów zakryto marka i niewątpliwymi udogodnieniami w montażu samego grzybka jak i przewaga w stabilnosci na skosie. Wpowadzono niewatpliwie produkt dobry jednak w zestawieniu kompleksowym system jest tanim bublem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzdnim poscie pisałem o nowych technologiach których załozeniem wyjściowym jest ustabilizowanie płyty w pukcie ZERO i stworzenie zabudowy nosnej neutralizującej prace więżby dachowej .Błednym rozumowaniem kolegów z francji jest dalsze brnięcie w odwrotnym kierunku czyli dzisiaj wiezba jest tutaj to nasza płyta tutaj ,a jutro wiezba tam to płyty sufitowe tam to błedne rozumowanie doprowadzilo nas wielu do rozwiązań "indywidualnych". Mozemy albo zrobic krok w tył ,aby wykonac kilka kroków do przodu lub dreptać i ściemniać ludziom wedrówke naszych sufitów i smarowac smarem krawedzie aby było im łatwiej sie przemieszczać wraz ze wszystkimi skutkami.

Niewatpliwie zabudowy sufitowe wykonane na podwójnych stelażach są lepsze jak pojedyńcze zabudowy z uwagi na niwelowanie napreżen na samą płyte.

Edytowane przez gin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gin w wielu kwestiach się z Tobą zgadzam. Ale powiedz jedno - dlaczego u mnie nic nie pęka? Jesli ten grzybek jest taki, jakim go malujesz to dlaczego nie mam reklamacji na poddasza? ...wysyłam zapytanie do jednego z Inwestorów u którego robiłem parę lat temu - jest jeszcze na forum. Może odpowie. tym inwestorem jest Coulignon - moze skrobnie coś na temat swojego poddasza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gin w wielu kwestiach się z Tobą zgadzam. Ale powiedz jedno - dlaczego u mnie nic nie pęka? Jesli ten grzybek jest taki, jakim go malujesz to dlaczego nie mam reklamacji na poddasza? ...wysyłam zapytanie do jednego z Inwestorów u którego robiłem parę lat temu - jest jeszcze na forum. Może odpowie. tym inwestorem jest Coulignon - moze skrobnie coś na temat swojego poddasza?

Stosujesz mieki wieszak i opracowałes własne rozwiazania.Ja wolałbym uniknąc debaty szczegółowej bo jak sam widzisz odbiegłeś od wielu zaleceń montazowych i masz wiele racji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosujesz mieki wieszak i opracowałes własne rozwiazania.Ja wolałbym uniknąc debaty szczegółowej bo jak sam widzisz odbiegłeś od wielu zaleceń montazowych i masz wiele racji.

faktycznie wieszak jest miękki ale robię równiez na Rigipsie (długie i krótkie) a te nie są miękkie. A że czasem odbiegam od zaleceń systemowców to wiem - czasem sam potrafię pomyśleć. Do wielu rozwiazań doszedłem sam przez lata praktyki np. rozwierane połączenie profili UD w koszach czy narozach i przejście skos-sufit (rozwierane połączenie CD) powód prozaiczny - nie było wtedy profila V :D a doginanie UDeka to cięzka sprawa... co prawda knauf produkował taśmy metalowe z perforacją ale praktycznie niedostępne no i cena kosmiczna!

 

Dodatkowo sytauację "ratuje" mocne spoinowanie (mid flex i tuff tape na Vario) no i reklamacji niet - a chyba o to chodzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie wieszak jest miękki ale robię równiez na Rigipsie (długie i krótkie) a te nie są miękkie. A że czasem odbiegam od zaleceń systemowców to wiem - czasem sam potrafię pomyśleć. Do wielu rozwiazań doszedłem sam przez lata praktyki np. rozwierane połączenie profili UD w koszach czy narozach i przejście skos-sufit (rozwierane połączenie CD) powód prozaiczny - nie było wtedy profila V :D a doginanie UDeka to cięzka sprawa... co prawda knauf produkował taśmy metalowe z perforacją ale praktycznie niedostępne no i cena kosmiczna!

 

Dodatkowo sytauację "ratuje" mocne spoinowanie (mid flex i tuff tape na Vario) no i reklamacji niet - a chyba o to chodzi ;)

Nie mamy na dzien dzisiejszy rozwiązań na które mucha nie siada do końca. Wszystko ma swoje wady i zalety ale spróbujemy połączyc zalety a wyeliminowac wady i może wtedy :wave: sie wszyscy dogadamy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: niestety nie mam czasu przebijać się przez 300 stron postów i tak naprawdę nie chcę stać się ekspertem w temacie ocieplenia. Czy ktoś może mi zaprojektować ocieplenie dachu na podstawie zdjęć/planów? To co potrzebuję to zalecenia dotyczące materiałów + rozrysowanie wieszaków, uchwytów, miejsc łączenia płyt + porady dotyczące zakupu materiałów. Zdaję sobie sprawę, że niegodziwością jest prosić o darmowe porady nie dając nic w zamian więc co do wynagrodzenia finansowego się porozumiemy już na priv. Zapraszam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: niestety nie mam czasu przebijać się przez 300 stron postów i tak naprawdę nie chcę stać się ekspertem w temacie ocieplenia. Czy ktoś może mi zaprojektować ocieplenie dachu na podstawie zdjęć/planów? To co potrzebuję to zalecenia dotyczące materiałów + rozrysowanie wieszaków, uchwytów, miejsc łączenia płyt + porady dotyczące zakupu materiałów. Zdaję sobie sprawę, że niegodziwością jest prosić o darmowe porady nie dając nic w zamian więc co do wynagrodzenia finansowego się porozumiemy już na priv. Zapraszam!

...jesli sam chcesz zrobić poddasze to musisz zgłębić temat - inaczej nie idzie.

 

Jesli chcesz sprawdzać ekipę wykonawczą to lepiej zatrudnić taką której nie trzeba aż tak sprawdzać.

 

Jesli jesteś wykonawcą to po takich pytaniach stwierdzam że nie jesteś gotowy na takie roboty - odpuść sobie bo popłyniesz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...