Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

od maja do dziś nie znalazłem pęknięcia..

Dzięki Akrimka za informacje :)

 

Masz jakiś sposób na wyjmowanie CD z grzybków, jest to praktycznie nie możliwe, jeżeli grzybek jet blisko profilu UD

Jak jest blisko profilu UD nie przykręcaj go , włożysz go z ręki i przykręcisz przy ostatecznym wpięciu CD .

 

(akurat następna krokwia wychodzi nad ścianką działową na której jest zamontowany UD)

Jak się da to nadbij , przykręć z boku krokwi kawałek dechy , drewna , itp. by wysunęła się poza ściankę i do niej przykręć grzyba zawsze coś przytrzyma .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a czy nie będzie taka szczelina nadmiernie wychładzała wełny? - bo w duże wiatry to tam będzie ostro wiatr hulał, i co z owadami??

 

...a wolisz dać parę złotych więcej w sezonie grzewczym na "wychładzanie" wełny czy lepiej za 10lat naście tysięcy na nowy dach bo z braku wentylacji deski i krokwie zgniją... wybór leży po Twojej stronie. A na owady a raczej przeciwko owadom są siatki... o tym trzeba było pomyśleć w trakcie ocieplania domu styropianem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanie dotyczące zgęszczenia profili

Lepiej jest dać jeden profil więcej i wykonać mniejszy rozstaw niż 40 cm czy jeden mniej i wykonać większy rozstaw niż 40 cm ?

Zawsze lepiej gęściej ale nie popadajmy w paranoję - kiedyś zalecali co 50 a dopuszczali co 60cm i sufity wiszą do dziś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanko odnośnie ocieplenie takiego dachu:

 

http://images43.fotosik.pl/1607/09cb7e0cfdbde079m.jpg

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/09cb7e0cfdbde079.html

 

Chciałbym uzyskać sufit ( poziome położenie i skos przy ścianie ) jak zaznaczenie na rysunku w kolorze zielonym.

Czy ocieplenie układać w krokwie + pod krokwie pod dachem a sufit wykonać niezależnie ( poziomo ) z płyt KG i połączyć jedynie ze skosem w połączenie z powierzchnią dachu, czy też układać wełnę na wykoananym ruszcie pod ten sufit.

 

Jeśli ocieplenie ma być w krokwiach i pod nimi to czy przykręcać na to płyty KG na wełnę a poniżej rusz i płyty z sufitu ( równolegle do podłogi - kolor zielony ) ??

 

czym mocujecie profile startowe do pustaków porotherm ( szybki montaż ?? ) czy macie jakieś inne sposoby ( kołki fisher, itp. )

 

dziękuję za pomoc

Edytowane przez rafib
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ron Kon mam pytanie jak rozwiązałeś w tej sytuacji mocowanie UD do płyty? W profil czy kołki? Która to część profilu jest przykręcona że tak ładnie równolegle do podłogi wyszło?

[ATTACH=CONFIG]145287[/ATTACH]

Dołączam do pytania... podobna sytuacja do mojej http://forum.muratordom.pl/showthread.php?208837-%C5%9Acianka-kolankowa-jak-quot-z%C5%82apa%C4%87-quot-profil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ron Kon mam pytanie jak rozwiązałeś w tej sytuacji mocowanie UD do płyty? W profil czy kołki? Która to część profilu jest przykręcona że tak ładnie równolegle do podłogi wyszło?

[ATTACH=CONFIG]145287[/ATTACH]

 

...pamiętam gdzie to było robione - u naszego Forumowicza Coulingnona (pozdrowienia!) ale niestety nie pamiętam czy profil CD ze skosu dokładnie pod profilem UD czy też był przesunięty. Jeśli był profil CD pod UDekiem to w narożniku profila UD wkręcałem zwykłe wkręty do metalu a jeśli była tylko płyta to kołkami typu MOLLY.

 

...zaraz wrzucę fotkę z jeszcze innego rozwiązania... tylko muszę ją znaleźć ;)

 

http://images10.fotosik.pl/2703/45857e15ffe7aa3dmed.jpg

 

 

http://images10.fotosik.pl/2703/32481740d2c1f74bmed.jpg

 

 

http://images10.fotosik.pl/2703/93afec389c0855d1med.jpg

 

 

http://images10.fotosik.pl/2703/6707a78b0e7ba1d2med.jpg

 

Na fotkach profil UD jest mocowany na wkręty do CD... wkręty w samych narożnikach.

Edytowane przez Rom-Kon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie dzięki. Akurat wybrałem tamtą fotkę bo ja już mam obudowane skosy i nie ma dostępu do cd pod płytą, a pewnie nie wypadnie mi na profilu UD. Mocowanie UD do podłogi klasycznie jak do ściany? i jak z paraizolacją? poprostu na stelaż czy wywinać tą wystającą pod płytami na skosie? a tak przy okazji to proszę mi wyjaśnić jak można, bo czytałem ostatnio że w pomieszczeniach mokrych folia nie powinna dotykać płyty. powinno być z tego co pamiętam 2 cm odstępu. No ale jak zrobić odstęp skoro folię kleję do profili a potem przykrecam płytę. Za nic nie mogę wymyśleć jak zrobić tam odstęp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie dzięki. Akurat wybrałem tamtą fotkę bo ja już mam obudowane skosy i nie ma dostępu do cd pod płytą, a pewnie nie wypadnie mi na profilu UD. Mocowanie UD do podłogi klasycznie jak do ściany? i jak z paraizolacją? poprostu na stelaż czy wywinać tą wystającą pod płytami na skosie? a tak przy okazji to proszę mi wyjaśnić jak można, bo czytałem ostatnio że w pomieszczeniach mokrych folia nie powinna dotykać płyty. powinno być z tego co pamiętam 2 cm odstępu. No ale jak zrobić odstęp skoro folię kleję do profili a potem przykrecam płytę. Za nic nie mogę wymyśleć jak zrobić tam odstęp.

Folię ze skosu najlepiej doprowadzić do murłaty i do nie przykleić - uszczelnić. Można też wywinąć od spodu na płytę i przez nią przykręcić UDeka a później dołączyć do folii ścianki kolankowej.

 

...wszyscy mówią (o szczelinie) ale nikt nie podał jak to zrobić (jest możliwość -bardzo pod górkę i kto za to zapłaci?) więc wszyscy robią bez i jeśli jest to dobrze zrobione to nic się nie dzieje... a jak się coś zaczyna dziać to obwinia się folię (był tak temat) a nie braki w ociepleniu czy słabą wentylacje. Klejenie folii na profilach stosuje się "od zawsze" i jeśli nie popełni się drastycznych błędów w izolacji termicznej i wentylacji to będzie działać a jeśli będą w/w błędy to nawet szczelina na 10cm nie pomoże!

 

...szczelinę zalecają producenci folii refleksyjnej - tej z napylonym "amelinium" (ilość tego "amelinium" jest widoczna pod światło ;)) co to niby ma w cudowny sposób odbijać promieniowanie cieplne... ale żaden producent nie daje wytycznych jak zrobić tą szczelinę - ma być i koniec - no i żaden nie podaje ile to tego ciepła odbija... ja uważam że owszem, odbija ale "zero przecinek zero-zero-zero nic" ale zawsze coś!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanko odnośnie ocieplenie takiego dachu:

 

http://images43.fotosik.pl/1607/09cb7e0cfdbde079m.jpg

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/09cb7e0cfdbde079.html

 

Chciałbym uzyskać sufit ( poziome położenie i skos przy ścianie ) jak zaznaczenie na rysunku w kolorze zielonym.

Czy ocieplenie układać w krokwie + pod krokwie pod dachem a sufit wykonać niezależnie ( poziomo ) z płyt KG i połączyć jedynie ze skosem w połączenie z powierzchnią dachu, czy też układać wełnę na wykoananym ruszcie pod ten sufit.

 

Jeśli ocieplenie ma być w krokwiach i pod nimi to czy przykręcać na to płyty KG na wełnę a poniżej rusz i płyty z sufitu ( równolegle do podłogi - kolor zielony ) ??

 

czym mocujecie profile startowe do pustaków porotherm ( szybki montaż ?? ) czy macie jakieś inne sposoby ( kołki fisher, itp. )

 

dziękuję za pomoc

najlepszym rozwiązaniem jest połozenie izolacji termicznej w pełnej grubości bezpośrednio na stelażu (po wyjściu z krokwi). należy pamiętać i dociepleniu ściany nad sufitem!!!

 

do porothermu i innych pustaków stosuje się kołki "do wydrążeń" tj. kołek ze śrubką a nie z gwoździem, kołek który albo się rozpiera w pustce albo skręca w supeł. Wierci się wiertłem np. Ø8 przez profil tak jak pod kołek szyb. mont. ale śrubka przeleci przez otwór wiec daje się pod śrubkę podkładkę M5 poszerzoną i dokręca wkrętarką... sposób w miarę szybki - nie tak jak z kołkami szyb. mont ale lepszy niż nawiercać innym wiertłem profil i innym wiertłem wiercić w ścianie. W castoramie mozna kupić same gilzy (tanio!) dobrać wkręt (chyba długi na 50-60mm) do tego podkładki M5 raz poszerzone i kołek gotowy... można też użyć fishera za 3x tyle;) a pamietajcie że tych kołków na przecietne poddasze idzie około 400szt... czasem wiecej :D

Edytowane przez Rom-Kon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kolega ma na myśli pisząc o ociepleniu ściany nad sufitem ?? Mam ocieplenie z zewnątrzścian ( styropian 15cm ). Rozumiem że stelarze podwiesić na wieszakach do krokwi najlepiej ( w najwyższym punkcie mam do krokwi około 3,20m a sufit ma być na wysokości 2,60m ).

 

Nie będzie problemu aby "zamknąć" ocieplenie i włożyć ostatnie kawałki wełny na stelaż ( wełna 15cm+15cm ).

 

Zastanawiałem się właśnie czy nie zrobić całego ocieplenia 15cm w krokwiach+ 15cm pod krowkie, a potem obniżyć jedynie samymi płytami sufit i połączyć. Oczywiście jestem ciekaw co spisze się lepiej.

 

Jeśli zdecyduję się na układanie na stelażu zrobionym pod płyty, normalnie poukładać wełnę na nim jako dwie warstwy 15+15 ? Jaką gęstosć zrobić w stelarzach, co 40cm czy inaczej??

 

Powierzchnia dachu niewielka bo około 45mkw ( dobudowa do istniejącej części domu ) więc patrzę na lepsze rozwiązanie niż na oszczędności w materiale :)

 

Co do kołków znalazłem podrobionego fishera produkcji WkrętMet :) w bardzo fajnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Akrimka za informacje :)

 

 

Jak jest blisko profilu UD nie przykręcaj go , włożysz go z ręki i przykręcisz przy ostatecznym wpięciu CD .

 

 

Jak się da to nadbij , przykręć z boku krokwi kawałek dechy , drewna , itp. by wysunęła się poza ściankę i do niej przykręć grzyba zawsze coś przytrzyma .

1. Nie jest to takie proste jak jest wełna między krokwiami, a poza tym drugą warstwę wełny muszę nabić na grzybki.

2. Właśnie tak zrobiłem, przykęciłem kawałek krokwi, na której zamontowałem wieszak (jakiś 7cm od UD)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kolega ma na myśli pisząc o ociepleniu ściany nad sufitem ?? chodzi o ścianę z prawej strony -wieniec i murłata nad przewidywanym sufitem - bedzie przemarzać w dół Mam ocieplenie z zewnątrzścian ( styropian 15cm ). Rozumiem że stelarze podwiesić na wieszakach do krokwi najlepiej ( w najwyższym punkcie mam do krokwi około 3,20m a sufit ma być na wysokości 2,60m ).tak

 

Nie będzie problemu aby "zamknąć" ocieplenie i włożyć ostatnie kawałki wełny na stelaż ( wełna 15cm+15cm ). nie ma problemu - wystarczy przemyśleć

 

Zastanawiałem się właśnie czy nie zrobić całego ocieplenia 15cm w krokwiach+ 15cm pod krowkie, a potem obniżyć jedynie samymi płytami sufit i połączyć. Oczywiście jestem ciekaw co spisze się lepiej.będzie pustka którą bedziesz niepotrzebnie grzać

 

Jeśli zdecyduję się na układanie na stelażu zrobionym pod płyty, normalnie poukładać wełnę na nim jako dwie warstwy 15+15 ? Jaką gęstosć zrobić w stelarzach, co 40cm czy inaczej??2-poziomowy, krzyżowy. Dolny ruszt co 40cm

 

Powierzchnia dachu niewielka bo około 45mkw ( dobudowa do istniejącej części domu ) więc patrzę na lepsze rozwiązanie niż na oszczędności w materiale :)lepiej oszczędzać na grzaniu bo to bedzie przez wiele...wiele lat.

 

Co do kołków znalazłem podrobionego fishera produkcji WkrętMet :) w bardzo fajnej cenie.tak znam je ale niestety w hurtowniach jeszcze nie załapali co do czego i trzeba mocno się naszukać a w casto leżą na wierzchu

...oczywiście niebieskie to moje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie jest to takie proste jak jest wełna między krokwiami, a poza tym drugą warstwę wełny muszę nabić na grzybki.

2. Właśnie tak zrobiłem, przykęciłem kawałek krokwi, na której zamontowałem wieszak (jakiś 7cm od UD)

...lepiej nie nabijać tyko po wpięciu profili jeszcze łatą sprawdzić co się zrobiło... ewentualnie poprawić grzyba a wełnę wsuwać pod profil. nie wyobrażam sobie nabijania gdy mam skomplikowany dach z koszami, narożami i lukarnami.

 

...profil UD na ścianie też przenosi obciążenia. Nie potrzeba przy nim dawać grzybów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A trzeba było używać namordnika

Nie nawidzę w tym chodzić :) ty zawsze używasz ?

 

...lepiej nie nabijać tyko po wpięciu profili jeszcze łatą sprawdzić co się zrobiło... ewentualnie poprawić grzyba a wełnę wsuwać pod profil. nie wyobrażam sobie nabijania gdy mam skomplikowany dach z koszami, narożami i lukarnami.

 

...profil UD na ścianie też przenosi obciążenia. Nie potrzeba przy nim dawać grzybów

 

Oo a to gdzieś w twoich poradach znalazłem , tylko że błędnie zrozumiałem :( tak to jest jak się czyta te 300 stron poradnika , można ogłupieć :) ale myślę że nie jest może to aż takie złe rozwiązanie ? bo niby czemu ? krokiew od tego nie osłabnie , wiem że ud przytrzyma itd. ale dla takiego dobrego samopoczucia może nie zaszkodzi ?

cytat który źle zrozumiałem dla potomności żeby za szybko nie czytać

Rom-Kon13-04-2012, 10:32

@Rom - odnośnie obróbki okna dachowego mam pytanie - patrząc na foto 2, 3, 4 z twojego albumu - czy ten UD od glifu przykręcasz do krokwi ?

i czy tego ud skręcasz z ud skosu (foto 6) tam na dole (i na górze też)?

Tak. UD przykręcam do krokwi a jesli ta krokiew jest za daleko to podkładam kawałek łaty. Łatę przykręcam do krokwi a UD do łaty. Dół tego UDeka przykręcam do UDeka bocznego glifu - tego który zamyka profile CD na skosie. Na fotkach widać jeszcze wkręty pomocnicze łączące profil UD i CD (CD ten od "progu" okna) po związaniu pianki usuwam je - są to zwykłe wkręty do płyt. Nie jest to konieczne.... ale ładniej wygląda bez ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...