Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

Witam,

Panowie, jak najlepiej ocieplić murłatę i wykonać połączenie ocieplenia ściana-dach? (ściana dwuwarstwowa 15+24, dach dwuspadowy na membranie wysoko paroprzepuszczlnej)

 

Wełna spod membrany (międzykrokwiowa) powinna rozpoczynać się od :

a) zewnetrznej części murłaty ? ( styropian ze ściany styka się z membraną, a przestrzeń między styro, a murłatą wypełniony wełną lub styropianem),

b) zewnętrznej części muru (zlicowana z murem od zewnątrz - styropian ze ściany styka się z membraną),

c) czy jeszcze dalej , aby licowała się z zewnętrznym ociepleniem ściany (styropian dochodzi do wełny, a wełna styka się z membraną) - tak mam w projekcie, ale widziałem różne rozwiązania , które są lepsze - wady , zalety - co polecacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale jak styropian na placki to ocieplenia w okapie nie ma. Możesz się spuszczac ...... :-)

 

Hmm..., a to czemu nie ma ocieplenia i co mają placki do ocieplenia okapu ?

Styropianu jeszcze nie ma , a samo klejenie planowane jest pianką , więc placki mnie nie dotyczą :)

Wracając do pytania - wełnę wyciągać poza lico ściany zewnętrznej, czy na równo ze ścianą ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm..., a to czemu nie ma ocieplenia i co mają placki do ocieplenia okapu ?

Styropianu jeszcze nie ma , a samo klejenie planowane jest pianką , więc placki mnie nie dotyczą :)

Wracając do pytania - wełnę wyciągać poza lico ściany zewnętrznej, czy na równo ze ścianą ??

 

Powinno wyglądać w taki sposób:

zeszyt21_e-book_page_18_500x469.jpg

Możesz zrobić że styropian będzie do membrany a wełna do styropianu (szczelnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić że styropian będzie do membrany a wełna do styropianu (szczelnie)

 

Dzięki Rafał,

 

czyli nie ma większego znaczenia , czy wełna łączy się ze styro od góry, czy z boku (?)

 

Jeżeli styro będzie dochodził do membrany, to styk membrana styro zrobić ciasno, czy zostawić małą szczelinę (1-2cm) , aby mimo wszystko przewietrzało trochę wewnętrzną stronę membrany (membrana wysoceparoprzepuszczalna) ?

Z drugiej strony, gdy będą mocne wiatry , po co ma tam za bardzo hulać i wychładzać wierzchnią warstwę wełny - chyba odpuszczę tę szczelinę (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz u mnie styro zrobili do membrany, tak żeby zrobić ze szczeliną, tnąc styro pod kątem to chyba żadna ekipa ci nie zrobi dokładnie, za dużo zabawy

wg mnie jak membrana jest wysokoparoprzepuszczalna to ta szczelina jest zbędna. do tego styro dosunąłem wełnę i niby jest ok.. ale na super szczelność takiego połączenia bym nie liczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli nie ma większego znaczenia , czy wełna łączy się ze styro od góry, czy z boku (?)

 

Jeżeli ma być "połączenie ocieplenia" to bez znaczenia,

 

Jeżeli styro będzie dochodził do membrany, to styk membrana styro zrobić ciasno, czy zostawić małą szczelinę (1-2cm)

 

w tym miejscu szczelina jest nie potrzebna, jak byś miał pełne deskowanie wtedy tak.

 

 

...lepiej będzie dociąć styropian pod skosem niż wełnę, dlatego lepiej jest zrobić pierwsze poddasze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dotniesz wełnę pod kątem np. 45* ? żeby dotykała równomiernie do styropianu? przy styropianie jest to możliwe.

 

niezależnie od kolejności prac i tak trzeba przycinać zarówno styro jak i wełnę żeby było na styk,

ten detal można zrobić bez względu na kolejność prac (chyba że wiesz coś o czym nie wiem ja, jeśli tak to chętnie się tego dowiem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezależnie od kolejności prac i tak trzeba przycinać zarówno styro jak i wełnę żeby było na styk,

ten detal można zrobić bez względu na kolejność prac (chyba że wiesz coś o czym nie wiem ja, jeśli tak to chętnie się tego dowiem)

 

Po prostu wyciągniesz dalej wełnę z poddasza i do niego przytniesz tylko styropian, patrz na rysunek wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wyciągniesz dalej wełnę z poddasza i do niego przytniesz tylko styropian, patrz na rysunek wyżej.

...i jak nie dasz poprzeczki to wełna pięknie zjedzie do podbitki ;)

 

według mnie lepiej najpierw styropian na zewnątrz wtedy jeszcze można ładnie docieplić pomiędzy styro i murłatą a welnę skalną można pięknie zaciąć na 45*...może wieczorkiem wrzucę focię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. według mnie lepiej najpierw styropian na zewnątrz wtedy jeszcze można ładnie docieplić pomiędzy styro i murłatą a welnę skalną można pięknie zaciąć na 45*...może wieczorkiem wrzucę focię.

 

tak, tylko, że ocieplenie dachu zaczynam na dniach (mata 2x15cm,0044) , a ściany dopiero za pół roku.

 

W takim razie dojdę z wełną minimalnie za lico zewnętrznej strony ściany, a jak będę robił ocieplenie murów to zaizoluję wełną lub styro zewnętrzną część murbelki, a ociepleniem muru dojdę do membrany - będzie poprawnie ?

 

 

W wątku (dość dawno) wspominaliście, że do ocieplenia podkrokwiowego (2 warstwa 15 cm) stosować wieszaki typu 'grzybek' o długości 27cm - mniejsze się nie nadają np. 20cm ? . 15 cm na wełnę i 5cm na oparcie na krokwi to za mało ??

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i jak nie dasz poprzeczki to wełna pięknie zjedzie do podbitki ;)

przy murłacie zawsze jest ciaśniej, więc ta wełna o której piszesz nie wypadnie, super-mata też nie, dla świętego spokoju można dać poprzeczki np.z deski-wtedy nie wypadnie żadna

 

skalną można pięknie zaciąć na 45*...może wieczorkiem wrzucę focię.

tylko ile osób stosuje taką wełnę która się przytnie? 0,44 raczej nie da rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dojdę z wełną minimalnie za lico zewnętrznej strony ściany, a jak będę robił ocieplenie murów to zaizoluję wełną lub styro zewnętrzną część murbelki, a ociepleniem muru dojdę do membrany - będzie poprawnie ?

 

Ja proponuje żebyś wystawił dłużej, tak aby styro doszedł od dołu do wełny (styropian zacięty pod kątem równym spadkowi dachu)

przy wełnie 0,044 będziesz mógł spokojnie odchylić ją (ścisnąć) aby uzupełnić brakujący kawałek ocieplenia za murłatą z zewnętrznej strony. Tylko dobrze zabezpiecz wełnę żeby nie zjechała tak jak pisze Rom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki

 

pociągnę temat dalej :)

 

 

Poddasze dwuspadowe , ale miedzy planowanym sufitem podwieszanym, a jętkami jest tzw. pustka powietrzna niecałe . 0,5 m.

W projekcie mam ocieplenie w jętkach, a poniżej pustki sufit podwieszany (na wysokości 2,68).

Nie chcę ogrzewać niepotrzebnych m3 pustki powietrznej , więc chcę dać ocieplenie niżej - bezpośrednio na suficie podwieszanym - tym bardziej, że musiałbym dodatkowo kombinować coś ze ściankami działowymi (podwyższać) bo są tylko minimalnie wyższe niż planowany sufit podwieszany - poniżej poglądowy szkic:

Pustka_pow.jpg

 

- czy można klasyczny sufit podwieszany obciążyć 30cm wełny, czy może trzeba robić jakieś sztuczki alpejskie :) ?

- jak się zabrać do takiego sufitu/ocieplenia - może (na pewno) ktoś to przerabiał ?

 

pozdrawiam

Pustka_pow.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku (dość dawno) wspominaliście, że do ocieplenia podkrokwiowego (2 warstwa 15 cm) stosować wieszaki typu 'grzybek' o długości 27cm - mniejsze się nie nadają np. 20cm ? . 15 cm na wełnę i 5cm na oparcie na krokwi to za mało ??

pozdrawiam

 

.. a jak z tymi grzybkami ? jaka może być ich najkrótsza bezpieczna długość dla 15cm wełny pod krokwią ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. a jak z tymi grzybkami ? jaka może być ich najkrótsza bezpieczna długość dla 15cm wełny pod krokwią ?

 

...liczysz 15cm wełny + 3cm profil + około 1cm na niwelacje nierówności (czasem jest to 5cm!!!) = 19cm od krokwi..... czyli kiszka... albo 27cm albo łączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...