Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

Mam taką wątpliwośći nie mogę doszukać się jednoznacznej odpowiedzi.

stelaż pod zabudowę kartonowo-gipsową na poddaszu, czy mogę zastosować profil V do połączenia ścianki kolankowej ze skosem ? ścianka kolankowa jest z pustaka max (otynkowana) i do niej przymocowałbym profil V. Później do tego profilu przymocowałbym płytę K/G. Czy jednak nie powinienem tego robić ze względu na naprężenia na płytach K/G tak jak nie przykręca się płyt do profili UD?

 

 

 

Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem, ale po dwukrotnym przeczytaniu wątku :yes: i wykopiowaniu zyliona notatek zaryzykuję "swoją wiedzę" w tym temacie - z nadzieją na konstruktywną krytykę jeżeli coś namotam i wyprowadzenie z błędu. Ewentualnie prośba o rozwinięcie wątku kiedy sztywno a kiedy ślizgiem?

 

Sztywne połączenia wg. Rom-Kon :

Gdzie są zalecane połączenia sztywne? na sztywnych podłożach czyli sufity na parterze, zabudowy w łazienkach itp.

źródło tutaj

 

Tutaj jeszcze jeden post w tym temacie.

 

Rozumiem to w ten sposób, że na poddaszu powinno stosować się połączenia ślizgowe aby odizolować powierzchnię zabudowy z k-g od sztywnych elementów konstrukcyjnych które są narażone na ruchy (ściany osiadanie, dach skręcanie). Rom-Kom poleca stosowania mieszanego łączenia (czyli część ślizgiem, część na sztywno - kiedy które? dobre pytanie).

 

Nie wiem czy znasz stronę http://www.profiltech.com.pl/ można znaleźć tam opis zastosowania profilu V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja też mam murowaną otynkowaną , i zasięgając opinii naszych kolegów z forum , właśnie w ten sposób :nakazano" polecono mi wykonać to połączenie.

 

kiedy sztywno a kiedy ślizgiem?

Ja zdecydowałem się na wykonanie łączeń "na sztywno" co z tego wyjdzie okaże się z czasem , długo nad tym myślałem , czytałem wypowiedzi w tym temacie naszych kolegów ekspertów , było wielu przeciwników , resztę czas pokaże , wtedy się wypowiem.

Edytowane przez Uzarex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem to w ten sposób, że na poddaszu powinno stosować się połączenia ślizgowe aby odizolować powierzchnię zabudowy z k-g od sztywnych elementów konstrukcyjnych które są narażone na ruchy (ściany osiadanie, dach skręcanie).

 

weź jeszcze pod uwagę powierzchnię sufitu, przy dużych powierzchniach połączenie sztywne może być ryzykowne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne , przeczytałem coś takiego -

 

Co zrobić jak szpachla wyschnie ? Można szpachlować drugi raz , jakieś zalecenia ?

....zależy jaka to szpachlówka. Np. akrulputz start-finisz nakłada się more na mokre - znaczy się niezwiązane a nie w znaczeniu mokre czyli wilgotne. inaczej powstają tzw. słoneczka i jest poprawka masą wiaderkową. Poprawki szpachlarskie robi się po zagruntowaniu i najlepiej po pierwszym malowaniu na biało. Wtedy wszystko dokładnie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki .

Rozumiem że nie przeszkadza że suche ?

A szpachlowałeś kiedyś całą ścianę , płytę Vario ? Bo chodzi mi o to czy mogę wykorzystać jak mi coś zostanie. I jeszcze jedno pytanko co byś polecił jako gładź na Vario , na ostateczną warstwę ?

 

To chyba drogi interes szpachlować tyle metrów co Wodzu robi całe płyty Vario czy Unifottem, skoro Inwestorzy płaczą jak mają kupić to do samych spoin, oj oj oj ale to drogie czy może być coś innego, jestem pewny, że wielu to słyszało ;-)

Czym szpachlować na Vario, decyzja należy do Ciebie, dla mnie tylko gips szpachlowy, lubię bardzo Fanspola, ale szpachluje tym co Inwestor kupi. Nie przepadam za gładziami, ale to już Majster tak nauczył, jak sobie wyszpachlujesz tak sobie będziesz szlifował.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba drogi interes szpachlować tyle metrów co Wodzu robi całe płyty Vario czy Unifottem

Robię to dla siebie , mam jak do tej pory kupione 3 worki po 25 kg , jeśli ma to być dobra masa która jest warta swojej ceny to wolę pomału ale dobrze , zużyłem około 35 kg i pozostał jeszcze jeden pokój , w sumie największy , taśm zużyłem około 130 mb , gdzie 90 to tuff tape a 40 poszło Ultraflex , tuff tape pójdzie jeszcze około 40 mb i ultraflex jakieś 14 mb więc myślę że trochę Vario zostanie a w sumie płyty do szpachlowania dużo nie zostało więc myślę że można pozostałość gdzieś wykorzystać , jeśli się tylko naddaje do takiego szpachlowania . Nie chcę szpachlować płyt i ścian samym Vario poprostu chcę go wykorzystać by się nie zmarnował , dlatego pytam. No a gładź na ostateczne szpachlowanie zarówno płyt jak i ścian z tynkiem tradycyjnym cw muszę jeszcze zakupić tylko nic jeszcze nie wybrałem , zastanawiam się nad sheetrockiem !

Edytowane przez Uzarex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany działowe parę centymetrów ponad przewidywany sufit tak by profil można było przykręcić. Ale nie za wysoko bo będzie mostek termiczny!

 

hmmm sufit przewidziany ok 5-6 cm poniżej krokwi/jętek tak by ułożyć 5cm wełny pod krokwiami/jętkami więc pytanie konkretne ile cm poniżej krokwi powinny kończyć się działówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak docinam płytę KG (łączenie płyt wypada oczywiście na cd-ku) to w takim przypadku należy zfazować kant do kątu 45 stopni czy jest to bez znaczenia - czy te płyty docinane mają dochodzić do siebie na styk, czy ma zostać jakaś technologiczna przestrzeń między nimi, bo rozumię że krawędzie nie cięte zaokrąglone mają dochodzić jedna do drugiej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do spoinowania użwałem taśm papierowych oraz masy Rigips super - Masa szpachlowa do spoinowania płyt g-k z taśma zbrojacą. Na całe poddasze poszło mi 25kg, oraz z 5 rolek i taśmy papierowej, miałem trochę papieru z wkładką dawałem koło okien dachowych, oraz narożniki alu. Pod narożniki czy to alu czy w koszach wklejałem flizelinę:) Wszstko klejone na sztywno do ścian kolankowych itp. . Zanim kładłem spoiny wieksze sczeliny od 1cm w górę zapełniałem klejem gipsowym chyba Perflix z Kanufa. Po wklejeniu taśmy kładłem może niepopularną "masę" z worka Fast'a. Wszystko zostało szlifowane żyrafą z castoramy - Macalister. Zyrafa szlifowała też belki oraz inne drewno:)

Gruntowanie to biała farba "no name" pomieszana z gruntem 1:1. Na to jak walnąłem białą farbę Alpiny to aż miło patrzeć..:)

Edytowane przez Akrimka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak to jest z krawędziami nie ciętymi? mają dochodzić do siebie na maxa czy zostawiamy jakąś przerwę, oraz pytanie czy sprawdza się na poddaszu żyrafa do szlifowania, bo wczoraj w lirojku widziałem żyrafę pansam za 450zł i tak się zastanawiam czy nie kupić bo mam trochę tego poddasza:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...