Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

Ja mam pytanie z troszkę innej beczki a mianowicie planuję poddasze użytkowe i o ile sprawa na skosach jest prosta czyli 15cm wełny między krokwie i 15 pod (krokwie 18cm) o tyle na suficie poddasza już troszkę problem. Jętki mam tak jak krokwie 18 cm i jak to rozwiązać doradźcie:

 

opcja 1

5cm pod jętki między jętki 15cm zostawić tam szczelinę (pustkę powietrzną) a na jętki płyta osb (czy płyta osb też może być traktowana jako pewien rodzaj ocieplenia????)

 

opcja 2

5cm pod jętki między jętki 18cm bez szczeliny a na jętki płyta osb

 

opcja 3

5cm pod jętki między jętki 15cm zostawić tam szczelinę a na jętki jeszcze 10cm wełny i potem płyta osb

 

opcja 4

5cm pod jętki, między jętki 18cm czyli bez szczeliny na górę jeszcze 10 cm wełny i płyta osb

 

I którą opcję wybrać???

 

Kurcze wiem że jestem upierdliwy:yes: ale czy jest sens zostawiać szczelinę powietrzną pomiędzy ociepleniem a szczegółowo rozpatruję opcję 3 lub 4 (wysokość jętek 18 cm) czy taka szczelina pogorszy jakość ocieplenia????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nadbij jętki o 2cm (razem 200mm) ułożysz tam swoją 150mm (nie domawiasz extra 180) i dodatkowo 50mm.

Jeżeli podłoga ma być stabilna a rozstaw jętek jest większy niż 60cm to potrzebny będzie ruszt z łat jako legary dla podłogi. Przestrzeń legarów można dodatkowo wypełnić izolacją.

 

Cholera ale teraz mi zabiłeś klina, tej opcji w ogóle nie rozpatrywałem czyli jak żebym dobrze zrozumiał tą koncepcję. Patrząc od dołu regips na suficie ma być bez stelaża i kręcony bezpośrednio do jętek ????(to chyba nie wskazane).

Od początku żebym głupot nie narobił. To moja koncepcja.

Wysokość pomieszczeń na poddaszu od posadzki do jętek wyniesie 260 cm, planowałem zrobić stelaż pod jętkami opuszczony o te 5 cm pomiędzy stelaż wełna w płytach która będzie ułożona poprzecznie w stosunku do wełny między jętkami. Gdybym nadbił jętki wtedy mam 20 cm między jętkami i jeszcze na górę pomiędzy ruszt z łat też wełna w płytach. Czy tak może być?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadbij jętki o 2cm (razem 200mm) ułożysz tam swoją 150mm (nie domawiasz extra 180) i dodatkowo 50mm.

Jeżeli podłoga ma być stabilna a rozstaw jętek jest większy niż 60cm to potrzebny będzie ruszt z łat jako legary dla podłogi. Przestrzeń legarów można dodatkowo wypełnić izolacją.

 

Ok czyli pisałeś tylko o górze, nadbić jętki żeby było 200 i po cholerę dawać 150 i 50 skoro mogę dać 200 w całości i jeszcze 50 nad jętkami pomiędzy stelaż z łat żeby usztywnić osb. Od dołu zostaje 5 cm wełny pomiędzy stelażem i tego już nie zmieniam.

 

Nadążam teraz za Tobą:o tylko czemu 150 i 50 zamiast 200 czy to coś zmieni??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli wiem 50 mm między stelaż potem 200 potem 50 między łaty jako usztywnienie osb.

Jeszcze pytanie czy dobrze myślę żeby pomiędzy stelaż dawać wełnę w płytach, pomiędzy jętki z rolki a na górę pomiędzy te łaty do osb to już chyba obojętne. Jak układają fachowcy miedzy stelaż tylko w płytach?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera ale teraz mi zabiłeś klina, tej opcji w ogóle nie rozpatrywałem czyli jak żebym dobrze zrozumiał tą koncepcję. Patrząc od dołu regips na suficie ma być bez stelaża i kręcony bezpośrednio do jętek ????(to chyba nie wskazane).

Od początku żebym głupot nie narobił. To moja koncepcja.

Wysokość pomieszczeń na poddaszu od posadzki do jętek wyniesie 260 cm, planowałem zrobić stelaż pod jętkami opuszczony o te 5 cm pomiędzy stelaż wełna w płytach która będzie ułożona poprzecznie w stosunku do wełny między jętkami. Gdybym nadbił jętki wtedy mam 20 cm między jętkami i jeszcze na górę pomiędzy ruszt z łat też wełna w płytach. Czy tak może być?????

Nie dobrze Kolego... nie odrobiłeś zadania domowego - nie czytałeś wątku. A teraz Ci się miesza wszystko.

 

Do jętek masz 2,60m - tak zrozumiałem. Dajesz profile (stelaż) 5cm niżej i dajesz pod jętki wełnę - masz wysokość pomieszczeń około 2,53m. Na jętki nabijasz tzw. nadbitkę z desek (2,5cm) i masz możliwość włożenia 20cm wełny (15+5) Możesz jeszcze nabić w poprzek łaty gr.5cm (jako legary pod płyty OSB) i pomiedzy łatami też dajesz 5cm wełny - i już masz 30cm wełny. Tym sposobem masz dwa rodzaje wełny czyli 15cm i 5cm. Możesz pomyśleć również nad zmniejszeniem grubości wełny. I zamiast 30cm np. unimaty (lambda 0.039) możesz dać 25cm supermaty (lambda 0.033) ale cenowo wychodzi prawie 100% drożej... ale by zyskać na wysokości czasem trzeba przepłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...). no jak masz jetki co powiedzmy 80 to osb musialoby miec z 40mm by podloga sie nie hustala :D

(...)

 

No nie przesadzaj! To jest stryszek czyli rupieciarnia. Żadnych potańcówek nie będą robić więc jeśli nie 18mm to 22mm lub 24mm spokojnie wystarczy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli wiem 50 mm między stelaż potem 200 potem 50 między łaty jako usztywnienie osb.

Jeszcze pytanie czy dobrze myślę żeby pomiędzy stelaż dawać wełnę w płytach, pomiędzy jętki z rolki a na górę pomiędzy te łaty do osb to już chyba obojętne. Jak układają fachowcy miedzy stelaż tylko w płytach?????

jeśli to będzie wełna skalna (np. Rockwool) to lepiej płyty, jeśli szklana (np. Isover) to wszystko z rolki. Wełna skalna z rolki powyżej 15cm grubości jest mocno połamana - przez zwinięcie jest popękana - i źle się ją kładzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dobrze Kolego... nie odrobiłeś zadania domowego - nie czytałeś wątku. A teraz Ci się miesza wszystko.

 

Do jętek masz 2,60m - tak zrozumiałem. Dajesz profile (stelaż) 5cm niżej i dajesz pod jętki wełnę - masz wysokość pomieszczeń około 2,53m. Na jętki nabijasz tzw. nadbitkę z desek (2,5cm) i masz możliwość włożenia 20cm wełny (15+5) Możesz jeszcze nabić w poprzek łaty gr.5cm (jako legary pod płyty OSB) i pomiedzy łatami też dajesz 5cm wełny - i już masz 30cm wełny. Tym sposobem masz dwa rodzaje wełny czyli 15cm i 5cm. Możesz pomyśleć również nad zmniejszeniem grubości wełny. I zamiast 30cm np. unimaty (lambda 0.039) możesz dać 25cm supermaty (lambda 0.033) ale cenowo wychodzi prawie 100% drożej... ale by zyskać na wysokości czasem trzeba przepłacić.

 

Odrobiłem i czytałem ale poprostu nie rozpatrywałem nadbicia jętek a zwyczajnie dałem do wyceny wełnę 18cm która idealnie pasowała by mi między jetki:D ale ta opcja z nadbiciem też ciekawa muszę tylko dowiedzieć co wyjdzie lepiej cenowo. Ja planuję wełnę skalną na ten moment. Czemu ciągle piszecie żeby stosować w miejsce 20 cm 15 + 5 czy ma to jakieś znaczenie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odrobiłem i czytałem ale poprostu nie rozpatrywałem nadbicia jętek a zwyczajnie dałem do wyceny wełnę 18cm która idealnie pasowała by mi między jetki:D ale ta opcja z nadbiciem też ciekawa muszę tylko dowiedzieć co wyjdzie lepiej cenowo. Ja planuję wełnę skalną na ten moment. Czemu ciągle piszecie żeby stosować w miejsce 20 cm 15 + 5 czy ma to jakieś znaczenie???

 

Bo im więcej rodzajów wełny tym większe straty i możliwość pomyłki w metrażu. Masz już 15cm, 20cm i 5cm i z każdej zostanie rolka - czasem dwie ;)

 

A jak już wspomniałem wełna 20cm skalna z rolki jest popękana - zresztą sam zobaczysz że czasem nie ma jak do ręki wziąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej ekonomiczne jest użycie na drugą warstwę (pod krokwie/jętki) jak i między krokwie/jętki wełny z rolki..

 

Jeśli jest to wełna skalna i "wciągana" pod profile (tak ja robię) to lepsza jest w płytach. Płyty są sztywniejsze od rolkowej i nie są popękane. Ekonomicznie też jest dobrze bo nie robią się duże odpady. Odpad poprzedniego rzędu jest materiałem następnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczelina do wentylacji jest tylko na skosach poddasza od murłaty do kalenicy, na suficie tworzonym z jętek jest niepotrzebna.

 

Częściowo się z tym zgodzę, do słowa " . . . na skosach", no chyba że jętki odkrywasz to tak . . . ;-)

Ale skąd Ty to wziąłeś, że jeśli izolację robisz do jętek a później przechodzisz na sufit to nie jest potrzebna przerwa między wełną a płytą OSB . . .

Mnie uczono inaczej . . .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częściowo się z tym zgodzę, do słowa " . . . na skosach", no chyba że jętki odkrywasz to tak . . . ;-)

Ale skąd Ty to wziąłeś, że jeśli izolację robisz do jętek a później przechodzisz na sufit to nie jest potrzebna przerwa między wełną a płytą OSB . . .

Mnie uczono inaczej . . .

 

Już wyjaśniam szczelina która będzie od murłaty będzie ciągła aż do kalenicy a przerwa która będzie nad wełną sufitu czyli zostanie utworzona poprzez zastosowanie łat ułożonych na jętkach (ok 7cm) łaty wyższe od zastosowanej wełny, natomiast płyty osb będą z otworami wentylacyjnymi ale tej szczeliny nad sufitem z jętek nie planuję łączyć ze szczeliną która będzie na całej połaci dachu. Chyba że źle myślę????

Edytowane przez Andrzej & Grażyna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...