Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

Witam.

Od jakiegoś czasu śledzę ten wątek i całe poddasze sobie opanowałem. Skosy , przed ścianki, ocieplenie , izolacja.

Dzięki za te info , które dotychczas wykorzystałem.

Przeszedłem na klatkę schodową. Stary, stuletni dom, Miałem zbić tynk i wytynkować,

ale jak odkryłem tą cegłę ..... musiała zostać. Naprawiłem fugi miedzy cegłami , wymieniłem z dziurami

i poradźcie , czy jest jakiś patent na połączenie gk ze ścianą z cegły ?

Słabe zdjęcie z komóry , a płyta cięta do najbardziej wystającej cegły.

2014-02-18 20.53.02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Biegu

Wkręty na Śląsku bardzo są drogie?

Teraz, to trzeba wzdłuż płaszczyzny płyty nakleić jakąś ochronną taśmę malarską na cegłach i elegancko wciskać masę szpachlową. Równo i starannie. Czyli najpierw paprzesz się ze szpachlowaniem, potem ze szlifowaniem. Problem polega na tym, że jak profil jest słabo dokręcony do ceglanej ściany, to potem szpachla będzie pękać nie przy cegle, a przy płycie i widoczna będzie elegancka prosta rysa wzdłuż zakończenia płyty. A nawet, jeśli profil jest stabilny, to szpachla i tak mocniej trzymać się będzie cegły, niż czoła płyty i pęknięcie pojawi się. A nie pojawi się, jak wykonasz złącze ślizgowe.

Wcześniej, po przykręceniu profilu, trzeba było naciąć sobie cegły przed profilem na szerokość grubości płyty wgłąb, tak żeby móc jakby wsunąć płytę za te najbardziej wystające cegły. Wtedy szpachlowanie zredukowałbyś do minimum, lub wystarczyłby tylko akryl.

P.S.

Przeszlifuj sobie delikatnie cegłę i polakieruj. A to po to, żeby dało się z nią rozsądnie żyć, tym bardziej, że to wąska klatka schodowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno znaleźć zdjęcia klatek schodowych nad którymi jest daszek dwuspadowy w poprzek skosu połaci dachowej (dom z dachem dwuspadowym). Wygląda to jak "płytka" lukarna. Czy takie klatki zabudowujecie jak standardową lukarnę czy może zamykacie ten daszek płytami, w taki sposób że tworzą jedną (lub dwie) płaszczyznę/y? Można różnie, ale który wariant lepiej wygląda: ten połamany skosami jak w zwykłej lukarnie czy może jako jedna (lub dwie płaszczyzny) prostopadle do ścian bocznych klatki schodowej? Edytowane przez neko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak zrobić dwie płaszczyzny prostopadłe do ścian bocznych, które tworzą jedną płaską płytę?

Jak masz dużo przestrzeni na klatce, to sobie uprość sprawę i uprość formę. Jak jest mało miejsca i nisko, to odwzoruj lukarnę. Ponadto zastanów się, jak jedna i druga opcja połączą się z sufitem na piętrze. Bo rozumiem, że kalenica lukarny jest niżej, niż kalenica dachu?

generalnie, to tylko i wyłącznie sprawa gustu i oczywiście ilości pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dużo przestrzeni na klatce, to sobie uprość sprawę i uprość formę. Jak jest mało miejsca i nisko, to odwzoruj lukarnę. Ponadto zastanów się, jak jedna i druga opcja połączą się z sufitem na piętrze. Bo rozumiem, że kalenica lukarny jest niżej, niż kalenica dachu?

generalnie, to tylko i wyłącznie sprawa gustu i oczywiście ilości pracy.

 

Kalenica lukarny jest sporo niżej od kalenicy dachu, tj. krawędzie daszka nad klatką schodową są przedłużeniem okapów dachu. Połać dachu ma nachylenie 40 st. Klatka jest wąska (2 m), jak to bywa w wielu projektach gotowych.

Edytowane przez neko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie tak kombinuj, aby uzyskać jak najwięcej przestrzeni.

Bywa też tak, że po przymierzeniu skosów bocznych lukarny z uwzględnieniem dużej ilości ocieplenia, okazuje się, że skosy schodzą tak nisko na ściany boczne klatki schodowej, że utrudniają sprawne wchodzenie po schodach i trzeba korzystać tylko z wewnętrznej części schodów, gdzie jest dostatecznie wysoko. Sprawdź to sobie. Może na klatce trzeba będzie zmniejszyć grubość izolacji termicznej. Mowa o części schodów wyprowadzanych na piętro (za półbiegiem lub zabiegiem).

Generalnie, taki mały suficik zrobiony w szałas fajnie wygląda na klatce schodowej.

P.S.

Pamiętaj, że skosy piętra i twojej lukarny muszą mieć ten sam kąt nachylenia, bo inaczej nie będziesz mógł ich połączyć.

Edytowane przez Radek.s69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie tak kombinuj, aby uzyskać jak najwięcej przestrzeni.

Bywa też tak, że po przymierzeniu skosów bocznych lukarny z uwzględnieniem dużej ilości ocieplenia, okazuje się, że skosy schodzą tak nisko na ściany boczne klatki schodowej, że utrudniają sprawne wchodzenie po schodach i trzeba korzystać tylko z wewnętrznej części schodów, gdzie jest dostatecznie wysoko.

 

Miejsca nad głową jest dość, bo ścianka kolankowa w domu jest dostatecznie wysoka. Jeśli na budowach zdarza się aż tak niska klatka schodowa że trzeba redukować ocieplenie, to wygląda mi to na poważny błąd architekta lub wykonawcy.

 

Pamiętaj, że skosy piętra i twojej lukarny muszą mieć ten sam kąt nachylenia, bo inaczej nie będziesz mógł ich połączyć.

 

Hmm.. Chyba nie rozumiem. Kąt nachylenia lukarny może być przecież dowolny - ważne jedynie aby najdłuższy bok trójkąta był szerokości klatki schodowej.

Edytowane przez neko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak często się dzieje, jeśli murłata znajduje się niewiele ponad stropem. I jest to dosyć częsty przypadek, ale większość ludzi uważa, że to taki urok. Prawo nie określa wysokości klatki schodowej.

Najdłuższy bok trójkąta musi być szerokości klatki schodowej, bo inaczej nie zamkniesz dachu, to oczywiste.

Dla zobrazowania problemu: widziałeś dach kopertowy, który ma różne kąty nachylenia skosów? Innymi słowy u ciebie, aby uzyskać linię prostą (kant zakrywany narożnikiem) na styku płaszczyzn skosów dachu głównego i lukarny, przy różnych kątach nachylenia, jedną z tych płaszczyzn musiałbyś odkształcać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biegu

Wkręty na Śląsku bardzo są drogie?

Teraz, to trzeba wzdłuż płaszczyzny płyty nakleić jakąś ochronną taśmę malarską na cegłach i elegancko wciskać masę szpachlową. Równo i starannie. Czyli najpierw paprzesz się ze szpachlowaniem, potem ze szlifowaniem. Problem polega na tym, że jak profil jest słabo dokręcony do ceglanej ściany, to potem szpachla będzie pękać nie przy cegle, a przy płycie i widoczna będzie elegancka prosta rysa wzdłuż zakończenia płyty. A nawet, jeśli profil jest stabilny, to szpachla i tak mocniej trzymać się będzie cegły, niż czoła płyty i pęknięcie pojawi się. A nie pojawi się, jak wykonasz złącze ślizgowe.

Wcześniej, po przykręceniu profilu, trzeba było naciąć sobie cegły przed profilem na szerokość grubości płyty wgłąb, tak żeby móc jakby wsunąć płytę za te najbardziej wystające cegły. Wtedy szpachlowanie zredukowałbyś do minimum, lub wystarczyłby tylko akryl.

P.S.

Przeszlifuj sobie delikatnie cegłę i polakieruj. A to po to, żeby dało się z nią rozsądnie żyć, tym bardziej, że to wąska klatka schodowa.

 

Dzięki Radek

Zabawię się w ślizgowe - to będzie dopiero manufaktura ze sztukaterią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można kupić w sklepie internetowym łączniki jednopoziomowe dwustronne do stelażu jednopoziomowego krzyżowego? Zjeździłem wszystkie hurtownie i składy bud. w Opolu i nigdzie nie mogę tego dostać.

 

Drugie pytanie dotyczy płytowania. Wykonawcy sufitu podwieszanego chcą kłaść płytę spłaszczoną czterostronnie na styku ze ścianą murowaną (tynkowaną) bez odcinania tego spłaszczenia i potem obwodowo wokół ścian chcą to szpachlować i dawać taśmę by wyrównać to spłaszczenie. Czy to jest dopuszczalne, czy też bezwzględnie trzeba odciąć te 5cm gdy płyta styka się ze ścianą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje dać 25cm wełny na ocieplenie. Jętki są rozstawione średnio co ok 90cm od siebie, w niektórych miejscach jest co ok 80cm, w jednym miejscu jest 96cm.

 

Panowie Spece tj Fachowcy proszę o info czy wystarczy ruszt jednopoziomowy na sufit czy trzeba robić krzyżowy?

 

Wielkie dzięki.

Edytowane przez buzzer11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można kupić w sklepie internetowym łączniki jednopoziomowe dwustronne do stelażu jednopoziomowego krzyżowego? Zjeździłem wszystkie hurtownie i składy bud. w Opolu i nigdzie nie mogę tego dostać.

 

Drugie pytanie dotyczy płytowania. Wykonawcy sufitu podwieszanego chcą kłaść płytę spłaszczoną czterostronnie na styku ze ścianą murowaną (tynkowaną) bez odcinania tego spłaszczenia i potem obwodowo wokół ścian chcą to szpachlować i dawać taśmę by wyrównać to spłaszczenie. Czy to jest dopuszczalne, czy też bezwzględnie trzeba odciąć te 5cm gdy płyta styka się ze ścianą?

Taki system jest ale chyba tylko na reklamówkach. W jednej hurtowni w Legionowie mają - leżą pewnie już parę lat. Normalnie to przykręca się kawałek profila UD z boku do CD i wpina profil. Całą filozofia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje dać 25cm wełny na ocieplenie. Jętki są rozstawione średnio co ok 90cm od siebie, w niektórych miejscach jest co ok 80cm, w jednym miejscu jest 96cm.

 

Panowie Spece tj Fachowcy proszę o info czy wystarczy ruszt jednopoziomowy na sufit czy trzeba robić krzyżowy?

 

Wielkie dzięki.

Spokojnie wystarczy 1-poziomowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem na etapie zakupu wełny, mam papę-deskowanie-krokwie16(po wyschnięciu 15,5), zamierzam dać 12cm miedzy krokwie i 15 na krokwie. Mam już isover profitmatę 0,035 15cm(na krokwie i pomiędzy jętki), a do tego chciałbym dokupić rockwool toprock super 0,035 12cm pomiędzy krokwie i rockmin plus 0,037 3x5cm na sufit.Rockmin dlatego, że jest w płytach i będzie nad jętki pomiędzy łaty (na górze stryszek nieogrzewany-graciarnia).

1.Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?

2.Czy profile można przykręcić bezpośrednio do jętek (chodzi o wysokość) czy trochę opuścić i dać 10cm nad jętkami, 15cm pomiędzy i 5cm pod jętki różnica raczej niewielka, bo wysokość profila to ok. 3cm?

3.Czy tynkować ścianę kolanową (tynk CW) czy na profilach zrobić ściankę z płyt KG?

4.Co z murłatą ponieważ płyta skosu wstępnie wypada w jej dolnej krawędzi i jak to później połączyć, może zatynkować murłatę na siatce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje dać 25cm wełny na ocieplenie. Jętki są rozstawione średnio co ok 90cm od siebie, w niektórych miejscach jest co ok 80cm, w jednym miejscu jest 96cm.

 

Panowie Spece tj Fachowcy proszę o info czy wystarczy ruszt jednopoziomowy na sufit czy trzeba robić krzyżowy?

 

Wielkie dzięki.

 

Stelaż dwupoziomowy stosuje się do dużych powierzchni, żeby usztywnić konstrukcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najlepiej zrobić/ przygotować miejsce pod otwór na ewentualny właz na stryszek? najlepiej tak aby na razie zastawić go płytą KG a jak będzie potrzeba to w przyszłości wyciąć płytę.

mam już na na suficie profile cd na wieszakach bezpośrednich, które są przykręcone do jętek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Master

Wyłazy strychowe firmowe mają dwa rozmiary: 60x120 oraz 70x120. Wyłaz zaplanuj tak, żeby można było rozłożyć schody oraz abyś głową nie wchodził na skos dachu. Musisz pamiętać, że wyłaz montuje się do elementów konstrukcyjnych dachu (belki, jętki, itp.). Zazwyczaj co najmniej 2 z nich trzeba dosztukować, aby otwór montażowy pasował do formatu skrzyni wyłazu.

Jeśli zamierzasz w przyszłości montować wyłaz, to przed wykonaniem zabudowy poddasza musisz przygotować konstrukcję. Ponadto na przyszły strych musisz wnieść deski lub płyty, które w przyszłości posłużą za podłogę, bo przez otwór na wyłaz lub wyłaz wniesiesz tylko niewielkie rozmiary.

Resztę możesz zabudować wedle uznania, bo zdjęcie płyty i ewentualne wycięcie profili, to niewielki kłopot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...