Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

Czy mógłby ktoś jeszcze z użytkowników pomóc mi odpowiadając na moje pytania? Wasza pomoc będzie mi niezbędna i mam nadzieję, że dzięki niej oszczędzę niepotrzebnych błędów.

 

Jeszcze dodatkowo chciałem zapytać o 2 rzeczy. Kupioną mam folię firmy marma (zdjęcie w załączniku), czy może to zostać czy wymienić ją na "markową" rockwoola lub isovera? Taką mi dał bez mojej wiedzy doradca w sklepie budowlanym (było to ponad rok temu gdzie moja wiedza na temat budowy była równa 0 i nie zadawałem żadnych pytań...)

 

Drugie pytanie: szczelinę pomiędzy murłatą a styropianem zapchać wełną czy może dociąć styro, który mi został? I to miejsce od murłaty do końca tynku (taka półka...) czy dociąć dokłądnie na taki wzór drugą warstwę wełny czy jest moż ejaiś inny sposób?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

szczelina.jpgfolia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć Rom-Kon.

Jeszcze żyję ale bardzo zapracowany. Tak na chwilę zajrzałęm, bo nie mogę się zdecydować na wyrzynarkę (Mafell czy Festool - a tu ani słowa o tym) i od razu władowały mi się te przeklęte gipsy.

Śruba: wstaw sobie styropian na piankę, to pod murłatą nie będzie wiało. Folia może być, choć ja takiej używam, jako osłony do prac. Kup sobie lepszą - może z powłoką alu. Ładnie i równo masz tam zrobione i nawet tynkarze nie upapreali membrany.

Pozdrawiam wszystkich.

Edytowane przez Radek.s69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze tak zrobię, dodam styropianu i zapianuję. Folię także kupię lepszą np. isovbera lub rockwoola.

 

A co z:

 

1. szczeliną pomiędzy krokwią a ścianą, czy mogę ją zapianować? czy zostawić tak jak jest a przecież będzie p[rzykryta 15cm wełny (druga warstwa wełny)? (zdjęcie kilka postów wyżej załączyłem)

2. czy na strychu muszę obić folię płytami osb, gk czy pilśnią czy można zostawić samą folię?

3. decyduję się na ocieplenie do szczytu czy zatem powinienem na strychu w jakiś sposób wentylować go? np. poprzez dachówkę wentylacyjną i kratkę w facyjacie?

 

Chciałbym ocieplić skosy i sufit jednak gdy dam 30cm wełny (15 w jętki i druga warstwa niżej 15 cm ) to za bardzo obniżę sufity na poddaszu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śrubka: rozumiem, że chodzi o lico ściany kolankowej. Sposobów jest kilka i odpowiednio wcześniej znajdziesz opis wykonania. Najpierw zobacz, jak nisko schodzi Ci płaszczyzna skosu i czy przy twoim założeniu grubości wełny, płaszczyzna ta pokrywa murłatę. Profil (poziomy, trzymający skos zabudowy) powinien być kręcony do ściany, lub do jej przedłużenia (wcześniej kilku z nas opisywało metody wykonania takiego przedłużenia).

30 cm wełny to fajnie ( zostaw przymajmniej w suficie). To właśnie pomieszczenia ogrzewane mają być starannie ocieplone - skosy i sufit właśnie.

Żadna membrana ani folia nie jest przewidziana, jako transpaterntna i należy ją czymś pokryć. Po co docieplasz strych - będziesz go ogrzewał? Bo jeśli nie, to co dla ciebie za różnyca, czy wyziębi się po np. 10 godzinach, czy 3 dniach? Chyba nie uważasz, że nie dostarczając ciepła do pomieszczenia utrymasz tam wymaganą temperaturę szczelnie je zamykając?

Twoją wentylacją jest membrana (rozumiem, że wysokoparoprzepuszczalna) na całej połaci dachu, więc wentylować dodatkowo nie musisz, ale jeśli obłożysz strych płytami, to wentylacja w postaci kominków lub otworów w ścianach szczytowych jest mile widziana.

A nie lepiej nie docieplać strychu a za zaoszczędzone pieniądze kupić mi wyrzynarkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj dziękuję za odpowiedź. Jeżeli chodzi o sczelinę, której nie wiem czy ocieplac czy nie to była to ta szczelina (pomiędzy krokwią a ścianą) jest tam ze 2,3 cm luzu i nie wiem czy mogę to zapianować, czy zostawić i przykroć drugą warstwą wełny która będzie pod krokwiami http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=289907&d=1416383468
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie

właśnie skończyliśmy ocieplanie domu z zewnątrz styropianem ktoś źle obliczył i zostało nam ok 20m2 styropianu 20cm grubości

Ta sama ekipa po nadejściu mrozów ma nam ocieplać poddasze to może niech wykorzystają nadwyżkę styropianu do poddasza i stąd pytania!

dach dwuspadowy ,dachówka, krokwie 18cm bez pełnego deskowania

1) podstawowe- czy to dobry pomysł?

2) czy styropian wykorzystać na ocieplenie łazienki czy sypialni lub może sufitu?

3) krokwie 18cm styropian 20cm

-całą grubość wsuwać między krokwie np15cm (zostanie 3cm luzu do membrany) a na krokwie dociąć pasy grubości 5cm by zlicować z 20tką i tak zostawić czy jeszcze wełnę po całości?

- czy te 20cm ściąć (mają taką obcinarkę z gorącym drutem) na 15 czy 18cm i wówczas wepchnięty styropian będzie równo z krokwiami o po całości pod krokwie wełna 10cm

- jeśli tylko styropian to od środka wykończyć regipsem czy może jak na zewnątrz siatka z klejem i tynk jakowyś?

Bardzo proszę o podpowiedź za którą z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro: a na ścianie kolankowej masz profil?

Nie mam nic,jest profil na grzybku najniżej jak pozwalała murłata dolna część kończy się ok.5-6cm od ścianki kolanowej , która jest zakończona GK( obłożona murłata na piankę i trochę poniżej do połowy wieńca) i dlatego moje pytanie zostawić czy coś jeszcze dać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro: poczytaj posty sprzed paru miesięcy. Pisaliśmy tam, jak poradzić sobie ze zbyt niską ścianką kolankową w stosunku do skosu. Przykro mi, ale taśma papierowa, to nie jest dobry pomysł. To dobrze, że kolega nie ma na razie pęknięć, ale niestety, to się zmieni (oby nie). Wpisz sobie w internet "profil V" i zobacz, co się wyświetli, może rozwiąże to twój problem i przy okazji zobaczysz, jak powinno być poprawnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy na skosie jeśli profil CD wypada w odległości ok. 5cm (grzybki niżej blokuje murłata) od linii ścianka kolanowa-skos to trzeba dać coś czy tylko zaspoinować po przykręceniu płyty?

Widzisz kolego nawet nie wiesz czy wszystko zamknie ci się w poziomie. Jak ci radek podpowiedział trza było poczytać i wykończyć wpierw kolankowa przy murłacie i zacząć od profilu v w poziomie i następnie jechać ze skosem w górę. Zazwyczaj buduje się od dołu do góry.Teraz pchać tam profil v jakoś nie pasuje , rozstawy i dużo będzie profili obok siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam to mój pierwszy post na forum mimo ze sledze jego rożne działy od dłuższego czasu.

 

Mam do wykonania za budowę poddasza i pomieszczenie z krokwią narożna czyli ze naprzeciwko ściany nie ma gdzie przykręcić UD, żeby wyznaczyć płaszczyznę dwóch skosów chce najpierw zrobis stelaż sufitu oraz ścianki kolankowej i miedzy nimi czy to sznurkiem czy lata wyznaczyć jak przykręcać grzybki. Ścianka kolankowa jest nie otynkowana, wysokość to około 50 cm i znajdują się na niej rury i kable w związku z czym chce przed nią zrobić stelaż do którego przykręcę płytę. ( pomieszczenie to 3 metry na 3 metry a wiec nie duże, powierzchnia sufitu wyjdzie około metr na metr) i tutaj nasuwają mi się pytania jak to najlepiej wykonać.

 

1. Ja widzę to tak ze stelaż ścianki kolankowej wykona z profili CD i UD, CD przymocuje za pomocą Esów do kolankowej 2 esy na jeden CD co przy wysokości 50 cm da dobra sztywność i nie będę go łączył w ogóle z krokwiami zęby praca więźby nie miała na niego wpływu czyli nie będzie on połączony z profilami skosu i łączenie kolankowa skos wykonam ślizgowe - co Wy na to ? Jednak z drugiej strony myślę o przykręceniu do tego stelaża oraz do sufitu profilu V żeby ułatwić sobie wyznaczenie miedzy nimi płaszczyzny ale wtedy chcąc nie chcąc połączyłbym kolankowa - skos na sztywno bo przecież płyta była by przykręcona do V na kolankowej i czy wtedy połączenie ślizgowe ma sens ? czy możne porostu nie kręcić płyty do tego V na kolankowej ?

 

2 Połączenie skos - sufit mam zamiar poskręcać stelaż razem i wykonać połączenie stale i wkleić taśmę papierowa. ale gdzie miałby się tutaj znalesc V ? tak zęby stelaż sufitu był połączony z stelażem skosu ?

 

czy myślę dobrze ? a może wykonać to jeszcze inaczej ? proszę o odpowiedz ( zwłaszcza Rom i Profi bo macie inne szkoły wykonywania poddasza i fajnie byłoby dostać 2 rożne opinie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...