Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

Jako, że zostałem przywołany dorzucę swoje uwagi:

1. Wełna pod krokwiami nie musi być dociśnięta przez profil CD. Można paski wełny włożyć w profile, a następnie wypełnić przestrzeń pomiędzy profilami. Wówczas przy grubości 15 cm wieszak wypuszczamy 15 cm. Film na kanale Youtube przedstawia taki montaż.

2. Ściskanie wełny powoduje spadek jej oporu cieplnego. Opór cieplny to wynik podzielenia grubości wełny przez jego lambdę. Od kiedy wynik dzielenia dostajemy taki sam jeżeli licznik maleje, a mianownik pozostaje stały. Opór cieplny ściśniętej wełny R=0,13/0,035 =3,71 czyli 15% mniejszy niż opór cieplny R=0,15/0,035=4,28.

3. Na rynku jest jeszcze paru dostawców/producentów akcesoriów do suchej zabudowy np. Metpol

 

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem, przy kazji reasumując ten temat, bo podejrzewam że wielu ma ten sam problem, to:

1. jak pisze Tomek wystarczy wystawić na 15 cm przy wełnie 15 cm i ten lekki 3centymetrowy ścisk profili nie jest uważany za ścisk i wszystko jest o.k.,

2. wycinanie wełny tzw. "rzeźbienie" i wkładanie jej w sam profil nie jest konieczne a nawet szkodliwe jak pisze Rom-Kon, tym bardziej że ja kupiłem wełnę Toprock Super na pierwszą i na drugą warstwę. nie brałem na drugą warstwę tej zalecanej w płytach ze względów techniczno-ekonomicznych, gdyż przy jej wymiarach to na skosach byłyby same odpady, każdy wie o co chodzi,

3. natomiast to co pisze kkk-kp to na Rigistil już za późno, a po drugie nigdy nie wchodzę w żadne nowinki techniczne dopóki te nowinki nie staną się normalnością np. po 5-10 latach.

Czyli podsumowując po raz drugi: 15 wieszaki na 15 cm wełny i nic nie ciąć i nie wpychać w profil (przerost treści nad formą) i będzie prawidłowo. Jakby ktoś miał inne zdanie to bardzo bym prosił o jakieś konkretne uzasadnienie. Tak na mój rozum laika nie związanego z budownictwem to jak się ma ten lekki ścisk wełny i puste na 3 cm profile do okien dachowych 8 sztuk na poddaszu i ich przepuszcalności termicznej (okna mają bardzo dobrą lambda)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dodam jeszcze że nabijanie wełny na wieszaki przed montażem sprawdza się tylko przy dachach prostych, 2-spadowych. Przy wielospadach nie zdaje egzaminu. Gdy mamy miejsce pod profilem to wełnę (najlepiej w płytach bo jest sztywniejsza) wciąga się pod profile a gdy miejsca nie ma bo ma być z dociskiem to wtedy tniemy na paski i układamy w poprzek. Łączenie wełny jest pod profilem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań do fachowców.

 

1. Jak zrobić połączenie ścianki działowej z sufitem? Aktualnie jestem na takim etapie, że mam zamontowane wieszaki (grzybki) ,mam położoną wełnę i mógłbym kleić folię. Całą powierzchnie poddasza mam otwartą a potrzebuję zrobić w jezdny miejscu ściankę działową i zastanawiam się czy zrobić ją teraz i u góry złapać się do jętek profilem UW (w zasadzie do jednej jętki bo ścianka będzie szła w jej osi po całej długości). Zrobić stelaż, opłytować ściankę z obu stron dać profile UD i do nich wsunąć CD i wtedy dopiero zamykać sufit.

Czy tez może najpierw opłytować sufit po całości i dopiero do już gotowego przykręcać profile UW i stawiać ściankę?\

Jakie są wady drugiego rozwiązania?

 

2. Jak daleko może być zamontowany ostatni grzybek od profilu UD (bo u mnie jeśli ściankę dał bym najpierw a potem sufit to wyjdzie ponad metr)

 

3. Czy jeśli ostatni grzybek wychodzi blisko ściany 2-3 cm to czy potrzebny jest profil UD na tej ścianie?

 

4. jeśli ścianka miała by być stawiana najpierw to jak zachować ciągłości paroizloacji? no bo jak sufit robiony jest po całości to nie ma problemu. Po prostu rozwijam i przyklejam do profili, a jak będzie ścianka to w tym miejscy trzeba przeciąć i następna część folii dopiero za ścianką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma jętek na suficie i stelaż jest krzyżowy na prętach 100 cm to czy można wełnę ( 20 cm i 10 cm dwie warstwy) układać od góry od pomieszczenia nieużytkowego, bezpośrednio na stelaż, byłoby to o dużo wygodniejsze i zdrowsze (wełna nie sypała by się w oczy). Stelaż na CD Rigipsa ( profilowany 0,50 czy 0,55 nie pamiętam) położony: profile główne co 50 cm i nośne co 50 cm jest wystarczająco wytrzymały na w sumie 30 cm wełny, bo z tych ich wzorów to laik nie wyliczy ?.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3. natomiast to co pisze kkk-kp to na Rigistil już za późno, a po drugie nigdy nie wchodzę w żadne nowinki techniczne dopóki te nowinki nie staną się normalnością np. po 5-10 latach.

Czyli podsumowując po raz drugi: 15 wieszaki na 15 cm wełny i nic nie ciąć i nie wpychać w profil (przerost treści nad formą) i będzie prawidłowo. Jakby ktoś miał inne zdanie to bardzo bym prosił o jakieś konkretne uzasadnienie. Tak na mój rozum laika nie związanego z budownictwem to jak się ma ten lekki ścisk wełny i puste na 3 cm profile do okien dachowych 8 sztuk na poddaszu i ich przepuszcalności termicznej (okna mają bardzo dobrą lambda)

 

Rigistil nie jest nowością w ofercie Rigipsa. Zaletą tego profilu jest łatwość montażu i demontażu. Profil ten jednak wymaga pracy z dużą dokładnością - jego szerokość to 45mm. Jest to zdecydowanie mój faworyt w zabudowach poddaszy.

Jeżeli nie dociepliłeś okien połaciowych przy ich montażu owczą wełną, to teraz masz mały problem (z reguły brak miejsca na docieplenie). Przy glifach zastosuj wełnę o jak najniższej lambdzie (dodatkowy zakup) oraz umieść ją we wszystkich profilach przy zabudowie okna.

Chcesz robić skosy na Ultrastilach i nie dociskać wełny; kup w tartaku trochę kantówki np.; 8X4cm umocuj je do krokwi (licując z krokwią od strony przyszłego zawiesia).

 

 

@Rom-Kon "Dodam jeszcze że nabijanie wełny na wieszaki przed montażem sprawdza się tylko przy dachach prostych, 2-spadowych."

Romek, to że Tobie coś się wydaje, nie oznacza że tak jest naprawdę.

 

 

@MasterCheat, przy wysokich wymaganiach akustycznych; wpierw ścianki, potem sufit. Jeżeli nie masz takich wymagań, możesz zrobić sufit, a potem montować ścianki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rigistil nie jest nowością w ofercie Rigipsa. Zaletą tego profilu jest łatwość montażu i demontażu. Profil ten jednak wymaga pracy z dużą dokładnością - jego szerokość to 45mm. Jest to zdecydowanie mój faworyt w zabudowach poddaszy.

Jeżeli nie dociepliłeś okien połaciowych przy ich montażu owczą wełną, to teraz masz mały problem (z reguły brak miejsca na docieplenie). Przy glifach zastosuj wełnę o jak najniższej lambdzie (dodatkowy zakup) oraz umieść ją we wszystkich profilach przy zabudowie okna.

Chcesz robić skosy na Ultrastilach i nie dociskać wełny; kup w tartaku trochę kantówki np.; 8X4cm umocuj je do krokwi (licując z krokwią od strony przyszłego zawiesia).

 

 

@Rom-Kon "Dodam jeszcze że nabijanie wełny na wieszaki przed montażem sprawdza się tylko przy dachach prostych, 2-spadowych."

Romek, to że Tobie coś się wydaje, nie oznacza że tak jest naprawdę.

 

 

@MasterCheat, przy wysokich wymaganiach akustycznych; wpierw ścianki, potem sufit. Jeżeli nie masz takich wymagań, możesz zrobić sufit, a potem montować ścianki.

 

Znowu Ci dziękuję. Z tym dobiciem łat z boku i przymocowaniem do krokwi i łaty to naprawdę super rozwiązanie. Czyli problem dociskania wełny mam już z głowy, wszystko będzie normalnie i mocowanie na brak ścisku wełny.

Tym razem ja się też podzilę z Wami już jednym doświadczeniem, a mianowicie negocjujcie ceny, różnica między tzw. cenami katalogowymi a cenami realnymi zakupu może być w niektórych pozycjach nawet o 35-40 % niższa, a 25% to praktycznie standard. Jak patrze tu na formu to w roku 2009 ceny np. grzybków były wyższe niż dzisiaj w 2015.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

@Rom-Kon "Dodam jeszcze że nabijanie wełny na wieszaki przed montażem sprawdza się tylko przy dachach prostych, 2-spadowych."

Romek, to że Tobie coś się wydaje, nie oznacza że tak jest naprawdę.

 

 

Życzę powodzenia w nabijaniu wełny na wieszaki przy takim poddaszu.

 

1898266_813027582047372_1652192858_n.jpg?oh=7e7b8c84c9b708874dc639db9833b4bd&oe=55817AAD

 

1947574_813027472047383_1878948350_n.jpg?oh=100e40e509f2689267b83d47990a7963&oe=558FCE84

 

1962667_813027602047370_1984538996_n.jpg?oh=c9e4561fe6c7037920845536404a6010&oe=554C4CAA&__gda__=1435172908_41e105b6460ad542a431fb2c4f472134

 

Albo inaczej. Pokaż jak się to robi! Zrób najpierw taki stelaż a później nabijaj na wieszaki wełnę. Jak pokażesz ze idzie to przyznam Ci rację ale najpierw pokaż! W gębie to tu wielu jest mocnych tylko jakoś się nie chcą chwalić jak to robią... normalnie w dobie smartfonów jakoś nie mają aparatów fotograficznych na budowie. Dziwne... ale na forum to wielkie fachury i co to oni nie robili!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań do fachowców.

 

1. Jak zrobić połączenie ścianki działowej z sufitem? Aktualnie jestem na takim etapie, że mam zamontowane wieszaki (grzybki) ,mam położoną wełnę i mógłbym kleić folię. Całą powierzchnie poddasza mam otwartą a potrzebuję zrobić w jezdny miejscu ściankę działową i zastanawiam się czy zrobić ją teraz i u góry złapać się do jętek profilem UW (w zasadzie do jednej jętki bo ścianka będzie szła w jej osi po całej długości). Zrobić stelaż, opłytować ściankę z obu stron dać profile UD i do nich wsunąć CD i wtedy dopiero zamykać sufit.

Czy tez może najpierw opłytować sufit po całości i dopiero do już gotowego przykręcać profile UW i stawiać ściankę?\

Jakie są wady drugiego rozwiązania?

 

2. Jak daleko może być zamontowany ostatni grzybek od profilu UD (bo u mnie jeśli ściankę dał bym najpierw a potem sufit to wyjdzie ponad metr)

 

3. Czy jeśli ostatni grzybek wychodzi blisko ściany 2-3 cm to czy potrzebny jest profil UD na tej ścianie?

 

4. jeśli ścianka miała by być stawiana najpierw to jak zachować ciągłości paroizloacji? no bo jak sufit robiony jest po całości to nie ma problemu. Po prostu rozwijam i przyklejam do profili, a jak będzie ścianka to w tym miejscy trzeba przeciąć i następna część folii dopiero za ścianką.

 

1) są dwa sposoby. I jeden i drugi ma zalety i wady. Parę miesięcy temu to dokładnie rozpisywaliśmy. Poszukaj - nie chce mi się znów pisać elaboratów na ten sam temat.

 

2) Ponad metr (ile ponad? 50cm ;) ) to już trochę dużo. ja przyjmuję jako granicę 90-100cm. Czasem trzeba wstawić "fałszywą krokiew" z deski.

 

3) potrzebny choćby do klejenia paroizolacji i wyznaczania przebiegu zabudowy - duże ułatwienie jak jest.

 

4) no właśnie... ale przy odrobinie dobrej woli, czasu i pieniędzy wszystko idzie! Bywa że jest to przerost formy nad treścią ale wszystko idzie! Przykładem może być mój były inwestor. Miał wyjątkowe podejście do paroizolacji... chciał bym jego sposobem zrobił paroizolację bardzo upierdliwego przejścia rur od wentylacji. Zbuntowałem się i powiedziałem ze nie idzie... poświęcił cały weekend (w piątek zaczął a w niedziele skończył) ale udowodnił mi że można! ...no cóż. Można ale ile ten przepust by kosztował? Miałem robić 3 dni za darmo? A może z łaski za 50zł? Nie idzie i tyle! A jak inwestor chce to niech pokaże że idzie albo... uczciwie za to wynagrodzi ;) ...a tak na marginesie to następny przepust to już ja robiłem swoją metodą - folii tyle ile idzie a reszta dużą ilością pianki poliuretanowej z pistoletu. Piana pistoletowa jest zamkniętokomórkowa i ma duży opór dyfuzyjny..Nie tak dobry jak folia PE ale wystarczający by spowolnić migrację pary tak aby nie zawilgocić wełny.

 

I tak to czasem życie weryfikuje nawet najlepsze pomysły ;)

Edytowane przez Rom-Kon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma jętek na suficie i stelaż jest krzyżowy na prętach 100 cm to czy można wełnę ( 20 cm i 10 cm dwie warstwy) układać od góry od pomieszczenia nieużytkowego, bezpośrednio na stelaż, byłoby to o dużo wygodniejsze i zdrowsze (wełna nie sypała by się w oczy). Stelaż na CD Rigipsa ( profilowany 0,50 czy 0,55 nie pamiętam) położony: profile główne co 50 cm i nośne co 50 cm jest wystarczająco wytrzymały na w sumie 30 cm wełny, bo z tych ich wzorów to laik nie wyliczy ?.

 

Też teraz mi się nie chce liczyć czy też szukać jaką ma to nośność ale jeśli jest tak jak piszesz ( chociaż nic nie napisałeś jakie jest rozmieszczenie zawiesi a mam nadzieję że nie większe niż 100x100) to spokojnie 30cm wełny można dać. Jest to około 12-15kg na m2 - przy wełnie skalnej a dużo mniej przy szklanej.

 

Układanie od góry jest zawsze lepsze niż od dołu byleby tylko było dobre dojście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rigistil nie jest nowością w ofercie Rigipsa. Zaletą tego profilu jest łatwość montażu i demontażu. Profil ten jednak wymaga pracy z dużą dokładnością - jego szerokość to 45mm. Jest to zdecydowanie mój faworyt w zabudowach poddaszy.

Jeżeli nie dociepliłeś okien połaciowych przy ich montażu owczą wełną, to teraz masz mały problem (z reguły brak miejsca na docieplenie). Przy glifach zastosuj wełnę o jak najniższej lambdzie (dodatkowy zakup) oraz umieść ją we wszystkich profilach przy zabudowie okna.

Chcesz robić skosy na Ultrastilach i nie dociskać wełny; kup w tartaku trochę kantówki np.; 8X4cm umocuj je do krokwi (licując z krokwią od strony przyszłego zawiesia).

 

 

(...)

 

...i ma jeszcze jedną zaletę. Niewielu o nim słyszało a jeszcze mniej na nim robiło. Pewnie ze względu na swoje zalety jest tak wielce popularny. Ja robiłem tylko raz na tym systemie... i nigdy więcej ;)

 

Rozumiem że Kolega jest ze stajni Rigipsa... teoretyk ale nie praktyk... jak pan Jan Skała na filmikach Rockwoola - jemu to się ta skalna (ciężka) wełna rewelacyjnie trzyma pomiędzy krokwiami bez sznurkowania! Chciałem go zaprosić do siebie na budowę by mi pokazał jak to się robi ale niestety terminy miał wyjątkowo napięte bo akurat występował w reklamie jogurtów a w kolejce czekały już środki na potencję... więc nie mógł do mnie przyjechać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Tym razem ja się też podzilę z Wami już jednym doświadczeniem, a mianowicie negocjujcie ceny, różnica między tzw. cenami katalogowymi a cenami realnymi zakupu może być w niektórych pozycjach nawet o 35-40 % niższa, a 25% to praktycznie standard. Jak patrze tu na formu to w roku 2009 ceny np. grzybków były wyższe niż dzisiaj w 2015.

 

Ogólnie na przestrzeni lat ceny materiałów spadły albo pozostały na tym samym poziome czyli relatywnie staniały. pamiętam że 8 lub 9lat temu grzybki koelnera długie na 270mm kupowałem po 90gr/szt (w podwarszawskich Markach) ale były też po 1.60zł! (hurtownia na Modlińskiej w Warszawie) A dziś już nawet za 50gr. można kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jak pan Jan Skała na filmikach Rockwoola - jemu to się ta skalna (ciężka) wełna rewelacyjnie trzyma pomiędzy krokwiami bez sznurkowania! Chciałem go zaprosić do siebie na budowę by mi pokazał jak to się robi ale niestety terminy miał wyjątkowo napięte bo akurat występował w reklamie jogurtów a w kolejce czekały już środki na potencję... więc nie mógł do mnie przyjechać ;)

Już od dawna się zastanawiam czemu służą te wszystkie filmiki niby instruktażowe czy pokazujące jak się powinno coś robić. Od pewnego czasu nawet po prostu mnie śmieszą. Jakoś dziwnym trafem wełna i stelaże są robione na prostych bezproblemowych najlepiej dwuspadowych dachach, styropian pod wylewki to podłoga równiutka jak lustro i najlepiej trzy warstwy po 10 cm bo tam wszystko ładnie można rozłożyć i schować, montaż okien to najlepiej takich 1*1 a otwór pod nie to taki z pod igły i.t.d. I tak sobie myślę pojechał by taki jeden z drugim bałwan na normalną budowę i zrobił taki filmik ale w normalnych warunkach a nie laboratoryjnych i wtedy się trochę powymądrzał. Przynajmniej było by trochę pożytku dla szaraczka a nie tylko traktowanie nas inwestorów jak idiotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też teraz mi się nie chce liczyć czy też szukać jaką ma to nośność ale jeśli jest tak jak piszesz ( chociaż nic nie napisałeś jakie jest rozmieszczenie zawiesi a mam nadzieję że nie większe niż 100x100) to spokojnie 30cm wełny można dać. Jest to około 12-15kg na m2 - przy wełnie skalnej a dużo mniej przy szklanej.

 

Układanie od góry jest zawsze lepsze niż od dołu byleby tylko było dobre dojście.

 

Wielkie dzięki za doradzenie, jest miejsce od góry, śmiało mogę kłaść od góry. Tylko myślałem, że są jakieś przeciwskazania ze wzgledów technicznych jak zwykle.

Patrzyłem w te ich tabele Rigipsa ( mam wełnę skalną) i jeśli jest tak jak podajesz 15 kg plus ciężar własny profili 15 kg czyli razem 30 kg a oni podają tam do 50 kg. Te zawiesia będą oddalone od siebie poniżej 100 cm, gdzieś co 80 cm gdzie uda mi się złapać (krokiew, płatew, wstawiona belka między krokwie co tylko będzie można chwycić tym prętem 100 cm z wieszakiem obrotowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ścianek działowych nie mocuje się do więźby. ( pracuje). Zrób sufit , potem ściankę. łatwiej, taniej, szybciej, bez mostków. Jan

 

Ja na tym forum dopiero sam się uczę, ale tutaj poniżej cytuję wcześniejszą odpowiedź kolegi Rom-Kona i albo ja żle interpretuję ale do czegoś tą ściankę u góry muszę przymocować, nie będzie stała w powietrzu. A czy to będzie więźba jak pisze Rom - Kon (poniżej cytat z wcześniejszych stron wątku) czy stelaż sufitu wzmocniony dodatkowymi CD to już wybór dowolny, ale mocować chyba powinno się.

 

Rom - Kon: Drugi temat to sufity...

Jestem zdania że lepiej ścianki mocować do stabilnych krokwi czy jętek lub jeśli ich brak to zrobionych "wymianów" z desek, łat czy nawet belek niż do stelażu sufitu podwieszanego. Tak samo sufity o dużej powierzchni... trzeba uwzględnić rozszerzalność materiałów i robić dylatacje... inaczej spoiny mają prawo pękać. Wydaje mi się że jeśli można to należy podzielić sufit na mniejsze powierzchnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...