Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

Zastanawiam się jak przygotować dwa profile CD skręcane do łączenia skosu z sufitem, czy skręcacie je na dole czy jak wiszą już wpięte do wieszaków. (może nie trzeba wieszaków grzybkowych na jętkach jeśli są na krokwiach biorąc pod uwagę że profile CD są skręcone????)

I ewentualnie jaka powinna być odległość wieszaków grzybkowych tych na skosie mocowanych do krokwi od tych na suficie mocowanych do jętek. Macie na to jakiś patent??

I jeszcze jak wyznaczyć linię pierwszych grzybków za profilem V na ściance kolankowej (zakładając że krokwie nie są idealnie w płaszczyźnie) , widziałem na YT jak wyznaczali laserem ale sznurkiem chyba też można czy to błąd???

Edytowane przez Andrzej & Grażyna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Skrzynka musi być stabinie przytwierdzona do jętek czy innego drewna. Trzeba zrobić taką konstrukcję by było to stabilne. Skrzynki wyłazu nie łączy się ze syfitem - stelażem podwieszanym. 0,9m to rzeczywiście wysoko i trzeba pomyśleć też na uzupełnieniem schodków.

 

Czyli jak zrozumiałem na prętach nie powinna być, nie byłaby stabilnie przymocowana. Postaram się opuścić ją w takim razie na profilach UW 100 ( na sztywno), mocując każdy bok skrzyni z UD i u góry UD mocowane do jętek.

Z uzupełnieniem schodków nie będzie już problemu bo będą miały oparcie na biegnącej obok ściance działowej a u góry do jętki. dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. A czy płyty skosu od strony sufitu fazujecie lub przycinacie pod skosem?

 

Zastanawiam się czy i jak to zrobić?

 

myślałem o wyrzynarce ustawionej pod kątem dostawionej do poziomicy (jako prowadnicy)

 

teść wymyślił żeby spróbować piłą tarczową do drewna, ale obawiam się że z tego to może jakaś niezła masakra wyjść.. :)

 

2. druga sprawa to moja trochę nietypowa ścianka kolankowa którą nie wiem jak ugryźć. bo u mnie to jest ściana murowana tylko są krokwie pionowe. Zastanawia się czy nie przykręcić płyt bezpośrednio do nich.. ? Czy też może na profilach kapeluszowych ? :/

 

3. jak sobie poradzić z paroizolacją przy kominie?

wywinąć folie przed kominem (z każdej strony) w dół i zrobić do samej podłogi? I zabudować to płytami na jakimś stelażu?

wiązary dachowe moje.jpg

CAM00355_cr.jpg

Edytowane przez MasterCheat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak przygotować dwa profile CD skręcane do łączenia skosu z sufitem, czy skręcacie je na dole czy jak wiszą już wpięte do wieszaków. (może nie trzeba wieszaków grzybkowych na jętkach jeśli są na krokwiach biorąc pod uwagę że profile CD są skręcone????)

I ewentualnie jaka powinna być odległość wieszaków grzybkowych tych na skosie mocowanych do krokwi od tych na suficie mocowanych do jętek. Macie na to jakiś patent??

I jeszcze jak wyznaczyć linię pierwszych grzybków za profilem V na ściance kolankowej (zakładając że krokwie nie są idealnie w płaszczyźnie) , widziałem na YT jak wyznaczali laserem ale sznurkiem chyba też można czy to błąd???

Jak masz 1 profilV zamontowany to teraz zamontuj te CD na sufit-skosie dopiero wtedy po montuje się wszystkie CD skosu i grzybki. CDki możesz skręcić na ziemi ze sobą lub dokręcić do sufitowego 1 zamontowanego 2gi i wtedy wstawić drugiemu grzybki lub nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. A czy płyty skosu od strony sufitu fazujecie lub przycinacie pod skosem?

 

Zastanawiam się czy i jak to zrobić?

 

Bardzo dobrze to wymyśliłeś. Możesz użyć wyrzynarki, możesz spróbować piłą tarczową o bardzo drobnym zębie (przy pile zrób próbę na kawałku odpadu z płyty).

Możesz spróbować też wstępnie fazować nożem do płyt, a następnie dopracować to tarnikiem. Raczej bym Ci polecił wyrzynarkę przy prowadnicy. Fazowanie osłabia płytę i należy je wykonać bardzo starannie.

 

Nie możesz użyć profilu kapeluszowego. Nie możesz też przykręcić bezpośrednio do tych słupów płyt, za duży jest odstęp między nimi (80-90cm?). Zrób wymiany pomiędzy tymi słupami, używając kantówki drewnianej i metalowych kątowników. I dopiero stelaż ( w tym przypadku z CD i CU i uchwyty ES). Podwójna płyta, jeżeli przewidujesz montaż grzejników na ściance, lub wzmocnienie w miejscu mocowania grzejnika i pojedyncze opłytowanie.

 

Folie ( z tego co pamiętam stosujesz alu?) możesz przykleić bezpośrednio do komina, i obciąć jej nadmiar po montaży płyty bezpośrednio przy niej. Komin powinien być wcześniej otynkowany.

 

ps. Jeżeli możesz poczekać 2-3 dni z montażem ścianki kolankowej, to rozrysuję Ci jak ją zrobić bez drewnianych wymianów. Jak się spieszysz to zrób ją na wymianach.

Edytowane przez kkkk-kp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze to wymyśliłeś. Możesz użyć wyrzynarki, możesz spróbować piłą tarczową o bardzo drobnym zębie (przy pile zrób próbę na kawałku odpadu z płyty).

Możesz spróbować też wstępnie fazować nożem do płyt, a następnie dopracować to tarnikiem. Raczej bym Ci polecił wyrzynarkę przy prowadnicy. Fazowanie osłabia płytę i należy je wykonać bardzo starannie.

 

Nie możesz użyć profilu kapeluszowego. Nie możesz też przykręcić bezpośrednio do tych słupów płyt, za duży jest odstęp między nimi (80-90cm?). Zrób wymiany pomiędzy tymi słupami, używając kantówki drewnianej i metalowych kątowników. I dopiero stelaż ( w tym przypadku z CD i CU i uchwyty ES). Podwójna płyta, jeżeli przewidujesz montaż grzejników na ściance, lub wzmocnienie w miejscu mocowania grzejnika i pojedyncze opłytowanie.

 

Folie ( z tego co pamiętam stosujesz alu?) możesz przykleić bezpośrednio do komina, i obciąć jej nadmiar po montaży płyty bezpośrednio przy niej. Komin powinien być wcześniej otynkowany.

 

ps. Jeżeli możesz poczekać 2-3 dni z montażem ścianki kolankowej, to rozrysuję Ci jak ją zrobić bez drewnianych wymianów. Jak się spieszysz to zrób ją na wymianach.

Nie czuje tej wyrzynarki do fazowania. Mógłbyś mi coś rozjaśnić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wyrzynarkach istnieje możliwość regulacji kąta cięcia. Do tego prowadnica (łata, kawałek profilu, czy też prostej łaty) dwa zaciski stolarskie. Wpierw faza, potem dopiero przycięcie płyty na długość czy szerokość (odwrotnie niż przy fazowaniu nożem i tarnikiem do płyt). Generalnie lepiej, jak ktoś kto nigdy nie fazował płyty użyje takiego narzędzia niż noża. Przy kącie cięcia 45 stopni długość fazy powinna wynieść 16mm, przy nożyku w rękach amatora....... może być znacznie większa, a jak napisałem wcześniej; fazowanie osłabia płytę, czyli faza nie może być za duża. Edytowane przez kkkk-kp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze to wymyśliłeś. Możesz użyć wyrzynarki, możesz spróbować piłą tarczową o bardzo drobnym zębie (przy pile zrób próbę na kawałku odpadu z płyty).

Możesz spróbować też wstępnie fazować nożem do płyt, a następnie dopracować to tarnikiem. Raczej bym Ci polecił wyrzynarkę przy prowadnicy. Fazowanie osłabia płytę i należy je wykonać bardzo starannie.

 

Nie możesz użyć profilu kapeluszowego. Nie możesz też przykręcić bezpośrednio do tych słupów płyt, za duży jest odstęp między nimi (80-90cm?). Zrób wymiany pomiędzy tymi słupami, używając kantówki drewnianej i metalowych kątowników. I dopiero stelaż ( w tym przypadku z CD i CU i uchwyty ES). Podwójna płyta, jeżeli przewidujesz montaż grzejników na ściance, lub wzmocnienie w miejscu mocowania grzejnika i pojedyncze opłytowanie.

 

Folie ( z tego co pamiętam stosujesz alu?) możesz przykleić bezpośrednio do komina, i obciąć jej nadmiar po montaży płyty bezpośrednio przy niej. Komin powinien być wcześniej otynkowany.

 

ps. Jeżeli możesz poczekać 2-3 dni z montażem ścianki kolankowej, to rozrysuję Ci jak ją zrobić bez drewnianych wymianów. Jak się spieszysz to zrób ją na wymianach.

 

No to ja się pogubiłem. Bo najpierw wszędzie piszecie, że ma być odstep płyty od ścian, kominów i innych elementów stałych 5-8 mm, a teraz każecie dociskać folię do ściany czy też komina płytą. A może wystarczy przykleić specjalnym do tego klejem (prosiłbym o nazwę jeśli taki jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folię mam stopari żółtą. Komina raczej tynkował nie będę (jest jakiś cel w tynkowaniu komina?) będzie dookoła niego ścianka z karton gipsu na stelażu UW/CW. Generalnie dom mam szkieletowy więc ściany szczytowe mam obłożone płytą MFP (coś jak OSB). w ścianach wełna i folia już jest.

Na podłodze też MFP

 

Potestowałem dzisiaj wyrzynarkę i niestety mam jakąś lipną i ściąga (wygina) nóż....

 

Najlepiej idzie piłą tarczową ale się strasznie kurzy... nie wiem czy nie zostanę przy nożyku

 

 

No a na ściance kolankowej belki mam identycznie jak na konstrukcji dachu czyli co 80-100 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ściankę kolankową mam 2 pomysły.

 

Pierwszy to dokręcić do belek jakiś profil np. CW lub UW ("plecami" do belek) przez całą długość. Do niego pd spodu złapać profil UW i w osi na podłodze też UW i wstawić profile CW jak w standardowej ściance. i do nich kręcić płyty.

 

Drugi pomysł to do każdej belki dokręcić kawałek kantówki tak aby wystawała w stronę pomieszczenia i dalej analogicznie jak w pierwszym rozwiązaniu od spodu kantówek profil UW i na podłodze UW i pionowo CW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wyrzynarkach istnieje możliwość regulacji kąta cięcia. Do tego prowadnica (łata, kawałek profilu, czy też prostej łaty) dwa zaciski stolarskie. Wpierw faza, potem dopiero przycięcie płyty na długość czy szerokość (odwrotnie niż przy fazowaniu nożem i tarnikiem do płyt). Generalnie lepiej, jak ktoś kto nigdy nie fazował płyty użyje takiego narzędzia niż noża. Przy kącie cięcia 45 stopni długość fazy powinna wynieść 16mm, przy nożyku w rękach amatora....... może być znacznie większa, a jak napisałem wcześniej; fazowanie osłabia płytę, czyli faza nie może być za duża.

Szczerze fazowałeś płyty wyrzynarką ?czy tylko słyszałeś że tak można ? bo ja nikogo takiego nie znam co tak fazował .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profi45, sądziłem że chcesz, dowiedzieć się jak można zafazować płytę wyrzynarką. A to miało być, jak widać, pytanie - pułapka. Odpowiedziałem z uzasadnieniem MasterCheat, który zadał konkretne pytanie; czy można użyć do tej czynności wyrzynarki lub piły. Następnie odpowiedziałem Tobie. Teraz też Ci odpowiem; fazuję jak najbardziej mechanicznie (nie przy użyciu wyrzynarki), zestawem który kosztował mnie blisko 700 zł. Każde następne Twoje pytanie (przynajmniej w najbliższym czasie) skierowane bezpośrednio do mnie będzie ignorowane. Nie mam czasu na odpowiadania na jakieś pułapkowe pytania. Tyle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę Profi że też to czujesz że teoria z praktyką nie idzie w parze... a fazować też można frezarką górnowrzecionową lub dolnowrzecionową. fajne też są maszyny do cięcia wodą pod wysokim ciśnieniem - ale tu raczej się nie sprawdzą. Za dużo wilgoci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie odnośnie fazowania czy docinania płyt na łączeniu skosu z sufitem:

- nie do końca rozumiem czy rzeczywiście trzeba fazować płyty na tym łączeniu czy nie wystarczy oryginalna krawędź płyty dociętej pod kątem prostym

 

- gdzieś wcześniej było omawiane że docinacie płyty pod kątem na tym łączeniu czy to nie osłabia płyty na krawędzi.

 

Może ktoś mi to wytłumaczyć bo jakoś tego nie czuję???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest inaczej. Plyta sufitu wchodzi mi na ok 1.5 cm w ocienie, a nie na styk. Tak wiec płyta skosu bedzie całą powierzchnią ciętą dolegala do sufitu. No i u mnie profile cd nie sa na styku, tylko tak 10-15 cm odsunięte

 

profile skosu widać, a profil sufitu jest tam gdzie wkręty

CAM00394_cr.jpg

Edytowane przez MasterCheat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...