Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No dobra... to co? Rockwool zaleca zawilgocenie wełny? Wszystko-wszystkim ale o to Rockwoola nie posądzam.

Gdzie napisałem o braku konieczności stosowania paroizolacji?. Napisałem o skutku stosowania folii i wartości kilku piw lub paczek papierosów.

Rockwool raczej jasno opisał zasady i warunki i dyskusje uważam za zbędną.

Jeżeli dla ciebie szczelność paroizolacji to wyłącznie wysoka szczelność dla pary wodnej (pospolicie stosowane folie budowlane) to, nie mamy o czym rozmawiać. Po przeczytaniu wątku wniosek mam jeden. Było tu wiele osób i odpuściły sobie dyskusje z panem. Wiec nie będę kolejnym bijącym głową w mur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wpie...łem się w ten system wełna + stelaż + KG i obecnie robię za mechoptyka - znaczy wełnoptyka.:mad:

 

Kupiłem wełnę skalną TOPROCK SUPER λD=0,035W/mK gr 15cm.

 

1. Pytanie, czy to normalne, że przy wieszakach grzybkowych nie da się tej wełnywełny przebić grzybkiem terzba przecinać nożem na wylot inaczej nie da rady jedynie co to można grzyba zgiąć.

 

2. Druga gorsza sprawa. Ta wełna moim zdaniem jest za bardzo sprasowana w rolkach co objawia się tym, że po rozprężeniu połowa z 3,5m jest jakby psu z gardła wyjęte (szczególnie od środka zwoju). Znaczy nie jest taka idealna gąbka tylko taka zmiętolona a faktura zewnętrzna tak jakby nierówna, nie gładka i nie spójna nie wiem jak to opisać.

Może zrobię fotki dziś wieczorem.

Objawia się to tym, że ten początek rolki zupełnie lepiej się kładzie i trzyma oraz przebija czy przecina a tą połowę od środka rolki to jakaś masakra.

Nie daj boże jak trafi się na jakiś skomplikowany kształt do wycięcia i do włożenia.

 

Swoją drogą nie mogli by dać jakiegoś welonu z tkaniny poliestrowej czy czegoś z jednej strony, żeby to się nie rozpieprzało.

A te ich nadruki w niczym nie pomagają bo są krzywo.

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie napisałem o braku konieczności stosowania paroizolacji?. Napisałem o skutku stosowania folii i wartości kilku piw lub paczek papierosów.

Rockwool raczej jasno opisał zasady i warunki i dyskusje uważam za zbędną.

Jeżeli dla ciebie szczelność paroizolacji to wyłącznie wysoka szczelność dla pary wodnej (pospolicie stosowane folie budowlane) to, nie mamy o czym rozmawiać. Po przeczytaniu wątku wniosek mam jeden. Było tu wiele osób i odpuściły sobie dyskusje z panem. Wiec nie będę kolejnym bijącym głową w mur.

 

Spoko. Nie można podważyć merytorycznie to zawsze można pocisnąć ad persona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pytanie zupelnie z innej beczki otóż zaczynam ocieplanie poddasza w starym budownictwie i chciałem zapytać się fachowców od czego zacząć?

Otóż budownictwo jest stare rozstaw krowki waha sie od 75 cm do 100cm. wykonane jest deskowanie pełne. Na zdjęciu 1 przedstawiam jak wyglada scianka kolankowa wraz z rostawem krokwi( niestety tylko takie zdjecie posiadam) na nastepnym zdjeciu widac wnętrze za scianka kolankową.

Moje pytanie jest jak nalezy poprawnie wykonac ocieplenie takiego dachu? odkad zacząc zakłądac folie wiatroprzepuszczalna ogólnie chciałem się od was dowiedziec jak to zrobić poprawnie. Czekam za waszymi opiniami. Pozdrawiam

http://images66.fotosik.pl/777/f2081fb04cb3de77m.jpg zdjecie 1

http://images67.fotosik.pl/778/a4e41bb8baea07e5m.jpg zdjecie 2

 

Masz poddasze takie jak w nowych budynkach. Robisz drożną szczelinę wentylacyjną czyli wlot w okapie-podbitce a wylot w kalenicy. Jak zrobić szczelinę? Można sznurkiem, można łatami ale też można dać cieńszą wełnę i pozwolić jej opaść grawitacyjnie - to przy ciężkiej wełnie skalnej. Dalej wykonanie to już standard. Poczytaj wątek to znajdziesz parę opisów krok po kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wpie...łem się w ten system wełna + stelaż + KG i obecnie robię za mechoptyka - znaczy wełnoptyka.:mad:

 

Kupiłem wełnę skalną TOPROCK SUPER λD=0,035W/mK gr 15cm.

 

1. Pytanie, czy to normalne, że przy wieszakach grzybkowych nie da się tej wełnywełny przebić grzybkiem terzba przecinać nożem na wylot inaczej nie da rady jedynie co to można grzyba zgiąć.

 

2. Druga gorsza sprawa. Ta wełna moim zdaniem jest za bardzo sprasowana w rolkach co objawia się tym, że po rozprężeniu połowa z 3,5m jest jakby psu z gardła wyjęte (szczególnie od środka zwoju). Znaczy nie jest taka idealna gąbka tylko taka zmiętolona a faktura zewnętrzna tak jakby nierówna, nie gładka i nie spójna nie wiem jak to opisać.

Może zrobię fotki dziś wieczorem.

Objawia się to tym, że ten początek rolki zupełnie lepiej się kładzie i trzyma oraz przebija czy przecina a tą połowę od środka rolki to jakaś masakra.

Nie daj boże jak trafi się na jakiś skomplikowany kształt do wycięcia i do włożenia.

 

Swoją drogą nie mogli by dać jakiegoś welonu z tkaniny poliestrowej czy czegoś z jednej strony, żeby to się nie rozpieprzało.

A te ich nadruki w niczym nie pomagają bo są krzywo.

wełna w rolkach nadaje się dobrze jako pierwsza warstwa. Drugą ja preferuję w płytach. Właśnie dlatego że połamaną w rolce wełnę można dobrze ułożyć pomiędzy krokwiami ale pod profile to tragedia! I obojętnie czy to jest super, mega czy ch... wie jaki rock. To samo "patent" z nabijaniem na grzybki. Totalne nieporozumienie. No ale można pisać w nieskończoność a i tak nikt tego nie czyta a później zonk. I jeszcze jedna uwaga ale pewnie też przejdzie bez echa... wełna skalna na dachy wielospadowe to porażka! Nadaje się na dachy dwuspadowe bez zawijasów. ...no ale co ja tam wiem.

 

...a wełna skalna też występuje na welonie szklanym ale jest mało popularna i droższa. A ten welon i tak nie ratuje sytuacji a tylko czasem przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem wełnę knaufa i też musiałem nożykiem nacinać ( pisze o 15) na filmikach instruktażowych grzybki przechodzą przez cienką wełnę łatwo i przyjemnie .

 

...zaproś tych panów z filmików niech pokażą jak to robią. Ale pewnie nie mają na to czasu bo właśnie występują w reklamie jogurtów albo proszków do prania ze super niebieskimi granulkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rozumiem , ze mam zrobic szczeline wentylacyjna moge nawet przybic centymetrowe listewki, ale nie rozumiem gdzie ma byc te wylot skoro jest wykonane deskowanie przesyłam zdjecie

http://images67.fotosik.pl/779/7953d55b4c16aa7em.jpg

 

rozumiem, zewylot powinien znajdowac sie w kalenicy ale co zrobic w tym przypadku?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wełna w rolkach nadaje się dobrze jako pierwsza warstwa. Drugą ja preferuję w płytach. Właśnie dlatego że połamaną w rolce wełnę można dobrze ułożyć pomiędzy krokwiami ale pod profile to tragedia! I obojętnie czy to jest super, mega czy ch... wie jaki rock. To samo "patent" z nabijaniem na grzybki. Totalne nieporozumienie. No ale można pisać w nieskończoność a i tak nikt tego nie czyta a później zonk. I jeszcze jedna uwaga ale pewnie też przejdzie bez echa... wełna skalna na dachy wielospadowe to porażka! Nadaje się na dachy dwuspadowe bez zawijasów. ...no ale co ja tam wiem.

 

...a wełna skalna też występuje na welonie szklanym ale jest mało popularna i droższa. A ten welon i tak nie ratuje sytuacji a tylko czasem przeszkadza.

 

Nic dodać nic ująć potwierdzam w całej rozciągłości.

 

Dodam jeszcze, że jak natnę na grzybek to muszę na wylot bo nawet jak zostawię ze 2cm to i tak nie przejdzie albo porozrywa.

Po za tym nie da się idealnie tak ponacinać aby wszystkie grzybki trafiły w nacięcia.(nie mówiąc już o zwichrowanych krokwiach)

Wełna po wpasowaniu całego arkusza 1mx3,5mb położonego w poprzek krokwi i odpowiedniego jego już umiejscowienia wychodzi tak, że z jednej strony na grzybku jest ok a z drugiej luz i ciągnie. Można tam czasem kilka paluchów włożyć bez problemu. Czyli dziura szpara x ilość grzybków w domu.

Wychodzi dodatkowa robota czyli optykanie luźną wełną tych przestrzeni wokół grzybków ale czy to będzie to samo co cała nie ruszona struktura śmiem wątpić.

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rozumiem , ze mam zrobic szczeline wentylacyjna moge nawet przybic centymetrowe listewki, ale nie rozumiem gdzie ma byc te wylot skoro jest wykonane deskowanie przesyłam zdjecie

http://images67.fotosik.pl/779/7953d55b4c16aa7em.jpg

 

rozumiem, zewylot powinien znajdowac sie w kalenicy ale co zrobic w tym przypadku?

Pozdrawiam

Kalenica powinna być rozcięta a od góry przesłonięta w ten sposób by ewentualny śnieg który nawieje pod dachówkę nie zawilgocił wełny. Jak to zrobić? Idź po poradę do A. Wilhelmiego z wątku o dachach. On ma różne ciekawe patenty na wykonanie wentylacji szczeliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kolejne głupie 8) pytanie czy układając wełnę skalną 15cm między jętkami o wysokości 17,5 (kiedyś miały 18 cm) można na górę w tą pozostałą przestrzeń która powstanie nad wełną ok2,5 cm poukładać kawałki płyt styropianowych z ocieplenia budynku. Mam maszynkę do cięcia styropianu a odpady leżą i pewnie zaraz je wyrzucę. Czy takie rozwiązanie tj. styropian ułożony na wełnie stanowi jakiś problem??? Na jętkach będą deski lub płyty osb (jako podłoga strychu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kolejne głupie 8) pytanie czy układając wełnę skalną 15cm między jętkami o wysokości 17,5 (kiedyś miały 18 cm) można na górę w tą pozostałą przestrzeń która powstanie nad wełną ok2,5 cm poukładać kawałki płyt styropianowych z ocieplenia budynku. Mam maszynkę do cięcia styropianu a odpady leżą i pewnie zaraz je wyrzucę. Czy takie rozwiązanie tj. styropian ułożony na wełnie stanowi jakiś problem??? Na jętkach będą deski lub płyty osb (jako podłoga strychu).

 

Może być problem bo styropian jest mniej przepuszczalny dla pary wodnej niż wełna więc jeśli coś się przedostanie przez płyty i folię to może zatrzymać się na styropianie. Styropian od spodu - pod wełną nie byłby szkodliwy ale rozumiem że to już po zrobieniu poddasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flash nie do końca rozumiem o co pijesz.?

Dach ma pełne deskowanie, na tym łaty i kontrłaty, na tym dachówka. w czym tu błąd bo nie widzę twojej perspektywy? Zakładam że od dołu jest wróblówka a w kalenicy taśma kalenicowa. Jeśli dach jest zrobiony w sposób pokazany na zdjęciach czyli bez wlotów powietrza w okolicy murłaty to zakładam że nikt nie pokusił się o wylot w kalenicy... Popraw mnie jeśli w czymś się mylę.......

Co mam ogarnąć bo nie rozumiem...???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Triery ja powiększałem szczelinę piłą szablastą z krótkim brzeszczotem, tak aby taśmy kalenicowej powyżej nie uszkodzić. No ale trzeba mieć "lisicę" bo brzeszczot można uciąć. Nacinałem od krokwi do krokwi tak jak to u ciebie na zdjęciu.

Skalna wełna z grzybkami jak już pisałem z tym przebijaniem słabo wychodzi, chyba potrzeba doświadczenia i pewnej ręki aby wszystko pasowało. Ja zrobiłem to na wieszakach es, bo stosowałem dwie warstwy top rocka 15cm, 15 między krokwie które mają 18 cm i druga warstwa 15 cm pod krokwie.

Co do samej wełny top rock to mam inne doświadczenie po rozpakowaniu grubość dochodziła do 16 cm w większości paczek ale faktycznie kilka zmarnowanych rolek wyglądała na zmęczoną i tam było 14cm to pewnie ze względu na nieodpowiednie przechowywanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flash nie do końca rozumiem o co pijesz.?

Dach ma pełne deskowanie, na tym łaty i kontrłaty, na tym dachówka. w czym tu błąd bo nie widzę twojej perspektywy? Zakładam że od dołu jest wróblówka a w kalenicy taśma kalenicowa. Jeśli dach jest zrobiony w sposób pokazany na zdjęciach czyli bez wlotów powietrza w okolicy murłaty to zakładam że nikt nie pokusił się o wylot w kalenicy... Popraw mnie jeśli w czymś się mylę.......

 

Nie ma wylotów powietrz w kalenicy wysłałem zdjęcie jak to wszystko wyglada niestety nie jest wcale łatwo teraz dośc do ładu jak to poprawnie wykonac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ci_d zastanawiałem się własnie nad takim rozwiazaniem zeby na samy szczycie łączenia deskowania od kazdej strony wziac po 2-3 cm i odciac razem taka szczelina miała by okkoło 5-6 cm, to jest jedno rozwiazanie czy sa jeszcze jakies inne?

 

Dach od strony zewnetrznej był wykonywany tak: deskowanie->folia->blachodachówka. Od strony zewnetrznej tak jak widać jest wykonane całkowite deskowanie.

Pozdrawiam

Edytowane przez thierry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z blachą i membraną dachową tego nie przerabiałem. Zasada pewnie będzie podobna tylko uważać będzie trzeba bardziej bo membrana delikatniejsza od papy i nie wiadomo jak fachowcy ją montowali i jaką taśmę kalenicową dali (czy w ogóle dali) itp. Najlepiej zapytaj jakiegoś guru dekarskiego na wątku o dachach pewnie mają jakieś patenty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie dałem rady przebrnąć czytając ze zrozumieniem od 1 strony :)

Mam dwa pytania :

 

Wziąłem się za adaptację połowy starego domu z 19w., murowany, więźba dachowa z 50 lat 20w.

Eternit już wymieniony na blacho dachówkę. Na stronie południowej połaci włożyłem już miedzy krokwie wełnę 15cm do kalenicy, zostało 2 cm przerwy do membrany paro przepuszczalnej. Dach jest o dużym nachyleniu, więc wydzielę piętro i stryszek na graty. Stryszek chcę zamknąć folia paro izolacyjną, od strony sąsiada chcę pozostawić deski jako wentylację :D , tak jak są teraz.

Moje pytanie brzmi, czy błędem jest takie ocieplanie nieogrzewanego strychu ? Strop będzie ocieplony też 15cm wełny między jętkami. Czy jet sens takiej izolacji? Jeśli nie, czy zamiast folii odeskowanie wełny na stryszku będzie lepszym rozwiązaniem?

Wełna ma między innymi wygłuszyć blachę.

 

Druga kwestia.

Ściankę kolankową (konstrukcję) chcę zrobić z drewna, z kantówki 10/5 cm przymocowanej do krokwi i kantówki 10/5 wypoziomowanej na belkach stropowych. Wełna jest już między krokwiami. Chce ocieplić ściankę kolankową 10 cm wełny i połączyć z warstwą wełny na skosie pod profilami.

Jest to dobry pomysł, czy lepiej ocieplić cała połać 15+ 10 a ściankę kolankową pozostawić pustą?

Edytowane przez ZielonyMokrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba o pomoc w prowadzeniu prądu. Sorry za zalosny rysunek, ale ja nie umiem nawet na komputerze rysowac.

 

W skosie mam wyprowadzany prąd ( czerwony fiutek na rysunku ). Tam światła nie chce.

 

Chce w suficie dwa punkty ( zielone fiutki na rysunku )

 

Ja zrobić ten ostatni to bym wiedział, bo bym pociągnął z czerwonego na sufit i już, ale z racji, że chce dwa to już nie wiem, jak to zrobić.

 

Ma ktoś może jakieś zdjęcia, bo ja nawet w googlach nie wiem co wpisać, żeby sobie to wyobrazić :)

 

No i domyślam się, że prowadzenie pod folią, a nie nad nią?

 

Punkty nie halogeny puszkowe, więc żadnych doniczek nie muszę wkładać. Normalne lampki kręcone do gk.

 

Bez tytułu.jpg

cofam pytanie co do czy pod czy na folii. no na folii to raczej sie nie da.

Edytowane przez Ermua
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...