Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

skoro tak uwazasz to, do dziela.

 

No technicznie to mysle zaden problem, nie wiem tylko czy jest sens - czy w przypadku wentylacji mechanicznej przy braku kalafiorow pod oknami tez w zimie moze pojawic sie problem roszenia ? Wentylacja mechaniczna jednak wentyluje znacznie lepiej niz grawitacyjna :)

 

Poprostu nie wiem, czy gra warta swieczki, bo w wykonaniu to jednak z 2-3 dni roboty wiecej :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość

Czy ktoś kładł na skosy, sufity z kg i całe poddasze tapety z włókna szklanego ?

Mocno się nad tym zastanawiam i na razie nie widzę specjalnie wad takiego rozwiązania. :roll:

 

Co o tym myślicie ?

 

A jak ktoś stosował to jakiego producenta polecacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...może i wyda to... nigdy nie robiłem tak... a nie można ścianki 1m wysokości dać do okna a pod oknem np.0.5m wysokosci i znów się cofnąć do 1m? czyli zrobic takie wcięcie? ...i powiesić normalny grzejnik... są niski już chyba nawet od 30-40cm...

 

Wiesz - moznaby. Tylko ja nie chce grzejnikow ;-) Bede grzal pompa ciepla wiec grzejnik i tak bylby dosc chlodny.. Taki lekko wygrzany kloc z silikatow spelnilby pewnie ta sama funkcje, a bylby niewidoczny :)

pozdr.

a może lepiej cofnąć ściankę kolankową, wyprofilować glif dolny "normalnie" a w podłodze zagęścić rurki? Bo faktycznie wężownica wyjdzie powyżej rozdzielacza i nie odpowietrzysz.... przy "normalnym" wyprofilowaniu przepływ powietrza będzie swobodniejszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś kładł na skosy, sufity z kg i całe poddasze tapety z włókna szklanego ?

Mocno się nad tym zastanawiam i na razie nie widzę specjalnie wad takiego rozwiązania. :roll:

 

Co o tym myślicie ?

 

A jak ktoś stosował to jakiego producenta polecacie ?

 

Ja kładłem w Danii, co ciekawe, to wszędzie kładliśmy vlies, czy to był remont w kamienicy, nowy blok, czy wykańczane poddasze. To ma raczej więcej plusów (ściana ładnie wygląda, wstrzymuje pęknięcia) niż minusów (koszt), więc jak cena wykończenia nie robi, to polecam.

W Polsce jeszcze mało kto kładzie vlies na ścianę, dlatego ciężko tutaj wymieniać producentów, a co dopiero polecić. Ktoś z Tarnowa sprzedaje - znalazłem na allegro.

W Danii używałem kleju Akzo Nobel, Vliesa nie wiem jakiej firmy.

Taka mała wskazówka dla początkujących w tym temacie: pierwsze malowanie wkrótce po położeniu, jak jeszcze klej nie wysechł, bo inaczej strasznie pije i 5 krotne malowanie i jeszcze może nie pokryć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość
Czy ktoś kładł na skosy, sufity z kg i całe poddasze tapety z włókna szklanego ?

Mocno się nad tym zastanawiam i na razie nie widzę specjalnie wad takiego rozwiązania. :roll:

 

Co o tym myślicie ?

 

A jak ktoś stosował to jakiego producenta polecacie ?

 

Ja kładłem w Danii, co ciekawe, to wszędzie kładliśmy vlies, czy to był remont w kamienicy, nowy blok, czy wykańczane poddasze. To ma raczej więcej plusów (ściana ładnie wygląda, wstrzymuje pęknięcia) niż minusów (koszt), więc jak cena wykończenia nie robi, to polecam.

W Polsce jeszcze mało kto kładzie vlies na ścianę, dlatego ciężko tutaj wymieniać producentów, a co dopiero polecić. Ktoś z Tarnowa sprzedaje - znalazłem na allegro.

W Danii używałem kleju Akzo Nobel, Vliesa nie wiem jakiej firmy.

Taka mała wskazówka dla początkujących w tym temacie: pierwsze malowanie wkrótce po położeniu, jak jeszcze klej nie wysechł, bo inaczej strasznie pije i 5 krotne malowanie i jeszcze może nie pokryć.

 

A dlaczego piszesz, że to drogie rozwiązanie ? Kleje do tego dużo kosztują ?

Bo sama tapeta nie dużo - rolka 50m Vlies prawie gładka można kupić za 138zł brutto na necie czyli wychodzi 2,76 za m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Danii używałem kleju Akzo Nobel, Vliesa nie wiem jakiej firmy.

Taka mała wskazówka dla początkujących w tym temacie: pierwsze malowanie wkrótce po położeniu, jak jeszcze klej nie wysechł, bo inaczej strasznie pije i 5 krotne malowanie i jeszcze może nie pokryć.

 

tydzien po "tapetowaniu" malowalem standardowo bez niespodzianek jedna warstwa farby.

chyba, ze to podrobka byla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tydzien po "tapetowaniu" malowalem standardowo bez niespodzianek jedna warstwa farby.

chyba, ze to podrobka byla.

tu raczej miałem na myśli takie z większą gramaturą, faktury w jakieś romby, trójkąty itd. a to ze Panu pokryło po razie, to faktycznie ciekawe, bo bywają z tym kłopoty nawet na gładkiej. Jak pierwszy raz ją kładłem, to miałem z góry powiedziane, żebym malował, po położeniu, jak jeszcze wilgotna, bo później pije i ciężko pokryć. Tak się nauczyłem, tak mam zamiar robić i tak radzę, a nie chcę sprawdzać i eksperymentować z czekaniem aż wyschnie..

co do:

A dlaczego piszesz, że to drogie rozwiązanie ? Kleje do tego dużo kosztują ?

Bo sama tapeta nie dużo - rolka 50m Vlies prawie gładka można kupić za 138zł brutto na necie czyli wychodzi 2,76 za m2

 

Faktycznie sposób myślenia zależy od sposobu siedzenia. Ja np. nie traktuję gładkiej Vliesy jak zwykłej tapety, pod którą trzeba tylko ściany podrównać.

Moja ściana przed kładzeniem Vliesy jest przygotowana jak do malowania. gdybym jej nie kładł. Jak samemu kładziesz, to nie ma problemu, jednak ekipy już sobie doliczają, a klej jeśli gotowy w wiaderku, to jakieś 70% ceny tapety, a sproszkowany do rozrobienia w wodzie jest tańszy.

Tak czy inaczej koszt ściany w przypadku inwestora, który sam tego nie kładzie jest większy średnio o 8 zł m2, lub kilka złotych w te czy we wte zależy od warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest dopuszczalne dociśnięcie drugiej warstwy wełny tak, aby sumaryczna grubość odpowiadała grubości wełny? Tzn. w miejscach profila wełna jest ściśnięta na 3cm?

 

Powinienes przygotowac profile tak aby rozstaw miedzy nimi wynosil szerokosc rolki welny minus 2-3cm. Czyli jak masz np. rolke welny szerokiej na 120cm to obcinasz ta rolke na trzy kawalki po 40cm, profile powinny miec wtedy rozstaw 43cm (w osi - czyli miedzy jej krawedziami bedzie 37cm :) W same profile wsuwasz dodatkowo przyciete osobno kawalki welny, a sama welna powinna wejsc "na lekki wcisk".

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A będzie się to trzymać między profilami - mam na myśli sufit?

 

To pewnie ocieplenie pomiędzy sufitem poddasza, a strychem.. tak mniemam..

 

Żeby ułatwić sobie sprawę, to można przemyśleć pewne posunięcie.. ja tak zrobiłem u jednego z inwestorów.

Pomimo, że miał ocieplone skosy pod szczyt dachu, chciał jeszcze aby mu ocieplić sufity na poddaszu.

Podłoga na strychu - płyta wiórowa mocowana do belek stropowych. kilka, czasem kilkanaście wkrętów.

Po ociepleniu poddasza (skosy), opłytowałem całość, a sufit ociepliłem po jego opłytowaniu. Szybciej mi było odkręcić płytę wiórową na strychu, aby wyłożyć wełną, niż się męczyć od spodu. Można też wykorzystać odpady, które gdzieś tam zostały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich bogatszych w doswiadczenia,

 

Mam problem jak zawiesic druga warstwe welny o grubosci 15 cm ? czy stosowac ES czy grzybki czy cokolwiek innego ???

Pierwsza warstwa 15 cm idzie w krokwie a uparlem sie ze docieplenie bedzie 30 cm.

Moj wykonawca stwierdzil ze 15 na druga warstwe sie nie daje i tylko go zadreczam, a 20 cm docieplenia to koniec swiata.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich bogatszych w doswiadczenia,

 

Mam problem jak zawiesic druga warstwe welny o grubosci 15 cm ? czy stosowac ES czy grzybki czy cokolwiek innego ???

Pierwsza warstwa 15 cm idzie w krokwie a uparlem sie ze docieplenie bedzie 30 cm.

Moj wykonawca stwierdzil ze 15 na druga warstwe sie nie daje i tylko go zadreczam, a 20 cm docieplenia to koniec swiata.

pozdrawiam

 

 

Ty dreczycielu :D spokojnie na wieszakach do belek "grzybkach" - dlugosc dobrac i tyle go trzeba wystawic ile ma grubosci docieplenie.

 

bede korzystal z tego tekstu 20cm to koniec swiata :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza warstwa 15 cm idzie w krokwie a uparlem sie ze docieplenie bedzie 30 cm.

 

a gdzie ten dom Pan stawia? za kołem biegunowym? - to tak żartem.. :D

 

Stelaż można odsunąć na 15 cm od krokwi na dłuższych wieszakach, i dać izolacje z kolejnej warstwy 15, ale czy wydatek konieczny?

jak 15 między krokwiami, to 8 już w zupełności wystarczy, a 20 cm, to nie koniec świata, tylko Polska. Na końcu świata się nie daje 20cm, tylko ... tutaj muszę zaczerpnąć wiedzy od Stasia Lema :lol:

 

Pytanie do wykonawców:

Kto z Was kładł na druga warstwę wełnę 15cm? Mi się jeszcze nie zdarzyło..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pierwsza warstwa 15 cm idzie w krokwie a uparlem sie ze docieplenie bedzie 30 cm.

 

 

a gdzie ten dom Pan stawia? za kołem biegunowym?

 

jak 15 między krokwiami, to 8 już w zupełności wystarczy i to dużo, a 20 cm, to nie koniec świata, tylko Polska. Na końcu świata się nie daje 20cm, tylko ... tutaj muszę zaczerpnąć wiedzy od Stasia Lema :lol:

ciekawa opinia nie znajac rodzaju i parametrow welny tu nawet JP/PB nie pomoze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

współczynik przewodzenia ciepła

Isover λD=0.033 W/mK http://www.isover.pl/article.php?p=o&article_id=111 Isover podaje, że ma najlepszą izolacyjność.

Rockwool Superrock λD = 0,035 [W/mK]

Rockwool Rockstone λD = 0,036 [W/mK]

Knauf Unifit 035 λD = 0,036 [W/mK] http://www.welnamineralna.eu/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=18&category_id=7&option=com_virtuemart&Itemid=65

 

FlashBack wydaje mi się że 2-3 tysięczne u różnych producentów aż takiego szału nie robi. I jednak obstaję przy tym, ze 15 i 8 to optymalne rozwiązanie.

Chyba że ktoś buduje sobie dom "pasywny".

 

Zresztą temat zapobiegania utracie ciepła, to temat rzeka, a wykonawca i tak stara się zrobić co inwestor sobie zażyczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanie z cyklu "trudne miejsca" :)

Najpierw zdjęcia:

http://img7.imageshack.us/img7/6158/budowa461.th.jpg

http://img7.imageshack.us/img7/4074/budowa459.th.jpg

 

Chodzi o ściankę kolankową.

1. Czy wykonać ją w całości na stelażu, czy część kleić do ściany, część na stelażu.

2. Jak przymocować górny profil UW? Do płyty KG skosu?

3. Czy pomiędzy przedściankę i mur wstawiać wełnę?

 

To chyba na razie tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...