Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

witam serdecznie

czytam i czytam ale jakos znalesc nie moge

moze moje pytanie bedzie glupie ale musze je zadac bo spac nie moge:)

mam dach z pelnym deskowaniem ,pod deskami nie mam zadnej membrany ani foli ,na deskach jest tylko papa.

pytanie brzmi jak wlozyc folie miedzy krokwie(mam krokwie 15 cm i taka tez folie -juz zakupiona)

moj pierwszy pomysl byl by nabis do krokwi laty 2,5 cm i rozciagnac sznurek mieczy niki,tak aby stworzyc szczeline 2,5 cm

teraz znajomy mi podpowiada po co te laty jak mozna przybic folie odsuwajac ja 2,5 cm od desek

jak to zrobic?

folie mysle kupic 2m i przeciac ja w pol by miec na szerokosc krokwi (jest 80 cm ale po 10 cm do przybybicia do krokwi)

czy to dobry pomysl czy raczej dno?

mam oczywsicie calej waty 25 cm czyli 10+5+10 mam nadzieje ze dobrze choc pewnie powinna byc 15+10 ale tak kupilem i tak bedzie ,byla okazja

bo za cala wate na dach 300m2 zaplacilem 5500zl

prosze o rade jesli ktos moze

dziekuje za dobre rady

Jesli masz pełne deskowanie to nie musisz już dawać membrany-folii paroprzepuszczalnej.

...warstwy od strony dachu:

- dachówka

- papa

- deski

- szczelina wentylacyjna

- sznurek (opcja)

- wełna pomiędzy krokwie

- sznurek

- druga warstwa wełny na krokwie

- stelaż z profili

- folia paroizolacyjna (czy dawać to patrz posty powyżej)

- płyty K-G

 

W Twoim przypadku dałbym sznurek w szczelinie wentylacyjnej by się nie zamknęła... i wełnę 10 + 5 ... znów sznurek przytrzymujący... i na krokwie wełnę 10

 

Pamiętaj o wlocie i wylocie szczeliny wentylacyjnej! Pod podbitką nad murłatą i w kalenicy!

 

a co w przypadku gdy pod drodze jest okno połaciowe pomiędzy krokwiami na całej szerokości ? - szczelina wentylacyjna przerwana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

a co w przypadku gdy pod drodze jest okno połaciowe pomiędzy krokwiami na całej szerokości ? - szczelina wentylacyjna przerwana

 

No i kicha.... jak się nie pomyślało przed dachówką to kicha...

 

w przypadku przerwania szczeliny w koszach, narożach czy oknach to wtedy daje się pod dachówką nawiewniki i wywiewniki - takie grzybki - kapturki coby woda do środka nie leciała... ale to akurat działka dekarzy nie moja... ja dachu nie rozbieram by je wstawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co w przypadku gdy pod drodze jest okno połaciowe pomiędzy krokwiami na całej szerokości ? - szczelina wentylacyjna przerwana

No i kicha.... jak się nie pomyślało przed dachówką to kicha...

w przypadku przerwania szczeliny w koszach, narożach czy oknach to wtedy daje się pod dachówką nawiewniki i wywiewniki - takie grzybki - kapturki coby woda do środka nie leciała... ale to akurat działka dekarzy nie moja... ja dachu nie rozbieram by je wstawić.

hmm mam sporo tych okien i blachodachówka na pełnym deskowaniu, wszędzie musiałby być ten grzyb....

nie jestem pewny czy się do końca zrozumieliśmy... zakładam, że są dwie przestrzenie wentylowane:

1.) ta pod blachą - chyba nie tą miałeś na myśli ? - tam pomiędzy łatami kontrłatami powietrze swobodnie przejdzie do sąsiednich sekcji i wyleci pod kalenicą

2.) ta pomiędzy pełnym deskowaniem a wełną - tutaj ciąg zostanie zatrzymany, chyba, że jakieś boczne obejścia wyciąć.. ? - dotępna mi na ten temat "literatura" milczy....

 

ewentualnie zrobić dziurę w deskowaniu i papie aby powietrze przeszło do ciągu wentylacyjnego pod blachą, ale to chyba niezgodne ze sztuką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

ewentualnie zrobić dziurę w deskowaniu i papie aby powietrze przeszło do ciągu wentylacyjnego pod blachą, ale to chyba niezgodne ze sztuką...

Oto właśnie chodzi! Dziury w deskowaniu... ale te dziury muszą być przykryte tak by woda spływająca po papie nie dostawała się pod deski i do wełny... o takie grzybki-nakładki czy jak to nazwać mi chodzi. I to powinien zrobić dekarz przed położeniem pokrycia dachowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czym najlepiej zeszlifować twardy gips nałożony z naddatkiem na łączenie płyt. (rigips vario) - paca z siatką, paca z papierem ściernym, gąbki ścierne - co nadaje się najlepiej?

Ooooo! Kolego! Ten gips się tak nakłada by go nie szlifować bo naprawdę jest twardy... wart swojej ceny! Teraz tylko papier ścierny '80 moze nawet '60 trzeć go i mieć nadzieję że się nie zapali szlifpaca w ręku :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czym najlepiej zeszlifować twardy gips nałożony z naddatkiem na łączenie płyt. (rigips vario) - paca z siatką, paca z papierem ściernym, gąbki ścierne - co nadaje się najlepiej?
Ooooo! Kolego! Ten gips się tak nakłada by go nie szlifować bo naprawdę jest twardy... wart swojej ceny! Teraz tylko papier ścierny '80 moze nawet '60 trzeć go i mieć nadzieję że się nie zapali szlifpaca w ręku :wink:
Wiem, ze jest twardy :) Pytanie w ramach przygotowań do jutrzejszej rozmowy z wykonawcą... Dzięki... Mam kilka takich zonków u siebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

ewentualnie zrobić dziurę w deskowaniu i papie aby powietrze przeszło do ciągu wentylacyjnego pod blachą, ale to chyba niezgodne ze sztuką...

Oto właśnie chodzi! Dziury w deskowaniu... ale te dziury muszą być przykryte tak by woda spływająca po papie nie dostawała się pod deski i do wełny... o takie grzybki-nakładki czy jak to nazwać mi chodzi. I to powinien zrobić dekarz przed położeniem pokrycia dachowego.

trudno,

jak widać wszystkiego nie byłem w stanie przewidzieć, a chciałem mieć wszystko poprawnie wykonane. Zresztą teraz na szybko szukając po necie też nie mogę znaleźć sobie takich "grzybków", może to jakaś nowość, w każdym razie w mojej miejscowości większość dachów musi być wykonana źle w tym aspekcie. Spróbuję wykombinować jakieś przejścia do sąsiednich krokwi, chociaż tyle.

p.s.

widać potwierdza się, że pewnie dopiero trzeci dom będzie dla mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W chwili obecnej mam dach pokryty papą (na osb) i zamierzam pokryć gontami oraz ocieplić wełną. Natomiast nie mam jeszcze wyprowadzonej wentylacji z kanalizacji (takie coś było na starym dachu - podniosłem o jedno piętro dom). W ogóle nie mam jeszcze instalacji kanalizacji. Czy da się to później zrobić? Co wtedy z gontami i wełną? Czy można taki "wywietrznik" wyprowadzić np. w boku w ścianie szczytowej?

I jeszcze jedno: czy kabel antenowy można wyprowadzić przy kominie? Jak nie, to jak to zrobić?

wszytko sie da ;). Ty masz zrobic to teraz. kabelek anteny dachowka.

 

No a ta rura od kanalizacji? Też muszę ją przed gontami wyprowadzić?

Co wtedy z papą, która jest już na dachu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy mi wczoraj powiedział, że jego znajomi :) co wykonują suchą zabudowę ostatnio spoinują płyty klejem - bo łatwiej, nie wysycha szybko jak uniflot i równie mocno trzyma. Potem całość lecą gładzią. Co o tym myśleć? Dobre to rozwiązanie?

Nie wiem... nie stosuję takich wynalazków bo może mnie to drogo kosztować...

 

...chociaż z drugiej strony klej do siatki jest elastyczny...

 

Ale ze względu na to że nie jest to ujęte w żadnym systemie to ja jako wykonawca muszę stosować materiały które są przeznaczone do spoinowania płyt... jeśli napiszą na worku że można spoinować płyty to mogę zastosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom-Kon napisał:

 

Profil UD mocuje się za pomocą wkrętów wkręcanych w narożnik - jeśli pod płytą jest profil CD jeśli tylko płyta to przez narożnik mocuje się za pomocą kołków molly.

 

Rom-kon czyli kręci się to tak jak przedstawiłem na niezwykle prostym rysunku...? :wink: Jeśli tak to się zastanawiam czy takie mocowanie "utrzyma' taką ściankę?

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e28ef01fc5668ee0.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e28ef01fc5668ee0.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnosnie ocieplania poddasza. Jestem na etapie stanu zamknietego surowego i planowalem zostawic tak to na zime, ale ze wzgledu na przestrzen pomiedzy dachem i murlata postanowilem ocieplic jeszcze poddasze w tym roku tak zeby tam nic nie wialo. Na poddaszu mam tylko scianki dzialowe wymurowane. Czy moge tylko polozyc welne 2 warstwowo i profile pod plyty g-k i nie zakladac plyt? Nie chce zakladac plyt bo nie wiem jeszcze gdzie i jakie oswietlenie bedzie, a przwody ida pod plytami, elektryke planuje dopiero na wiosne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom-Kon napisał:

 

Profil UD mocuje się za pomocą wkrętów wkręcanych w narożnik - jeśli pod płytą jest profil CD jeśli tylko płyta to przez narożnik mocuje się za pomocą kołków molly.

 

Rom-kon czyli kręci się to tak jak przedstawiłem na niezwykle prostym rysunku...? :wink: Jeśli tak to się zastanawiam czy takie mocowanie "utrzyma' taką ściankę?

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e28ef01fc5668ee0.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e28ef01fc5668ee0.html

w sama plyte nie utrzyma za plyta powinien znajdowac sie profil cd.

 

A ja mam pytanie ktorego chyba jeszcze nikt nie zadal ;)

 

Czy trzeba szpachlowac laczenia plyt w lazienkach, na ktore przyjda pozniej kafelki ? Czy wystarczy uzyc elastycznego kleju do kafelek i bedzie dobrze ?

pozdr.

wystarczy samo szpachlowanie polaczen, ze kafle wiec dwie warstwy plyt i obie spoinowane.

 

Witam

Mam pytanie odnosnie ocieplania poddasza. Jestem na etapie stanu zamknietego surowego i planowalem zostawic tak to na zime, ale ze wzgledu na przestrzen pomiedzy dachem i murlata postanowilem ocieplic jeszcze poddasze w tym roku tak zeby tam nic nie wialo. Na poddaszu mam tylko scianki dzialowe wymurowane. Czy moge tylko polozyc welne 2 warstwowo i profile pod plyty g-k i nie zakladac plyt? Nie chce zakladac plyt bo nie wiem jeszcze gdzie i jakie oswietlenie bedzie, a przwody ida pod plytami, elektryke planuje dopiero na wiosne.

oczywiscie, ze mozesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom-Kon napisał:

 

Profil UD mocuje się za pomocą wkrętów wkręcanych w narożnik - jeśli pod płytą jest profil CD jeśli tylko płyta to przez narożnik mocuje się za pomocą kołków molly.

 

Rom-kon czyli kręci się to tak jak przedstawiłem na niezwykle prostym rysunku...? :wink: Jeśli tak to się zastanawiam czy takie mocowanie "utrzyma' taką ściankę?

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e28ef01fc5668ee0.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e28ef01fc5668ee0.html

 

Jeśli wkręt trafi w profil CD to spokojnie jeśli nie to najczęściej jest bardzo blisko i wtedy zamiast wkrętu to kołek typu Molly... ścianki kolankowe do około 1-1.1m są stabilne

 

Flash - wiem że to trochę nagięcie technologi ale ja tak stosuję i do tej pory wszystko było ok. Jeden raz nawet musiałem ściankę działową na 2,5m zamocować do płyty w odległości 5cm od profilu nośnego... oczywiście wszystko było wyliczone ale inwestor poszerzył pomieszczenie... ale wszystko jest ok. nic nie pęka nic nie pracuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy samo szpachlowanie polaczen, ze kafle wiec dwie warstwy plyt i obie spoinowane.
Flash - zakładam, że to dotyczy ścianek, bo chyba nie płyt klejonych w całości np. na ściankę kolankową...

 

P.S dzis spotkalem się z moją ekipą na "budowie" (bo to chyba jeszcze nie dom....). Po zlistowaniu poprawek oszacowali czas ich realizacji na 3-4 dni... 4 ludzi...

 

Gdyby nie pomoc z forum krucho by ze mną było.... Dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom-Kom

 

Możesz dokładnie (w miarę) wyjaśnić jak wykańczasz złączenia sufit-skos?

Kilka postów do tyłu rozgorzała mała dyskusja, która jak widać przerosła Flasha...

Dziękuję w imieniu wszystkich zainteresowanych :)

...gdzieś już było ale wiem że ciężko szukać na tylu stronach więc napiszę kolejny raz...

 

Zasadniczo są dwa sposoby wykończenia połączenia skos-sufit (skos - ściana kolankowa) są to kąty rozwarte...

 

pierwszy sposób - połączenie sztywne. Stosuje się je przy małych powierzchniach sufitu (u mnie mały sufit to taki co nie przekracza 2,5-3m od skosu do ściany). Płyty skosu i sufitu dochodzą na styk do siebie. Wycinam fazkę nożykiem w jednej płycie (sufitowej albo skosowej) tak jak wszystkie cięte miejsca gruntuje dobrym gruntem (np. ct17) i wypełniam Vario lub Unifloten zwanym dalej spoinówką. Nadmiar spoinówki zbieram ostrą stroną pascy (drapię po płycie) tak by zachować idealny narożnik. Po stwardnieniu spoinówki szpachtelką jeszcze skrobie ewentualne nadlewy. Teraz docinam taśmę narożnikową. Może to być z aluminiową wkładką lub lepsza amerykańska z wkładką z PCV

 

http://images45.fotosik.pl/185/8edc4119092db935med.jpg

 

http://images38.fotosik.pl/180/40b543e5578e6eccmed.jpg

 

http://images50.fotosik.pl/185/efd86f4a4a63c823med.jpg

 

Taśma ta jest droga bo około 70-75zł/30mb

Teraz trzeba umieszać trochę spoinówki delikatnie rzadszej niż do szpachlowania i nanieść ją na płyty - najlepiej pędzlem tak by w narożniku trochę tego było. taśmę papierową przed wklejeniem moczy się w wodzie i na chwilę pozostawia do odcieknięcia taśmy amerykańskiej się zasadniczo nie moczy ale ja ją delikatnie zwilżam (plastik nie chłonie wody). taśmę wklejam i nadmiar spoinówki wyciskam palcami dociskając ją maksymalnie do płyt. Ugładzam to wszystko szpachteklą (papierową delikatnie bo może pęknąć a amerykańską można nawet brutalnie :wink: ). no i taśma wklejona teraz po związaniu trzeba przeszpachlować warstwą finiszową.

 

jak wykonać połączenie ślizgowe napiszę póżniej..... obowiązki rodzinne :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...