Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

Wczoraj pożegnałem się z ekipą od ocieplenia i zabudowy z płytk GK. Trudno mi określić precyzyjnie na jakim etapie wykończenia jestem, konieczne będą poprawki finiszowe, a do zamieszkania oczywiście gruntowanie i malowanie.

 

Nie zamierzam w tym roku zmieniać adresu - proszę o radę na jakim etapie zostawić sufity i skosy na zimę :). Z malowaniem wolałbym zaczekać do "tuż przed przeprowadzką"... czy ostateczne wykończenia, masą finiszową zrobić od razu, czy też zaczekać?

A co z wszechobecnym pyłem po szlifowaniu, jak się go pozbyć/związać? - odkurzacz? gruntowanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wczoraj pożegnałem się z ekipą od ocieplenia i zabudowy z płytk GK. Trudno mi określić precyzyjnie na jakim etapie wykończenia jestem, konieczne będą poprawki finiszowe, a do zamieszkania oczywiście gruntowanie i malowanie.

 

Nie zamierzam w tym roku zmieniać adresu - proszę o radę na jakim etapie zostawić sufity i skosy na zimę :). Z malowaniem wolałbym zaczekać do "tuż przed przeprowadzką"... czy ostateczne wykończenia, masą finiszową zrobić od razu, czy też zaczekać?

A co z wszechobecnym pyłem po szlifowaniu, jak się go pozbyć/związać? - odkurzacz? gruntowanie ?

chata z masa niezaizolowanych rur pod podsadzkami i w scianach, wygrzej chlopie ten dom. plyty g/k zagruntuj po calosci farba gruntujaca lub tym co zaleca producent docelowych farb. zagruntowane mozesz pozostawic na zimowanie z lekkim grzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skad u ciebie pyl na plytach po szlifowaniu, uzywales gladzi gipsowej czy co?

choc mozliwe, ze z braku czasu szlifowales nie do konca wyschniete warstwy. czy 1 dzien, az tak wazyl by opuznic wejscie na kolejna budowe?

Sagapol, Sewera, Hadex2, Wodan, Wkt - hurtownie budowlane polecone przez przedstawiciele Rigipsu jak dystrybutorzy. ....w których nie kupisz Rikombi Grund. Jakiś zamiennik? Z góry dzięki....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skad u ciebie pyl na plytach po szlifowaniu, uzywales gladzi gipsowej czy co?

choc mozliwe, ze z braku czasu szlifowales nie do konca wyschniete warstwy. czy 1 dzien, az tak wazyl by opuznic wejscie na kolejna budowe?

Sagapol, Sewera, Hadex2, Wodan, Wkt - hurtownie budowlane polecone przez przedstawiciele Rigipsu jak dystrybutorzy. ....w których nie kupisz Rikombi Grund. Jakiś zamiennik? Z góry dzięki....

"standard wykonczenia pozostawiony przez ekipe wyglada na to, ze inwestor zdecydowal sie na pokrycie scian tapeta". wiec zagruntuj dowolnym gruntem.

Jezeli pokryciem scian ma byc farba i ekipa o tym wiedziala to, znaczy, ze nawiali :D.

mimo wczescniejszej propozycji mysle jednak, ze lepiej bedzie zakonczyc to od rqazu. oczyscic i naniesc finish by wyrownac fakture plyt z miejscami spoinowanymi. i pokryc calosc jednorazowo farba gruntujaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można i stosujecie wyższe krokwie (zamiast np. 18cm to 22cm) aby więcej wełny weszło pomiędzy te krokwie? Wszystko po to aby jak najcieńszą warstwę ocieplenia dawać pod krokwie. Jeżeli zmieniacie wymiary krokwi z 8x18 na 22cm to ile szerokości mniej mogą mieć te krokwie (?x22)?

 

Czy można i stosujecie jako ocieplenie pod krokwie styropian (pomiędzy krokwie jest wełna) - wady i zalety tego sposobu? Czy można w ten sposób zrezygnować z płyt g-k poprzez położenie np. tynku na styropian?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bzykos napisał:

Witam! Ile może wynosić maksymalna odległość od ściany do pierwszej krokwi? Tak żeby płyty przypadkiem nie obwisły?

 

idealna to, bylaby odleglosc do 40cm.

 

 

Byłaby? Tzn. może być większa czy nie? Jeśli tak to ile może wynosić?

nie powinna zakladajac, ze max. sredni rozklad krowki to 90cm. mimo tego ludzie chodza po wypadkach wiec mowi sie trudno.

na marginesie, projekt/wykonanie wiezby powinien uwzgledniac rozklad scian dzialowych (i odwrotnie) tak by krowkie nie wypadaly w sasiedztwie i nad scianami. w ten sposob nie przeniosa one mostka cieplnego na sciany i dalej do wnetrza pomieszczenia bo, odzielac sciany od zewnatrz bedzie warstwa izolacji miedzykrokwiowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można i stosujecie wyższe krokwie (zamiast np. 18cm to 22cm) aby więcej wełny weszło pomiędzy te krokwie? Wszystko po to aby jak najcieńszą warstwę ocieplenia dawać pod krokwie. Jeżeli zmieniacie wymiary krokwi z 8x18 na 22cm to ile szerokości mniej mogą mieć te krokwie (?x22)?

zmian moze dokonac wylacznie konstruktor badz znajacy zagadnienie i majacy wglad do projektu. no chyba, ze znajdzie sie zaraz jakis "oszolom" i powie ile bo on tak ma, albo u jego sasiada sa takie lub podobny tekst. wiec chlopie lap za projekt i zaiwaniaj do biura konstrukcyjnego. a i nie zapomnij zabrac portfel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można i stosujecie wyższe krokwie (zamiast np. 18cm to 22cm) aby więcej wełny weszło pomiędzy te krokwie? Wszystko po to aby jak najcieńszą warstwę ocieplenia dawać pod krokwie. Jeżeli zmieniacie wymiary krokwi z 8x18 na 22cm to ile szerokości mniej mogą mieć te krokwie (?x22)?

 

Czy można i stosujecie jako ocieplenie pod krokwie styropian (pomiędzy krokwie jest wełna) - wady i zalety tego sposobu? Czy można w ten sposób zrezygnować z płyt g-k poprzez położenie np. tynku na styropian?

wysokosc krowki okreslona jest w projekcie a ten zawiera dodatkowo optymalna (z regoly min. wymagana polska norma) grubosc ocieplenia.

chcac dokonac zamian w grubosci nalezy wziasc pod uwage wszelkie otwory w sianach znajdujace sie w sasiedztwie szczytow. by po zabudowie nie okazalo sie, ze np. naroze okna lub drzwi schowa sie w zabudowie.

skoro spelnimy w/w warunek to nie ma potrzeby pogrubiania krokwi (bo to i tak zrobi konstruktor a nie nasze widzimisie) czy nawet nadbijania ich latami bo zamiast tego umiescimy nakrokwiowo grubsza warste izolacji co bedzie korztystniejsze niz pakowanie wiecej miedzy krokwie tylko po to by na krokwie dac np. 5cm.

uklad 10 miedzy krokwie i 15 na bedzie korzystniejszy niz 15 miedzy krokwie i 10 na.

Czyli mam rozumieć, że nie ma sensu powiększać wys. krokwi z 18cm na np. 22cm? Co do warstwy styropianu to pisałem o warstwie pod krokwiami czyli od strony pomieszczenia. Z tego co kiedyś czytałem styropian nad krokwiami czyli od strony dachówek wydaje się być super rozwiązaniem tylko chyba drogim? Może ktoś się pochwali z realizacji?

Wcześniej chodziło mi o to aby warstwa izolacji pod krokwiami była jak najcieńsza aby nie zabierać powierzchni użytkowej pomieszczeń na poddaszu.

A co takich zmian to jestem na etapie zmian do projektu gotowego wiec pytam się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daruj sobie pogrubianie izolacji miedzy krokwiami. rozplanuj tak uklad by mozna bylo umiescic pod krokwiami min. 10cm izolacji.

i wybij sobie z glowy styropian pod krokwie. ta czesc izolacji odpowiada rowniez za akustyke miedzy pomieszczeniami poddasza.

a welny do dachow sa na podobnym poziomie cenowym co styropian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daruj sobie pogrubianie izolacji miedzy krokwiami. rozplanuj tak uklad by mozna bylo umiescic pod krokwiami min. 10cm izolacji.

i wybij sobie z glowy styropian pod krokwie. ta czesc izolacji odpowiada rowniez za akustyke miedzy pomieszczeniami poddasza.

a welny do dachow sa na podobnym poziomie cenowym co styropian.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie długo...

Mój majster nie zjawił się w ustalonym terminie, więc postanowiłem sam wykończyć poddasze płytami. Zaczynam właśnie od rusztu z profili.

Poczytałem ten długi wątek i mam kilka pytań, na które ani tutaj ani nigdzie indziej nie znalazłem odpowiedzi.

Wiele razy pojawiło się tutaj zalecenie, żeby nie łączyć na sztywno profili głównych (ze skosów czy stropów) z przyściennymi (na ścianie szczytowej). Jeśli dobrze rozumiem chodzi o to, że dach pracuje "inaczej" od ścian murowanych i nie należy na sztywno tych dwóch różnych konstrukcji łączyć bo połączenia płyt popękają. Czyli profil przyścienny mocuje się do ściany i wsuwa w niego luźno profile CD.

Co jest w przypadku takim jak mój, gdzie ściana szczytowa jest również ścianą zbudowaną w części w technologii drewnianej?

Tzn do wysokości okna jest to mur a od okna zrobiłem ścianę w konstrukcji drewnianej wypełnionej wełną.

 

Czy w takim wypadku (zakładając że również ściana szczytowa zostaje "wyprofilowana") w "części drewnianej" ściany szczytowej skręcam ze sobą wszystkie profile (profil CD ze skosów z profilem przyściennym i z profilami CD ze ściany szczytowej), a w "części murowanej" w miejscu gdzie profil przyścienny jest przykręcony na sztywno do muru wsuwam tylko w niego profile CD ze skosów?

 

Czy taką ścianę szczytową mogę "wykończyć" za pomocą profili przymocowanych do konstrukcji drewnianej za pomocą uchwytów ES (bo tutaj chyba wieszaki nie mogą być stosowane - no właśnie - czy jest jakiś kąt nachylenia dachu poniżej którego nie powinno się już stosować wieszaków tylko uchwyty ES?)

 

No i ostatnie pytanie na które znalazłem odpowiedź na którejś ze stron tego wątku, ale proszę o potwierdzenie:

Zamiast mocować profile ścian działowych do konstrukcji dachu (do krokwi czy wymianu) mogę przymocować je również do profili CD skosów/stropu przy założeniu że profile są prostopadłe do planowanej ścianki?

Wole takie rozwiązanie gdyż w ten sposób nie będzie sztywnego połączenia pomiędzy rusztem skosów a konstrukcją dachu, które może wpływać na powstawanie pęknięć. Ścianka jest mała (3 metry szerokości i ok 2,50 wysokości).

 

Z góry dzięki za sugestie. Czytam i uczę się - za kilka dni będę teoretykiem, a może za kilka tygodni praktykiem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...