Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam. Mam pytanko. Moje krokwie mają 14cm grubości i jakiej grubosci wełna użyć do ocieplenia?

Dodam,że dach kryty blachodachówką z folią paroprzepuszczalną. Teoretycznie wiem,że grubość izolacji powinna być 1-2cm mniejsza od grubości krokwi,żeby nie zablokować wentylacji,ale zastanawiam się czy można bez szkody dać wełne 15cm. Prosze o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanko. Moje krokwie mają 14cm grubości i jakiej grubosci wełna użyć do ocieplenia?

Dodam,że dach kryty blachodachówką z folią paroprzepuszczalną. Teoretycznie wiem,że grubość izolacji powinna być 1-2cm mniejsza od grubości krokwi,żeby nie zablokować wentylacji,ale zastanawiam się czy można bez szkody dać wełne 15cm. Prosze o poradę.

Wiem ale chcę zrobić po swojemu :) i gdzie tu miejsce na poradę?

 

Wytłumacz może co przemawia za zastosowaniem ocieplenia o grubości 15cm między krokwiami o wysokości 14cm?

Może pocieszające Ciebie będzie, że trafiłem już wełnę o grubości 20cm między krokwiami o wysokości 16cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chciałbym zrobić po swojemu, to bym nie pytał, tylko robił. Pozatym prosiłem o porade,a ty mnie opieprzyłeś,zamiast pomóc.

Piszesz, że wiesz ale chcesz zrobić inaczej. jak reagować? tłumaczyć?

Obojętnie przy jakim rodzaju krycia wstępnego dachu, nie umieszcze się wełny o grubości większej niż wysokość krokwi. Przy kryciu dachu folią paroprzepuszczalną wymagane jest zastosowanie przerwy między izolacja a kryciem tą folią. "Obiegowo" przerwa nie może byc mniejsza jak 2cm. Warunkiem uzyskania dobrej wentylacji jest posiadanie szczeliny między kryciem dachu a folią min 2,5cm oraz wlotów od strony okapu i wylotu w kalenicy przekroje zależne od wielkości połaci dachu (sa na to podawane publicznie przeliczniki).

Czym grozi przewymiarowanie wełny nie tylko w parametrze grubości co i wielkości naddatku nie będe pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chciałbym zrobić po swojemu, to bym nie pytał, tylko robił. Pozatym prosiłem o porade,a ty mnie opieprzyłeś,zamiast pomóc.

Piszesz, że wiesz ale chcesz zrobić inaczej. jak reagować? tłumaczyć?

Obojętnie przy jakim rodzaju krycia wstępnego dachu, nie umieszcze się wełny o grubości większej niż wysokość krokwi. Przy kryciu dachu folią paroprzepuszczalną wymagane jest zastosowanie przerwy między izolacja a kryciem tą folią. "Obiegowo" przerwa nie może byc mniejsza jak 2cm. Warunkiem uzyskania dobrej wentylacji jest posiadanie szczeliny między kryciem dachu a folią min 2,5cm oraz wlotów od strony okapu i wylotu w kalenicy przekroje zależne od wielkości połaci dachu (sa na to podawane publicznie przeliczniki).

Czym grozi przewymiarowanie wełny nie tylko w parametrze grubości co i wielkości naddatku nie będe pisał.

 

Dobra,brak mi słów na takie porady. A wracajac do tematu to zdecyduje sie na nabicie łat na krokwie,po prostu myslałem,że jest inny sposób, dlatego pytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udaje i nie jestem (nie wiem co masz na myśli,ale lepiej dla ciebie żebyś nie chciał mnie obrazić) Ale skoro wiesz co rozwiąże sprawe to dlaczego nie piszesz, tylko wypisujesz posty które g...o wnoszą do dyskusji?

Czyżbyś chciał nabic sobie ilośc postów?

Teraz panie ekspercie odpowiedz mi czym różni się sytuacja w której ocieplamy wełną 15cm - krokiew, powiedzmy 18 cm, a sytuacja gdy ocieplamy 15cm wełną krokiew 15cm z nabita łatą 3cm (co daje 18cm gdybyś nie potrafił dodawać) w/g mnie nie różnią się niczym,ale ja jestem laikiem a nie takim "ekspertem" jak ty

Pozatym wydaje mi się,że lepiej nabić łaty żeby poszeżyć krokiew i dać grubszą izolacje ,niż nie nabijać i zastosować 14cm izolacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...sorki że wciskam się pomiędzy drzwi i futrynę....

 

Jeśli już przez przypadek kupiliście wełnę zbyt grubą to raczej nie wyrzucajcie jej tylko lepiej dokupić parę metrów łat i zrobić nadbitkę... jesli chcecie celowo dać grubszą wełnę która nie mieści się w krokwie to uważam to za hmm... ekstrawagancję :wink:

 

...liczy się całkowita grubość izolacji termicznej... należy ją podzielić na dwie części... obojętnie jakiej grubości ale dwie warstwy. Druga warstwa dociepla również krokwie - o tym należy pamiętać. Są dostępne systemy że druga warstwa wełny może miec grubość nawet 25cm!. Przy pierwszej warstwie chociaż tylko 15cm wełny to łączna grubość izolacji to już 40cm! I to zupełnie wystarczy do większości domów - nawet "upasywnionych"

 

...jeszcze raz sorry... ale w czym widzicie problem?

 

 

ps. poczytam "wsteczne" posty i postaram się na nie odpowiedzieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje,że trzeba zastosować dwie warstwy ocieplenia i tak chce zrobic.Narazie pytam o pierwszą warstwe.Tak sie składa,że krokwie mam grubości 14cm. Pytałem co zrobić,żeby optymalnie ocieplić przestrzeń miedzy krokwiami. Mógłbym zastosować dwie warstwy wełny o szer.7cm, ale to wychodzi drożej niz jedna warstwa 15cm,no ale tutaj pojawia się problem moich krokwi (14cm).Dlatego postanowiłem nabic łaty i w ten sposób poszeżyć krokwie,żeby móc zastosować 15cm wełne i o to pytałem,ale nasz forumowy "fachowiec" wypisuje posty do d..y nie podobne i miesza zamiast coś konkretnego podowidzieć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udaje i nie jestem (nie wiem co masz na myśli,ale lepiej dla ciebie żebyś nie chciał mnie obrazić) Ale skoro wiesz co rozwiąże sprawe to dlaczego nie piszesz, tylko wypisujesz posty które g...o wnoszą do dyskusji?

Czyżbyś chciał nabic sobie ilośc postów?

Teraz panie ekspercie odpowiedz mi czym różni się sytuacja w której ocieplamy wełną 15cm - krokiew, powiedzmy 18 cm, a sytuacja gdy ocieplamy 15cm wełną krokiew 15cm z nabita łatą 3cm (co daje 18cm gdybyś nie potrafił dodawać) w/g mnie nie różnią się niczym,ale ja jestem laikiem a nie takim "ekspertem" jak ty

Pozatym wydaje mi się,że lepiej nabić łaty żeby poszeżyć krokiew i dać grubszą izolacje ,niż nie nabijać i zastosować 14cm izolacje.

wielce mozliwe, ze nie bedzie dla ciebie korzystne nadbijanie krokwi. koncentrujesz sie na najmniej istotnej sprawie. izolacja poddasza nie konczy sie na krokwiach. szkoda tylko, ze nikt tu nie widzial twojego dachu.

szkoda tez, ze panowie wykonujacy krycie nie zapytali jak masz zamiar izolowac poddasze. minimalny wysilek z ich strony a nie mialbys rozsterek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełnę o niestandardowej grubości ciężko kupić więc przy krokwiach 14cm wełnę trzeba by o grubości 11cm (przy pełnym deskowaniu) i faktycznie 14cm przy membranie wysokoparoprzepuszczalnej. Jeśli pełne deskowanie to wełna w pierwszej warstwie 10cm i 4cm szczelina wentylacyjna reszta grubości pod krokwie (15 a nawet 20cm). Jeśli membrana to wełna 15cm i nadbitka z deski 2,5cm i to wszystko. Ale można nadbić 4-5cm (2x deska 2,5cm) i dać wełnę 15cm i reszta szczelina wentylacyjna.... w Twoim przypadku wydaje mi się to drugie rozwiązanie najrozsądniejsze... deska aż taka droga nie jest... parę gwoździ 4 roboczogodziny i zrobione...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja powtórzę swoją prośbę o napisanie mi przyczyn dlaczego daje się cieńszą wełne od krokwi??? w jednym zdaniu

Postaram się w jednym zdaniu więc nie będę używał znaków interpunkcyjnych wełnę daje się cieńszą od krokwi w przypadku gdy jest pełne deskowanie i musi być szczelina wentylacyjna jeśli jest membrana (folia dachowa) to wtedy szczelina jest zbędna i wełnę daje się w pełnej grubości krokwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...