Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kolejne pytanie: jaką folię paroizolacyjną zastosować, jeśli nad wełną jest wysokoparoprzepuszczalna. Słyszałem że folie aktywne lepiej zabezbieczą płyyGK przed grzybkiem...

Ja osobiście nie jestem za przepuszczniem pary wodnej przez warstwę wełny... preferuję szczelną paroizolację... szczelną oczywiście teoretycznie bo w praktyce zawsze coś przez nią przejdzie... nie ma ideału... dążymy tylko do doskonałości... czyli nawet dając szczelną folię niestety mam "aktywną" paroizolację :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykańczania poddasza (gotowa masa finishowa) przy temperaturach 4-8 stopni? Dom jeszcze nie ogrzewany, wyczuwa się wilgoć.

 

Witam

mam podobny problem, czy warto (czy są przeciwskazania) ocieplać teraz poddasze i zabudowywać je płytami G-K jak dom będzie jeszcze przez cała zime nieogrzewany ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykańczania poddasza (gotowa masa finishowa) przy temperaturach 4-8 stopni? Dom jeszcze nie ogrzewany, wyczuwa się wilgoć.

 

Witam

mam podobny problem, czy warto (czy są przeciwskazania) ocieplać teraz poddasze i zabudowywać je płytami G-K jak dom będzie jeszcze przez cała zime nieogrzewany ???

Ty masz dylemat czy izolowac i montowac plyty a kolega wczesniej pyta czy brac sie za ich szpachlowanie. To dwie rozne sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie jestem za przepuszczniem pary wodnej przez warstwę wełny... preferuję szczelną paroizolację... szczelną oczywiście teoretycznie bo w praktyce zawsze coś przez nią przejdzie... nie ma ideału... dążymy tylko do doskonałości... czyli nawet dając szczelną folię niestety mam "aktywną" paroizolację :wink:

Rozumiem, że folie paroizolacyjne przepuszczają ileś tam wilgoci do wełny więc co miałeś na myśli pisząc 'preferuję szczelną paroizolację'? Może coś zamiast folii paroizolacyjnej?

Czy jest sens zamiast folii paroizolacyjnej i płyt g-k zastosowanie twardego styropianu + siatka + tynk? Taki styropian chyba powinien mniej przepuścić pary wodnej do wełny niż folia paroizolacyjna+płyta g-k?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz dylemat czy izolowac i montowac plyty a kolega wczesniej pyta czy brac sie za ich szpachlowanie. To dwie rozne sprawy.

 

No to ja pytam o swoje .... moze ktoś udzieli fachowej pomocnej rady

udzieli fachowo? a kto procz Ciebie wchodzacych tu na forum widzial Twoje poddasze?.

rutynowa odpowiedz: tak, mozesz wykonac to o co pytasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie jestem za przepuszczniem pary wodnej przez warstwę wełny... preferuję szczelną paroizolację... szczelną oczywiście teoretycznie bo w praktyce zawsze coś przez nią przejdzie... nie ma ideału... dążymy tylko do doskonałości... czyli nawet dając szczelną folię niestety mam "aktywną" paroizolację :wink:

Rozumiem, że folie paroizolacyjne przepuszczają ileś tam wilgoci do wełny więc co miałeś na myśli pisząc 'preferuję szczelną paroizolację'? Może coś zamiast folii paroizolacyjnej?

Czy jest sens zamiast folii paroizolacyjnej i płyt g-k zastosowanie twardego styropianu + siatka + tynk? Taki styropian chyba powinien mniej przepuścić pary wodnej do wełny niż folia paroizolacyjna+płyta g-k?

Preferuję jaknajszczelniejszą paroizolację bo po wykonaniu i tak trochę przepuści... jak damy gorszej jakości to oprócz "błędów wykonawczych" przejdzie jeszcze z przepuszczalności samej folii.

 

a ten styropian to niby gdzie ma być? na płytach?... jakoś tego nie widzę...

 

...za to widzę sens dawania paroizolacji jako szczelnej warstwy na płyty w postaci folii w płynie lub odpowiednika tak jak się uszczelnia w łazience pod płytkami w strefach mokrych... izolacja bez łączeń, bez dziurek od wkrętów itp. tylko trzeba zastosować masę szczelną nie tylko dla wody ale również dla pary wodnej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykańczania poddasza (gotowa masa finishowa) przy temperaturach 4-8 stopni? Dom jeszcze nie ogrzewany, wyczuwa się wilgoć.

Można spokojnie szpachlować do temperatury 3-5*C... niestety będzie dłużej schło ale przeciwskazań nie ma...

Witam

mam podobny problem, czy warto (czy są przeciwskazania) ocieplać teraz poddasze i zabudowywać je płytami G-K jak dom będzie jeszcze przez cała zime nieogrzewany ???

Spokojnie można... nie udajemy się na zimowe bezrobocie :wink: wełne, profile i płyty nawet przy -20*C można kłaść ale spoinowanie i szpachle to jak wyżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja się z płytami wstrzymam chyba do wiosny, zakończę na folii paroizolacyjnej na stelażu, a to dlatego, że mam na budowie kilka płyt w kawałkach, stojących gdzieś po kątach, i jak widzę ich kondycję (w szczególności jeżeli chodzi o wilgoć, a dom przecież drugi rok stoi, nie to, że mokry, wietrzony a jednak będzie kolejna zima bez regularnego, normalnego ogrzewania) to wolę nie ryzykować i płyty zrobić sobie spokojnie suchą wiosną
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do posiadaczy poddasza, a także do szanownych speców od poddaszy. mam dach czterospadowy, "połamany", (11 okien dachowych) i chciałabym wykończyć go płytami karton gips w taki sposób żeby nie tworzyć powierzchi sufitu równoległej do podlogi, ale powierzchie równoległe do połaci dachu(nie wiem jak to lepiej opisać) żeby pomieszczenia były tak wysokie jak to tylko możliwe i takie jakby całe skośne. czy ktoś może widział takie poddasze, może takie ma, albo takie robił. napiszcie proszę swoje opinie o moim pomyśle na takie maksymalnie skośne :lol: poddasze.

a może ktoś mógły wrzucić jakieś fotki, lub napisać ich lokalizację.

bardzo liczę na wasze opinie. bardzo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do posiadaczy poddasza, a także do szanownych speców od poddaszy. mam dach czterospadowy, "połamany", (11 okien dachowych) i chciałabym wykończyć go płytami karton gips w taki sposób żeby nie tworzyć powierzchi sufitu równoległej do podlogi, ale powierzchie równoległe do połaci dachu(nie wiem jak to lepiej opisać) żeby pomieszczenia były tak wysokie jak to tylko możliwe i takie jakby całe skośne. czy ktoś może widział takie poddasze, może takie ma, albo takie robił. napiszcie proszę swoje opinie o moim pomyśle na takie maksymalnie skośne :lol: poddasze.

a może ktoś mógły wrzucić jakieś fotki, lub napisać ich lokalizację.

bardzo liczę na wasze opinie. bardzo. :)

 

...czyli płyty do samej kalenicy? ...jak będzie wyglądać pomieszczenie niezbyt duże a bardzo wysokie bez sufitu prostego?... pomijam już kwestię ogrzania takiej kubatury... takie pomieszczenia raczej muszą być zaprojektowane indywidualnie a nie adaptowane z gotowego projektu. Teraz właśnie robię salon (budynek parterowy) do kalennicy z antresolą ale to było w projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś ogólne zasady mówiące kiedy na suficie podwieszanym do krokwi (jętek) należy stosować ruszt krzyżowy, a kiedy wystarczy pojedynczy (profile ud co 40 cm)?

 

1) obciążenia na suficie i pod sufitem

 

2) wysokość obniżenia sufitu

 

3) wymagania p.poż

 

4) wygoda w montażu i poziomowaniu

 

5) inne które wychodzą "w praniu"

 

6) "widzimisie" Inwestora

 

7) "widzimisie" wykonawcy

 

punkty 6 i 7 są nieprzewidywalne :wink:

 

:lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam takie pytanie:

poddasze uzytkowe strop drewniany i na tym stropie chcialbym postawic scianki dzialowe z KG i tak sie zastanawiam jak to zrobic zeby nic potem nie pekalo bo przeciez drewniany strop bedzie pracowal i druga sprawa a mianowicie jak takie scianki zamocowac do jetek/krokwi? Czy najpierw wykonac zabudowe skosow i potem scianki czy na odwrot?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam takie pytanie:

poddasze uzytkowe strop drewniany i na tym stropie chcialbym postawic scianki dzialowe z KG i tak sie zastanawiam jak to zrobic zeby nic potem nie pekalo bo przeciez drewniany strop bedzie pracowal i druga sprawa a mianowicie jak takie scianki zamocowac do jetek/krokwi? Czy najpierw wykonac zabudowe skosow i potem scianki czy na odwrot?

pozdrawiam

 

ściankę od góry można przymocować do konstrukcji dachu lub do konstrukcji sufitu - są dwie szkoły i wybiera się rozwiązanie lepsze dla konkretnego przypadku... a jeśli podłoga pracuje to zrobić od dołu połączenie "teleskopowe - kompensator" czyli do profila UW wsunąć słupki (CW) i je delikatnie (1-1.5cm) unieść "wieszając" je do górnego UW. Oczywiście nie mocuje się z dolnym profilem UW! To ma być połączenie ruchome góra-dół. pod ustawione pionowo płyty podkłada się "coś" na grubość 1-2cm (np. kawałki płyty) i przykręca tylko do słupków i również (w tym tylko przypadku) do górnego profila UW. Taka ścianka praktycznie wisi nad podłogą i nie jest w żaden sposób z nią związana! Takie rozwiązanie jest dobre jeśli podłoga mocno pracuje... jeśli podłoga mocno nie pracuje to robi się tak samo tyle że część ruchoma jest na górnym profilu UW...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ściankę od góry można przymocować do konstrukcji dachu lub do konstrukcji sufitu - są dwie szkoły i wybiera się rozwiązanie lepsze dla konkretnego przypadku... a jeśli podłoga pracuje to zrobić od dołu połączenie "teleskopowe - kompensator" czyli do profila UW wsunąć słupki (CW) i je delikatnie (1-1.5cm) unieść "wieszając" je do górnego UW. Oczywiście nie mocuje się z dolnym profilem UW! To ma być połączenie ruchome góra-dół. pod ustawione pionowo płyty podkłada się "coś" na grubość 1-2cm (np. kawałki płyty) i przykręca tylko do słupków i również (w tym tylko przypadku) do górnego profila UW. Taka ścianka praktycznie wisi nad podłogą i nie jest w żaden sposób z nią związana! Takie rozwiązanie jest dobre jeśli podłoga mocno pracuje... jeśli podłoga mocno nie pracuje to robi się tak samo tyle że część ruchoma jest na górnym profilu UW...

ok juz mam jasnosc a w jaki sposob mocuje sie scianki do jetek/krokwi? Jakich uzyc lacznikow? No i od czego zalezy czy najpierw robi sie sufit czy najpierw scianki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie za uwagi w sprawie skośnego sufitu. rzeczywiście nie pomyślałam o tym że pokoje na poddaszu nie są jakieś ogromne i ich wielkość musi korespondować z wysokością. wczoraj przyszła deckers team (dekarze :D ) więc jak zrobią dach to może wreszcie moja wyobraźnia zacznie poprawnie pracować :lol: . wątku nie zamykam, ale na chwilę odpuszczam 8) . dziękuję za uwagi i do usłyszenia jeszcze :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...