Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość

Dachówka czy blachodachówka?  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Dachówka czy blachodachówka?



Recommended Posts

Mam pytanie,czy mozna polozyc dachowke cementowa na wiezbie zaprojektowanej dla blachodachowki???. Dach dwuspadowy z naczolkami o spadku 37°(75%),krokwie (8x16cm)rozstawione co 90cm i dlugosci 7.5m oparte na murlatach przymocowanych do scianek kolankowych(130cm),polaczonych klesczami(2X8x16cm).Moze to troche chaotyczne, ale moze ktos potrafi odpowiedziec ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 1 year później...

Nie wiem na jakie pokrycie dachowe mam się zdecydować. Ma to byc dom z uzytkowym poddaszem.

Oczywiscie za blachodachowką przemawiaja wzgledy ekonomiczne.

Ale moze w tej kwestii nie warto oszczedzać? O ile drozej wychodzi dach pokryty dachowka ceramiczną? Bede wdzieczna za wszelkie uwagi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsze dachówki cementowe, nie są droższe od dobrych (czytaj drogich) blachodachówek. Ja zdecydowałem się na dachówkę ceramiczną. Koszt mojego dachu 180m2(dachówka Creaton, wykończenia, folia, 2 okna dachowe) to ok 14000zł. Oczywiście bez robocizny.

Wszystko zależy od wielkości Twojego dachu i zasobności kieszeni.

Pozdrawiam Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź trochę z innej beczki. W zeszłym tygodniu palił się sąsiad. Miałem okazję obserwować akcję gaśniczą. Na dachu oczywiście blachodachówka. Paliło się poddasze i chłopaki nie mogli się dostać przez owe pokryci do środka, musieli rozkręcać jak się domyślacie trwało to dosyć długo. Przy dachówce było by dużo szybciej. Można powiedzieć mnie to nie spodka (gdyby było lato i wiaterek i ja bym się spalił, zabudowa szeregowa) gdybanie ? Blachodachówka mnie się nie podoba i nie założyłbym jej na dach, oczywiście nie ze względu na pożar.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jeśli masz mocną więźbę, zasobny portfel, to zdecydowanie dobra dachówka ceramiczna. Cementowa to nie to samo.

Co do blachodachówki, to mi się kilka lat temu także palił dach nad głową. Dach pokryty blachodachówką. Strażacy nie mieli problemu, wzięli siekierę i w 30 sekund wyrąbali metrową dziurę.

Z drugiej strony nie wiem, czy taki dachówkowy dach nie zawaliłby się w przypadku pożaru? Widziałem kilka spalonych domków, których dachy pokryte dachówką zapadły się do środka, pozostawiając tylko krokwie. Te kryte blachą, czy blachodachówką stoją w takim przypadku normalnie, tylko kolorki tracą :wink:

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

On 2003-02-24 09:49, sebo wrote:

My bylismy zdecydowani na blachodachówkę. Dach czterospadowy.

Po wycenach okazało się, że blacha kosztuje tyle samo co dachówka cementowa Braas Celtycka.

Nie zapomnij porównac cen dachówek specjalnych. Te wszystkie szczytowe, wentylacyjne itd. Dopiero wtedy widać róznicę. Mi dla Braasa (nie pamiętam jakiego, najtańszego) wyszło dwa razy drożej niż Planją Royal. Chyba, że zamierzasz robić je z blachy?

Niestety mój problem był inny. Osłabiona więźba, bo oczywiście wolałbym dachówkę ale ceramiczną.

 

Sebastian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem interesujące wypowiedzi na temat dachówka czy blacha?

Nie zauważyłem jednak aspektu cęzaru dachu. To chyba też istotna rzecz. Nie chodzi mi tylko o odpowiednio mocną więźbę ale o osiadanie domu. Nie odważyłbym się chyba zrobić dachu w dachówce nie wykonując badań gruntu z prawdziwego zdarzenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, żeby dach miał wpływ na rodzaj stropu. jeżeli w projekcie masz dachówkę, nie musisz nic zmieniać, jeśli blachodachówkę warto poradzić się projektanta, z pewnością trzeba będzie zwiększyć przekroje krokiew, zmniejszyc ich rozstaw, itp. Nie są to duże koszty. A wyceniaj rzeczywiście cały dach. Moja cena była podana z dodatkami.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aśka, jeżeli możesz postawić sobie pytanie "dachówka, czy blachodachówka" - to odpowiedź jest prosta: dachówka. Blacha na dachu jako warstwa zewnętrzna to jest zawsze namiastka, nie dająca pewności szczelności. Jest nietrwała, i podatna na uszkodzenia (rozszczelnienie). Nieistotne, czy jest ona płaska, czy też gięta wzdłuż czy też w poprzek. Nieistotne są wszelkie opowieści o ilości cynku na m2 i grubości powłok lakierniczych. To tylko reklama.

Zawodowo param się stalą i blachą w "dużym budownictwie", i bronię się rękami i nogami przed położeniem warstwy zewnętrznej dachu z blachy. To są gwarantowane kłopoty, tak naprawdę to tego się nie da na 100% uszczelnić. Blacha jest materiałem sprężystym, napręzenia wewnętrzne powstające w procesie gięcia sprawiają, że cała nadzieja w kompetencji i odpowiedzialności dekarza. Jeden wkręt niedociągnięty bądź przeciągnięty zapewnia rozrywkę na długie dni - skąd to kapie.

Niestety, niektórzy inwestorzy, zwłaszcza z USA lub Szwecji - uznają przede wszystkim blachę. Ustawiczne jeżdżenie na usuwanie usterek pozostaje i tak po stronie wykonawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...