Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość

Dachówka czy blachodachówka?  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Dachówka czy blachodachówka?



Recommended Posts

Daark, ale dachówka i śnieg, waży mniej niż blachodachówka i śnieg. Ja miałem w projekcie dachówkę, ale obciążenie, które projektant wziął pod uwage to 45kg/m2. Większość dachówek waży ponad 50kg/m2. Dlatego wybrałem Creatona o wadze 37kg/m2.

Z tym badaniem podłoża to Daark pewnie żartował.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

krzyszt17, nie ja tu żartuje :smile:

Chodzi mi o to, że wcześniej winston napisał "Nie odważyłbym się chyba zrobić dachu w dachówce nie wykonując badań gruntu z prawdziwego zdarzenia."

Ja tylko piszę, że te badania nie mają sensu, bo ciężar dachówki jest tylko jedną składową ciężaru dachu. Jak będziesz miał 10 cm śniegu na dachu to i tak dach będzie dwukrotnie cięższy niż w lecie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aśka, nie było moim zamiarem mrozić kogokolwiek... Zdaję sobie sprawę z możliwych problemów, o których zapewne Koleżanki i Koledzy z Forum nie mają pojęcia jako jednorazowi użytkownicy tego materiału.

Przed budową, przed policzeniem się z finansami - myślałem o goncie papowym (nie o blasze !!! - jak to jeden z moich kolegów stwierdził "zbyt dużo wiemy o blasze, by ją samemu stosować ...&quot:wink:. Gdy poznałem siłę swoich pieniędzy - kupiłem dachówkę ceramiczną.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli tylko konstrukcja dachowa pozwoli oraz (to szczegol) zasobnosc portfela - kupuj dachowke.

Im bardziej skomplikowany dach - tym roznica w inwestycji mniejsza (wieksze odpady na arkuszach blachy).

A roznica w jakosci - ogromna. Z pewnoscia nieproporcjonalna do roznicy w nakladach inwestycyjnych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Z ta trwałością to róznie bywa. Ciekawostką może być fakt, że np. w Białymstoku na seminarium duchownym wymieniana jest w tej chwili "dziesięcioletnia", ceramiczna dachówka karpiówka (Jopek), na blachodachówkę, bo dachówka się pokruszyła, przecieka, itd! Wygląda jak "stuletnia"!

Nie kupujcie byle czego. Czy to dachówka, czy blachodachówka.

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

porownujac oba pokrycia robicie bledy. zakladamy ze porownujemy b. dobra blachodachowke i przecietna dachowke cementowa - wtedy mozemy mowic o porownywalnym koszcie (to ze dachowki specjalne kosztuja wiecej przy blasze trzeba nadrobic placac wiecej za wykonastwo a wiec porownywalne pieniadze). sa blachodachowki ktore maja rowniez gwarancje (!) na 50 lat. W przypadku kiepskiej dachowki albo kiepskiego wykonastwa mozemy po dwoch latach dorobic sie grzybow i porostow na dachowce. za kazdem razem jakosc montazu jest bardzo istotna - w skandynawii wykonuje sie dosc czesto nawet elewacje z blachy i one tez nie maja prawa "przeciekac" (to dla tych ktorzy tweirdza ze blachy nie da sie uszczelnic). ciezar - nawet po zsumowaniu wszelkich czynnikow jak snieg, napor wiatru, wiezba pokrycie z blachy jest lzejsze. nie biorac pod uwage korzysci z "lzejszych fundamentow" i scian. Przy prostym dachu odpadu z blachy jest niewiele a przy skomplikowanym stosuje sie drozsza blache w paskach ale nie traci sie tyle na odpad. Jest to wiec bez roznicy.

 

Pytanie wg mnie sprowadza sie do tego:

- jakie sa wymagania budowlane (wytrzymalosciowe przede wszystkim)

- warunki srodowiskowe (miasto/las/morze)

- jakosc/gwarancje/czy mam dobrego dekarza ktory zrobi mi odpowiednio dachowke albo blache

- dobor kolorow/materialow dla np rynien, poszycia dachu, okien polaciowych, parapetow itd (jak wygladaja klinkierowe parapety przy metalowych rynnach i np goncie?) ...

- wzor/wyglad

 

Rada: sprawdz jak twoje wybrane poszycie wyglada na dachu (np po 2-5 latach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-24 13:39, Anonymous wrote:

witam

porownujac oba pokrycia robicie bledy. zakladamy ze porownujemy b. dobra blachodachowke i przecietna dachowke cementowa - wtedy mozemy mowic o porownywalnym koszcie (to ze dachowki specjalne kosztuja wiecej przy blasze trzeba nadrobic placac wiecej za wykonastwo a wiec porownywalne pieniadze). sa blachodachowki ktore maja rowniez gwarancje (!) na 50 lat. W przypadku kiepskiej dachowki albo kiepskiego wykonastwa mozemy po dwoch latach dorobic sie grzybow i porostow na dachowce. za kazdem razem jakosc montazu jest bardzo istotna - w skandynawii wykonuje sie dosc czesto nawet elewacje z blachy i one tez nie maja prawa "przeciekac" (to dla tych ktorzy tweirdza ze blachy nie da sie uszczelnic). ciezar - nawet po zsumowaniu wszelkich czynnikow jak snieg, napor wiatru, wiezba pokrycie z blachy jest lzejsze. nie biorac pod uwage korzysci z "lzejszych fundamentow" i scian. Przy prostym dachu odpadu z blachy jest niewiele a przy skomplikowanym stosuje sie drozsza blache w paskach ale nie traci sie tyle na odpad. Jest to wiec bez roznicy.

 

Pytanie wg mnie sprowadza sie do tego:

- jakie sa wymagania budowlane (wytrzymalosciowe przede wszystkim)

- warunki srodowiskowe (miasto/las/morze)

- jakosc/gwarancje/czy mam dobrego dekarza ktory zrobi mi odpowiednio dachowke albo blache

- dobor kolorow/materialow dla np rynien, poszycia dachu, okien polaciowych, parapetow itd (jak wygladaja klinkierowe parapety przy metalowych rynnach i np goncie?) ...

- wzor/wyglad

 

Rada: sprawdz jak twoje wybrane poszycie wyglada na dachu (np po 2-5 latach)

 

rady pochodza ode mnie

pozdrawiam i powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anonimie z kilku pięter ponad tym postem: wszystko można zrobić. Nawet blachę można należycie uszczelnić. Należytym nakładem sił i środków. Pytanie - po co się męczyć?

Składasz dwie blachy do kupy; zakręcasz blachowkręty z podkładką neoprenową określonym momentem. W niejscach wątpliwych kleisz uszczelkę trwale plastyczną, bądź rozprężną... Jednym słowem wykonujesz mnóstwo operacji, suma których powinna dać szczelność.

Pokrycie z dachówki daje Ci tę szczelność bez stosowania wielkiej chemii...

To jest kwestia wyboru: albo stan pożądany wymuszasz (zabiegami dodatkowymi); albo stan pożądany osiągasz natychmiast (bo taka jest właściwość zastosowanych materiałów)

O budownictwie skandynawskim blaszanym nie pisz mi z łaski swojej, bo mam z nim kontakt na co dzień. Zapewne ślepota inspektorów nadzoru umożliwia stawianie tych obiektów w Polsce, gdyż oferowane są często bez dochowania podstawowych wymogów - izolacyjności, warunku ugięć... Tak, tak - piszę o halowym budownictwie skandynawskim, i o współczynniku U...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno - gwarancja 50 lat na blachę... Chyba śnię. Na jaką blachę - wyprodukowaną, złożoną w magazynie w miejscu przewiewnym, bez zawilgocenia ? Chętnie bym zobaczył taką gwarancję, jej treść.

Dla ułatwienia podam, że na jedną z największych inwestycji motoryzacyjnych w tym kraju dostaliśmy 20 lat gwarancji na blachy na ściany (nie na dach), w wykonaniu specjalnym (specjalne lakierowanie) i za dopłatą... Kupowaliśmy - drobiazg - ok 70.000 m2, a uzyskanie tej gwarancji długo trwało. Więc proszę o adres wytwórcy, dającego od ręki 50 lat gwarancji każdemu nabywcy 200 m2... Chciałbym go poznać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aśka, rozważaj wszystko, ale dachówka dachówce też nierówna. Nikt nie mówi, że masz brać wszystko co nazywa się dachówką. :smile:

Poszukaj opini o różnych i wybierz. Dyskusja na temat firm nic tutaj nie da, bo każda ma mnóstwo przeciwników i zwolenników. Tak samo to, czy ceramiczna czy cementowa. Moim zdaniem za cenę lepszej cementowej, masz gorszą ceramiczną. Obie, jeśli są dobrej jakości będą leżeć na dachu kilkadziesiąt lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że niektórzy już przesadzają, np.

1) tom - koszty obróbek blacharskich przy blachodachówce to niewielka część dachówek specjalnych

2) luna_tyk większość firm produkujących blachodachówkę daje gwarancję na 15-30 lat, a są też takie z 50-letnią gwarancją; oczywiście nie wspominam blachodachówek z miedzi, które żywotnością (i ceną) biją na głowę wszystkie dachówki

 

Osobiście, jeśli chodzi o dachówki ceramiczne, mam problem z wyborem koloru. Praktycznie żaden producent nie ma dachówki, która byłaby brązowa nie tylko z nazwy. Większość albo jest jasnobrązowa albo brudnobrązowa albo w ciapki (niektórym się to podoba, ale ja wolę jednolite kolory). Dlatego pewnie zdecyduję się na dachówkę betonową. Oczywiście można sięgnąć jeszcze po glazury, ale ta cena...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...