Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość

Dachówka czy blachodachówka?  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Dachówka czy blachodachówka?



Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Właśnie - przeciez nawet sam murator pisał, że dachówka cementowa wcale nie jest gorsza od ceramicznej.

Do osoby piszącej ironicznie o wadach i zalatach dachówek ceramicznej i cementowej (Szpulki). Prosze wymień je :D :D :D, tzn. zalety jakie ma dachówka ceramiczna, a których nie ma dachówka cementowa. Wszystkie ;-). Po prostu uwielbiam takie wpisy. 100% rzetelnosci i znajomości tematu - kolega kolegi mówił, ze wszystkie ryby pływają do góry brzuchami, tylko swiat gdzieniegdzie stoi na głowie.

Ja Tobie wymienię jedną zaletę dachówki cementowej której nie ma bez watpienia dachówka ceramiczna - CENA !!!!! Jest nawet o połowe tańsza. I mówię tu o dachówce cementowej Brassa a nie innej, że tak sie wyraże niemarkowej. Moja cena zakupu Dachówki Celtyckiej z powłoka Lumino (czerwień klasyczna) - październik 2003 - 1,95 z Vatem za sztuke. x 9,3 na m2-daje nam to 18,15 zł za m2. Za 280 m2 dach zapłaciłem 11 tys. z małym hakiem - spodziewałem sie około 14 tys. Aha dach ma 9 połaci - projekt "Kornelia" z archipelagu ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mojego doświadczenia, jeśli więźba dachowa jest zaprojektowana na "ciężkie krycie" i nie planujemy jej odchudzać to należy pokryć dach dachówką cementową (chyba, że stać nas na ceramiczną). Ja mam dach kopertowy i wg. wyliczeń rożnica w cenie była niewielka. Uwzględniając oczywiście tanią blachodachówkę. Natomiast, gdy zrobiono nam wyliczenia dla blachodachówki w kolorze miedzianym znanej dużej firmy to różnica (na dachu o pow. 210 m2) wyniosła ~ 4500 zł. Oczywiście uwzględniając w wyliczeniach robociznę !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Joanki 77

 

Hej, blachodachowka w kolorze dachowki, wiem ze na tym forum to nie polityczne, ale mam blachodachowke Rautarruki , z powloka pural , wzor accord, do tego sniegolapy bo u nas na południu potrafi sypnąć. Dach wyglada pięknie i wszyscy mysla , ze to dachowka, nawet znajomi co sie juz pobudowali i maja jako taka wrazliwosc w temacie. Kupowaliśmy w firmie ElMaxi w Wieliczce pod Krakowem. dali nam nawet niezły rabat. Dach prosty 2-spadowy dach o powierzchni około 210m2 ze wszystkimi bajerami oraz rynnami Geleco na cały domek wyszedł nas około 9tys. zł. W tym wszelakie uszczelki, wkrety pod kolor , gasiorki i takie tam + rynny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie - przeciez nawet sam murator pisał, że dachówka cementowa wcale nie jest gorsza od ceramicznej.

Sam murator też podaje że trwałość dachu z dachówki ceramicznej jest mniej więcej 2x większa od dachówki cementowej - czyli różnica musi być.

Co do konkretów to dachówka cementowa ma odczyn kwaśny sprzyjający rozwojowi glonów, porostów i mchów (czyli łatwiej zielenieje), ale temu dość skutecznie zapobiegają powłoki, którymi są pokrywane "cementówki". No ale cementowa jest lżejsza dla dachu i dla kieszeni stąd mój wybór. Ale jakbym dysponował większą kasą kupiłbym jednak ceramiczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam celtycką Brassa ze powłoką LUMINO od września ubiegłego roku. Wynegocjowałam niezły rabat (nawet sprzedawca zdziwił się że tak tanio wyszło, hihihi). Co do jakości ...... to mam nadzije ze ok. Obserwuje brassa u siąsiada który ma ją 4 lata i wygląda bardzo ładnie choć jak on kupował to była jeszcze bez tej powłoki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupiles tak tanio dachówkę? Ceny tej dachowki ksztaltuja sie w okolicach 2,4 bez Vat' u!

 

Wiem, dokładnie 2,48. Wcześniej ustaliłem rabat z lokalną hurtownią, będąca autoryzowanym przedtawicielem Brassa, w której brałem sporą część materiałów na 13%. Potem okazało się, że w październiku jest jeszcze dodatkowo 10% rabatu od firmy Brass. Dowiedziałem się o tym od znajomego szefa hurtowni. Jak widac po wyliczenia (1,95 szt.) rabat był naprawdę jeszcze wiekszy niż te ustalony 23% (13+10). Sam nie wiem dlaczego :). Tak duży rabat dotyczył dachówki, na dodatki dostałem ok. 13% rabatu.

Niestety w grudniu mój kolega prosił mnie o załatwienie podobnego rabatu, ale oferta była juz nieaktualna i oferowali tylko 10% rabatu :(. Tez nie chciał mi wierzyć, dopóki nie przedstawiłem mu faktury.

 

MarcinU - ja swojej nie składowałem - miałem farta (pogodę) i grupa naprawde bardzo dobrych fachowców położyła mi ją od 15 listopada do 5 grudnia. Teraz ją skłąduję na dachu ;-). Wygląda naprawde ładnie.

 

Swoją droga trwałość dachówki cementowej okresla się na minimum 50 lat a ceramicznej na 70 lat. Nie wiem więc MarcinU sąd Ci sie wzieła dwukrotna różnica ???. Zreszta nie wierzę, aby ktoś nie wymieniał po 50 latach przekrycia dachu w domku jednorodzinnym :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem trwałość ceramicznej określanej jako 100+ lat. Zapewne ma znaczenie typ dachówki (esówka, karpiówka czy inna). Tak praktycznie to miałem okazję kiedyś naprawiać dach na ponad stuletnim kościele (dachówka ceramiczna tzw. holenderka) i gdyby ptaki nie wydziobały łat na gniazda to pewnie nie trzeba by bylo nic poprawiać. Podejrzewam, że dyskusja akademicka bo jak sam zauważyłeś i tak nikt po kilkudziesięciu latach nie zmienia dachu. Pogadamy za te 50 lat (jak jeszcze damy radę :wink:) czy wciąż mamy naszą dachówkę w dobrym stanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie - przeciez nawet sam murator pisał, że dachówka cementowa wcale nie jest gorsza od ceramicznej.

Sam murator też podaje że trwałość dachu z dachówki ceramicznej jest mniej więcej 2x większa od dachówki cementowej - czyli różnica musi być.

Co do konkretów to dachówka cementowa ma odczyn kwaśny sprzyjający rozwojowi glonów, porostów i mchów (czyli łatwiej zielenieje), ale temu dość skutecznie zapobiegają powłoki, którymi są pokrywane "cementówki". No ale cementowa jest lżejsza dla dachu i dla kieszeni stąd mój wybór. Ale jakbym dysponował większą kasą kupiłbym jednak ceramiczną.

 

U mnie nad morzem i roben i brass zbierają mchy od północy. widziałem w internecie wyliczenia (obiektywne, nie na stronach producenta, lub jakiegoś porozumienia dom ze styropianu) że najbardziej ekonomiczne pokrycie to dachówka cementowa tak jak gazobeton i styropian 10 to najlepszy kompromis na ścianę. Co ztego że dachówka ceramiczna wytrzymuje 150 lat jak mnie najpóźniej za 50 będą robaki toczyć. Mam brass grecką brązową - najmniej mech widać na takich dachach. Dach ma rok i jeszcze nic się nie dzieje a mieszkam nad morzem, jak wspomniałem. dodatkowo dużo tutaj glonów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, a co to za różnica, czy dachóka wytrzyma 50, 70, czy 100 a nawet 150 lat. To nie jest problem. Każdy z tych derminów jest dla mnie wystarczająco długi. Znam dachy na których dachówka cementowa leży chyba od wojny (tak utrzymują włąściciele - ziemie wyzyskane) więc teraz decydującym czynnikiem jest cena. Rodzice mieli ceramiję która była porośnięta mchem (strona północna, drzewa). Prawda jest taka, że przy sprzyjających warunkach wszystko może porosnąć a przy niesprzyjających długo będzie czyste - oczywiście nie mówimy o badziewiach...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do goscia.... nie ma w budowlance ,,jakos tak ciezko,,.Konstruktor liczy ławe ,sciane na dachowke .podaje wymiary więzby i jest OK.

Mnie sie wydaje ze dachowka powoduje ze dom jest ,,wypasiony,, a blacha mi sie osobiscie nie podoba.Popatrzcie na domy ktre mają dachowke i na domy ktore maja blache...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, może właściciele dachów z blachą lub dachówką cementową dorzucą do dyskucji fotki, jak one wyglądają po kilku latach?

Ja osobiście skłaniam sie ku cementowej, ale jak ona będzie wyglądała za kilkanaście (dziesiąt) lat? W hurtowni na regale wszystkie wyglądają rewelacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego koszt w takim ukłądzie wyszedł Ci 11 tys? Czy jest to cena już z położeniem i dodatkami? A może są jakieś inne powody. Będę budował na wiosnę, więc przydałaby mi się pomoc - jaki dach, za ile i wszystko co się z tym wiąże. Pozdrawiam Gregson

 

Wiem, dokładnie 2,48. Wcześniej ustaliłem rabat z lokalną hurtownią, będąca autoryzowanym przedtawicielem Brassa, w której brałem sporą część materiałów na 13%. Potem okazało się, że w październiku jest jeszcze dodatkowo 10% rabatu od firmy Brass. Dowiedziałem się o tym od znajomego szefa hurtowni. Jak widac po wyliczenia (1,95 szt.) rabat był naprawdę jeszcze wiekszy niż te ustalony 23% (13+10). Sam nie wiem dlaczego :). Tak duży rabat dotyczył dachówki, na dodatki dostałem ok. 13% rabatu.

Niestety w grudniu mój kolega prosił mnie o załatwienie podobnego rabatu, ale oferta była juz nieaktualna i oferowali tylko 10% rabatu :(. Tez nie chciał mi wierzyć, dopóki nie przedstawiłem mu faktury.

 

MarcinU - ja swojej nie składowałem - miałem farta (pogodę) i grupa naprawde bardzo dobrych fachowców położyła mi ją od 15 listopada do 5 grudnia. Teraz ją skłąduję na dachu ;-). Wygląda naprawde ładnie.

 

Swoją droga trwałość dachówki cementowej okresla się na minimum 50 lat a ceramicznej na 70 lat. Nie wiem więc MarcinU sąd Ci sie wzieła dwukrotna różnica ???. Zreszta nie wierzę, aby ktoś nie wymieniał po 50 latach przekrycia dachu w domku jednorodzinnym :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego koszt w takim ukłądzie wyszedł Ci 11 tys? Czy jest to cena już z położeniem i dodatkami? A może są jakieś inne powody. Będę budował na wiosnę, więc przydałaby mi się pomoc - jaki dach, za ile i wszystko co się z tym wiąże. Pozdrawiam Gregson

 

1. Cena 11 tys zł. oczywiście dotyczy TYLKO i WYŁĄCZNIE ceny samych materiałów BRASSA, dokładnie samej dachówki i dodatków. Oczywiście PEŁNEGO KOMPLETU, czyli w moim przypadku dachówki, dachówki połówkowej, dachówki szczytowej, gąsiorów, trójników, oraz całej gammy dodatków jak grzebienie okapu, łączniki gąsiorów, stopnie kominiarskie, tasma WAKAFLEX, tasma FIGAROL, klamry, dachówka przejściowa Durovent, kominki etc, etc.

Do tego dojdzie Ci:

- folia wysokoparoprzepuszczalna w moim przypadku TAYVEK SOLID - 280 m2 - około 1800

- rynny Marley w kolorze miedzi - ok. 3000 zł

- blacha na obróbki komina i orrynnowania, w kolorze dachówki, podwójnie cynkowana - 800 zł

- okna dachowe VELUX, z kołnierzem M 08 około 1200 zł za komplet

ROBOCIZNA - najdroższej, ale również i najlepszej firmy w okolicy - 8500 zł ( w jej skład 280 m2 dachu, wykonanie wolego oka, orrynnowanie, wstawienie 4 okien dachowych, obróbki 3 kominów łącznie z czapa w kolorze dachówki, i pare innych pierdół.). W szczycie na dachu siedziało 9 osób ;-). Robili od około 20.11. do 5.12. dzięki bogu pogoda wyjątkowo dopisała.

 

dach z pracowni Archipelag - projekt Kornelia. Aha w projekcie jest napisane, ze dach ma 250 m2 a ma prawie 280 m2. Tak wyliczyl Brass, podajac mi specyfikacje dachowki, i tak wyszlo przy łozeniu folii (zakupilem ponad 300 m2) i dachowki. Firme kładącą mi dachówke odwiedzałem raz na dwa dni, na 15 minut. Jestem bardzo zadowlolony z ich pracy, choć dwa z trzech kominów, podczas tych roztopów lekko sie spociły :-). Ale woda nie płyneła, a tą usterke oczywiście poprawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Ronin,

 

wlasnie obejrzalem Twoj projekt domu. Ladniutki.

 

Interesuje mnie pokrycie wolego oka dachówką betonową. Czy zrobiłeś sobie jakieś wole oko ekstra czy miałeś na myśli te delikatne fale u Ciebie na elewacji frontowej i bocznej?

 

Spotkałem się z opiniami że wole oko można pokryć WYŁĄCZNIE karpiówką a z oczywistych względów chciałbym wykorzystać dachówkę cementową. Z tym że w moim projekcie wole oko jest większe i chyba mocniej wygięte. Jeżeli jeszcze masz kontakt z ekipą dekarzy z której jesteś tak zadowolony móglbyś przy okazji zapytać czy by się podjęli pokrycia wolego oka cementową? Byłbym też wdzięczny za namiary na Twoją ekipę - oczywiście na priva. Jeżeli byli faktycznie tak dobrzy jak piszesz to mają bardzo uczciwą cenę.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...