Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość

Dachówka czy blachodachówka?  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Dachówka czy blachodachówka?



Recommended Posts

Mimo wszystko upieram się przy deskowaniu.

Tylko jak najtaniej !.

Jakoś nie ma zaufania do "młodych" technologii jakimi są folie.

Z tego co ja liczyłem to nie będzie dużo drożej.

Fakt, pod uwagę w obliczeniach brałem wysokiej klasy folię, ponieważ to jedyna ochrona przeciwwodna i przeciwwiatrowa mojego dachu :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

to chyba nie idzie w parze...

-------

nie przesadzajmy

co to wytłumiania hałasu w przypadku pokrycia dachu blachą, to zgoda - deskowanie być może pomoże...

-----

samo deskowanie może bym jeszcze i zdzierżył, ale kładzenie na deskach papy tego już nie mogę...

-----

drewno ma naturalną wilgotność, a faktem jest że dach nie jest tez najsuchszym miejscem w domu...

bałbym się czy pomiędzy papą a deskami nie będzie wykraplala się wilgoć... a to już jest nieciekawie....

w takich warunkach drzewo może butwieć a tego chyba chcemy uniknąć

---------

argument ze deskowanie "usztywnia konstrukcję dachu" jest dla mnie czystą abstrakcją... konstrukcja dachu sama w sobie jest sztywna (bo taka być musi, dachy o konstrukcji drewnianej buduję się od kilkuset lat, i zo raczej bez deskowania - ewentualnie z wiatrownicą - czyli z taką pseudo łątą bitą na ukos)

więc zeby usztuywnić dach (jeśli oczywiście to konieczne) nie potrzeba pełnego deskowania tylko jedną dechę...

---------

"...Jakoś nie ma zaufania do "młodych" technologii jakimi są folie..."

 

jakby nikt zaufania nie miał do nowych technologii to gdzie byśmy byli?

...w lesie.............

----

tyle o deskowaniu

--------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja się jeszcze przy niczym nie upieram :D, po prostu stoję przed dylematem co wybrać, a do realizacji jeszcze bardzo daleka droga. Czytam z zainteresowaniem Wasze opinie, bo macie duże doświadczenie i wiedzę, której mnie, na obecnym etapie, brakuje. Wolałabym skorzystać z Waszych rad i nie uczyć się na własnych błędach, jeżeli tak się da. Bardzo dziękuję za opinie.

 

Pozdrawiam

Wiola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiolu, zasadnicze pytanie, czy w projekcie masz blachę czy dachówkę?

U nas był podobny dylemat, ale ponieważ w projekcie była blacha, więc najpierw trzeba zacząć od konstruktora, czy więźba dachowa "wytrzyma " ciężar dachówki. Wstawialiśmy dodatkowe krokwie.

Dla mnie jedynym argumentem za deskowaniem byłoby to, że docelowe pokrycie będziesz robić w następnym sezonie - kasa! Ale znowu deskowanie + blacha to ci wyjdzie więcej niż dachówka cementowa. A deskowanie + dachówka to już czysty absurd. My wybraliśmy folię idachówki cementowe Braasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dom pokryty dachówką cementową Euronit (350 m2) - dachówka połozona jest na folii dachowej, zrezygnowaliśmy z deskowania - głownie ze wzgledu na koszty (materiału i robocizny) - trzeba dodac że mam poddasze nieużytkowe, więc argument o dodatkowym ociepleniu odpada,, moim zdaniem mówienie o "wzmocnieniu" konstrukcji dachu poprzez deskowanie jest przesadzony - pamiętajmy że dachówkę układa się na łatach i kontrłatach.Powodzenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miałem dokładnie ten sam dylemat. Jeszcze nie rozpocząłem budowy, ale już wiem, że zrezygnuję z planowanej wczesniej blachodachówki (na deskowaniu)na rzecz dachówki Euronit na dobrej folii. Jesli folia zostanie własciwie położona, to nie widzę wad takiego rozwiązania (przy porównywanej cenie). Fakt-całość wyjdzie chyba troche drożej ze względu na wyższą robociznę ułożenia dachówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My położyliśmy folię i balochodachówkę RR (bardzo mi się podoba). NIe mogliśmy położyć dachówki ze względu na pewne zmiany w konstrukcji ścian nosnych na parterze (ciężar dachu). Ocieplenie z wełny mineralnej 16cm. Dodam że mamy użytkowe poddasze.

Nie wiem co prawda jak z głośnością padającego deszczu? Dopiero się przekonam jak się wprowadzimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W projekcie mam blachodachówkę, ale nie ma kłopotu, to projekt indywidualny więc architekt, jeżeli będzie to potrzebne, dostosuje konstrukcję. Ale rozmawiałam z szefem ekipy, która będzie wykonywać stan surowy, łącznie z dachem, i stwierdził, że nie będzie potrzeby przeliczania, bo jego zdaniem konstrukcja dachu jest wyliczona na wyrost i mamy możliwość wyboru pokrycia. Stąd nasz dylemat, jakby nie było możliwości, to pewnie nie byłoby kłopotu, a tak to zaczęliśmy się z mężem zastanawiać co wybrać.

Jeżeli chodzi o użyteczność poddasza, to narazie będzie nieużytkowe, ale kiedyś chcielibyśmy tam zrobić taki duży pokój, nasz prywatny, miejsce na schody jest przewidziane w projekcie i w stropie. Ogólnie dom nie jest duży, 122 m powierzchni użytkowej, więc taki pokój może się przydać jako azyl. I chyba zrobię tam wejście po drabinie, żeby nasze psy nie mogły chociaż tam się "zadomowić" i traktować jak swoją "budę".

 

Z całej dyskusji wyciągnęłam następujące wnioski:

1. Jeżeli blachodachówka to napewno z deskowaniem, chociażby ze względu na dźwięki deszczu.

2. Jeżeli dachówka to na folii lub deskach, tu jeszcze nie mam jasności, ale chyba raczej folia

 

Bardzo się cieszę, że jesteście zainteresowani moim pytaniem.

Pozdrawiam wszystkich.

Wiola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Snowdwarf

Mowisz ze abstrakcja, ja to obserwowaem u siebie i gwarantuje ci ze to nie abstrakcja. Ja mialem konstrukcje dachu samonosna , projekt wb, cos tam, i co, musialem podeprzec krokwie slupami, bo dach siadal, i co powiesz na to. Druga sprawa, to mozesz to zostawic na rok,dwa i nic sie nie stanie

Lord Vader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestrzegam przed rozwiązaniem - blachodachówka + deski + papa.

W lecie blacha rozgrzewa się do 60St.C i więcej, a pamiętać należy, że papa to tektura nasączona bitumem. Może się zdarzyć, że przy dużym kącie nachylenia dachu cały bitum będziemy mieli w rynnach.

:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestrzegam przed rozwiązaniem - blachodachówka + deski + papa.

W lecie blacha rozgrzewa się do 60St.C i więcej, a pamiętać należy, że papa to tektura nasączona bitumem. Może się zdarzyć, że przy dużym kącie nachylenia dachu cały bitum będziemy mieli w rynnach.

:o

 

co ty ? :o

asfalt tez potrafi splywac z naszych ulic ale bez przesady :D . Nagrzewa sie blacha (w zaleznosci od koloru) ale po to jest przerwa wentylacyjna aby wentylowac poszycie. po to jest deskowanie pod blacha aby zmiejszyc wplyw nagrzewania sie i halas na poddaszu. wiec jesli ktos decyduje sie na blache i ma sporo "wywijasow" na dachu ktore i tak musza byc deskowane to radze nie rezygnowac z deskowania calego dachu i papy (dobrej oczywiscie). Przeciwnicy papy rownie dobrze moga z niej zrezygnowac na korzysc folii ale deskowanie radze zostawic. Deskowanie przydaje sie w przypadku dachow lekkiej konstrukcji krytych dachowka. Jesli ktos ma odpowiednio pod dachowke dobrane nosnosci law, murow i wiezby to deskowanie konstrukcyjnie niewiele pomoze ani nie popsuje. Co zrobic jednak jesli folia zacznie przeciekac ... . Poczytajcie doswiadczenia forumowiczow z folia wysokoparoprzepuszczalna. Jakos nie slyszalem aby komus splynal asfalt z papy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość znawca???

Chciałam powiedzieć, że istnieją też takie folie paroprzepuszczalne, które mogą leżeć na dachu bez przykrycia dachówką nawet 2 lata. Produkuje je firma ROOFSHIELD.

Dla tych co kładą blachodachówkę: jest też folia paroprzepuszczalna specjalna pod blachę

Dla tych co preferują pełne deskowanie: zamiast papy można położyć specjalną folię paroprzepuszczalna na dachy deskowane, jest ona specjalnie podgumowana.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany folią ROOFSHIELD to główna siedziba tej firmy znajduje sie w Poznaniu ul.Zakręt 26/5. Telefonu nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam pogląd toma soyera. U mnie papa leży pod blachodachówką już drugi sezon (mówię o gorących latach ) i jakoś nic mi nie spływa. No chyba że ktoś położy jakąś papę, nie wiem o małej lepkości. Bądż w każdym razie gdybym budował drugi raz też bym odeskował dach.

Lord Vader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też dorzucę swoje trzy grosze.

Ceny matariałów są porównywalne. Dlatego, że choć blacha jest tańsza, to są większe straty przy montażu. Oczywiście zależy od skomplikowania dachu. Dachówki. Zakładkowa (obojętnie czy ceramiczna czy cementowa) może się dać gorzej układać niż karpiówka. Też zależy od skomplikowania dachu. Informacje te pochodzą od ekip, z którymi rozmiawialiśmy przez wyborem.

Co do papy, to potrzebna jest tylko wtedy kiedy docelowe pokrycie jest kładzione później niż wykonywany sam dach. Dla nas wykonywanie deskowania to nie potrzebne koszty. A na razie złych doświadczeń z folią nie mamy. Pierwsza zima i dom nie dokończony.

Blachdachówka nam się nie uśmiechała ze względu na odłosy bębniącego deszczu. Do tego niestety ponoć trzeba się przyzwyczaić. Są również głosy, że blacha, choć od dobrych producentów, to niekoniecznie będzie miała taką trwałość jak piszą. Bo liczona na Skandynawię, czyli bądź, co bądź inny klimat.

Co do konstrukcji. U nas problemu nie było, dach był zaprojektowany pod dachówkę karpiówkę i taką zastosowaliśmy.

I ostatnie względy estetyczne. Niektóre domy poprostu źle znoszą dany rodzaj pokrycia. Inne niż w projekcie zwyczajnie nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też dorzucę swoje trzy grosze.

Ceny matariałów są porównywalne. Dlatego, że choć blacha jest tańsza, to są większe straty przy montażu. Oczywiście zależy od skomplikowania dachu.

ja za b. dobra blache z polozeniem na 200m˛ dachu i czterema wykuszami zaplacilem 11kPLN. Ktora dachowka wyjdzie taniej?

Dachówki. Zakładkowa (obojętnie czy ceramiczna czy cementowa) może się dać gorzej układać niż karpiówka. Też zależy od skomplikowania dachu. Informacje te pochodzą od ekip, z którymi rozmiawialiśmy przez wyborem.

no wlasnie ... zalety karpiowki sa niepodwarzalne ale ...

(...)

Blachdachówka nam się nie uśmiechała ze względu na odłosy bębniącego deszczu. Do tego niestety ponoć trzeba się przyzwyczaić. Są również głosy, że blacha, choć od dobrych producentów, to niekoniecznie będzie miała taką trwałość jak piszą. Bo liczona na Skandynawię, czyli bądź, co bądź inny klimat.

deszcz podobnie slychac jak w samochodzie ...

nikt tez nawet w skandynawii nie buduje specjalnie dla nas samochodow wiec dlaczego mialby produkowac blache. ;)

Co do konstrukcji. U nas problemu nie było, dach był zaprojektowany pod dachówkę karpiówkę i taką zastosowaliśmy.

I ostatnie względy estetyczne. Niektóre domy poprostu źle znoszą dany rodzaj pokrycia. Inne niż w projekcie zwyczajnie nie pasuje.

zazdroszcze! :( gdyby moje fundamenty mogly to zniesc :cry: tez wybralbym karpiowke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sprawie hałasu. Oj, słychać ten deszcz! Mieszkamy pod "blachą' już czwarty rok. Jak się trafi solidna burza to pobudka murowana. To znaczy ja się budzę, mój mąż potrafi to przespać. Jest jeszcze jedna sprawa. Pamiętajcie o zainstalowaniu śniegołapów. U nas nie ma. Jak ostatnio w nocy były roztopy, to nie spałam do rana. Śnieg zjeżdżał po dachu jak tona kamieni. Nawet moja druga połowa się obudziła. :lol:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sprawie hałasu. Oj, słychać ten deszcz! Mieszkamy pod "blachą' już czwarty rok. Jak się trafi solidna burza to pobudka murowana. To znaczy ja się budzę, mój mąż potrafi to przespać. Jest jeszcze jedna sprawa. Pamiętajcie o zainstalowaniu śniegołapów. U nas nie ma. Jak ostatnio w nocy były roztopy, to nie spałam do rana. Śnieg zjeżdżał po dachu jak tona kamieni. Nawet moja druga połowa się obudziła. :lol:

pozdrawiam

 

dobrze ze masz deskowanie pod blacha :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich !!

 

Mam pytanie - czy ktoś wie ile (prpcentowo) jest odpadów przy układaniu blachodachówki na dachu czterospadowym (kopertowy) - 250 m2.

W hurtowniach dowiedziałam się że : 15 %, 20 %, 25 % i 30 %. To ile w końcu ??

 

I jeszcze jedno : jeżeli mój dach ma 20 stopni nachylenia, to czy to nie za mało na układanie dachówki ??

 

Wykonawca zażyczył sobie 26 zł/m2 za wykonanie więźby dachowej wraz z położeniem blachodachówki. Czy to dobra cena ?

 

Pozdrawiam . :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...