Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość

Dachówka czy blachodachówka?  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Dachówka czy blachodachówka?



Recommended Posts

Jutro/w piątek zamierzam zajrzeć do składu Inflancka 120. tam były rupceramika po 270 za m2. Pewnie to ta promocja, co się skończyła ale warto sprawdzić. W takim dachu, jak twój (i mój) tych dodatków nie ma tak dużo. 10 m gąsiorów, szczytowe, trochę bocznych. No faktycznie te taśmy... Ale wydaje mi się, że obróbkę komina robi się blachą?

A tak w ogóle pochodziłąm sobie dzisiaj i popatrzyłam na dachy. Jednak ceramika wygrywa. Te cementowe na dwuspadowym dachu oblecą, ale jednak troche ciężko wyglądają. A na dachach łamanych jeszcze gorzej, bo mają wyjątkowo duże i masywne te dachówki na kantach (gąsiory?). Ogólnie przechodzę na stronę ceramiki :D

Gorzej, że moja ekipa ma czas dopiero od połowy września!!! Szukam ekipy!!

Acha, dałam strop do wyceny..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Z tym mieszaniem to ciekawa koncepcja, pod warunkiem że uda się dobrać kolorami - faktycznie w dachówkach cementowych najbrzydsze są gąsiory, reszta obleci i w zasadzie trudno poznać.

 

Co do glona to dziś zrobiliśmy ekskursję po okolicy i stwierdziłem, że zarastają solidarnie dachy ceramiczne i betonowe z wyjątkiem tych mocno glazurowanych, które ze względów zarówno estetycznych jak i cenowych są raczej poza konkursem.

 

Jak dla mnie dach ma być przede wszystkim bezproblemowy, potem trwały i tani, a dopiero potem ładny - przy czym ładność to też pojęcie względne, choć dziś widziałem znacznie więcej spapranych dachów blaszanych niż dachówkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro/w piątek zamierzam zajrzeć do składu Inflancka 120. tam były rupceramika po 270 za m2. ..

Ewa, jak już będziesz na Inflanckiej po podjedź kawałek dalej na Brzezińską, widziałem dziś tam 2 składy z dachami. Jest jeszcze coś dużego na Jana Pawła przy Castoramie, ja byłem w Genbudzie na Brukowej i w jeszcze jakimś też tam, tyle że mniejszym, chyba pod 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym mieszaniem to ciekawa koncepcja, pod warunkiem że uda się dobrać kolorami - faktycznie w dachówkach cementowych najbrzydsze są gąsiory, reszta obleci i w zasadzie trudno poznać.

 

Co do glona to dziś zrobiliśmy ekskursję po okolicy i stwierdziłem, że zarastają solidarnie dachy ceramiczne i betonowe z wyjątkiem tych mocno glazurowanych, które ze względów zarówno estetycznych jak i cenowych są raczej poza konkursem.

 

Jak dla mnie dach ma być przede wszystkim bezproblemowy, potem trwały i tani, a dopiero potem ładny - przy czym ładność to też pojęcie względne, choć dziś widziałem znacznie więcej spapranych dachów blaszanych niż dachówkowych.

 

Dachowka szczytowa tez nie nalezy do najpiekniejszych , dlatego

mam : rzezbiona deske , gasiory i kosze w jednym kolorze , a dachowke czarna .

Najbardziej podoba mi sie czerwona karpiowka i zamiast gasiorow czarny lupek , u mnie kolorystycznie jest odwrotnie.

Rozstaw 32 cm pozwala w przyszlosci na ewentualna szybka zmiane na karpiowke w luske przez dobicie lat , pomiedzy tymi co sa bez kupowania dodatkow . Taki jest ten moj dach :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojadę, ale kiedy!!! Jutro jestem bezsamochodowa. Na inflancką to się mogę na rowerze przejechać :D . Dalej nie da rady. Ale w przyszłym tygodniu na pewno. Wezmę projekt, niech od razu robią wyceny.

 

Mieszane, mówicie.....

Może to jest myśl, o tym też pogadam.

 

strop mnie mile zaskoczył...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
witam mam problem z tym co klasc na dach otóz ja bym chciał dachówke brasa wzór celtycka natomiast zona upiera sie przy blachodachówce jej argumety sa takie ze to ogramny ciezar i sneg zima podwiewa a pod blache nie moje na dachówke zas takie ze jest ładniejsza i trwalsza bo blacha kiedys zardzewieje . kto z was ma blachodachówke i jak to wyglada czy jest mozliwosc zardewienia. co lepsze blacha czy dachówka.musze jakos z zona dojsc do porozumienia choc bedzie ciezko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Użyj funkcji SZUKAJ, to chyba najczęściej poruszany temat ostatnio (średnio 2x dziennie ;-) )

 

2. W skrócie moje przemyślenia:

 

BLACHODACHÓWKA

(+) lekka, zatem potrzeba tańszą więźbę, szybko się kładzie, w sumie wychodzi trochę taniej, zwłaszcza przy skomplikowanych dachach.

(-) głośna w czasie deszczu, bardzo się nagrzewa, szybciej się starzeje (obłazi farba, rdzewieje - po 15 latach może pojawić się temat dachu), za dobrą blachę trzeba zapłacić niewiele mniej, niż za dachówkę (a czasem na poziomie dachówki cementowej) a słaba się nie opłaca, bo szybciej pada, no i wygląd - blacha zawsze będzie wyglądac jak... blacha. Dom przy sprzedaży jest mniej wart. Przy dużej liczbie skosów jest sporo odpadów (czyli jest drożej)

 

DACHóWKA CEMENTOWA

(+) Dobra jakość w dobrej cenie, łatwo się kładzie, zdecydowanie lepiej wygląda, mniej się nagrzewa, nie dudni przy deszczu, gwarancja na 30 lat a zwykle leży dłużej przy cenie bardzo porównywalnej z blachą

(-) "Prawie jak ceramiczna", może się szybciej odbarwiać, zarastać glonem szybciej niż blacha, wymaga solidniejszej, a więc droższej więźby.

 

 

DACHóWKA CERAMICZNA

(+) Uznawana za najbardziej szlachetne pokrycie dachowe, powinna najdłużej wytrzymać, nie odbarwia się (o ile mamy kolor naturalnej gliny), dobrze położona powinna wytrzymać i 100 lat - albo o najbliższego tornada ;-), jeśli nie spaprano położenia to temat dachu będą przerabiać dopiero nasze wnuki, dom kryty ceramiką ma wyższą wartość przy sprzedaży

(-) cena (zwłaszcza "dodatków" - gąsiory, dachówki krańcowe - więc im dach bardziej skomplikowany, tym będzie bardziej droższa od blachodachówki), choć ostatnio ceramika potaniała, niestety podobno kosztem jakości, można w promocji znaleźć fajną dachówkę np. Tondach w cenie cementowego Braasa, ponadto trzeba zrobić lepszą więźbę, podobnie jak przy cementówce.

 

Życzę powodzenia przy dokonywaniu ostatecznych wyborów ;-)

 

A co do ciężaru śniegu to niech się nie przejmuje, więźba jest liczona na wiele większe obciążenia niż samo pokrycie. Przy dachu spadzistym to w ogóle nie ma problemu.

BTW jak się bardzo uprze to musisz sam zdecydować, co wolisz - dobre pokrycie czy spokój w domu, bo każdy ci powie, że dowolna dachówka jest zwyczajnie lepsza od blachy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja żona lubi widocznie imitacje. Musisz jš spytać czy chce naszyjnik z pereł czy odpustowe koraliki? A co do ciężaru to Twoja żona dŸwigać tego dachu nie będzie, a docišżenie więŸby jest wręcz wskazane. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze dodam, że najwięcej spapranych dachów widziałem z blachodachówki (krzywo położone arkusze, odstające brzegi, wkręty deformujące powierzchnię, wygniecione połacie od buciorów itd) tudziez że przecieka słyszałem tylko w kontekście blachodachówki (źle położonej - bo spapraną robotę łatwiej ukryć).

 

W sumie to rzadkość, że komuś bardziej się blacha podoba, zwykle wybierają ją ci, którzy nie zwrócili uwagi, że w projekcie mają te droibne 12 połaci dachu i teraz jest prosty wybór - pokryć blachą i resztę wydać na wykończenia albo pokryć dachówką... i na tym skończyć :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie dachówka.

1. O wiele bardziej trwała.

2. Lepsza izolacja termiczna ( nie bez znaczenia - przez dach może uciekać nawet 40% ogólnych strat ciepła całego domu )

3. Zdecydowanie lepsza izolacja akustyczna.

4. Cena m2 krycia blachy i m2 dachówki cementowej jest b. zbliżona. A przy skomplikowanym dachu z blachy jest sporo więcej odpadów.

5. W przypadku silnej wichury, czy jakiegoś nie daj Bóg tornada blachę zwinie Ci tak, że dom będzie przypominał otwartą puszkę sardynek. Dachówek pozrzuca kilka lub kilkadziesiąt. Zawsze łatwiej (taniej) naprawić.

6. Nie trafiają do mnie te argumenty o zawiewaniu śniegu pod dachówkę. Wg. mnie dachówka ułożona zgodnie ze sztuką dekarską nie ma prawa być nieszczelna, ale może się mylę w tej kwestii. Proszę fachowców-dachowców o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie masz problemu bo to zupełnie inny wyrób niż blachodachówka! Jest to porycie panelowe dajšce bardzo małe odpady. Posypka daje dodatkowš ochronę, zwiększa żywotnoœć pokrycia, wycisza, zdecydowanie podnosi estetykę dachu. Jest to pokrycie droższe od dachówki ceramicznej. Można powiedzieć, że jest to porycie doœć specyficzne, tylko dla koneserów. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...