Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość

Dachówka czy blachodachówka?  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Dachówka czy blachodachówka?



Recommended Posts

Deskowanie nie jest elementem konstrukcyjnym ani nosnym dachu

 

Jak to mowil moj profesor od budownictwa "deska jest po to zeby lezala na niej papa " W czasie egzaminu wszyscy nauczyli sie tego chyba na pamiec

 

 

Andrzej Wilhelmi

Funkcje usztywniajaca spelnia wiatrownica

 

Wiem ze wielu z was sie z tym nie zgodzi .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Szef23 Jeżeli z rezygnujesz z deskowania i dasz folie to masz za duże odstepy pomiedzy krokwiami przy 90 cm jak dasz dachówke to bedzie wystepowało ugiecie w srodku. dla dachówki przy folii max.to 70 cm.

 

Chyba zle na poczatku zrozumialem o czym piszesz :/

 

Rozumiem ze chodzi ci o o ugiecie / zwisi foli miedzy krokwiami Fakt moze cos takiego wystapic

 

Dlatego po przeczytaniu archiwum zostaje przy pelnym deskowaniu

 

budulec1

a czy profesor mówił co to jest ssanie wiatru?

mówił może również o konieczności rozpatrywania różnych schematów obciążeniowych?

Jeśli tak to dziwię się Twwoim wcześniejszym radom.

 

Oczywiscie ze mowil

Moge Ci nawet napisac w jaki sposob pracuje dany element dachu np platwiowo kleszczowy - taki mam zaprojektowany przez konstruktora

 

krokiew - zginanie , sciskanie

kleszcze- rozciaganie sciskanie

platew- posrednia zginanie ukosne

slupek - sciskanie

miecze pionowe - sciskanie

zastrzal - sciskanie

 

 

Acha i nikomu tu nic nie radzilem Napisalem tylko ze jezeli dach zaprojektowany byl pod dachowke z deskowaniem to spokojnie z deskowania mozna zrezygnowac a nawet bez nerwow przejsc na lzejsza blache trapezowa Odwrotnie juz nie

 

Odchodzac juz od tej dyskusji Co sadzicie o polozeniu na deskowanie foli paroprzepuszczalnej Delta Vent S zamiast papy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja napisałem, ze to stwierdzenie może okazać sie błędne

 

W zasadzie masz racje

Wszelkie zmiany konstrukcyjne powinny byc przeliczone przez konstruktora poza zmiana dotyczaca deskowania

powiem więcej, szczególnie należy zwracać uwagę na takie, które dla laika wydają się zmianami in plus, a w rzeczywistosci może okazać sie zupełnie inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewaga dachówki nad blachodachówka poza trwałością o której była mowa,polega też na lepszej izolacyjności cieplnej i nieporównywalnie lepszej izolacyjności akustycznej - szczególnie ważne przy użytkowym poddaszu.Przy skomplikowanym dachu są duże odpady blachodachówki, tak. że koszt pokrycia zaczyna być porównywalny. Dachówka angobowana nie porasta mchem i jest doskonale czyszczona przez deszcz. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewaga dachówki nad blachodachówka poza trwałością o której była mowa,polega też na lepszej izolacyjności cieplnej i nieporównywalnie lepszej izolacyjności akustycznej - szczególnie ważne przy użytkowym poddaszu.Przy skomplikowanym dachu są duże odpady blachodachówki, tak. że koszt pokrycia zaczyna być porównywalny. Dachówka angobowana nie porasta mchem i jest doskonale czyszczona przez deszcz. Pozdrawiam

 

 

Teoretycznie nie porasta, w praktyce jednak każda dachówka prędzej czy później lekko się zamszy. Mówiło mi to wiele sprzedawców pokryć dachowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krokiew - zginanie , sciskanie

kleszcze- rozciaganie sciskanie

platew- posrednia zginanie ukosne

slupek - sciskanie

miecze pionowe - sciskanie

zastrzal - sciskanie

 

Skoro jak piszesz posiadasz elementarną wiedzę dotyczącą więźby to dziwię się tym zapisom. Nie ma elementów pracujących jednocześnie na ściskanie i rozciąganie! Kleszcze pracują zawsze na rozciąganie natomiast jętki zawsze na ściskanie! Czym się różni miecz od zastrzału? Co to są miecze pionowe?

Wracając do mojej wcześniejszej wypowiedzi zwróciłem uwagę na fakt, iż rezygnując z deskowania należy zastosować inny element sztywniący i może być to np. wiatrownica (niemontowana przy pełnym deskowaniu).

Osobiście nie jestem zwolennikiem folii co nie oznacza, że folia jest zła. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Skoro jak piszesz posiadasz elementarną wiedzę dotyczącą więźby to dziwię się tym zapisom. Nie ma elementów pracujących jednocześnie na ściskanie i rozciąganie!.

 

Nie pisze ze jestem tu jakas alfa i omega Pisze tylko to czego nauczylem sie na uczelni

Tam nie jest napisane ze jednoczesnie To faktycznie jest nie możłiwe

Chodzilo mi o sciskanie lub rozciaganie w zaleznosci od parcia/ssania wiatru

i wlasnie tak pracuja zarowno jetki jak i kleszcze

 

Czym się różni miecz od zastrzału? Co to są miecze pionowe?

 

Schemat konstrukcji platwiowo kleszczowej

Jeszcze nigdy nie spotkalem sie z takim rozwinieciem tej konstrukcji U mnie w projekcie jest ona nawet okrojona o czesc slupow

 

http://img218.imageshack.us/img218/1820/25926951rb1.jpg

 

Wracając do mojej wcześniejszej wypowiedzi zwróciłem uwagę na fakt, iż rezygnując z deskowania należy zastosować inny element sztywniący i może być to np. wiatrownica (niemontowana przy pełnym deskowaniu).

 

Wczesniej juz o tym pisalem To wiatrownica jest glownym elementem konstrukcyjnym ktory zapewnia wiezbie sztywnosc i wydaje mi sie ze nie powinna byc ona stosowana zamiennie z deskowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wiatr prze na jedną połać dachu to automatycznie występują siły ssące na przeciwnej połaci nie mają one jednak nic wspólnego z rozkładem sił statycznych w elementach więźby. Pozdrawiam.

Przepraszam Andrzeju, ale nic nie zrozumiałem.

Jak to siły ssące nie maja nic wspólnego z rozkładem sił?

Nie zapominaj, ze na nawietrznej równiez mogą powstać siły ssące, a ponadto powinienes jeszcze uwzględniać ssanie krawedziowe.

Przy lekkich dachach ( o wiatach nie wspominajac) może to sie okazac bardzo zgubne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wiatr prze na jedną połać dachu to automatycznie występują siły ssące na przeciwnej połaci nie mają one jednak nic wspólnego z rozkładem sił statycznych w elementach więźby. Pozdrawiam.

Przepraszam Andrzeju, ale nic nie zrozumiałem.

Jak to siły ssące nie maja nic wspólnego z rozkładem sił?

Nie zapominaj, ze na nawietrznej równiez mogą powstać siły ssące, a ponadto powinienes jeszcze uwzględniać ssanie krawedziowe.

Przy lekkich dachach ( o wiatach nie wspominajac) może to sie okazac bardzo zgubne.

 

Obciążenie krawędziowe uwzględnia tylko w przypadku liczenia pokrycia oraz łączników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko powiedzieć, że zmienne siły zewnętrzne pochodzące od czynników atmosferycznych nie mają żadnego wpływu na rozkład sił w elementach więźby mają natomiast wpływ na ich wielkość. Jętki to zawsze elementy ściskane a kleszcze (zwane czasami ściągami) to zawsze elementy rozciągane! Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko powiedzieć, że zmienne siły zewnętrzne pochodzące od czynników atmosferycznych nie mają żadnego wpływu na rozkład sił w elementach więźby mają natomiast wpływ na ich wielkość. Jętki to zawsze elementy ściskane a kleszcze (zwane czasami ściągami) to zawsze elementy rozciągane! Pozdrawiam.

Przyglądam sie Twoim postom i obawiam się, że nie dotrą pod właściwy adres.

Mam na myśli czysto teoretyczne rozważania ( osób z którymi polemizujesz),

które nie ukrywając w pewnych przypadkach ogłupiają.

Tak czy inaczej zycze powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko powiedzieć, że zmienne siły zewnętrzne pochodzące od czynników atmosferycznych nie mają żadnego wpływu na rozkład sił w elementach więźby mają natomiast wpływ na ich wielkość. Jętki to zawsze elementy ściskane a kleszcze (zwane czasami ściągami) to zawsze elementy rozciągane! Pozdrawiam.

 

Nie jestem konstruktorem a moje rozwazania sa czysto teoretyczne ale mam pytanie

 

Brales pod uwage mozliwosc ssania wiatru z dwoch stron dachu ??

Jak wtedy zachowa sie jetka ?? Nadal bedzie sciskana ??

Bo RM-Win pokazuje co innego

No chyba ze ja popelnilem jakies bledy w rozumowaniu

 

http://img525.imageshack.us/img525/507/dachtf3.jpg

 

http://img525.imageshack.us/img525/6710/dach2yl6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...