Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość

Dachówka czy blachodachówka?  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Dachówka czy blachodachówka?



Recommended Posts

Ja na kalenicy zawsze stosuję łatę kalenicową pod gąsiora blaszanego. Łata ustawia ładnie linię kalenicy, podtrzymuje taśmę kalenicową, ułatwia montaż gąsiorów blaszanych i nie pozwala na ich deformowanie. Taśma kalenicowa bez łaty może się zapaść pomiędzy górne brzegi blachodachówki a nagromadzony w tak powstałych kieszeniach śnie lub woda deszczowa z całą pewnością powodowałyby przecieki. Odnośnie taśmy kalenicowej jestem zdecydowanym zwolennikiem włókniny połączonej z aluminium (dobra wentylacja i 0 przecieków). Pozdrawiam.

 

 

serdeczne dzięki za konkretne info, na nim postaram się oprzeć przy rozmowie o gasiorze z dekarzem z dekarzem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

 

Pisze bo mam ogromny dylemat ale od poczatku:

 

dach 220 m2 - dwuspadowy

 

dostalem oferty na

 

dachowke cementowa - BRAAS celtycja - cena 26 pln za m2 brutto

blachodachowka PLANNJA smart czy regent - to 31 brutto za m2

 

naturalnie mam inne zblizone ceny blachodachowke niemieckich czy ruuki

 

i teraz Prosze o pomoc

 

jak to sie ma do ostatecznych kosztow calego materialu czyli ze wszelkimi akcesoriami i z robocizna

 

bo np, pelne deskowanie z robocizna jak dam pod blachodachowke to wychodzi ze dachowka bedzie naprawde w bardzo nieskiej cenie

 

Jakies cztery tygodnie temu przechodzilismy przez ten sam dylemat i wyszlismy ze sklepu z dachowka.

Za blachodachowke Ruukki pura-mat ze wszystkimi dodatkami - mambrana, rynnami, cegla klinkierowa na kominy, wylazem dachowym, "wyciagiem" z kuchni, blacha plaska na obrobki (Ruukki), i innymi rzeczami o ktorych w tej chwili nie pamietam - mielismy zaplacic 13,999 zl, za dachowke (cementowa IBF) z dachwkami wntylacyjnymi, gasiorami, dachowkami polowkowymi itd itp (full zestaw) dalismy 15,999.

Wlascie

 

Blachodachowka - gwraancja 15 lat.

Dachowka - gwranacja 30 lat.

 

Moim zdaniem naprawde niema sie co zastanawiac nad marnymi 2 tysiacami.

 

Robocizna u nas wyniesie 3 tys, drewna bedzie wiecej o jakis kubik, czyli 700zl (zaimpregnowanego) w porownaniu do blachodachowki.

 

Bierz dachowke.

 

PS: Moj dach 200m2 dwuspadowy, 2 jaskolki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mimo wszystko ja bym się nie opierał tak bardzo na słowach cieślli i kierbuda bo to nie im się to może zawalić na głowę, tylko dał to ponownie do przeliczenia pod dachówkę. No i ewentualnie zwiększyć przekroje krokiew. 7cm to chyba ciut mało.

 

Malo malo. My powiekszylismy przekroje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najstarsze pokrycia tą blachą na Podhalu to już ok. 15 -20 lat. (a trochę dłużej na świecie) Ponieważ nikt w całej wsi nie słyszał żeby jakieś były z nią problemy stąd mój optymizm :p

Jaki to środek grzybobójczy i jednocześnie mający się rozprawić z mchami to nie wiem. Jest to na stronie producenta podobnie jak to z jakich warstw się składa(jest ich 11) http://www.flash.decra.pl

Decre polecają praktycznie wszyscy dekarze z którymi rozmawiałam- stąd moja decyzja.

 

Te najstarsze są pokryte produktami z Nowej Zelandii. Na stronie Icopala informacji dużo lecz konkretów nie wiele. Zobacz gwarancję dotyczy ona praktycznie rdzewienia rdzenia.To bardzo istotne ale to tylko tyle. Jak sprzedawca nie poinformuje nabywcy o sposobie uzyskania gwarancji a ten sam nie odwiedzi strony Icopala to praktycznie nie ma gwarancji!

Dekarze polecają bo innej nie znają a nazwę kojarzą z produktami z Nowej Zelandii. Oczywiście podjęłaś dobrą decyzję bo i produkt bardzo dobrej jakości. Życzę satysfakcji z dachu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te najstarsze są pokryte produktami z Nowej Zelandii. Na stronie Icopala informacji dużo lecz konkretów nie wiele. Zobacz gwarancję dotyczy ona praktycznie rdzewienia rdzenia.To bardzo istotne ale to tylko tyle. Jak sprzedawca nie poinformuje nabywcy o sposobie uzyskania gwarancji a ten sam nie odwiedzi strony Icopala to praktycznie nie ma gwarancji!

Dekarze polecają bo innej nie znają a nazwę kojarzą z produktami z Nowej Zelandii. Oczywiście podjęłaś dobrą decyzję bo i produkt bardzo dobrej jakości. Życzę satysfakcji z dachu. Pozdrawiam.

Eeeeee no bez przesady że innej nie znają tylko nowozelandzką. 15 lat to miałam na myśli dokładnie tą którą kupuję, czyli Decra Stratos. U nas jest bardzo popularna blachodachówka z posypką i dekarze bardzo dobrze znają wszystkie jej rodzaje, są trzy. Z tego co się dowiedziałam z różnych źródeł (od przedstawicieli - pytałam o towar konkurencji, dekarzy i użytkowników) to podobnej jakości są właśnie ta nowozelandzka i Dectra Stratos, natomiast wszyscy zgodnie krytykują Metro Shake. Dekarze sami dla siebie też wzięli Dectre - ja nauczyłam się kupować to samo co kupują ludzie którzy na co dzień się zajmują.

A z tym sposobem uzyskania gwarancji no to mam takie mieszane uczucia. Z jednaj strony rzeczywiście gwarancja może przepaść w głupi sposób, no ale przecież umowę się podpisuje i tam musi to być napisane.... A wypełnić formularz to znowu nie jest straszny problem. A z tą nowozelandzką to tez jest taka historia, że 100% zwracają i owszem ale do 15 lat. A potem - co rok proporcjonalnie mniej. Realnie gwarancja na Corone (to ta nowozelandzka) to też najwyżej 30 lat i tez dotyczy tylko rdzenia, tak więc te 50 lat to nic innego jak ŁYT MAŁKETINGOWY !!!!!

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie ma znaczenie te 7cm ?

 

Ze to jest za malo pod dachowke. Powinno sie dac grubsze przekroje drewna. Blachodachowka jest lzejsza.

 

My powiekszylismy paraktycznie kazdy przekroj o conajmniej 1 cm. Czyli krokwie KR-1 mamy 8x18, a KR-2 nawet 10x20. I tak dalej.

 

Jakby ktos chcial to wkleje te przekroje, mam je gdzies na kompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie ma znaczenie te 7cm ?

 

Ze to jest za malo pod dachowke. Powinno sie dac grubsze przekroje drewna. Blachodachowka jest lzejsza.

 

My powiekszylismy paraktycznie kazdy przekroj o conajmniej 1 cm. Czyli krokwie KR-1 mamy 8x18, a KR-2 nawet 10x20. I tak dalej.

 

Jakby ktos chcial to wkleje te przekroje, mam je gdzies na kompie.

Ja dokladnie rozumiem o co chodzi, tylko kierunek jest nie ten! Nie zwiekszamy wymiaru bocznego, bo to niewiele daje , ale poprzeczny, w tym wypadku z 14 na 17, a czy to ma 7 czy 8 , to niewielkie ma znaczenie/policz nacisk na m i sam sie zorientujesz , ze niewiele to zmienia.

A idealnym rozwiazaniem pod dachowke jest zageszczenie krokwi, co dopiero daje dobry efekt i rozkłada rownomiernie naciska na cała powierzchnie, a nie pogrubianie materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagęszczanie krokwi nie ma nic wspólnego z równomiernym rozkładem nacisków. Rozstaw krokwi warunkuje dobór przekroju łat. Wskaźnik przekroju na zginanie pokazuje który bok przekroju ma zasadnicze znaczenie na sztywność elementu. Jest to wysokość krokwi i dla tego jej przekrój powinien się zbliżać do wydłużonego prostokąta (np. 6x18) a nie do kwadratu (np. 10x14). Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagęszczanie krokwi nie ma nic wspólnego z równomiernym rozkładem nacisków. Rozstaw krokwi warunkuje dobór przekroju łat. Wskaźnik przekroju na zginanie pokazuje który bok przekroju ma zasadnicze znaczenie na sztywność elementu. Jest to wysokość krokwi i dla tego jej przekrój powinien się zbliżać do wydłużonego prostokąta (np. 6x18) a nie do kwadratu (np. 10x14). Pozdrawiam.

 

Drogi Panie, polecam kontakt z architektem, bo widze, ze nie wie pan o czym pisze. Są 4 podst. zasady zmiany konstrukcji dachowej, tu ma pan artykulik na ten temat

Jak zmienia się konstrukcję więźby? Jak zmienia się konstrukcję więźby?

Często trzeba dostosować więźbę dachową do zamiany lekkiego pokrycia (blachodachówki, gont bitumiczny) na ciężkie (dachówki ceramiczne, cementowe, strzecha). W więźbie o prostej konstrukcji wystarczy wtedy odpowiednio zwiększyć przekroje krokwi i zagęścić ich rozstaw, w bardziej skomplikowanej trzeba będzie zmienić wymiary wszystkich jej elementów. Czasem zmiana konstrukcji dachu wynika z małej dostępności elementów drewnianych o określonych przekrojach.

 

Oczywiście, zawsze można użyć elementów grubszych lub szerszych, ale może się okazać, że trudno będzie je połączyć z innymi elementami konstrukcji dachu lub domu. Zmniejszenie przekrojów głównych elementów nośnych wymusza zmniejszenie odstępów między nimi lub zagęszczenie podpór. Jeśli zdecydujemy się na montaż prefabrykowanych dźwigarów dachowych, to przekonstruowaniem więźby zajmie się ich producent, przystosowując ją na podstawie projektu do nowego rozwiązania.

 

Niektóre konstrukcje dachowe opierają się na słupach ustawionych na poddaszu. Jeśli zmiana więźby wymaga ich przestawienia lub usunięcia, to trzeba to skonsultować z projektantem . Często okazuje się, że płatew musi mieć większy przekrój. W uzasadnionych przypadkach płatew drewnianą można zastąpić dwuteową belką stalową o znacznie mniejszej wysokości. Dachy, w których montowane będą okna połaciowe, powinny mieć rozstaw krokwi dostosowany do ich szerokości. Unikniemy wtedy konieczności wstawiania tzw. wymianów (poprzecznych łat łączących krokwie), gdy okno będzie szersze niż odległość między krokwiami.

 

 

 

, ale gorąco polecam zadanie z 2 klasy liceum, liczenie kratownic...., a pozniej juz nieco praktyki tutaj :Dziarnowski Z., Michniewicz W.: Konstrukcje z drewna i materiałów drewnopochodnych. Arkady, Warszawa 1974.

Kujawiński K., Pietraszek P.: Konstrukcje z drewna i materiałów drewnopochodnych. Materiały do ćwiczeń projektowych. Wyd. Politechniki Wrocławskiej, 1989.

Mielczarek Z.: Budownictwo drewniane. Arkady, Warszawa 1994.

PN-B-03150:2000 Konstrukcje drewniane. Obliczenia statyczne i projektowanie.

Żenczykowski W.: Budownictwo ogólne, t. 2/1, Elementy i konstrukcje budowlane. Arkady, Warszawa 1981.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam cierpliwości czytać całości... bo te dyskusje przetoczyły się już w kilku mutacjach przez to forum aby nie przedłużać dodam od siebie tyle, ze aby nie porównywać słonia i dwóch tygodni należy poprosić o wycenę z włączeniem wszystkich dodatków i robocizny (zwykle w miejscach handlujących materiałem są i wykonawcy) i wtedy podejmować ostateczne decyzje.

 

Ja wybrałem dachówkę ceramiczną bo jest bardziej bezproblemowa w utrzymaniu i nie grzeje się tak latem jak blacha. Cena była porównywalna z cementową ale firma wchodziła wtedy na rynek i dawała promocyjne warunki, nie wiem jak jest teraz.

 

Gdybym nie miał na ceramiczną pewnie wybrałbym cementową.

 

Gdybym nie miał na cementową.... itd itp.

 

Może warto zrezygnować z pełnego deskowania i dołożyć do dachówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Panie, polecam kontakt z architektem, bo widze, ze nie wie pan o czym pisze..

 

Nie bardzo rozumiem czego miał dotyczyć ten przydługi wywód? Napisałeś wcześniej, że zagęszczenie krokwi rozkłada równomiernie naciski na całą powierzchnię. To ja się się kolejny raz pytam co ma piernik do wiatraka? Równomierny rozkład jest zawsze bez względu na ilość krokwi! Natomiast zwiększenie ilości krokwi spowoduje zmniejszenie jednostkowego nacisku na poszczególną krokiew. Warto czasem przeczytać to co się napisało zanim się wyśle. A tak na marginesie to nie jeden architekt popełnia błędy w konstruowaniu więźby więc kontakt zemną byłby przydatny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Panie, polecam kontakt z architektem, bo widze, ze nie wie pan o czym pisze..

 

Nie bardzo rozumiem czego miał dotyczyć ten przydługi wywód? Napisałeś wcześniej, że zagęszczenie krokwi rozkłada równomiernie naciski na całą powierzchnię. To ja się się kolejny raz pytam co ma piernik do wiatraka? Równomierny rozkład jest zawsze bez względu na ilość krokwi! Natomiast zwiększenie ilości krokwi spowoduje zmniejszenie jednostkowego nacisku na poszczególną krokiew. Warto czasem przeczytać to co się napisało zanim się wyśle. A tak na marginesie to nie jeden architekt popełnia błędy w konstruowaniu więźby więc kontakt zemną byłby przydatny. Pozdrawiam.

 

Proponuje zadania z II klasy liceum, pozniej dokladnie pozycje:Kujawiński K., Pietraszek P.: Konstrukcje z drewna i materiałów drewnopochodnych. Materiały do ćwiczeń projektowych. Wyd. Politechniki Wrocławskiej, 1989. , pozniej troszke praktyki, a NAJLEPIEJ nie zabierac zdania jak sie na tym nie znasz. Forum jest dla praktykow, a nie dla polemistów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o dachówce ceramicznej wiem tylko tyle, że mój szef (firma budowlana!!) 5 lat temu położył na dach coś takiego;) bo akurat było modne. W tym roku ściągał wszystko, bo mu totalnie zzieleniało, nie tylko od północy;). Położył blachodachówkę. O ile 5 lat temu namawiał znajomych na nią tak teraz nie chce o niej słyszeć. Jest tania, ale niestety coś za coś:) Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia jeszcze jedna rzecz. Dlaczego ludzie w regionach, gdzie teoretycznie występują najcięższe warunki klimatyczne (Podhale) z dużymi róznicami temperatur w ciągu roku, obfitymi opadami atmosferycznymi, a także silnymi wiatrami (halny) wybierają jako pokrycie dachowe zazwyczaj blachę (w róznych postaciach)? Dachów na których znajduje się dachówka ceramiczna bądź cementowa jest tu jak na lekarstwo. I nie jest to spowodowane czynnikiem finansowym bo górale dutki mają :D

Więc co jest tego wyznacznikiem..... "przyzwyczajenia i tradycja" regionalna, czy może rzeczywiście blacha "znosi" lepiej trudne zjawiska pogodowe. A może ktoś ma jeszcze inne wytłumaczenie takiej sytuacji?

 

P.S. Może BEST_ia, w związku z tym, że pochodzi z Poronina coś nam napiszę na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... NAJLEPIEJ nie zabierac zdania jak sie na tym nie znasz. Forum jest dla praktykow, a nie dla polemistów!

 

Miarkuj się z oceną mojej wiedzy bo ja Twojej nie oceniam. Forum jest dla wszystkich nawet dla takich "praktyków" jak Ty. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia jeszcze jedna rzecz. Dlaczego ludzie w regionach, gdzie teoretycznie występują najcięższe warunki klimatyczne (Podhale) z dużymi róznicami temperatur w ciągu roku, obfitymi opadami atmosferycznymi, a także silnymi wiatrami (halny) wybierają jako pokrycie dachowe zazwyczaj blachę (w róznych postaciach)? Dachów na których znajduje się dachówka ceramiczna bądź cementowa jest tu jak na lekarstwo. I nie jest to spowodowane czynnikiem finansowym bo górale dutki mają :D )

Więc czy jest to spowodowane "przyzwyczajeniami" regionalnymi, czy może rzeczywiście blacha "znosi" lepiej trudne zjawiska pogodowe. A może ktoś ma jeszcze inne wytłumaczenie takiej sytuacji?

 

P.S. Może BEST_ia, w związku z tym, że pochodzi z Poronina coś nam napiszę na ten temat.

 

No właśnie. Ostatnio jak byłem w Zakopcu to widziałem, że bardzo dużo domów ma blachodachówkę, a nie dachówkę. Też się zastanawiałem z czego to wynika i... nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia jeszcze jedna rzecz. Dlaczego ludzie w regionach, gdzie teoretycznie występują najcięższe warunki klimatyczne (Podhale) z dużymi róznicami temperatur w ciągu roku, obfitymi opadami atmosferycznymi, a także silnymi wiatrami (halny) wybierają jako pokrycie dachowe zazwyczaj blachę (w róznych postaciach)? Dachów na których znajduje się dachówka ceramiczna bądź cementowa jest tu jak na lekarstwo. I nie jest to spowodowane czynnikiem finansowym bo górale dutki mają :D )

Więc czy jest to spowodowane "przyzwyczajeniami" regionalnymi, czy może rzeczywiście blacha "znosi" lepiej trudne zjawiska pogodowe. A może ktoś ma jeszcze inne wytłumaczenie takiej sytuacji?

 

P.S. Może BEST_ia, w związku z tym, że pochodzi z Poronina coś nam napiszę na ten temat.

 

No właśnie. Ostatnio jak byłem w Zakopcu to widziałem, że bardzo dużo domów ma blachodachówkę, a nie dachówkę. Też się zastanawiałem z czego to wynika i... nie wiem...

 

Widziałam kilka domów przykrytych dachówką ceramiczną i niestety nie nadaje się ten materiał na Podhale. Nie wiem dlaczego, ale taka dachówka rok po położeniu wygląda jakby już była na dachu 10 lat... Mech się tego czepia strasznie, te dłużej już stojące to wyglądają koszmarnie. Z jakiego powodu -nie wiem. Dachy u nas są bardziej strome i większe, z zazdrością czytałam, że ktoś ma 220 m dachu u mnie to ponad 350 :/// Nie wiem jak w innych gminach ale w Poroninie był zapis w warunkach zabudowy, że pokrycie ma być albo z blachy albo z gontu -tradycyjna zabudowa :] A co do kasy, najpopularniejsze są ostatnio te blachy gontopodobne, do najtańszych to one nie należą, ale chyba i tak taniej wychodzą jak gont drewniany.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę spokojnie polecić do zakupu Euronit DACH-ZAPOLSKI punkt w Starej Miłosnej Pan Tomasz.

Rabat korzystny, współpraca także , fakt trzeba wiedzieć co się chce, dach to ważna sprawa.Jeżeli zostaną dachówki , trzeba może i poczekać na odbiór tak jak się trafi okazja u nich na transport ale to jest zrozumiałe , nikt nie jeździ za darmo, ważne że nadwyżkę odbierają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...