Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość

Dachówka czy blachodachówka?  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Dachówka czy blachodachówka?



Recommended Posts

Witam,

 

Wczoraj żywo dyskutowałam z naszym panem z hurtowni budowlanej o tym, że w sumie żałuję, że zrobiłam dach z dachówki ceramicznej ( "Koramic" ) bo to kosztuje kupę kasy i przeliczyłam się trochę... :-?

 

Mam z tego powodu wyrzuty sumienia i pretensje do siebie, że tak "zaszalałam". :evil:

 

Oba duże dachy ( dom 180 m2 i osobno garaż 40 m2 ), mocno skomplikowane, czterospadowe z lukarnami itd. kosztowały mnie w sumie ze wszystkim ( obie więźby, wszystkie materiały, robocizna ) około 90 - 100 tys. zł.

:o

 

Więc żaliłam mu się, że żałuję bo mogłam zrobić te same dachy z DOBREJ blachodachówki i pewnie wyszłoby o połowie taniej...

 

Pan przekonywał mnie, że absolutnie nie mam racji ! :o

Że dachy z blachodachówki wcale nie są tanie ( wbrew pozorom), co więcej, że cena jest porównywalna !

 

Czy to prawda ? :o

Czy ktoś z Was robił sobie kosztorys swojego dachu w tych dwóch wersjach i jaka była różnica w cenie ?

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

no nie wiem czy porównywalna...

masz u mnie w dzienniku mój dach

ma 240 m2

dałem za więźbe 7 tyś z deskownaiem, za wykonanie 7 tyś, za pokrycie blachodachówką Plannja Smart kompletne z robocizna 23k

daje nam to 37 tyś i mam jeszcze 5 arkuszy na dach garażu który będzie obok stał

to troche chyba taniej

oczywiście jak masakrycznie skomplikowany i jakieś wole oczka to z blachy cięzko to wykonać i brzydko wg. mnie wygląda

 

ps. przepraszam jesli popsułem Ci tym humor :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pan przekonywał mnie, że absolutnie nie mam racji ! :o

Że dachy z blachodachówki wcale nie są tanie ( wbrew pozorom), co więcej, że cena jest porównywalna !

 

Czy to prawda ? :o

Czy ktoś z Was robił sobie kosztorys swojego dachu w tych dwóch wersjach i jaka była różnica w cenie ?

 

:wink:

 

Pan może lekko przesadzał, ale trochę racji też mógł mieć, bo wszystko się sprowadza do stopnia skomplikowania dachu i do faktu, że dachówka jest dośc mała, a blacha na dach jest robiona w długich, sprzedawanych "z metra" pionowych arkuszach. Prosty dwuspadowy dach blachą się w związku z tym kryje niemal bezstratnie, akrusz przy arkuszu, odpadu jest właściwie tylko tyle, co na bocznych końcach, pod kominy itp.

Jeśli zaś masz dach czterospadowy, z mnóstwem lukarn itp. to niestety zaczyna się jazda, właściwie każdy arkusz blachy ma drugie tyle odpadu do obcięcia, bo na dzieńdobry odpada wszystko to co wystaje poza obrys trójkąta, jakim jest każda połać dachu, do tego dochodzą wycinki pod lukarny, krycie samych lukarn... A z tym ścinkiem nie zrobisz już nic, bo przecież nie obrócisz go i nie położysz obok, ta blacha ma swoją góre i dół. W związku z tym w przypadku mojego dachu (kopertowy i 5 lukarn), przy którym z ciekawości zażyczyłem sobie wyceny też w blachodachówce, cena materiału wyszła przy blasze dosłownie ze 3000 niższa jedynie niż przy rozpatrywanych przez nas odmianach dachówki (tez nie najtańszych), większa różnica wychodziła jedynie na robociźnie (za blachę liczą taniej), ale i to nie przekraczało kolejnych paru tysięcy, więc suma sumarum stwierdziliśmy, że jeśli dopłacając raptem kilkanaście % wartości dachu możemy mieć dachówkę, to nie ma się co wahać.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. przepraszam jesli popsułem Ci tym humor :cry:

 

Manieq82,

no może trochę... :-?

Choć w sumie już "musztarda po obiedzie" - mega - wypasione dachy lśnią już sobie dumnie pod słońcem i zadają szyku w okolicy. :p

Naigorszy szok i dół już za mną...

 

JarekP,

dokładnie tak samo tłumaczył mi ten pan - jakbym słyszała jego słowa.

 

Interesowała mnie dokładnie taka sytuacja o której piszesz - miałeś w ręku kosztorysy na te dwa warianty pokrycia dachu i masz rozeznanie w różnicy ceny.

I jeśli jest tak jak mówisz ( różnica nie była wcale rzędu kilkanaście lub kulkadziesąt tysięcy złotych ) to jednak coś musi w tym być.

Więc Ty dla odmiany mnie pocieszyłeś.

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa lata temu jak szukałem materiału na dach to okazało się że w miarę dobra blacha też kosztuje sporo i wcale nie tak mniej niż dachówka.

Mam dach kopertowy z 3 lukarnami i wówczas wyszło że licząc odpady to różnica wychodzi jedynie na tym że dachówki krańcowe i gąsiory kupuje się na sztuki a blache na metry ale metry też kosztują.

Z drugiej strony moim zdaniem to tak jakby porównywać malucha z mercedesem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem czy porównywalna...

masz u mnie w dzienniku mój dach

ma 240 m2

dałem za więźbe 7 tyś z deskownaiem, za wykonanie 7 tyś, za pokrycie blachodachówką Plannja Smart kompletne z robocizna 23k

daje nam to 37 tyś i mam jeszcze 5 arkuszy na dach garażu który będzie obok stał

to troche chyba taniej

oczywiście jak masakrycznie skomplikowany i jakieś wole oczka to z blachy cięzko to wykonać i brzydko wg. mnie wygląda

 

ps. przepraszam jesli popsułem Ci tym humor :cry:

Dla porównania ja mam dach z tej najtańszej dachówki Koramica:

- za więźbę, pełne deskowanie (okapy z desek heblowanych ala boazeria - nadbitka a nie podbitka) około 26m3 drewna

14 tyś

- za dachówkę z orynnowaniem Planja Siba 125

23 tyś

- za robociznę cieśli

4,9 tyś

- za robociznę dekarza z montażem 2 okien dachowych

8 tyś

 

Suma: 49,9 tys tylko to było już prawie 3 lata temu

 

A dach około 260 m2 taki:

http://www.domnahoryzoncie.pl/plik/wi/widok_1_120.jpg

 

Jak porównywałem koszty swego czasu z blachą to oszczędności mógłbym mieć na:

- więźbie nie potrzeba tak masywnej w przypadku blachy, ale trzeba by było to wyliczyć i zapłacić za adaptację projektu, który był przystosowany na dachówkę

- robociźnie cieśli i dekarza

- materiale na pokrycie - z tego co wtedy analizowałem nie byłaby to jakaś znacząca kwota, oczywiście biorąc pod uwagę blachę w miarę dobrą (z wyższą gwarancją)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im bliżej końca budowy tym bardziej człowiek ogląda każdą złotówkę i analizuje aspekt ekonomiczny podjetych wcześniej decyzji. Miałem podobnie odczucia dotyczące konstrukcji i pokrycia dachu. Plusem dachówki jest jedno -ma niepowtarzalny urok i smak, którego nie rekompensuje zwykła blacha. Jak ktos już wczesniej zauważył cena dobrej i ładnej blach jest porównywalna do ceny dachówki. Myśle że wyrzuty sumienia po pewnym czasie przechodzą, a ładny, trwały dach zostaje na lata. Każdego dnia cieszy oko.

 

Patrząc z drugiej strony. Niestety nic nie zagwarantuje pełni szczęścia. W przypadku wobrania blachy potem mógł być inny temat do przemyśleń "A mogłam/em dołożyć i mieć dachówkę" Ponieważ decyzja juz podjęta, moim zdaniem szkoda czasu na tego typu wracanie do przeszłości. Lepiej skupić się na dylematach zwiazanych z wykończeniem.

 

Pozdrawiam wszystkich wykańczajacych ......... się ;-) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

połowe taniej napewno nie dałoby rady z blachy, szczególnie przy skomplikowanym dachu, ale 100000zł za taki dach to strasznie drogo cię wysło. Ja za dach 320m2 zapłąciłam w sumie razem z robocizną około 50tys. z blachy wyszłoby podobnie, albo niewiele taniej, przy czym kupiłam porządną glazurowaną dachówkę niemieckiej firmy bogener, i wszystkie elemnty do niej w tym dachówki boczne ( te można zrobić z blachy żebyu zaoszczędzić) Dach tez mam skomplikowanych czterospadowy z 3 duzymi lukarnami, jedną jaskówlką i drugim obniżonym dachem nad garażem. sama dachówka wcale nie kosztowała aż tak dużo, wydaje mi się zechyba za dużo poszło u was na robociznę? Dach z blachy opłaca się robic tylko przy dwuspadowym prostym dachu - bo wtedy są małe ścinki. Na drewnie też sie nei zaoszczędzi nie wiem ile - mnie więźba kosztowąła jakies 10000zł z czego zostało mi dużo drewna na domek gospodarczy - będzie miał dach dwuspadowy ale tez będę go kryć ta samą dachówką. Wygląda to dużo lepiej, nie dudni podczas deszu( w domu to wazne kuzynka ma dach z blachy i strsznie słychąc oprócz deszczu też wiatr - mieszka na wzniesieniu) Acha ja kupowałam dachowkę w częstochowie bo wyszło z transportem taniej niż w Krakowie i dużo szybciej ( u siebie musiałabym czekać 2-3 tygodnie, a z Częstochowy mi po 3 dniach od zamówienia przywieźli - u nas na tą dachówkę zreszta jak na wiele innych mają zmowę cenowa z czym się zresztą specjalnie nie kryją
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="Regut1"

Patrząc z drugiej strony. Niestety nic nie zagwarantuje pełni szczęścia. W przypadku wobrania blachy potem mógł być inny temat do przemyśleń "A mogłam/em dołożyć i mieć dachówkę" Ponieważ decyzja juz podjęta, moim zdaniem szkoda czasu na tego typu wracanie do przeszłości. Lepiej skupić się na dylematach zwiazanych z wykończeniem.

 

tak jest i tego się trzymajmy;

 

ja mam blachę i suma summarum nie żałuję, ale przez jakiś czas przed przeprowadzką żyłem z kolei w niepewności - czy deszcz nie będzie za bardzo hałaśliwy? czy ocieplenie jest wystarczające, żeby latem na poddaszu nie było upału? itp

 

skoro kasy wystarczyło i jedziesz dalej to nie rozpatruj już tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam blachę i suma summarum nie żałuję, ale przez jakiś czas przed przeprowadzką żyłem z kolei w niepewności - czy deszcz nie będzie za bardzo hałaśliwy? czy ocieplenie jest wystarczające, żeby latem na poddaszu nie było upału? itp

 

skoro kasy wystarczyło i jedziesz dalej to nie rozpatruj już tego.

 

Dokładnie, w trakcie budowy jest milion decyzji do podjecia. Budowa to ciągłe wybory pomiedzy dobrym a lepszym. Decyzja jest juz podjeta i nie za bardzo można ją odkręcić (abstrachujac od tego czy wogóle jest sens). Nie ma sie co zastanawiać. Szkoda czasu i energii tym bardziej że tych decyzji trzeba będzie troszkę jeszcze podjąć. Szkoda tracić na to energię.

 

Wracając do blach. to teraz mieszkam na poddaszu gdzie dom jest kryty blachą i też jest super. Delikatny odgłos padajacego deszczu i burzy nie :D jest jakoś szczególnie uciążliwy ma swój urok i właśnie tego przy dachówce najbardziej będzie mi brakowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za włączenie się w dyskusję. :wink:

 

W sumie może macie rację...

 

Nie ma co rozpaczać, stało się i.... w efekcie mam dwa piękne ceramiczne dachy. 8)

Tylko, żeby teraz na wykończenie stykło... i nowa rozterka, hahahaha !

 

Ech, ciężkie jest życie budującego !

 

:wink:

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz użytkowe poddasze i na dodatek skomplikowany dach to możesz uznać,że to był jedyny słuszny wybór. Blachodachówka przy użytkowym poddaszu to akustyczny horror.

 

 

Kompletna bzdura. Przy nieużytkowym poddaszu jest spory hałas. Przy dachu solidnie zaizolowanym grad, czy deszcz słychać tyllko w okolicy okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem czy porównywalna...

masz u mnie w dzienniku mój dach

ma 240 m2

dałem za więźbe 7 tyś z deskownaiem, za wykonanie 7 tyś, za pokrycie blachodachówką Plannja Smart kompletne z robocizna 23k

daje nam to 37 tyś i mam jeszcze 5 arkuszy na dach garażu który będzie obok stał

to troche chyba taniej

oczywiście jak masakrycznie skomplikowany i jakieś wole oczka to z blachy cięzko to wykonać i brzydko wg. mnie wygląda

 

ps. przepraszam jesli popsułem Ci tym humor :cry:

Dla porównania ja mam dach z tej najtańszej dachówki Koramica:

- za więźbę, pełne deskowanie (okapy z desek heblowanych ala boazeria - nadbitka a nie podbitka) około 26m3 drewna

14 tyś

- za dachówkę z orynnowaniem Planja Siba 125

23 tyś

- za robociznę cieśli

4,9 tyś

- za robociznę dekarza z montażem 2 okien dachowych

8 tyś

 

Suma: 49,9 tys tylko to było już prawie 3 lata temu

 

A dach około 260 m2 taki:

http://www.domnahoryzoncie.pl/plik/wi/widok_1_120.jpg

 

Jak porównywałem koszty swego czasu z blachą to oszczędności mógłbym mieć na:

- więźbie nie potrzeba tak masywnej w przypadku blachy, ale trzeba by było to wyliczyć i zapłacić za adaptację projektu, który był przystosowany na dachówkę

- robociźnie cieśli i dekarza

- materiale na pokrycie - z tego co wtedy analizowałem nie byłaby to jakaś znacząca kwota, oczywiście biorąc pod uwagę blachę w miarę dobrą (z wyższą gwarancją)

 

lazik nie mogłam się oprzeć :wink: masz przepiękny dom,marzenie mojego małża, niestety zbyt drogi jak na naszą kieszeń,ale zawsze ogromnie miło ogląda nam się Wiery. Cudownie piękne są :roll: :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

Witam.

Przedstawię sytuacje.

Od wisony zaczynam remont domku. Konieczne jest podniesienie ścian, rozebranie stropów istniejących (żelbet) a następnie nowy lekki strop drewniany. Będzie użytkowe poddasze.

Projektant zaprojektował że dach ( czterospadowy z kalenicą) zostanie pokryty blacho dachówką.

Z tego co teraz mi mówią to stosowanie blacho dachówki do tego typu dachu jest bardzo nieekonomiczne i wychodzi drożej niż pokrycie dachówka cementową (ostatnio 23zł za metr2)

Moje pytanie dotyczy kwestii zmiany pokrycia z blacho dachówki na dachówkę.

 

Czy jest to możliwe- chodzi o ciężar dachu ( pełne deskowanie i waga dachówki) ponieważ ściany są wymurowane z pustaka max 19cm.

 

Czy jest wymagana zmiana projektu w tym zakresie, i czy trzeba ewentualnie w jakiś sposób wzmacniac ściany.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co na to projektant? niech się wypowie w tym temacie.

 

Zmiana projektu nie jest konieczna, co najwyżej konieczne może się okazać zwiększenie przekrojów elementów więźby dachowej pod nowy ciężar dachu, ale o to najepiej zapytać konstruktora budynku.

 

A czemu chcecie dawać po dachówkę pełne deskowanie, macie za mały kont nachylenia dachu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Tylko projektant architekt może wydać jednoznaczną opinię.

 

Pełne deskowanie to nie jest zły pomysł. Na pewno przeżyje folię. Tym bardziej, że poddasze będzie użytkowe. Jeśli więźba nada się pod beton to można pomyśleć o dużej zakładowej ceramicznej w dobrej cenie - jak Monza plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...