Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość

Dachówka czy blachodachówka?  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Dachówka czy blachodachówka?



Recommended Posts

Blachodachówka to bardziej lub mniej udana imitacja dachówki. Imitację montujemy tam gdzie nie można zamontować oryginału! Na nowym domu oryginał czyli dachówka! Dobór kształtu i koloru zależny od charakteru budynku. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tez sie sklaniamy ku dachowce - tylko zawsze milo sie utwierdzic! z tego co czytalam to dachowka tez ma wady jak wszystko ale mimo to wydaje sie byc lepszym wyborem niz blachodawchowka:) Z budowlancami chetnie bym porozmawialam ale jeszcze takowych nie mamy:( projetk sie dopiero konczy - mam nadzieje ze juz konczy robic i wtedy zacznie sie szukanie ekipy czego sie troche obawiam, ze ciezko bedzie kogos pozadnego znalezc, nie jestesmy z okolic i za bardzo nie mamy nawet kogo tam rozpytac. Jesli ktos ma namiary na sprawdzona firme z okolic Bielska-Bialej Wadowic to prosze o kontakt i dziekuje za wszystkie opinie!:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze sprawa budżetu - dachówka ceramiczna jest ponad dwa razy droższa niż blachodachówka. Układanie dachówki kilkukrotnie droższe niż blachy, bo dużo bardziej pracochłonne. Wreszcie więźba - ceramika jest dużo cięższa, więc i drewno na którym będzie położona musi być grubsze.

 

Jeśli budżet na to pozwala, to dachówka - ładniej wygląda, jest podobno trwalsza, ale ma też minusy np. konieczność częstego czyszczenia - jest porowata i wszelkie brudy chętnie na niej zostają. Przy wielu plusach ma też minusy.

 

Blacha tańsza w zakupie, tańsza w montażu i obróbce, dobrej jakości blacha tez może dobrze wyglądać, jak się znudzi za 10 lat to łatwo można ją wymienić na całkiem nową. Minus - nie daje izolacji akustycznej takiej jak ceramika np. w czasie deszczu.

 

U mnie padło na blachę, że względów finansowych. Wolałem dołożyć do drewnianych okien okien, z którymi stykasz się codziennie bezpośrednio. Dachu nie widzisz z bliska.

Edytowane przez Łukasz_77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

istnieje angoba

albo oblewana i wtedy ma piękne kolory. I NIC się do niej nie przyczepi. Widziałam niedawno granatowy dach z dachówki w polewie. Piękny...

 

A co do ekipy, też nie miałam pojęcia skąd wziąć

Idz na grupę lokalną(grupy budujące), pytaj sąsiadów, patrz na budujące się domy w okolicy. Na teraz i tak nie znajdziesz, moooże na jesień do fundamentu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie nie jestemsy z okolic wiec nie ma za bardzo kogo pytac ;/ ale spoko, dalam ogloszenie wiec ktos sie odezwie - pojedziemy tam w torys weekend i obejrzymy ich prace i zdecydujemy.Jeszcze sie meczymy teraz z projektem i ostanie zmiany wprowadzana i myslimy z czego budowac takze licze ze z budowa ruszymy w przyszlym roku dopiero - jeszcze tyle czekania! :) no ale jzu blizej niz dalej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze sprawa budżetu - dachówka ceramiczna jest ponad dwa razy droższa niż blachodachówka. Układanie dachówki kilkukrotnie droższe niż blachy, bo dużo bardziej pracochłonne. Wreszcie więźba - ceramika jest dużo cięższa, więc i drewno na którym będzie położona musi być grubsze. ....

...Blacha tańsza w zakupie, tańsza w montażu i obróbce...

 

Nic bardziej błędnego nie można napisać!

 

Blachodachówka jako imitacja dachówki powinna być montowana tak jak dachówka! Wszystkie dodatki jak w dachówce (wróblówka, taśma pod gąsiory montowana na łacie itp.) Jakie oszczędności na więźbie?! Grubość ocieplenia limituje przekrój krokwi. Podstawowa wada blachodachówki to jej lekkość! Przy skomplikowanym dachu dużo odpadów. Do tego żywotność nieporównywalna z dachówką. Dachówka cementowa może być interesującą alternatywą. Radziłbym rozważyć to pokrycie np. firmy Braas. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale widziałaś na terenie leśnym czyli w lesie i po kilku latach?

widziałam.

widzę co dzieńdwa domy obok mnie, ale silnie zacienione. Jeden pokryty blachą a drugi cementową. Oba wyglądają tak samo - omszałe, zielone. Nie wiem, jakaby dachówka była, bo obok akurat domu z dachówką nie ma a nie obok już warunki są różne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

No to rozpętał się temat rzeka.............

Blachodachówka - materiał który nie izoluje termicznie ani akustyczie z gwarancją od 10-30 lat ( zeleży od producenta i oczywiście ceny) ale gwarancją nie można dać się zwieść gdyż jeden z producentów który daje 30 lat pisze drobnym maczkiem że blacha musi być skorodowana w 70% i to na wylot :) dobre nie?

Na " zachodzie" stosuje się ją tylko na hale magazynowe i obory które mają ładnie wyglądać (opinia z autopsji) gdyż trochę się tym tematem interesowałem jak to wygląda w innych krajach, w Polsce bardzo dobrze się przyjęła ze względu na stare domy które potrzebują lekkiego pokrycia, by nie zmieniać konstrukcji dachu.

cena na tą chwilę od 17 netto w górę nawet do około 50zł/m2

Dachówka ceramiczna - gwarancja od 30 - 50 lat którą stosuje się od tysięcy lat, materiał naturalny czyli glinka wypalana w wysokiej temperaturze.

cena od 24 zł netto do nawet 150 zł:)

Dachówka cementowa - gwarancja 30 lat głównym spoiwem w niej jest cement który jest tańszy w uzyskaniu niż glinka która jest wydobywana z głębokości co jest czaso i praco chłonne

cena od 17 zł netto do około 35zł/m2

piszę netto ze względu na to że Vat może być 7% lub 22%

W przypadku dachu kopertowego odpad czyni wielką różnice tak np. dach kopertowy 200m2 żeby pokryć go blachodachówką trzeba kupić jej około 260/270m2 tylko po to by potem naddatek wyrzucić ze względu na skosy jakie będą odcinane przy jej układaniu, gdyż wzór fali jest z reguły asymetryczny i niemożna go potem wykorzystać

Odpad przy w/w dachu z dachówki nie przekracza 5% czyli płacimy za coś co zostaje na dachu a nie na skupie złomu.

Mam nadzieję że nieco pomogłem w wyborze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochodzisz w W-wa i piszesz, że ludzie w stolicy mieszkają w halach magazynowcyh, oborach lub starcyh domach :-)

Sorki ale pomimo, że ludzie tam mieszkający powinni mieć więcej kasy i być bardziej oświeceni od tych z miasteczek i wsi czyli wybierać tylko dachówkę to jakoś tego nie widzę.

Na " zachodzie" stosuje się ją tylko na hale magazynowe i obory które mają ładnie wyglądać (opinia z autopsji) gdyż trochę się tym tematem interesowałem jak to wygląda w innych krajach, w Polsce bardzo dobrze się przyjęła ze względu na stare domy które potrzebują lekkiego pokrycia, by nie zmieniać konstrukcji dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku byłam przed tym samym dylematem i założylismy dachówkę.Zastanwiałam sie nad gontem bo dośc ładnie wygląda ale...moim zdaniem przypomina działkowe domki.Myslałam tez o blachodachówce ale miałam przrz 30 lat na dachu domku letniskowego i w czsie deszczu było dośc głośno.Polecam dachówke ze wzgledu na ładny wygląd a i cena tez nie jest kosmiczna w porównaniu z innymi pokryciami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
mam problem dostałam dość nietypowe zadanie od mojej szefowej. Znaleźć ekipę, która zrobi nowy dach i oczywiście pomóc w wyborze pokrycia dachu. Zaznajomiłam sie z opiniami an forum i zastanawiam się nad trzema a w zasadzie nad czterema blachami: PLannija, LINDAB i Ruuki. Co sadzicie o FInco Stal? Dach ma być w kolorze grafitowym co jak parze na kolory b;ach nie jest zbyt korzystny wybór ale cóż innego nie ma. Proszę doradźcie , która blachę wybrać i jakie orrynnowanie do nich jest najlepsze. Z góry dziękuje i pozdrawiam

 

Jak grafitową, proponuję ruukki finnerę. Tego koloru nie ma w wolnej sprzedaży, ale jest u dostawców z serii "ruukki od ręki", to odpowiednik RAL 7015. W każdym województwie taki się znajdzie. Jest b. ładna, w powłoce pural, z dobrą gwarancją. Ponadto odpad, dużo mniejszy, niż tradycyjnej blachodachówki, tylko 4%.

Ja się na nią zdecydowałam i z uwagi na kształt (bardzo płaska), i z uwagi na niski odpad. Mam dach kopertowy ok. 300 m.kw. i w tym przypadku to bardzo ważne. Moją, niebawem mam nadzieję ujrzeć (w listopadzie), ale sądzę, że to był dobry wybór!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Jakie są opinie na temat blachodachówki Arcelor Mittal pural mat ?

Czy to dobra 'blacha'?

 

Poczekaj jeszcze z 15 lat to się sam dowiesz:P Porównasz z opiniami o dachówce ceramicznej:) Po co wam gwarancje na 30 lat? Czy Wy wierzycie w ich ewentualne wyegzekwowanie? Przecież wystarczy zmienić Sp. z o.o. na np. Sp. J. i mamy nową firmę:) Czy Wy naprawdę wierzycie, że jakaś firma istnieje 100 lat? Nazwa tak, ale czy odpowiedzialność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...