Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość

Dachówka czy blachodachówka?  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Dachówka czy blachodachówka?



Recommended Posts

Co wybrać na dach.

Dom z roku 1930 (pół bliźniaka)

Dach całkowicie odeskowany.

Na poddaszu ocieplony czymś w rodzaju słomy z wapnem (?) (od wewnątrz) i otynkowany - remont robiony 40 lat temu ;/

Strych nieużytkowy, bez ocieplenia.

Dach bez papy, tylko deski, łaty i dachówka ceramiczna.

Dach dwuspadowy.

Przy kominie przecieka i w innych miejscach gdzie dachówki sie przesunęły też.

Krokwie mam proste.

Może tylko łaty trzeba będzie wymienić. Nie wiem jaki jest ich stan.

 

Zależy mi na niewielkim koszcie remontu.

 

-Co zastosować do uszczelnienia przed przeciekaniem i w celu ocieplenia od zewnątrz na deski? (papa, folia?)

- zastosować dachówki ceramiczne czy blachodachówkę?Co lepsze, bo duzej różnicy w cenie nie widzę. Jeśli blacha ma się pod spodem pocić to moze lepiej, zdrowiej zostawić dachówki (chociażby te same co są teraz - 98% jest OK.).

- Czy od środka na strychu wystarczy ocieplenie z wełny mineralnej +płyta gips.-karton? - chcę zrobić tam pokoik dla dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Deski bite na zakład dawały gwarancję szczelności. Patrząc od środka widziałabyś uskoki (choinka) gdyż wyższa deska zachodzi na niższą. Mógł być jeszcze taki przypadek, że były specjalnie obrobione i tego uskoku od spodu nie widać ale nie sądzę. Należy zatem przyjąć, że są na styk. Należy zrobić tak: zdjąć całe pokrycie (można to zrobić etapami) zdemontować łaty i kontrłaty (o ile są) pokryć dach papą podkładową termozgrzewalną zamontować kontrłaty i łaty i ponownie pokryć dach tą samą dachówką oczywiście odrzucając uszkodzone. Bez względu jakie było poprzednie krycie wykonać krycie w koronkę gdyż daje ono taką możliwość aby uzupełnienie uszkodzonych dachówek nowymi wykonać w ten sposób, że nowe zamontować na spodzie i przykryć starymi. Różnica praktycznie nie do zauważenia. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej tak dla dachówki jak i dla blachodachówki trzeba będzie wymienić łaty (chodzi o ich rozstaw). Wówczas na deskowanie (jeśli jest "zdrowe") nabić folię, następnie kontrłaty, łaty i pokrycie dachowe. Kontrłaty zapewnią szczelinę wentylacyjną pomiędzy folą a pokryciem. Blachodachówkę szybciej się kładzie ale jest pewnie mniej trwała niż dobra dachówka. Miejsca cięć blachy, miejsca mocowań wkrętami mają tendencję do korozji (oczywiście po latach).Należy wziąć pod uwagę hałas przy opadach deszczu.

Każdy ma jednak własne kryteria doboru : prezencja, pieniądze, własny gust

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd mi przyszło do głowy, że ta dachówka to karpiówka? Może dlatego, że to stary budynek. W przypadku gdy jest to dachówka zakładkowa wszystkie moje uwagi bez zmian za wyjątkiem rodzaju krycia i podkładania dachówki. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę mam ogromny problem. Bo o ile będę miała na wymianę pokrycia dachu pieniądze to wypada to zrobić. Stara dachówka nadal będzie szpeciła dach. Nowa będzie ładna ale podstawowy minus to ciężar. Konstrukcja na pewno przewidziała to, ale dom ma już swoje lata. Tej zimy nie był ogrzewany, widzę już małe pęknięcia na ścianach od wewnątrz.. Może panikuję, ale... znajomy stwierdził, że on wymieniłby na blachę, będzie też ładnie no i konstrukcji dachu tochę ulży, a i praktyczniej, bo konserwacja jest podobno łatwiejsza. Tzn. on stosuje co 1-2 lata mycie myjką ciśnieniową od góry i pokrywanie jakimś płynem.... Jeśli chodzi o wygląd to nowe blachy prezentują się naprawdę ładnie. Dachówki też po paru latach zachodzą mchami itp. Naprawdę mam straszny zawrót głowy.

A jak wygląda mój dach od zewnątrz.... (póki co) można zobaczyć na stronie http://www.mojdomek.pl.tl

Jak dostanę się na strych to porobię zdjęcia od wewnątrz dachu. Ale myślę, że sposób odeskowania nie będzie grał roli bo i tak trzeba ocieplić od zewnątrz i wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczycie można zamontować deskę w stosownym kolorze lub obróbkę blacharską w zbliżonym do dachówki kolorze. Raz realizowałem taki dach ale niestety nie mam zdjęć. Mam natomiast zdjęcia z takiego rozwiązania przy kryciu Struktonitem czy gotem bitumicznym ale nie jestem w stanie ich tu umieścić. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na załączonym zdjęciu wszystko wygląda OK poza dwoma szczegółami:

- deska okapowa powinna dochodzić do brzegu krokwi i stykać się z podbitką,

- deska szczytowa zamocowana do krokwi powinna całkowicie zasłaniać tą deskę okapową i powinna być pionowo ucięta.

W tym wykonaniu zastosowanie takiego rozwiązania wynikało z faktu, że wykonawca nie potrafił wyprowadzić wypływu skroplin do rynny więc pozostawił tą szczelinę w celu umożliwienia wypływu skroplin. Jest to drobna wada estetyczna i jak inwestorom to nie przeszkadza to wszystko jest OK.

Jest natomiast wada techniczna gdyz wygląda na to, że szczyt został za wysoko podmurowany. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc od środka widziałabyś uskoki (choinka) gdyż wyższa deska zachodzi na niższą.

Na strych jeszcze nie wchodziłam ale znalazłam jedną przesuniętą dachówkę i już wiem, że deski są w choinkę.

Rozmawiałam z jedną osoba która oglądała pobieżnie dach i doradza wymienić tylko uszkodzone dachówki i pognite elementy dachu- łaty, zaizolować przy kominie i przy łączeniach ze ścianą budynku (tu matą bitumiczną, bo w tej chwili jest blacha). A czym się izolije łączenie dachu z kominem - też tą matą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years później...
Przy dzisiejszym poziomie cenowym najtańszym produktem na rynku jest dachówka betonowa, zaś cena blachy dobrej jakości jak np. RUUKKI jest równa cenie klasycznej dachówki ceramicznej. Jeżeli Twoja więźba jest zaprojektowana pod dachówkę to błędem było by położenie na niej blachy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Dzień dobry, nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Dom z poddaszem użytkowym, powierzchnia użytkowa około 100m2 (wymiary 7x10m), prosty dach dwuspadowy, powierzchnia około 120m2. O ile może być droższa dachówka od blachodachówki? Uwzględniając, koszt mocniejszej konstrukcji dachu, fundamentów. Chodzi mi tylko o szacunkowe dane, w złotówkach lub %. Waszym zdaniem będzie droższa o 10% czy raczej o 100%? 10tyś czy raczej 20tyś?

Jestem w stanie oszacować koszt pokrycia dachu, ale koszty z mocniejszą konstrukcją już nie.

Edytowane przez cardano8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odchudzanie więźby tylko dlatego, że będzie lekkie pokrycie to praktycznie żadna oszczędność (500,-~1.000,- ) natomiast bardzo duży błąd bo już do końca będziesz skazany na lekkie pokrycia. Żywotność pokryć blaszanych szacuje się na 20~25 lat (nie dotyczy blach szlachetnych) natomiast dachówki cementowej na minimum 60 lat. Stąd najlepszą relacją cena - żywotność jest zastosowanie dachówki cementowej. Może się okazać, że jej koszt będzie porównywalny z dobrą blachą. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Witam,

 

trochę odświeżam temat. Mianowicie blachodachówka czy dachówka cementowa? Byłem zdecydowany na dachówkę cementową głównie z racji tego że jest lepiej dzwiękochłonna ponieważ dom będzie miał poddasze użytkowe. Jednak budowlaniec polecał mi użycie blachodachówki ponieważ dachówka zielenieje i ogólnie dużo osób zmienia dachówkę właśnie na blachodachówkę. Dom jest patertowy z poddaszem użytkowym. 109 m2 użykowej, dach około 150 m2 i cała konstrukacja dachu jest zaprojektowana pod dachówkę. Jakie macie doświadczenie z dachówką i blachodachówką i jak wygląda ona po kilku lub kilkuanstu latach użytkowania? Pomijając względy wizualne, biorąc pod uwagę żywotność oraz finanse co byście polecali - blachodachówkę czy dachówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...