Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość

Dachówka czy blachodachówka?  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Dachówka czy blachodachówka?



Recommended Posts

Ja nic nie wiem o cenach blachodachówki bo nawet się nad nią nie zastanawiałem. Mogę za to podać jakie koszty poniosłem kryjąc dach dachówką betonową.

Dach ma 232m2 jest dwuspadowy do tego jeden komin.

- Za dachówki, folię, systemowe obróbki kominów i ine dodatki zapłaciłem 9400 (brutto)

- Za łaty i kontrłaty 1600 zł brutto

- Dekarzom zapłaciłem 4280 za zamontowanie tego wszystkiego na dachu i dodatkowo w tej cenie zamontowali mi rynny.

Czyli za 1m2 zapłaciłem 65 zł (brutto)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

 

Ja zostałem zmuszony do położenia dachówki przez cieślę - partacza. Na szczęście teraz mogę stwierdzić, że deszcz nie hałasuje (owszem słychać go ale tylko w łazience przez kanał wentylacyjny), wcale nie jest na poddaszu cieplej niz w domach pokrytych dachówką. Nie ma się czego obawiać, to sa mity.

Dach 200m2. Za blachę zapłaciłem 6400, a blacha droga (Planja Royal). Do tego rynny też Plannji za ok. 2000. Montaż tego wszystkiego dokładnie nie pamietam, bo było więcej prac płaconych razem, ale krycie dachu coś ok. 2000 + chyba drugie tyle za wymyślne obróbki + kilkaset PLN za rynny. Fakt, ekipa droga, ale bardzo solidna. W sumie wychodzi dużo taniej niż dachówka i nie jest tak źle jak to malują, choć wolałbym dachówkę.

 

Sebastian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy od kształtu dachu, jak w miarę skomplikowany to blacha przestaje się opłacać (dużo odpadów), przy prostym zaś cena pokrycia dachówką również spada bo odpada duża ilość dachówek "specjalnych".

prz skomplikowanym dachu:

napewno cena "ksztaltek" dla blachy jest nizsza niz gasiorow

przy prostych dachach:

na pewno robocizna przy blasze jest o wiele tansza niz dachowce, blache kladzie sie tez o wiele szybciej.

 

Czyli tak, czy tak w/g mnie lepiej brać dachówkę. Ja wybrałem cementową, taniej niż ceramiczna i technologia produkcji łatwiejsza więc trudniej coś zepsuć.

jaka to frajda mieszkac pod cementowa dachowka? pewnie taka jak w betonowym bunkrze.

jesli dachowka to ceramiczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taa...kup blachę...w lato na poddaszu bedziesz sie pływał we własnym sosie, natomiast jak bedzie padał deszcz zawsze fajnie pospiewasz w rytm stukotu...i wierz ..nie pomaga ocieplenie, ten stukot słychać..

goraco napoddaszu potrafi byc tez przy spartaczonym dachu z dachowki jak i blachodachowki: wszystko zalezy od prawidlowego przewietrzania poszycia i ilosci okien polaciowych.

co do halasu jaki ma powodowac blacha to jestem ciekaw czy kiedy przechodzicie podczas deszczu obok dachu pokrytego blacha to go slyszycie. jesli nie slychac go na zewnatrz to dlaczego ma halasowac wewnatrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ja zostałem zmuszony do położenia dachówki przez cieślę - partacza. Na szczęście teraz mogę stwierdzić, że deszcz nie hałasuje (owszem słychać go ale tylko w łazience przez kanał wentylacyjny), wcale nie jest na poddaszu cieplej niz w domach pokrytych dachówką. Nie ma się czego obawiać, to sa mity.

Dach 200m2. Za blachę zapłaciłem 6400, a blacha droga (Planja Royal). Do tego rynny też Plannji za ok. 2000. Montaż tego wszystkiego dokładnie nie pamietam, bo było więcej prac płaconych razem, ale krycie dachu coś ok. 2000 + chyba drugie tyle za wymyślne obróbki + kilkaset PLN za rynny. Fakt, ekipa droga, ale bardzo solidna. W sumie wychodzi dużo taniej niż dachówka i nie jest tak źle jak to malują, choć wolałbym dachówkę.

 

Sebastian.

 

Sebastian my też chcemy kłaść ale Regolę ze względu na odpady mamy dość skomplikowany dach. Ile czasu masz blachodachówkę? Jesteś zadowolony? U nas dachówka to majątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja mam Royal... a nie Regolę. Leży 3 miesiące dopiero. Ładna, nawet bardzo, ale nie trzyma wymiarów (bardzo źle się składa). Ja miałem jednak prosty dach. Jeśli macie skomplikowany, a więźba mocna, to chyba dachówka ceramiczna byłaby lepszym wyborem od Regoli, która jest moim zdaniem zbyt droga. Wyjdzie wcale nie taniej niż dachówka, pod warunkiem, że obróbki szczytowe zrobicie (przy dachówce) z blachy, rezygnując z wielu dachówek specjalnych.

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Temat drażliwy i jak zwykle kiedy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniążki.

Nie czarujmy się :-) Jeżeli kogoś stać to kładzie dachówkę ceramiczną, jeżeli nie, to kładzie blachodachówkę i nikt mnie nie przekona że jest inaczej. Co do jakości to tak samo można skopać kładzenie blachodachówki (oszczędzając na materiale bardzo często oszczędza się także na wykonawcy i efekty są później widoczne) jak i dachówkę (częste problemy z więźbą, wykończeniem orynnowania, itd...)

Na samym początku wyborów materiałów na dom zdecydowaliśmy się z żoną na dachówkę cementową, przy czym odbyło się to po skalkulowaniu wszystkich kosztów. Aktualnie po dopływie dodatkowych pieniążków najprawdopodobniej weźmiemy dachówkę ceramiczną Syriusz z RuppCeramiki w kolorze czerwień naturalna angobowana.

Moi rodzice mają dach pokryty blachodachówką i wierzcie mi (albo nie) pomimo istnienia nieużytkowego poddasza śpiąc u nich słyszałem jak deszcz bębni po dachu. Nie przeszkadza to strasznie, da się z tym żyć, nie wiem jak mocno bębniłoby gdybym spał na poddaszu i jak mocno słychać szum deszczu w domu pokrytym dachówką.

Biorąc blachę trzeba ZAWSZE dobrze wyliczyć ile blachy potrzeba i ją dokładnie sprawdzić, moi rodzice reklamowali 2 płachty blachy, z hurtowni przyjechali, wymienili, niby wszystko było ok. Po kilku miesiącach wyszedł kruczek - kawałek dachu (ciemny brąz) zaczął odróżniać się jaśniejszym odcieniem.

Pozdrawiam i życzę spokojnych dyskusji

Adamski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, tom soyer jesteś śmieszny :lol:

Nawet nie wiesz ile ładnych domów jest pokrytych dachówką cementową, z ceramiczną jest jeden problem, większość sprzedawanej w Polsce nie trzyma norm, i dość ładnie przepuszcza wodę (opinia faceta z branży nie moja).

 

 

i ile jest ladnych betonowych domow? :D

pytanie: czy "ladne" oznacza "dobre"? Poza tym poczucie piekna to rzecz bardzo wzgledna. Ja nie uznajac "klasy" betonowej dachowki podkreslam tylko jej wady. Dziwie sie czasami jesli ktos buduje do z ceramiki, ociepla go styropianem i przykrywa betonowa dachowka. to opinia moja, nie cudza.

po za tym nie bede mowil o wiekszosci bo az takim obeznanym nie jestem a moge powiedziec o niektorych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedi: powiedz mi dlaczego dachówka cementowa jest taka droga? Skąd jesteś pewien że producenci dachówki cementowej trzymają się norm? Byłem bardzo blisko kupna Brassa, brałem długo pod uwagę IBF i Euronit, tak więc nie od razu skoczyłem do dachówki ceramicznej.

Pytanie było o koszty, więc:

koszt dachu czterospadowego 220m2 (ceny z upustami, wliczone 4 okna dachowe Fakro, folia dachowa, orynnowanie):

-cementowa - wszystkie oscylowały około 16tys zł (orynnowanie Owijo)

-RuppCeramika - 21tys zł (orynnowanie Marley)

Wolę nie wykańczać na początku kominka i mieć na dachu ceramikę.

 

Najwiekszy problem przy dachu to wbrew pozorom nie koszt materiału tylko jakość wykonania dachu. Oglądałem ostatnio dwa dachy z położoną dachówką ceramiczną - Roben i Wiekor. Dach z Robenem prezentował się o niebo lepiej, po prostu ekipa kładąca Wiekora zrobiła to niechlujnie, od razu rzucały się w oczy nierówno zamocowane rynny, rozmawiałem z właścicielem Robena - sąsiadowi z Wiekorem już przecieka dach. Kto by pomyślał? "A taka dobra dachówka" :roll:

Spotykam się z rozrzutem kosztów za robociznę za mój dach - ceny łącznie więźba i położenie dachówki - od 5 do 12 tys. zł. Mam wrażenie, że ekipy z "dolnej półki" nigdy nie kładły dachówki tylko blachę, a ja mam służyć jako króliczek doświadczalny :x

 

Pozdrawiam

Adamski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie podaj jakieś fakty, jakie są te wady dachówek cementowych, oprócz tego że są właśnie cementowe ?

A tak na marginesie, moje ściany są z silikatów, ceramiki unikam bo glina ma największą promieniotwórczość naturalną.

 

naturalna promienitworczosc to zaleta. jesli jest naturalna.

ja zakladam ze wszystko jest solidnie polozone i zgodnie z normami - to dla mnie odniesienie a "jakosc" ceramiki wynika z fizycznych roznic wlasciwosci cementu i gliny.

Bardzo upraszczajac: dlatego domu nie robi sie z eMek. Wszystkie wady cementu sa do zaniechania jesli chodzi wylacznie o wlasciwosci konstrukcyjne i przenoszenie duzych naprezen sciskajacych. Ale po co beton klasc na dach? Wg mnie to wynalazek raczej po to aby tanio sprzedac "dach", substytut.

 

Budujac kazdy ma wizje swojego domu: gdzie bedzie taras, telewizor a gdzie akwarium. Takie samo calosciowe podejscie trzeba miec do technologii swojego domu. Bardzo dobrym przykladem jest Itong, ktory oferuje kompleksowe rozwiazania budowlane.

NIe chodzi mi o promowanie jakiejkolwiek technologii ale dachowka cementowa wg mnie "ucieka" od kazdej technologii budowlanej. Chyba ze ktos znow wpadnie na pomysl budowy domu z betonu wymieszanego ze szlaka. Dla niego dachowka cementowa bedzie to "najblizszy" material.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balcha wygląda bardzo elegancko na prostych dachach. Duże ilości gąsiorów i daszków nie pasuje do gąsiorów i wykończeń z blachy. Wybrałem lindbada ceglasty mat. Super. Po ociepleniu łoskot deszczu jest wytłumiony. Mam 430m2 z 6 oknami dachowymi. razem z rynnami i więźbą 1m2 kosztował mnie 107,20zł. Za dachówkę ( i to z dolnej półki) zapłaciłbym ponad 10000zł więcej, a to sa schody, wełna, płyty gipsowe, albo jak kto woli tynki wewnętrzne. Może za 15 albo 20 lat będzie się coś działo za blachą, ale dachówka też wiecznie nowa nie jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało kto wspomina taki szczegół dotyczący wagi dachówki. Co za tym idzie trzeba przygotować mocniejszą więźbę dachową a to też są dodatkowe koszty. No i oczywiście projekt. Jeśli dom jest zaprojektowany na pokrycie blacho-dachówką to czy wytrzyma obciążenie dachówki. Jest to także nie baz znaczenia.

Pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...