Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość

Dachówka czy blachodachówka?  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Dachówka czy blachodachówka?



Recommended Posts

Moj problem polega na tym, ze wiezbe mama zaprojektowana pod blachodachowke i nawet juz taka wybralam, ale..

 

Jak masz więźbę zaprojektowaną pod blachodachówkę to zapomnij o dachówce... Jest ona zbyt ciężka... Minimum ok. 42 kg/m2 * 210 m2 = 8820 kg => Prawie 9 ton ! Tymczasem blachodachówka waży ~ 5kg/m2 co daje w sumie ok. 1 tony.

Bez przeliczenia więźby nawet nie myśl o zamianie... Chyba że masz taką możliwość... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No niezupełnie tak jak twierdzi Shadok,

Przy obliczaniu więźby bierze się pod uwagę również napór wiatru i ciężar śniegu w warunkach ekstremalnych. Gdzieś widziałem takie wyliczenia i o ile dobrze pamiętam to przyjmowało się dodatkowo na wiatr i śnieg około 200kg/m2. Co w sumie daje procentowo niewielką różnicę, a w praktyce być może żadną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie tak dużo, skoro napór śniegu wytrzymują nawet dachy samochodów z plandeką. Śnieg na dachu jest zjawiskiem korzystnym, może tworzyć nawet strukturę samonośną (o czym wiedzą eskimosi) i próbuje się go tam zatrzymać jak najdłużej (drabinki śnieżne). Najgroźniejszy jest wiatr, który paradoksalnie wyrywa dachy o mniejszych spadkach do góry. Zjawisko to podlega prawu Bernouliego dla przepływów laminarnych. Dzięku niemu latają samoloty i żaglówki mogą płynąć pod wiatr. Górale robią dachy o stromych spadkach, żeby wywołać turbulencje, wtedy prawo Bernouliego nie działa i wtedy należy liczyć się z naporem wiatru czyli z tymi dodatkowymi kg/m2.

Zwróćmy jeszcze uwagę, jak trudno okreslić wytrzymałość mechaniczną drewna. Sęki, gęstość i kierunek słoi, wilgotność itp. Tak, że katastrofa może nam grozić dopiero wtedy gdy zbliżymy się do warunków ekstremalnych.

Arabel twierdzi, że jego dach jest skomplikowany, co oznacza w praktyce, że liczba belek konstrukcyjnych musi być większa, żeby oddać kształt dachu. Tak, że w jego wypadku prawie jestem pewien, że ma konstrukcję przewymiarowaną.

Jasne jednak, że powinien rzucić na to okiem fachowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem w dziedzinie, ale skoro am00 powołuje się na konstrukcje dachów góralskich to nie sposób zauważyć, iz generalnie są to proste konstrukcje.

Odnosze wrażenie, że im bardziej skomplikowany, wielopołaciowy dach, wymagajacy wielu połączeń, tym jest on relatywnie "mniej wytrzymały"...

Ponadto jeśli zakładamy, że 8 ton wiecej czy mniej na dachu nie ma wiekszego znaczenia... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za rady,chociaż dalej trudno mi podjąc decyzję.

Ta wieżba już czeka...

Może potraficie porówna cenę blachodachowki a dachowki?

U mnie przy dachu 210 m2 wychodzi 300 m2 blachy i wyceniają ja na ok.

20 tys. Czy w tej cenie można kupić dachówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena blachodachówek i dachówek cementowych jest generalnie porównywalna: ~25 ZLP/m2 (myślę oczywiście o "podstawowych" modelach ;)).

Zobacz np. tutaj: http://www.sewera.pl/promocja3.htm

Nieco droższe mogą być elementy wykończeniowe w przypadku dachówek, ale wymaga to indywidualnej oceny... każdy dach jest nieco inny :)

 

Tu znajdziesz ceny dachówek i dodatków:

http://www.euronit.com.pl/main.html?pasek2.html&oferta.html

 

Tu znajdziesz ceny blachodachówek i dodatków:

http://www.pruszynski.com.pl/cennik.php?PHPSESSID=e3c20393fe7823ff55f3fe319b2449bf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Prześledziłem dachy u sąsiadów (dzięki temu uzyskam podobne warunki) i na zacienionych stronach i na blachodachówce i cementowej pojawia się zielonkawy nalot, ale to nie wszystko jest też dach z ceramiki (zwykłą karpiówka) i też zaczyna dostawać nalot... i co? ja porównywałem ceny u różnych inwestorów. Większość z blachodachówką stwierdziłą, że co do ceny jeśli zrobili ze wszystkimi szykanami - uszczelki, śruby itp. to im wyszło drożej nić cementówka... Ja wybrałem cementówkę - tym berdziej, że więźbę już miałęm pod nią zaprojektowaną...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od fachowców usłyszałem: "Lepiej byle jaka, ale dachówka".

Blachodachówka dużo szybciej się nagrzewa i latem pod taki dachem jest nieciekawie. Poza tym deszcz głosno "bębni" i nic nie jest w stanie tego wytłumić. Wybrałbym ceramiczną, ale trochę drogo. Dlatego decuduję się na cementową Braas - najwyżej będę czyścił dach co jakiś czas :-).

 

Swoją drogą macie jakieś sygnały, która z cementowych jest najlepsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena zalezy do konkretnego dachu, powierzchni, plaszczyzn, ilosci gasiorow itd, jak porównasz wycene dla swojego dachu, cementowa moze ci wyjsc tak samo jak blacha. Co do dachowek, to najwiecej nalotu widzialam chyba na ceramicznych, oczywiscie na dachach od strony polnocnej.

Honorata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, że blacha jest dużo lżejsza, ale zwykle projekty są liczone pod dachówkę. Cementowa jest lżejsza od takiej samej ceramicznej.

 

Dachówka cementowa na pewno jest gorsza od ceramicznej, ale chyba jednak lepsza od blachy. Najlepsza byłaby opinia kogo kto mieszkał w domach krytym jednym i drugim - byłoby bezpośrednie porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam blachodachowke. Wydawalo nam sie , ze jak damy dachowke to bedzie jakos tak ciezko, zwlaszcza jak woda nasiaknie albo snieg na niej sie pojawi, chociaz projekt mielismydostosowany do dachowki tez. Po prostu zal nam bylo wiezby , ze bedzie jej ciezko :cry: Poza tym wydaje mi sie , ze dachowka i blacha maja podobne ceny za metr kwadratowy ale wszystkie duperele, ktore potrzebne sa do wykonczenia z dachowki sa potwornie drogie. Co do nagrzewania sie , dachowka tez sie nagrzewa i potem jeszcze dlugo to cieplo oddaje tak, ze w lecie w nocy tez jest ciplo podczas gdy blacha sie szybko wychlodzi. ale to kwestia izolacji. U nas nie ma roznicy na gorze i na dole bo jest b. dobra izolacja. Co do halasu to prawda, ale w sumie to czuje sie jak w namiocie i to jest super i mozna sie przyzwyczaic, poza tym to mielismy malo kasy i po kalkulacji wyszlo jednak taniej z blachy . A najlepsze , ze wszyscy sie nas pytaja co to za dachowka, taka fajna imitacja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dachówki ceramicznej juz zrezygnowalem ze wzgledu na cene. Zastanawiam sie nad cementowa albo blachodachówka. Słyszalem ze na cementowej pojawia sie nalot i "rosnie mech".Jakie macie doswiadczenia z tymi materialami?

 

Wybrałem BRAAS "Grecka" - producent pokrywa tę dachówkę powłoką ("LUMINO"), która ma zmniejszać podatność na zabrudzenia. Nie wiem czy to prawda, przekonam się pewnie po kilku latach użytkowania. Powłoka ta powoduje jednak, że dachówka cementowa nabiera połysku i wygląda całkiem ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...