Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak to jest z tymi notariuszami?


Recommended Posts

Witam jestem tu nowiutki. Opiszę po krótce moją sytuację.

 

Mam "zaklepaną" działkę budowlaną która właśnie jest mierzona przez geodetę. Niestety sprzedawca sprzedał już jedną działkę w tym roku więc żeby nie płacić VATu muszę czekać na nią rok.(i tu pierwsze pytanie 1 działka w ciągu 1 roku oznacza okres od 01.styccznia do 01.stycznia czy okres od czasu ostatniej sprzedanej działki?)

Na ten okres chcemy ze sprzedawcą podpisać umowę przedwstępną z zadatkiem. Moje pytanie brzmi czy aby podpisać taką umowę idziemy po prostu razem do notariusza i on ją sporządza, czy trzeba się umówić z notariuszem na określony termin, czy może ja muszę sporządzić wzór umowy, jak to wszystko dogadać?

 

Może moje pytania są tendencyjnee ale jestem młodym człowiekiem i nie mam o tym pojęcia.. a jak wiadomo kto pyta nie błądzi.

 

Pozdrawiam. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy!

Co do vatu to zupełnie sie nie orientuję...

 

co do umowy:

Teoretycznie nie musisz podpisywac takiej umowy przed notariuszem, możesz "ściągnąć" wzór z sieci. My tak zrobiliśmy przy kupnie mieszkania. Niemniej jednak przyjęło się, że umowę przedwstępną równiez podpisuje się przed notariuszem (że tak jest niby "bezpieczniej") i jej koszt wynosi połowę kosztu sporządzenia umowy docelowej.

A tak "w o gule" to zadzwoń wczesniej do notariusza - najlepiej nie do jednego tylko do kilku i spytaj o koszt sporządzenia umowy przedwstępnej i docelowej. Kwota która poda Ci notariusz to stawka maksymalna okreslona rozporządzeniem - powtarzam maksymalna, czyli notariusz może na tyle Cie skasować ale nie musi! Możesz utargowac około 30%. Zawsze to pieniądz Ci w kieszeni zostaje, nie :wink:

Notariusz zapewne będzie chciał, by dostarczyć mu dokumenty dotyczące działki mającej być przedmiotem umowy, zeby mógł sobie tę umowe w spokoju przygotować, dlatego trzeba dzwonić z pewnym wyprzedzeniem i umówić się na termin, nie przychodzić "z ulicy".

pozdrawiamy

Kasia & Szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umowa przedwstępna przed notariuszem powoduje, ze możesz potem dochodzić przed sądem zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeśli chodzi o konkretne zapisy w umowie to tym zajmuje się już sam notariusz tylko musisz z nim wczesniej ustalić jakie ewentualne dodatkowe zapisy maja być w umowie.

Co do Vat-u też nie potrafię pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VAT może ten sprzedający uniknąć. TY wtedy płacisz podatek.

 

Sprzedający musi Ci działkę przekazać jako np. darowiznę, a wy możecie mu zapłacić pod stołem. Darowizna będzie potwierdzona przez notariusza. Więc wszystko będzie ok. Krótko mówiąc postąpić możecie tak jak gdyby ktoś w rodzinie sprezentował wam działkę.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi, gdyby ktoś jeszcze wiedział coś na temat tego Vatu to też chętnie poczytam.

 

P.S. Odnośnie tej darowizny to można tak zrobić, żeby obcy człowiek podarował mi działkę? no i czy nie ma przypadkiem jakiegoś podatku od darowizn?

 

Aha, odnoszę dziwne wrażenie że mio sprzedawcy działki (stara babcia i jej syn) mogą nie chcieć spisać umowę przedstępną przy notariuszu, czy taka umowa bez jego udziału również gwarantuje mi w razie w. dwukrotność zwrotu zadatku?

 

Sory że tak haotycznie ale to dla młodego gościa niezmiernie ważne sprawy.

 

Coś czuję że będę tu częstszym bywalcem

Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podatek VAT od nieruchomości niezabudowanych (działki, grunt) w przypadku sprzedaży przez osobe fizyczna wystepuje w przypadku jednoczesnego spełnienia nastepujacych warunków:

1. Nieruchomoś (działka) jest oznaczona na mapach jeko "budowlana" np. literka "B" lub (i) w MPZP dana działka jest przeznaczona pod zabudowe, a w akcie notarialnym wymieniona jest też jako budowlana lub z prawem do zabudowy.

2. Sprzedajacy sprzedał wiecej niż 2 działki (budowlane) czyli "podpada" pod sprzedaz "cykliczna", a zgodnie z interpretacjami US i orzeczeniami sadów, taka ilośc (wiecej niż 2) wyczerpuje znamiona "cykliczności". Pamietac należy równiez, że czas w jakim uznaje sie "cyklicznoś" nie jest okreslony i róznie interpretowany przez US.

 

Podatek od darowizny w III grupie wynosi dla sumy wiekszej niż 20.556,-

2.877 + 20% nadwyżki od kwoty 20.556,- .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, odnoszę dziwne wrażenie że mio sprzedawcy działki (stara babcia i jej syn) mogą nie chcieć spisać umowę przedstępną przy notariuszu, czy taka umowa bez jego udziału również gwarantuje mi w razie w. dwukrotność zwrotu zadatku?

 

Jeśli zawrzesz w umowie postanowienie o zadatku bedziesz mógl żadać jego zwrotu w podwójnej wysokości nawet jeśli umowa przedwstępna nie będzie w formie notarialnej (ale jeśli umowa przyrzeczona nie dojdzie do skutku z twojego powodu sprzedawca bedzie mógł zatrzymac otrzymany zadatek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 1: podpisz umowe przedwstepna notarialna z powodow opisanych wyzej i daj przyzwoity zadatek 20% (dlaczego? dzialki zdrozeja w ciagu roku i mozesz byc pewny, ze sprzedajacy zacznie kombinowac, czy nie oplaci mu sie zwrocic Tobie zadatku w podwojnej wysokosci i sprzedac dzialke komus innemu 2 razy drozej)

 

po 2: chodzi o lata kalendazowe, tak jak sSiwy12 pisal - sprzedaz cykliczna. Chodzi o to, zeby sprzedajacy mial tylko 1 transakcje w roku.

 

po 3: robisz swietny interes, jesli kupisz dzialke po dzisiejszej cenie za rok. Kasa do tej pory mozesz obracac, a dzialka Ci drozeje mimo, ze jeszcze nie jest Twoja :) Pamietaj co mowilem o zadatku.

 

 

acha, notariusz przygotuje za Ciebie umowe przedwstepna, trzeba dac mu tylko wszyskie dane sprzedajacego, kupujacego, dzialki, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do VATu to małe "co nie co" jest na tej stronce:

http://vat.pl/pages/i/2810.php

Co do umowy przedwstepnej:

Jeśli jest w formie cywilno-prawnej to możesz dochodzić tylko zwrotu ZADATKU (nie zaliczki) w wysokości 2 krotności ZADATKU gdy sprzedający nie zgodzi się sprzedać Ci działki.

Jeśli jest umowa w formie aktu notarialnego możesz dochodzić jak przy cywilno-prawnej ale możesz również dochodzić WYKONANIA umowy tzn sprzedania Ci tej nieruchomości. Ta forma jest droższa ale duzo bezpieczniejsza.

Polecem Ci abyś wcześniej poprosił notariusza o przedstawienie Ci propozycji umowy aby w domu na spokojnie przeanalizować ją. U notariusza będziesz się denerwował zwłaszcza jeśli to Twoja pierwsza taka transakcja. Notariusze NIE są NIEOMYLNI. Jak kupowałem moją pierwszą działkę to zupełnie niepotrzebnie nabyłem udział w drodze która leży juz za moją działką. Udział to 1/8 z 1900m2 czyli 237m2 za które co roku płacę 0,15zł/m2 czyli 35zł podatku. Niby nie dużo ale po co? Gdy kupowałem moją druga działkę notariusz nie wpisał służebności przechodu i przejazdu. Efekt - na działkę powinieniem fruwać helikopterem. Na szczęście notariusz wezwał mnie i sprzedającego i sporzadził kolejny akt a sprzedający był na tyle uczciwy że nie żądał już za to kasy. Ale za drugi akt trzeba było zapłacić.

I raczej to Ty znajdź notariusza. Kto wie kogo podsunie Ci sprzedający. Ty płacisz za notariusza to Ty wybierasz. To są duże pieniądze a kupując działkę kupujesz tylko papierek. To co będzie w nim napisane będzie stanowiło Twoją własność. Jesli będzie g...no to Ty je będziesz miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...