Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak zrobiłem próbę ciśnieniową...


Recommended Posts

Witam.

 

Było ostatnio o tym... a ja zrobiłem ją sposobem Mc Gywera.

Kupiłem manometr i trójnik (20PLN). Na zasilaniu i powrocie wkręciłem zawór z przyłączem do węża ogrodowego. Nie musiałem nic dokupować, bo to są zawory przeznaczone do węża i pralki, które zamontuję później.

Na jeden z zaworów podałem wodę z sieci wodociągowej. Napełniłem instalację wodą, odpowietrzyłem. "Nabiłem" do 5 bar, więcej mi wodociągi nie dały, ale według opisu VPS-a to wystarczy, bo ciśnienie robocze to maks. 3 bar. Obejrzałem wszystko, wszędzie sucho, tylko przy trójniku do manometru kapie, bo robiłem w pośpiechu i użyłem teflonu. Obnizyłem jednym z zaworów ciśnienie do 3 bar. W ciągu kilkunastu minut samoistnie wzrosło o ok. 0,05 bar. Przez dwie godziny kiedy tam byłem nic nie spadło, więc niby o.k. Ale po 24 h. spadło o 0,2 bar. I teraz pytanie czy to z powodu kapania przy trójniku przy manometrze, czy może coś jest nieszczelne? W instalacji wszystkie połączenia suche.

Może VPS coś podpowiesz?

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hy :D Hy :D Hy :D

 

Akurat skończyłem instalacje wodną i CO i jutro pożyczam z Hepwortha (bo robie w Hepworcie) tester (cena katalogowa około 1 kPLN) do próby ciśnieniowej (BTW. pokłóciłem się z teściem bo jak zobaczył co robie to zaczął syczeć, że to nie wytrzyma bo w sieci wodociągowej jest ciśnienie 9 barów - wcześniej twierdził, że w woda z sieci ma 4 st.C ;) ) Wg.zaleceń firmy która mnie konsultuje mam nabić do 12 barów i powinno wytrzymać 2 godziny :o bez straty ciśnienia. Ano zobaczymy jak spisze się moja super_professional zabawka.

 

Co do twojego pytania to cholera go wie !? Popraw trójnik i spróbuj jeszcze raz - to że nie widać wody to IMHO słaby argument. Jeśli rury mają iść w wylewki to trzeba mieć 200% pewności, że jest OK :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym tygodniu planowałem i przygotowywałem (robiłem przepusty, spzątełem, itd... itp...) Same rury układałem sam (1 osoba) wczoraj - jeden dzień - 50m woda 22mm, 50m woda 15mm, 50m CO 15mm i parę metrów CO 22mm. 10 podejść "umywalkowo-kibelkowych" (HX6/15) i 4 prysznicowe na szynie (HX8/15). Wszystkie rury w poliuretanowych osłonkach. Aaa!!! i wyprowadziliśmy wodę na ogród i zrobiliśmy główną filtrownio-zaworownie :)

 

Najwięcej problemu sprawiają same rury - w reklamach chwalą się, że rura nie ma pamięci kształtu - trzeci rodzaj prawdy :( Kupiłem uchwyty przykręcane (HX85/22) i co bardziej oporne przymocowywałem tymczasowo do podłogoi na wkręt bez osłonki. Potem przed położeniem folii je demontuje, a trasy rur ustalam za pomocą styropianu (a właściwie Jołasia - bo tak się jakoś podzieliliśmy - ona jest od "białej" roboty :)

 

Dzisiaj pożyczam tester - nieodpłatnie (przynajmniej tak sądzę ;) ) - jak wszystko pójdzie OK to wszystko przykrywamy styropianem, potem druga warstwa folii i mamy dłuuugi weekend na układanie podłogówki i w następny poniedziałek znowu tester.

 

PS. Podejścia z "15" możesz śmiało robić bez kolana - są elastyczne - maksymalnny promień zgięcia to 5x15mm ~ 8 cm - tyle wystarczy. "22" można prowadzić bez kolan tylko po łagodnym łuku (promień ~ 20 cm). PS.2. Jak masz do zrobienia podejście z 22 na 15 i zakręt blisko to zamiast kłaść trójnik 22-15-22, a potem kolano 22-22 możesz dać trójnik 22-22-15 - oszczędzas jedną kształtkę i dwa punkty łączenia :)

PS.3 Kup od razu docelowe zaworki - nie Hepwortha tylko takie normalne wkręcane w podejście - przed próbą trzeba wszystko jakoś zaślepić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez dwie godziny kiedy tam byłem nic nie spadło, więc niby o.k. Ale po 24 h. spadło o 0,2 bar. I teraz pytanie czy to z powodu kapania przy trójniku przy manometrze, czy może coś jest nieszczelne? W instalacji wszystkie połączenia suche.

Może VPS coś podpowiesz?

 

Sebastian

to moze byc wplyw zmian temperatury otoczenia. jesli cisnienie spada (oczywiscie w rozsadnych granicach - zawsze mozna to policzyc) wraz ze spadkiem temperatury i nie ma "wyciekow" to raczej jest wszystko OK.

Podczas proby kontroluj takze temperature

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury prowadzę w posadzce, a dokładnie tak:

1. Beton

2. Folia 1mm

3. Rurki do co, cwu, zwu i cyrkulacji

4. 5cm styropianu z przesunięciem (*

5. Drugie 5cm styropianu z przesunięciem

6. Druga warstwa folii 1mm

7. Podłogówka

8. Wylewka

 

Kształtek wyszło tyle ile wyszło :) Jeśli dobrze rozplanujesz trasy to nie jest tego dużo - u mnie główne linie są z 22, a odejścia z 14 (w zasadzie wogóle nie użyłem kolanek - odejścia zrobiłem na trójnikach 22-15-22 lub 22-22-15 (** - podejścia pod pionowe ściany z 15 wygiąłem - tylko podejścia pod pionowe ściany z 22 zrobiłem na kolankach)

 

W sumie jak policzyłem materiały kosztują (co - 8x grzejniki+ 2x drabinka łazienkowa; zw i cwu z cyrkulacją: kuchnia, kotłownia, wc, 2 łazienki, wyjście na ogród, 80 m2 podłogówki - 4 obwody - z szafką i rozdzielaczem - bez mieszaczy, itp...) -około 5 tys.

 

*) rurki w osłonkach z pianki poliuretanowej poprowadzone są pomiędzy płytami pierwszej warstwy styropianu (trochę cięcia ;) ) i przykryte pasami styropianu 2cm, a na to z przesunęciem następne 5cm.

 

**) można zredukować ilośc kształtek (i jest to zalecane) np.: poprzez wykorzystanie trójnika 22-22-15 do zakręcenia i podejścia równocześnie - czyli tak:

 

#####--------
   #
   #

 

gdzie # to główna rura 22, a - to 15, podejście od przybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zrobiłem próbę ciśnieniową i wyszło, ze jest OK.

 

A dokładnie zrobiłem tak:

 

1. Połaczyłem wszystkie obwody (CO, CWU i ZW)

2. Zapętliłem końcówki CO (zasilanie do powrotu)

3. Podłączyłem tester z pompką, manometrem i dwoma zaworami do zaworu WC

4. Odkręciłem główny zawór i napełniłem instalacje (w sieci były 4 bary).

5. Odpowietrzyłem końcówki

6. Poprawiłem parę drobiazgów, które wyszły (cieknący kranik, źle uszczelniony kranik - było tego ze 4 sztuki)

7. Podpompowałem do 15 barów i poczekałem pół godzinki

8. Podpompowałem do 20 barów (ciężko było - aż się rury ponapinały :)) i znowu poczekałem pół godzinki

 

I wyszło, że wszystko jest OK - od dzisiaj zakrywamy wszystko płytami styropianowymi :)

 

Dobra rada #1: zawsze trzeba mieć na podorędziu zapasowe zaworki (jeden nowiutki był nieszczelny) i zaślepki do podejść.

 

Dobra rada #2: jeśli nie macie pod reką testera to próbę najlepiej robić z soboty na niedziele - ponoć wtedy w sieci jest najwyższe ciśnienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...