Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klocek NJerzego komentujcie tutaj


NJerzy

Recommended Posts

Witam. Podziwiam Twoje rękodzieło i nie ukrywam, że pewne rozwiązania będę chciał powielić. (Mam nadzieję, że się dogadamy co do opłat licencyjnych :lol: ).

Korzystaj do woli :-)

 

Pierwsza sprawa do Ged-maszyna - jest genialna - tylko, że nie widać co jest narzędziem rozdrabniającym w środku :cry: Jeżeli zechcesz uchylić rąbka tajemnicy - będę bardzo wdzięczny.

Poczytaj w dzienniku Ged-a - to jest mieszadło do zapraw, trochę naostrzone.

 

Druga sprawa - piecyk. Napisz czy sam spawałeś (drzwiczki też?). Z czego i ile to kosztowało w stosunku do gotowych rozwiązań.

Pozdrawiam.

 

Stal spawana MAG-iem Kemppi, wymiennik inwetorówką też Kemppi i elektrodami, drzwiczki z mosiądzu spawane TIG-iem. Postanowiłem zrobić sam bo mam możliwości techniczne, a gotowe rozwiązania nie oferują tego czego poszukiwałem. Kosztowało drożej niż najtańszy gotowy do kupienia, ale produkcja prototypów zawsze jest droższa. Fajnie działa, więc teraz zrobię docelowy większy, a może i uruchomię produkcję - wielu znajomym się tak piecynek spodobał że też by chcieli :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 189
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Podstawą jest suche drewno. (...)

musi być pierwotne i wtórne (powoetrze [mario_k]), oba osobno sterowane, na prototypach dobrałem wielkości i umieszczenie kanałów, docelowo musi tym sterować prosta automatyka. (...)

Niezależnie od fazy i mocy palenia dym z komina jest minimalny, a osadzanie sadzy niewielkie - szyby nie trzeba czyścić. Przy małej mocy palenia wymiennik się nieco brudzi sadzą, jak się otworzy powietrze na maxa to w komin idzie nawet 400C i wszystko wypala - ale wtedy sporo ciepełka ucieka.

Ja planuję zbudować komorę spalania z szamotki lub wspomnianych płyt wermi dla uzyskania odpowiedniej temp paleniska. Komora spalania będzie wyższa niż szersza (nad drzwiami z szybą przestrzeń-komora dopalająca). Pozwoli to na zgazowanie opału i dopalenie gazów powietrzem wtórym podawanym od strony drzwi dodatkowymi kanałami Powietrze wtórne pobierane z zewnątrz tak jak strumień powietrza głównego (trójnik na rurce doprowadzającej). Odbiór ciepła nastąpi w wymienniku drabinkowym z rur np. dwucalowych zlokalizowanym powyżej komory dopalającej lub (druga koncepcja) w kanale spalinowym z tyłu kominka. Sterowanie dopływem powietrza głównego natomiast wtórne ustawione optymalnie w pierwszym okresie eksploatacji pozostaje niezmienione. Czujnik temperatury spalin i wody opuszczającej wymiennik + kontroler i przepustnica z siłownikiem. Oczywiście to koncepcja na dzień dzisiejszy i ciągle ulegająca ewolucji.

Napisz proszę jaką masz/planujesz powierzchnię wymiennika.

PS.: Jak sprawuje sie bufor? Rozumiem, że z nową uszczelką przeszedł próbę szczelności. Nie miałeś obiekcji wspawując płaski dekiel denny? Nie lepiej sprawowało by się rozwiązanie zastosowane jako zamknięcie górne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję zbudować komorę spalania z szamotki lub wspomnianych płyt wermi dla uzyskania odpowiedniej temp paleniska. Komora spalania będzie wyższa niż szersza (nad drzwiami z szybą przestrzeń-komora dopalająca). Pozwoli to na zgazowanie opału i dopalenie gazów powietrzem wtórym podawanym od strony drzwi dodatkowymi kanałami Powietrze wtórne pobierane z zewnątrz tak jak strumień powietrza głównego (trójnik na rurce doprowadzającej). Odbiór ciepła nastąpi w wymienniku drabinkowym z rur np. dwucalowych zlokalizowanym powyżej komory dopalającej lub (druga koncepcja) w kanale spalinowym z tyłu kominka. Sterowanie dopływem powietrza głównego natomiast wtórne ustawione optymalnie w pierwszym okresie eksploatacji pozostaje niezmienione. Czujnik temperatury spalin i wody opuszczającej wymiennik + kontroler i przepustnica z siłownikiem. Oczywiście to koncepcja na dzień dzisiejszy i ciągle ulegająca ewolucji..

 

No i w zasadzie nie da się tego zrobić inaczej a dobrze.

 

 

 

 

Napisz proszę jaką masz/planujesz powierzchnię wymiennika..

 

MAm ok 0,5m2 ale docelowo potrzebuję ponad 1m2 - teraz przy optymalnym spalaniu w komin idzie 230-270C, a przy mocy max dochodzi nawet do 400C, chiałbym zejść do 180 - 220C i max 300C.

 

 

PS.: Jak sprawuje sie bufor? Rozumiem, że z nową uszczelką przeszedł próbę szczelności. Nie miałeś obiekcji wspawując płaski dekiel denny? Nie lepiej sprawowało by się rozwiązanie zastosowane jako zamknięcie górne?

Jestem z niego niezwykle zadowolony. Spawane dno jest w stanie wytrzymać wielokrotnie więcej niż potrzeba - prędzej zerwie śruby górnego dekla niż uszkodzi spaw. Brakuje mi jedynie grzałki elektrycznej w górnej części bufora, tak aby latem dla potrzeb CWU nie grzać go całego dolnymi grzałkami - ale to na wiosnę poprawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spawane dno jest w stanie wytrzymać wielokrotnie więcej niż potrzeba - prędzej zerwie śruby górnego dekla niż uszkodzi spaw.
Tak, ale miałem na myśli rozszerzalność temmiczną i brak dennic wypukłych....

Brakuje mi jedynie grzałki elektrycznej w górnej części bufora, tak aby latem dla potrzeb CWU nie grzać go całego dolnymi grzałkami - ale to na wiosnę poprawię.

A to ciekawe spostrzerzenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Poczytaj w dzienniku Ged-a - to jest mieszadło do zapraw, trochę naostrzone.

 

 

Dziennik Geda oczywiście czytałem. Ale on ma inny model - wymaga szlifierki kątowej z regulacją obrotów - a takiej to ja nie mam.

A te mieszadło to takie http://www.allegro.pl/item540597244_mieszadlo_sds_super_cena_120mm_x_600mm_fv_okazja.html czy jakieś specjalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa koncepcja piwniczki... niezbyt prosta do zagospodarownia wewnątrz ale jak widać z Twojego dziennika nie takie problemy umiesz pokonać.

 

Dużo zostało w niej miejsca po wymurowaniu schodków wewnątrz? Może masz jakieś fotki? No chyba, że ta piwniczka ma być zapleczem do jakiejś aparatury wspomagającej instalacje bytowe... Jakoś nie mogę sobie wyobrazić ile miejsca może zostać do wykorzystania.

 

Może pamiętasz ile taka rura kosztowała i jaka była mniej więcej jej waga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega zrobił sobie taką samą piwniczkę tylko niższą, wstawił do niej 5 regałów 150x80x30 cm cm. Na tym można zmieścić zapasy przetworów, warzyw i wina na kilka zim. U siebie też wstawię takie regały, tylko wyższe.

Schody wewnątrz mam drewniane - 3 stopnie, zajmują niewiele miejsca, jakieś 60x50cm. Rura kosztowała coś 1250 zł, i waży ponad tonę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj NJerzy :p

 

Możesz mi podpowiedzieć w kwestii bufora?

 

Chodzi mi o ocieplenie , chcę Go zabudować i zasypać "czymś" tylko zastanawiam się czy mam wystarczająco miejsca a mianowicie:

Średnica bufora 813 mm a miejsca mam 100x110 cm !

Czym to zasypać aby wystarczyło ?

 

I jeszcze jedno, postawiłeś bufor na nóżkach czy bezpośrednio na podłodze ?

 

Pozdr.

EDIT: Co to za sonda temperatury?( gdzie można taką kupić)

Masz tylko jedną na dole czy więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój bufor ma średnicę 720 mm, postawiony w klitce z g-k ok 100x110 - czyli takiej samej jak planujesz. Zasypany granulatem z odpadów styropianu, w ciągu doby z temperatury 60C nie stracił nawet 3C - a część strat była spowodowana używaniem ciepłej wody, w dodatku nie były zamknięte dwie klapy rewizyjne o łączej powierzchni ok 1m2. Moim zdaniem jeśli Ci wyjdzie 4 cm izolacji mniej, praktycznie nic to nie zmieni. U mnie bufor stoi na 10 cm styroduru, który leży na chudziaku - czyli w jastrychu i styropianie mam kwadratowy otwór, wypełniony płytami styroduru, na tym dwie warstwy desek i bufor.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kładę na chudziaka styrodur, deski i na to bufor bez nóżek, ok!

OK, idźmy dalej ,,,

 

Jaką grubość ścianki ma rura z której robiłeś baniak ?

 

Bo mam możliwość kupienia rury ale ma ściankę 10 mm grubości :o

Trochę się obawiam ciężaru :roll:

I nie wiem czy szukać czegoś innego czy brać 813 cm średnicy , 2,6 m długą i 10 mm ścianka :-?

 

Poradzisz coś ? :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kładę na chudziaka styrodur, deski i na to bufor bez nóżek, ok!

OK, idźmy dalej ,,,

 

 

Tak

 

Jaką grubość ścianki ma rura z której robiłeś baniak ?

 

Chyba 8 mm - sama rura ważyła ze 400 kg

 

Bo mam możliwość kupienia rury ale ma ściankę 10 mm grubości :o

Trochę się obawiam ciężaru :roll:

I nie wiem czy szukać czegoś innego czy brać 813 cm średnicy , 2,6 m długą i 10 mm ścianka :-?

 

Poradzisz coś ? :oops:

A nie chciałbyś gotowego bufora z rury 720 mm lub ok 800 mm w rozsądnej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko :D

Znalazłem rurę o średnicy 730 ze ścianką 6 mm,powinna ważyć ok. 250 kg!

Co do ceny to bufor wyniesie mnie 1500-1800 zł ( nie wiem jeszcze ile weżmie za robociznę) i będzie miał pojemność nieco ponad 1000L :D

 

Gotowiec byłby sporo droższy, do tego trzeba by Go było przerabiać bo chcę wężownicę co cwu z miedzi w środku ,,,

 

No pochwal się gdzie te sondy temp. kupiłeś bo ja szukam tańszego rozwiązania niż to co podałem :roll:

 

PS. Gdzieś Ty się tyle podziewał? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pochwal się gdzie te sondy temp. kupiłeś bo ja szukam tańszego rozwiązania niż to co podałem :roll:

LM35 - 6 zł, rurka z mosiądzu - kilkadziesiąt groszy, kabelek - złotówkę za metr.

Mosiężna śrubka z dziurką i gwintem 1/2 - jakieś 5 zł . Trochę cyny, topnika i lutownica. :-)

 

 

PS. Gdzieś Ty się tyle podziewał? :wink:

W krainie niedziałającego internetu :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NJerzy czy zabezpieczałeś czymś swój bufor od środka, jakąś folią w płynie albo jakąś farbą ??

Nie ma potrzeby, przecież tam masz tę samą wodę przez wiele lat, odtlenioną, to jak Ci skoroduje? Prędzej ta folia w płynie żelastwu zaszkodzi :-(

Zresztą farba żadna stale w wodzie i temperaturze nie wytrzyma, musiałbyś zastosować emalię, albo cynowanie - ale taniej wymienić bufor na nowy raz na 100 lat.

 

 

czym spawałeś nierdzewkę, na spawy dałeś jakiś inchibitor korozji ??

Spawałem TIG-iem, do spawania nie potrzeba żadnych inhibitorów, topników, jedynie trochę spoiwa jak jest szczelina do zalania. Chyba że chodziło Ci o inhibitor dodany do wody w buforze - można oczywiście dodać, szczególnie w układzie otwartym. Jam mam układ zamknięty i nie dawałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy termometry już uruchomione?

Napisz proszę jakie temperatury (różnice temperatur w pionie) panuja w buforze.

 

Na wysokości 70 cm różnica często przekracza 20C - to z termometrów z których jeden jest w połowie wysokości, a drugi ok 30 cm poniżej góry. Mój bufor ma wysokość ok 2,4 m, bywało i tak ze u góry było ponad 70C, a na dole 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...