Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tanio chcę wybudować dom!


SLAEY

Recommended Posts

Witam sedrecznie,

 

jestem na etapie załatwiania papierków. Planujemy wybudować ten dom :

 

http://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GL-299,328,61,opis.html

 

Chcemy go wybudować systemem gospodarczym i zacząć w tym roku.

Czy warto wg. Was coś w nim zmienić, aby było jak najtaniej podczas budowy ? Zastanawiamy się nad technologią ścian, liczę i liczę i co dzień to inne wychodzą wartości....

 

Ale nic, proszę o opinię odnośnie zmian w projekcie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zgadzam się z przedmówcami..... tanio raczej nie wybudujesz tego domu.... każde szaleństwo w postaci wykuszu, balkonu , piwnicy....to dodatkowe i to niemałe koszty...zresztą przy dzisiejszych cenach i warunkach na rynku budowlanym nie ma chyba czegoś takiego jak tanie budowanie :roll:

 

ja też byłam optymiską...do czasu az nie zaczęłam kupowac materiałow :lol: ..... i obliczać kosztów biorąc pod uwagę ceny..... w każdym razie bardzo się cieszę, bo projekt wybrałam prosty jak od siekiery :D a jedynym szalństwem jest jeden balkon i podwójny dolepiany garaż.... aż boję sie pomysleć co by było gdybym się skusiła na jakiś wymyślaty projekt ....

 

w sierpniu ubiegłego roku kiedy to zabieraliśmy sie za załatwienie papierologii obliczyłam że 200000zł spokojnie starczy nam na budowę naszego domu....teraz na chwilę obecną pewna jestem jednego....że nie starczy na pewno....ale na szczęście oboje z mężem pracujemy i coś tam możemy jeszcze dozbierać.... no i wykończeniówka będzie bardzo skromna....

 

na oko budowa domu z projektu który zaprezentowałaś to koszt min.350000zł-400000zł ....i to bez szaleństw i ze skromną wykończeniówką....

 

pozdrawiam, smoczyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za odpowiedzi. A więc powinienem zrezygnować z balkonu, wykusza i piwnic ?

 

Hmmm, na piwnicę się uparłem i muszę mieć! Balkon i wykusz ciężko będzie usunąć. Problem w tym, że mamy działkę z wjazdem od zachodu i to rozmieszczenie nam pasuje idealnie!!! Zastanawiam się jaki udział w kosztach budowy ma piwnica i wspomniany wykusz z balkonem ? Kosztorys z pracowni jest nie aktualny...przy dzisiejszych cenach.

 

ale aż 400 000 PLN ??? Kurczę. Ja chcę w tym roku zrobić fundamenty i strop nad piwnicą. A ha ja będę tylko częściowo podpiwniczał. Gruchę z betonem B15 mam z pompą i dojazdem w cenie 280 PLN brutto.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt piwnicy, to po prostu koszt jednej kondygnacji. Policz sobie materiał na ściany (m3 betonu + szalunki lub bloczki betonowe + murowanie), do tego trzeba doliczyć koszt izolacji przeciwwilgociowej (czasem nawet przeciwwodnej) oraz koszt izolacji termicznej. Piwnica jest drogą sprawą, ale skoro się uparłeś... :roll: :-? 8)

Balkon, no cóż. Szczerze powiem u nas są 2 duże + jeden taki malutki w formie łuku na 30cm od drzwi i nie powiem, aby to specjalnie koszty podrożyło. Trochę więcej stali i betonu, a kwestia izolacji, czy wykończenia posadzki, to też nie największe pieniądze.

Wykusz jednak z tego wszystkiego może być opcją. W dodatku nie tanią. Okna, nadproża, itp. Pytanie tylko, co planujesz w nim urządzić. Jeśli ma to tylko służyć za "parapet" na jednego większego kwiatka, no cóż, można i tak. Kwestia gustu.

 

:D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybudowałm podobny dom (trochę prostszy - GLX19 z podpiwniczeniem) i mogę Cię zapewnić, że przy dzisiejszych cenach, dla średniego (ale dobrego średniego) standardu to 400kPLN może starczy, a może nie.

Natomiast stan surowy otwarty za 80kPLN, to chyba żart, o chyba że kopać będziesz ręcznie, stal ze starych słupów energetycznych, murarka we własnym zakresie, strop gęstożebrowy żużlobetonowy, itd., itp.

Jak chcesz ceramikę (coś lepszego niż Wiennenberger - o bk nie piszę, bo to materiał na kurniki, a nie domy), dobrej klasy betoniki (wbrew pozorom o takie dosyć trudno) na piwnicę, itd., itp - to licz jakieś 100-120kPLN za stan surowy otwarty (jak Ci sie uda taniej, to będziesz się cieszyć i będziesz mogla "zaszaleć" w wykończeniówce - a to jakieś 70% kosztów budowy po koszcie stanu otwartego :):):)).

Ale nie zrażaj się, tylko walcz. Ja walnęłam sie w kosztach tylko o 50%, a nie zakładałam hurra optymistycznych kosztów budowy z tego forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za odpowiedzi. A więc powinienem zrezygnować z balkonu, wykusza i piwnic ?

 

Hmmm, na piwnicę się uparłem i muszę mieć! Balkon i wykusz ciężko będzie usunąć. Problem w tym, że mamy działkę z wjazdem od zachodu i to rozmieszczenie nam pasuje idealnie!!! Zastanawiam się jaki udział w kosztach budowy ma piwnica i wspomniany wykusz z balkonem ? Kosztorys z pracowni jest nie aktualny...przy dzisiejszych cenach.

 

ale aż 400 000 PLN ??? Kurczę. Ja chcę w tym roku zrobić fundamenty i strop nad piwnicą. A ha ja będę tylko częściowo podpiwniczał. Gruchę z betonem B15 mam z pompą i dojazdem w cenie 280 PLN brutto.

 

Pozdrawiam

 

Skoro juz na samym początku nie możesz pójść na żadne ustępstwa, to cieniutko to widzę. Wszyscy tutaj piszący mają rację

 

Jak chcesz ceramikę (coś lepszego niż Wiennenberger - o bk nie piszę, bo to materiał na kurniki, a nie domy)

Kooooo ko ko ko ko. Kooooo ko ko ko!!!!!

To mówiłam ja - kura. Buduję z materiału kurnikowego. Będziemy spali na grzędach robili kupę prosto pod siebie.

 

SLAEY- zajrzyj do mojego dziennika, są podane koszty. Będziesz miał punkt odniesienia. Tylko broń boże nie buduj z BK. Nawet gdyby Twój dom miałby nigdy nie powstać. Najwyżej resztę życia spędzisz w bloku z ceramiki i będziesz szczęśliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: :lol: :lol: :lol: doobree!!!! I pamiętajcie! jak w kurniku, to z porządnym kogutem !!!!! Chyba co niektórzy schodzą z kursu jaki miał wytyczać tytuł, czyli "TANIO....." Ja też będę mieszkała w kurniku i jajko zniosę, ale go wybuduję!

SLAEY- tani ten dom to nie będzie, ale zależy co dla Ciebie znaczy tani....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też z beton komórkowego......alllle to jeszcze nic...jak w każdym porządnym chlewiku przystało.....ściany wewnętrzne będę miała z pustaka żużlowego ...... :D :D :D ....a to dlatego że u nas materiału niet i trza było brać co jest :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybudowałm podobny dom (trochę prostszy - GLX19 z podpiwniczeniem) i mogę Cię zapewnić, że przy dzisiejszych cenach, dla średniego (ale dobrego średniego) standardu to 400kPLN może starczy, a może nie.

Natomiast stan surowy otwarty za 80kPLN, to chyba żart, o chyba że kopać będziesz ręcznie, stal ze starych słupów energetycznych, murarka we własnym zakresie, strop gęstożebrowy żużlobetonowy, itd., itp.

Jak chcesz ceramikę (coś lepszego niż Wiennenberger - o bk nie piszę, bo to materiał na kurniki, a nie domy), dobrej klasy betoniki (wbrew pozorom o takie dosyć trudno) na piwnicę, itd., itp - to licz jakieś 100-120kPLN za stan surowy otwarty (jak Ci sie uda taniej, to będziesz się cieszyć i będziesz mogla "zaszaleć" w wykończeniówce - a to jakieś 70% kosztów budowy po koszcie stanu otwartego :):):)).

Ale nie zrażaj się, tylko walcz. Ja walnęłam sie w kosztach tylko o 50%, a nie zakładałam hurra optymistycznych kosztów budowy z tego forum.

 

Aldonka - powiedz mi co rozumiesz przez wpowiedź, że bk to materiał na kurniki?? Ja uważam, że 400 000 to musiałbym szaleć i to nieźle. W kosztorysie mam koszt 167 000 zł i myślę że w 200 000 się zmieszczę.

No i chyba będę budował z silikatów. Ale jeszcze nie na 100%.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybudowałm podobny dom (trochę prostszy - GLX19 z podpiwniczeniem) i mogę Cię zapewnić, że przy dzisiejszych cenach, dla średniego (ale dobrego średniego) standardu to 400kPLN może starczy, a może nie.

Natomiast stan surowy otwarty za 80kPLN, to chyba żart, o chyba że kopać będziesz ręcznie, stal ze starych słupów energetycznych, murarka we własnym zakresie, strop gęstożebrowy żużlobetonowy, itd., itp.

Jak chcesz ceramikę (coś lepszego niż Wiennenberger - o bk nie piszę, bo to materiał na kurniki, a nie domy), dobrej klasy betoniki (wbrew pozorom o takie dosyć trudno) na piwnicę, itd., itp - to licz jakieś 100-120kPLN za stan surowy otwarty (jak Ci sie uda taniej, to będziesz się cieszyć i będziesz mogla "zaszaleć" w wykończeniówce - a to jakieś 70% kosztów budowy po koszcie stanu otwartego :):):)).

Ale nie zrażaj się, tylko walcz. Ja walnęłam sie w kosztach tylko o 50%, a nie zakładałam hurra optymistycznych kosztów budowy z tego forum.

 

Aldonka - powiedz mi co rozumiesz przez wpowiedź, że bk to materiał na kurniki?? Ja uważam, że 400 000 to musiałbym szaleć i to nieźle. W kosztorysie mam koszt 167 000 zł i myślę że w 200 000 się zmieszczę.

No i chyba będę budował z silikatów. Ale jeszcze nie na 100%.

A z cego budowałaś ściany i stropy ???

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięi Marzin - na pewno zajrzę do Twojego dziennika.

 

Ale jeśli mam wydać 400kzł, to bym się za budowę nie brał!!!

Planuję wykończyć tylko dół a górę potem - w przyszłości.

 

Jak pisałem chcę to zrobić tanio. Ekipę mam w dobrej cenie, materiał na ściany nośne to jakieś 20 000, fundamety i piwnicę to 18 000 + stropy. W myślę, że stan surowy zamknięty uda mi się wykonać w granicy 100 000 zł, dach mam ze swojego materiału (krokwie , łaty itp.), robotę dachu za darmo. Dużo będę robił sam...

 

Ale dokładnie nie kalkulowałem bo co trochę mi się ceny zmieniają. Na azie czekam na mapę od geodety...potem projekt i pozwolenie.

 

AldonkaS - powiedz mi jeszcze co byś zmieniła w moim projekcie patrząc przez pryzmat Twojego GL19 ????

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm...materiał na ściany nośne to 20000....a policzyłeś w tym same kamienie czy dodałeś też:

 

-nadproża lub materiał do ich wykonania czyli deski do szalowania, stal na dozbrojenie, beton....

-zaprawę lub materiał do jej wykonania czyli cementu na tony, + wapno+piach,

-deski, gwoździ na kilogramy,

-itd...itd...

 

oraz z innych etapów budowy:

 

-cegła pełna na kominy+ klinkier do wykończenia,

-do fundamentów ( a tym bardziej piwnic) nie trzeba tylko betonu , ale tez stali, mnóstwo materiałów izolacyjnych które tanie nie są, piach....itd....itd....

 

a najlepiej poczytaj sobie tutaj.....

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=98906

 

nie chcę cię bynajmniej zniechęcać....ale obawiam się że 130000-150000 zeta na stan surowy otwarty przy Twoim wypasionym domu to takie ...minimum....jeszcze przy tych cenach....aczkolwiek mogę się mylić....jestem tylko laikiem :wink: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To naprawdę drogi dom - piwnica, balkony, wykusz, dużo okien, różne łuki, duży jak na tę powierzchnię dach z lukarną. Te 400 tys to naprawdę nie jest przesada, a jestem w tzw. "branży" i będziemy budować domy w tym sezonie sobie i czterem innym inwestorom.

Może i pasuje Wam ten projekt, bo nie jest brzydki, ale jeśli chcecie tanio... Mnie też Mercedes pasuje, a jeżdżę czymś znacznie słabszym. :wink:

Najmniej tak naprawdę oszczędza się na technologii ścian, na czym wszyscy na początku się skupiają oszczędzając jakieś 3 tys zł, a potem "płyną" na innych rzeczach na grubą kasę.

Parterówki wrew pozorom też nie są wcale tanie. Według obecnych cen znacznie większy dach, fundamenty i więcej ścian jednak przewyższają kosztem ewentualny strop i schody w domku z poddaszem użytkowym.

Na te wszystkie dodatki w wybranym pzrez was projekcie trzeba przeznaczyć według mnie co najmniej 100-150 tys. więcej niż na podobny dom bez balkonów, wykuszu, lukaren, podcieni. O piwnicy nie wspomnę - jakieś 20-30% więcej. Wykończenie takich bajerów też jest znacznie droższe i trudniejsze zwłaszcza przy sposobie gospodarczym bez doświadczenia. Taki bajerancki domek zobowiązuje do lepszych i droższych wykończeń elewacji, inaczej wygląda dramatycznie. Mając mniej kasy lepiej celowo wybrać skromniejszą chatkę i trochę lepiej ją wykończyć.

Ale domek rzeczywiście fajny - ja mam prawie podobny - wersja "dla ubogich" :oops: (prawie robi wielką różnicę! :wink: ).

Sosenka z Horyzontu - też wjazd od południowego zachodu.

http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index.php?s=72&a=163&sid=5&odbicie=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...