Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tanio chcę wybudować dom!


SLAEY

Recommended Posts

moje pytanie chyba miesci sie w watku

 

jak to bedzie z tym vatem??

mam umowe z firma, ktora postawi mi dom, ale materialy chcialam kupowac sama, oczywiscie w porozumieniu z nimi czy bede placic 22%, a czy jak kupie materialy na ta firme to 7%

 

moze ktos z Was ma o tym pojecie - bo zaoszczedzic 15% to jednak sporo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Powiedzcie mi moi kochani forumowicze !

...czy jeśli 90% kosztu robocizny odpłoby to taki nasz kolega slaey zmieścił by się w przewidzianej przez siebie kwocie ??

.... przyznam się tak po cichu(głosno niebezpiecznie :lol: ) iż mi także bardzo podoba sie domek z balkonami ,z wykuszem , i ozgrozo :roll: z czterospadowym dachem ,DOSKONALE zdaję sobie jednak sprawe że to o wiele podnosi koszt budowy .......może głupio sie pocieszam że jesli mój mężuś 90% prac wykona sam (jest fachowcem w tej branzy) to moooże istnieje chociażby mała iskierka nadzieji że i przy skromnych środkach finansowych jest realna wizja budowy takiego domku?? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SLAEY - myślę, że nie dociera do Ciebie, że budowa domu podanego w linku nie zmieści się w kosztach, które podałeś. Sądzę, że zakłądając ten wątek chciałeś się utwierdzić w podjętej decyzji i szukałeś poparcia. Weź sobie do serca rady tych, którzy już wybudowali, bo szkoda, żebyś w połowie roboty został z ręką w nocniku.

 

Witaj Marzin, dociera, dociera do mnie, tylko że muszę wszystko sobie dokłdnie prekalkulować wg dzisiejszych cen, na co mam malutko czasu...korzystam więc z Waszych dzienników, aby czegoś nie ominąć i liczę...

 

Jak policzę to oczywiście przedstawie swoje kalkulację i wtedy zobaczymy ak to wyjdzie....

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź tylko pod uwagę jedno - ceny od pewnego czasu wędrują sobie w górę i nic nie wskazuje na to, żeby miały się w najbliższym czasie ustabilizować.

Oznacza to tylko tyle - kalkulacje robione w/g "dzisiejszych" cen bardzo szybko dezauktualizują się i nadają się do włożenia sobie "w buty" ;)

W zasadzie nie ma tutaj dobrego rozwiązania na oszacowanie kosztów (bo skalkulować się nie da) - jedynym "od biedy" jest założenie sobie 20...50% rezerwy finansowej na budowę (zależnie od planowanego czasu realizacji inwestycji).

Dzisiejszy rynek nie sprzyja taniemu budowaniu ze szczegółowym planowaniem kosztów :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj slaey,

jak juz masz ten projekt to raczej nie zresygnujesz (działa zasada zaangażowania). Jednak jeśli jeszcze go nie kupiłeś lub możesz zwrócić to ...

On nie będzie tani w realizacji. Za dużo "bajerów". Przedmówcy mają rację: piwnica, balkony (2 szt.), wykusz, miniarkady, masa stolarki, lukarna.

Przyznam Ci się, że moim zdaniem może 300 000 PLN powinno starczyć. Pamiętaj jednak, że dochodzą kosztu zagospodarowania działki itd itp. I dodam coś jeszcze. O tym kończeniu poddasza "później" to makabra. Bo na dole wszystko ok a na górze robota. Najlepiej wszystko zrobić razem ze wszystkim. Masa kurzu, pyłu. Nawet ja będziesz "dużo" sam robił to i tak do części prac weźmiesz wykwalifikowanych a to kosztuje. Jak weźmiesz sprawdzonych zapłacisz raz a więcej. jak weźmiesz tanich (to nie reguła ale niestety często sie sprawdza) to zapłacisz dwa razy - raz tanio raz drogo. Sam wszystkiego nie zrobisz. Trzeba płacić. Pamiętaj, że kosztorysy w ofertach do projektów są tworzone pod klienta - ma być tanio. potem na budowie okazuje się że cennik był "netto" a trzeba płacić brutto a do tego my byśmy chcieli coś innego co tez jest droższe. budowanie jest droższe niż się wydaje i lepiej z tą myślą pogodzić się już na początku.

pewnie zdania nie zmienisz ale jak spojrzysz za rok lub dwa to będziesz wiedział o co nam chodziło. Wszyscy zaczynali z myślą "będę budował tanio". to nie takie proste.

 

pozdrawiam

 

aresior

 

Witaj Aresior,

 

wg mnie tanio tzn. 100 000 stan surowy zamknięty. Wstępnie się w tych kosztach zmieszczę. Ale tylko wstępnie... Wiem, że dużo rzeczy nie policzyłem, więc zaczynam od nowa. Jak pisałem drzewo mam za darmo, teść mi dach zrobi(oczywiście z pomocą moją, brata..) bo jest fachowcem i zawodowo robi dachy. Instalacje (okna już mam) mam po kosztach, podobnie jak kocioł, elektrykę i kilka jesze rzeczy (np. materiał budowlany z hurtowni po cenach zakupu), ekipę mam sprawdzoną (z rodziny), koparkę mam za darmo (tylko paliwo) itd...

Projektu jeszcze nie kupiłem, ale on nam najlepiej pasuje na działkę i do tego nam się podoba, więc nie sądze, abym go zamienił na "prostszy". Nie szukaliśmy projektu na wygląd, tylko taki, aby odpowiadały nam rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata oraz taki, aby pasował na działkę.To jest naprawdę przemyślany projekt. Miał być taras i wejście od zachodu (bo tam mam drogę), garaż od zachodu (tu mała przerbka), częściowo podpoiwniczony, balkon, kuchnia od wschodu, z poddaszem itd.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie tanio tzn. 100 000 stan surowy zamknięty. Wstępnie się w tych kosztach zmieszczę. Ale tylko wstępnie... Wiem, że dużo rzeczy nie policzyłem, więc zaczynam od nowa. Jak pisałem drzewo mam za darmo, teść mi dach zrobi(oczywiście z pomocą moją, brata..) bo jest fachowcem i zawodowo robi dachy. Instalacje (okna już mam) mam po kosztach, podobnie jak kocioł, elektrykę i kilka jesze rzeczy (np. materiał budowlany z hurtowni po cenach zakupu), ekipę mam sprawdzoną (z rodziny), koparkę mam za darmo (tylko paliwo) itd...

Projektu jeszcze nie kupiłem, ale on nam najlepiej pasuje na działkę i do tego nam się podoba, więc nie sądze, abym go zamienił na "prostszy". Nie szukaliśmy projektu na wygląd, tylko taki, aby odpowiadały nam rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata oraz taki, aby pasował na działkę.To jest naprawdę przemyślany projekt. Miał być taras i wejście od zachodu (bo tam mam drogę), garaż od zachodu (tu mała przerbka), częściowo podpoiwniczony, balkon, kuchnia od wschodu, z poddaszem itd.

 

Pozdrawiam

 

No skoro tak to wygląda, to rzeczywiście pozostaje trzymać kciuki.

Oczywiście załóż dziennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie tanio tzn. 100 000 stan surowy zamknięty. Wstępnie się w tych kosztach zmieszczę. Ale tylko wstępnie... Wiem, że dużo rzeczy nie policzyłem, więc zaczynam od nowa. Jak pisałem drzewo mam za darmo, teść mi dach zrobi(oczywiście z pomocą moją, brata..) bo jest fachowcem i zawodowo robi dachy. Instalacje (okna już mam) mam po kosztach, podobnie jak kocioł, elektrykę i kilka jesze rzeczy (np. materiał budowlany z hurtowni po cenach zakupu), ekipę mam sprawdzoną (z rodziny), koparkę mam za darmo (tylko paliwo) itd...

Projektu jeszcze nie kupiłem, ale on nam najlepiej pasuje na działkę i do tego nam się podoba, więc nie sądze, abym go zamienił na "prostszy". Nie szukaliśmy projektu na wygląd, tylko taki, aby odpowiadały nam rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata oraz taki, aby pasował na działkę.To jest naprawdę przemyślany projekt. Miał być taras i wejście od zachodu (bo tam mam drogę), garaż od zachodu (tu mała przerbka), częściowo podpoiwniczony, balkon, kuchnia od wschodu, z poddaszem itd.

 

Pozdrawiam

 

No skoro tak to wygląda, to rzeczywiście pozostaje trzymać kciuki.

Oczywiście załóż dziennik.

 

Witaj, pewnie, że założę!!! Jak tylko znajdę więcej czsu....:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcam do zbudowania parterówki ok 100m2.

Ja właśnie buduje systemem gospodarczym i stan "0" wyszedł mnie lekko ponad 17 000 a obecnie jestem po zalaniu wieńca , kupiłem już okna, dachówkę i więźbę cena za wszystko ok 41 000 więc razem stan surowy zamknięty zamknie się w okolicach 60 000. Oczywiście robocizna własna z pomoca ojca i sąsiada.

 

A tak na marginesie: http://www.studioatrium.pl/res/299/kos_299.pdf <--- tutaj masz link do kosztorysu Twojego domu. Ceny na IV kwartał zeszłego roku bez robocizny to prawie 170 000 i pewnie jeszcze netto :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybudowałm podobny dom (trochę prostszy - GLX19 z podpiwniczeniem) i mogę Cię zapewnić, że przy dzisiejszych cenach, dla średniego (ale dobrego średniego) standardu to 400kPLN może starczy, a może nie.

Natomiast stan surowy otwarty za 80kPLN, to chyba żart, o chyba że kopać będziesz ręcznie, stal ze starych słupów energetycznych, murarka we własnym zakresie, strop gęstożebrowy żużlobetonowy, itd., itp.

Jak chcesz ceramikę (coś lepszego niż Wiennenberger - o bk nie piszę, bo to materiał na kurniki, a nie domy), dobrej klasy betoniki (wbrew pozorom o takie dosyć trudno) na piwnicę, itd., itp - to licz jakieś 100-120kPLN za stan surowy otwarty (jak Ci sie uda taniej, to będziesz się cieszyć i będziesz mogla "zaszaleć" w wykończeniówce - a to jakieś 70% kosztów budowy po koszcie stanu otwartego :):):)).

Ale nie zrażaj się, tylko walcz. Ja walnęłam sie w kosztach tylko o 50%, a nie zakładałam hurra optymistycznych kosztów budowy z tego forum.

 

Nie obrażaj budujących z BK, bo możemy Ci nadepnąć na odcisk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj SALEY

Również trzymam za Ciebie kciuki. Zaczynam właśnie budowe Gl 381a Atrium

z pewnymi zmianami(bez balkonów) moje kalkulacje nieco się róznią ale mam zamiar postawić stan surowy otwarty za 110 tyś (również mam tanią ekipę-rodzina) również dużo zrobię sam i na dzień dzisiejszy kalkuluję 300 tyś nie licząć ceny działki projektu itp ( koszt samego budynku) oczywiście bez wodotrysków Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcam do zbudowania parterówki ok 100m2.

Ja właśnie buduje systemem gospodarczym i stan "0" wyszedł mnie lekko ponad 17 000 a obecnie jestem po zalaniu wieńca , kupiłem już okna, dachówkę i więźbę cena za wszystko ok 41 000 więc razem stan surowy zamknięty zamknie się w okolicach 60 000. Oczywiście robocizna własna z pomoca ojca i sąsiada.

 

A tak na marginesie: http://www.studioatrium.pl/res/299/kos_299.pdf <--- tutaj masz link do kosztorysu Twojego domu. Ceny na IV kwartał zeszłego roku bez robocizny to prawie 170 000 i pewnie jeszcze netto :-]

 

Witaj, - niezły wynik cenowy!!! Więc się da zrobić to w miarkowanych cenach (żeby nie mówić taniu - bo to pojęcie względne)! A powiedz z czego budujesz ? Chodzi mi o ściany nośne i działowe, a ha no i pewnie bez piwnic...

 

PS

A powiedz mi proszę czy SUPOREX/SIPOREX to jest nazwa handlowa b.k. ???

Czy to jakiś konkretny producent, bo w googlach nie znalazłm.

 

Pozawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj SALEY

Również trzymam za Ciebie kciuki. Zaczynam właśnie budowe Gl 381a Atrium

z pewnymi zmianami(bez balkonów) moje kalkulacje nieco się róznią ale mam zamiar postawić stan surowy otwarty za 110 tyś (również mam tanią ekipę-rodzina) również dużo zrobię sam i na dzień dzisiejszy kalkuluję 300 tyś nie licząć ceny działki projektu itp ( koszt samego budynku) oczywiście bez wodotrysków Pozdrawiam

 

Witaj Piotrasz!

 

To rzyczę powodzenia. A powiedz dlaczego zrezygnowałeś z balkonów ???

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcam do zbudowania parterówki ok 100m2.

Ja właśnie buduje systemem gospodarczym i stan "0" wyszedł mnie lekko ponad 17 000 a obecnie jestem po zalaniu wieńca , kupiłem już okna, dachówkę i więźbę cena za wszystko ok 41 000 więc razem stan surowy zamknięty zamknie się w okolicach 60 000. Oczywiście robocizna własna z pomoca ojca i sąsiada.

 

A tak na marginesie: http://www.studioatrium.pl/res/299/kos_299.pdf <--- tutaj masz link do kosztorysu Twojego domu. Ceny na IV kwartał zeszłego roku bez robocizny to prawie 170 000 i pewnie jeszcze netto :-]

 

Witaj, - niezły wynik cenowy!!! Więc się da zrobić to w miarkowanych cenach (żeby nie mówić taniu - bo to pojęcie względne)! A powiedz z czego budujesz ? Chodzi mi o ściany nośne i działowe, a ha no i pewnie bez piwnic...

 

Pozawiam

 

Buduję z Pustaka poryzowanego Cerpol Kozłowice.

 

Zapraszam do dziennika - wszystko widac na zdjęciach :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SLAEY,

najważniejsza jest wiara.

Zrób wszystko żeby się udało.

 

Ja kilka miesięcy temu tez zakładałem, ze się uda zmieścić w 150 tys. zł bez wykończeniówki.

Mam parterówkę 82,3 m2 + dodatkowe pomieszczenie za garażem około 11,2 m2. Razem wyjdzie 94m2.

Mój projekt jest stosunkowo prosty w budowie:

http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=326&IdKolekcji=33#

a tak jak ty wiele zrobię sam i z pomocą rodziny (mam kilku fachowców) materiały też tanio z rodzinnej hurtowni.

Założyłem nawet kiedyś POST w tym celu, żeby podpytać tych którzy juz pobudowali i opinie byłuy różne.

Śledzę na bieżąco ceny materiałów i dzienniki tych którzy budują ten sam domek i teraz zakładam 200-210 tys. bez wykończeniówki.

To co się dzieje jest chore bo ceny galopują jak oszalałe. Moje mieszkanie jeszcze dwa lata temu warte było (wg rzeczoznawcy) 80-90 tys. zł, teraz od ręki znajde klienta za 150 tys. (standard wysoki mieszkania).

 

Ale nikt nam marzeń nie zabierze więc buduj i walcz z tymi którzy próbują Cię od tego odwieźć. :wink:

 

 

------------------------------------

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o balkony to zrezygnowałem znich z kilku powodów

1 Sa to trudne do ocieplenia ogromne radiatory

2 Podczas wieloletniej eksploatacji mogą wyniknąć problemy ze szczelnością (zacieki przemarzanie)

3 wiem że mając spory taras (mam zamiar zrobić go jako nie połączoną z budunkiem konstrukcję drewnianą) nie będę raczej kożystał z balkonów

4 w moim projekcie prawdziwy balkon(nad wykuszem) jest tylko jeden a reszta to tylko udają balkony nie było by i tak znich pożytku

5 kilka balkonów powoduje że trzeba wstawić kilka dzwi balkonowych co znowu zmniejsza ustawność pomieszczeń+koszty

6 nie porzebna dodatkowa robocizna+ materiały=koszty

Z balkonu nad wykuszem także zrezygnowałem jego kosztem powiekszam mały pokoik (buduję taki sam wykusz na na górze)

Obecnie mieszkam w bloku mam 2 balkony i tylko na nich suszymy pranie wcześniej mieszkałem w domku także były 2 balkony i spełniały tą samą funkcję

Wiec (subiektywnie) podsumowując ja nie chcę mieć balkonów W moim projekcie można się ich pozbyć bez większej szkody dla estetyki pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o balkony to zrezygnowałem znich z kilku powodów

1 Sa to trudne do ocieplenia ogromne radiatory

2 Podczas wieloletniej eksploatacji mogą wyniknąć problemy ze szczelnością (zacieki przemarzanie)

3 wiem że mając spory taras (mam zamiar zrobić go jako nie połączoną z budunkiem konstrukcję drewnianą) nie będę raczej kożystał z balkonów

4 w moim projekcie prawdziwy balkon(nad wykuszem) jest tylko jeden a reszta to tylko udają balkony nie było by i tak znich pożytku

5 kilka balkonów powoduje że trzeba wstawić kilka dzwi balkonowych co znowu zmniejsza ustawność pomieszczeń+koszty

6 nie porzebna dodatkowa robocizna+ materiały=koszty

Z balkonu nad wykuszem także zrezygnowałem jego kosztem powiekszam mały pokoik (buduję taki sam wykusz na na górze)

Obecnie mieszkam w bloku mam 2 balkony i tylko na nich suszymy pranie wcześniej mieszkałem w domku także były 2 balkony i spełniały tą samą funkcję

Wiec (subiektywnie) podsumowując ja nie chcę mieć balkonów W moim projekcie można się ich pozbyć bez większej szkody dla estetyki pozdrawiam

 

Dobrze myślisz,tak właściwie balkon to tylko ozdoba budynku. U mnie od czterech lat z mojej 3-osobowej rodziny nikt z balkonu nie korzystał w sensie odpoczynku(korzystamy z tarasu) Ja wychodzę na balkon dwa razy w roku aby zawiesić i zdjąć ozdoby świąteczne, reszta rodziny może z pięć razy po 10min. Powiedzcie kto mając domek będzie siedział na balkonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...