Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy mozna obliczyć sprawność pieca ?


hes

Recommended Posts

Czy ktoś może mi powiedzeć, jak jest z tą sprawnością np. kotła CO ?

Czy jest jakaś metoda, żeby to zmierzyć na własnym piecu ?

Po paru przeróbkach mam, na oko, rewelacyjne parametry, ale nie

znam metody pomiaru. Czy można oprzeć się na temperaturach

spalin na czopuchu i wody tzn. ich rożnicy temperatur ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak postarasz się o analizator spalin z pomiarem temperatury spalin i ciągomierzem, dwa termometry zamontowane w studzienkach mierniczych, jeden na zasilaniu, drugi powrocie, wodomierz i dostęp do laboratorium potrafiącego określić parametry stosowanego paliwa oraz wagę, to jest to możliwe do wykonania :lol: .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie myślałem, że to takie skomplikowane. Chyba sobie

odpuszczę. To może przy okazji takie pytanie, moze naiwne, ale

pewnie wiele osób na forum tego nie rozumie, tak jak i ja zresztą:

czy jak "normalny" piec ma te 75 % sprawności, a kondensat na

gaz 105 %, to czy to znaczy, że kondensat jest tylko o te 30 %

lepszy, czy tak nie można myśleć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność kotła (pieca) mówi nam o tym, ile energii pozyskujemy z wartości opałowej paliwa przy jego eksploatacji i w takich kategoriach należy ją oceniać.

Można jeszcze rozpatrywac sprawności chwilowe, w różnych temperaturach, w warunkach stałych, zmiennych itp....

Nas najbardziej interesuje sprawność średnioroczna i ta jest podawana z reguły przez producentów.

Dla każdego rodzaju kotła jest sprawnośc optymalna, której przekroczenie powoduje bardzo przykre konsekwencje.

Nie ma większego problemu w uzyskaniu sprawności powyżej 100% w kotłach na paliwo stałe, ale doprowadzi to szybko do zniszczenia kotła, komina i innych problemów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie Janussz.... Ty nie powinieneś wysuwać takich tez.

Tym razem mnie zszokowałeś. Chyba wiesz jaka jest różnica między wartością opałową i ciepłem spalania. Przecież taki nowicjusz jak ja nie będzie Ci tego wyjaśniał.

Pozdrawiam

Wyjaśnij.

Widocznie jestem niedouczony, a więc chętnie poczytam :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie Janussz.... Ty nie powinieneś wysuwać takich tez.

Tym razem mnie zszokowałeś. Chyba wiesz jaka jest różnica między wartością opałową i ciepłem spalania. Przecież taki nowicjusz jak ja nie będzie Ci tego wyjaśniał.

Pozdrawiam

Wyjaśnij.

Widocznie jestem niedouczony, a więc chętnie poczytam :lol: .

 

Poczytaj w wikipedi co to jest wartość opałowa i powinieneś sie domyśleć skąd w kondensatach nawet 110% sprawności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję się trochę zażenowany, ale chyba nie mam wyjścia.

Wartość opałowa określa ilość czystej energii cieplnej uzyskanej z jednostki paliwa, natomiast ciepło spalania jest to w / w energia + energia utajona zawarta w postaci pary wodnej spalin.

W Europie sprawnośc określa się w stosunku do wartości opałowej, jeżeli więc odzyskamy energie utajoną poprzez kondensację pary wodnej, wówczas możemy uzyskać sprawność powyżej 100%.

W USA sprawność jest liczona w stosunku do ciepła spalania i tam już numer ze sprawnością powyżej 100% nie przejdzie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność kotła (pieca) mówi nam o tym, ile energii pozyskujemy z wartości opałowej paliwa przy jego eksploatacji i w takich kategoriach należy ją oceniać.

Można jeszcze rozpatrywac sprawności chwilowe, w różnych temperaturach, w warunkach stałych, zmiennych itp....

Nas najbardziej interesuje sprawność średnioroczna i ta jest podawana z reguły przez producentów.

Dla każdego rodzaju kotła jest sprawnośc optymalna, której przekroczenie powoduje bardzo przykre konsekwencje.

Nie ma większego problemu w uzyskaniu sprawności powyżej 100% w kotłach na paliwo stałe, ale doprowadzi to szybko do zniszczenia kotła, komina i innych problemów.

Pozdrawiam

Wspomniałeś o tej sprawnosci chwilowej, a ja wlaśnie o to chcialem

zapytać, bo dotychczas jakoś nikt o tym nie mowil. Palę dzisiaj u siebie

od popołudnia. Mam na piecu dwa termometry, jeden na wylocie (czopuchu),

drugi do temperatury wody. Obserwuję je po tych moich przeróbkach.

Staram sie nie palić za mocno, raczej normalnie. Temperatura spalin

opuszczających piec to max. 160 stopni i uzyskałem przy tym wodę

65-70 stopni. Tak nigdy nie mialem, myślę że jest nieżle, dlatego

chciałem zapytać o tę sprawność, która na moje wyczucie, musi

mieć coś wspólnego wlaśnie z tymi dwiema temperaturami. Tak na

prywatny użytek tego chyba muszę sie trzymać, bo nie wyobrażam

sobie badań w jakimś laboratorium. Poza tym jakoś nie wierzę w te

sprawności kupowanych pieców, od zbyt wielu rzeczy one zależą,

żeby te wartości były zachowane w czasie użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukol-bis, znasz moze w przybliżeniu procentowe wartości

tej utajonej energii pary wodnej zawartej w spalinach ? Czy warto

w piecu na paliwo stale popracować nad odzyskaniem tego ciepła ?

Wiem, że związane jest to ze zwiększoną korozją, ale mam pewien

pomysł na uniknięcie tego, tylko nie jestem pewien, czy jest o co

walczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O!!!!!!!!

aż dwie odpowiedzi :lol:

A więc po kolei.

AK

Sprawność kotła jest liczona nk=Qn/Qp, a to się równa Qn/BxQop

Qn-wydajność cieplna kotła

Qp-ilość ciepła uzyskana przy spalaniu paliwa

B-ilość spalonego paliwa

Qop-wartość opałowa paliwa

dochodzi do tego strata: kominowa, strata niezupełnego spalania, strata niecałkowitego spalania, strata przez promieniowanie i konwekcję.

Zawsze stosuje się wartość opałową paliwa przy badaniu sprawności kotłów.

Natomiast Lukos jeżeli zaczniemy mieszać do tego ciepło spalania, to może nam faktycznie wyjść to co wychodzi. Jednak nigdy nie będzie to wartość powyżej 100%, chyba że tak załozył sobie producent. Papier przyjmie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję się trochę zażenowany, ale chyba nie mam wyjścia.

Wartość opałowa określa ilość czystej energii cieplnej uzyskanej z jednostki paliwa, natomiast ciepło spalania jest to w / w energia + energia utajona zawarta w postaci pary wodnej spalin.

W Europie sprawnośc określa się w stosunku do wartości opałowej, jeżeli więc odzyskamy energie utajoną poprzez kondensację pary wodnej, wówczas możemy uzyskać sprawność powyżej 100%.

W USA sprawność jest liczona w stosunku do ciepła spalania i tam już numer ze sprawnością powyżej 100% nie przejdzie.

Pozdrawiam

 

Osobiście myślę, ze należałoby zmienić metodologię obliczania sprawności dla kotłów, i wzorem USA obliczać ją w odniesieniu do ciepła spalania.

W czasach gdy nie było kondensatów, nikt nie miał problemów ze sprawnością powyżej 100%.

Podawanie sprawności powyżej 100% powoduje często zamieszanie ..... :o

Nie każdy kupujący kocioł musi znać się na sposobie liczenia sprawności , a w parametrach nikt nie podaje jak liczona jest sprawność, jestem za tym aby podawać sprawność rzeczywistą, która zawsze jest niższa niż 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamieszanie powstaje przy tym, że mamy dwie sprawności. Sprawność spalania paliwa w kotle, która może dochodzić do 100%(sam osiągnąłem 98% w kotle spalając drewno) i sprawność urządzenia. Wytwórca ma obowiązek podawania sprawności urządzenia, a nie sprawności spalania. jednak czasami komuś się coś omksnie przy przepisywaniu i podawana jest wartość(sprawność) spalania.

Przyjmując, że ciepłem spalania paliwa jest ciepło, które wydziela się przy całkowitym i zupełnym spalaniu paliwa i ochłodzeniu spalin do temperatury przed rozpoczęciem spalania, to po pierwsze:

-nie ma to raczej miejsca w kotle nawet kondensacyjnym, a po drugie musimy zużyć dodatkową energię na wywalenie spalin z kotła. No bo spaliny schłodzone do temperatury paliwa przed spalaniem same kotła nie opuszczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...