Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KRETY, KRET - wątek zbiorczy o skutecznej walce z kretami, jak przepędzić?


Jaki najlepszy sposób na kreta  

30 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki najlepszy sposób na kreta

    • siatka pod trawnikiem
    • odstraszacz dżwiękowy
    • odstraszacz chemiczny
    • świece dymne, spaliny
      0
    • wyłapanie i wywiezienie poza ogród
    • mogą sobie u mnie spokojnie żyć i zjadać pędraki


Recommended Posts

Witam

 

Mam problem z kretami . :evil: . Szukając złotego środka na pozbycie się ich (nie zabicie bo sa pod ochroną ) znalazłem w necie informacje ze karbid jest dobrym środkiem na pozbycie się złoczyńcy z działki . Ktos gdzieś napisał że po wrzuceniu karbidu do korytarza powoli wydziela sie z niego acetylen powodując ze kret ucieka nie mogąc znieśc tego zapachu. Jednak po wizycie w dwóch sklepach ogrodniczych i przeczytaniu opakowań karbidu zaczęły targac mną wątpliwości :wink: . Na obu opakowaniach jest rysunek przedstawiający kopiec kreta i ..............więcej nic . Nie ma na opakowaniu zadnego opisu do czego to służy ,jak to stosować ,jakie jest działanie preparatu na kreta , nawet nie napisali ze preparat słuzy do .....no właśnie czego ? zabicia kreta, wygnania go z działki itp . Jedynie po rysunku kopca kreta można wywnioskować że słuzy jako preparat na kreta . Jednak ta tajemniczosć producenta nie jest przecież ot taka sobie . Nie napisali nic gdyż nie chcą miec problemów .....więc ? zabija czy wygania ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

najlepiej włożyć karbid do nory polać wodą odczekać minutę i odpalić- przynajmiej działka skopana

 

Święta prawda!:D Ja tak zrobiłam. Prawie tak, bo użyłam karbid zgodnie z instrukcją czyli polałam wodą, ale dla wzmocnienia efektu użyłam również świec dymnych, a te znowu trzeba podpalić.

Efekt przeszedł moje oczekiwania.:D W powietrze wyleciały 4 rododendrony i 2 azalie, a huk był taki, że biedny mąż myślał, że wysadziłam mur. Ziemia była bardzo ładnie skopana. Jak po wybuchu granatu.

Warto też wspomnieć o tym, że kret przejął się wybuchem na jakąś godzinę. Potem zaczął spokojnie robić swoje. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem solarny odstraszacz kretów i nornic. Te drugie są twarde, ale i one przestały zjadać tulipany poszadzone na wysokim skalniaku, bo się całkowicie wyniosly8).

Krety atakowały naszą działkę systematycznie, zwłaszcza miejsca obficie podlewane, czyli byliny i krzewy były oczywiście obkopane już od rana.

Popełniłem jeden błąd, bo kupiłem jeden taki odstraszacz na powierzchnię ok. 1500-2000m.kw. i początkowo bawiły się ze mną w ciuciubabkę przenosząc się np z drugiej strony domu-tam gdzie to ustrojstwo akurat nie działało. Teraz wypośrodkowałem umiejscowienie ustrojstwa i jest spokój.

Najlepszy byłby odstraszacz o zmiennej częstotliwości.

No albo łopata i te piwa :lol:

dajesz kretowi najpierw się napić piwka a poźniej go łopatą po... futerku :) :) :D :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się może podepnę, bo po lekturze wszystkich wątków nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie, mianowicie, jak zamontować tą pułapkę? Kupiłam taką, ale ona mi się do korytarza nie miesci, jest dużo większa i nie mogę wcisnąć za nic, a jak zaczynam rozkopywać, to wszystko mi się zasypuje, ech kicha. Czy ten mój krecik taki malutki, czy ta pułapka felerna?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt. z art Prawdziwą zmorą wielu działkowców są krety występujące na trawnikach i usypujące kopce. Dlaczego występują i jak je odstraszyć?: Krety występują najczęściej na glebie żyznej, w której jest dużo owadów, co jest pożywieniem kretów. Nie należy zatem przesadzać przy zakładaniu trawnika z próchnicą, a zawartość piasku nawet w 70% nie pozwala na dużą obecność owadów, a więc i kretów. Krety, jeżeli już są, nie lubią hałasu, a więc częste koszenie mechaniczne je odstrasza. Istnieją również elektroniczne odstraszacze, które można stosować jeżeli nie ma innych możliwości, a krety robią nam ogromne szkody.

 

reszta o trawniku tu- http://dzialkowicz.private.pl/trawnik.htm

 

albo tu http://www.ogrody-krzekowo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=98

 

Po 4 latach obserwacji walki mojego tescia z kretem doszlismy do wniosku ,że ogrod jest bogaty w skladniki pokarmowe i .....robactwo ,ktore zyje w ziemi ,wiec kreta sie nie przegoni z takiego żerowiska .....chyba trzeba bedzie go polubić ,bo jak nie bedzie kreta to pedraki i inne robactwo zeżre trawnik od spodu i też bedzie problem z zamieraniem i usychaniem trawy :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krety występują najczęściej na glebie żyznej, w której jest dużo owadów, co jest pożywieniem kretów. Nie należy zatem przesadzać przy zakładaniu trawnika z próchnicą, a zawartość piasku nawet w 70% nie pozwala na dużą obecność owadów, a więc i kretów.
Widzę pierwszy pozytywny aspekt posiadania gleby gliniastej i piaszczysto-żwirowej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glina może i ogranicza obecnosc kretów ale na pewno ich nie eliminuje - u mniej jest glina okrutna a kret też sie pojawił, w zeszłym roku zachowywał sie kulturalnie i stawiał kopce wszędzie oprócz trawnika ale w tym roku zmienil upodobania i zaczął od trawnika. krety są wrażliwe na dźwięki i zapachy i myślę, że w tym kierunku trzeba dążyć :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glina może i ogranicza obecnosc kretów ale na pewno ich nie eliminuje - u mniej jest glina okrutna a kret też sie pojawił, w zeszłym roku zachowywał sie kulturalnie i stawiał kopce wszędzie oprócz trawnika ale w tym roku zmienil upodobania i zaczął od trawnika. krety są wrażliwe na dźwięki i zapachy i myślę, że w tym kierunku trzeba dążyć :wink:

 

Nie! U nas ziemia gliniasta, a tych stworzeń od groma i trochę. Kopczyków tyle ile grzybów po deszczu. Odstraszacz dźwiękowy też ich nie zniechęcił :cry:

Chyba trzeba się przyzwyczaić :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 4 latach obserwacji walki mojego tescia z kretem doszlismy do wniosku ,że ogrod jest bogaty w skladniki pokarmowe i .....robactwo ,ktore zyje w ziemi ,wiec kreta sie nie przegoni z takiego żerowiska .....chyba trzeba bedzie go polubić ,bo jak nie bedzie kreta to pedraki i inne robactwo zeżre trawnik od spodu i też bedzie problem z zamieraniem i usychaniem trawy :roll:

 

I trzeba będzie zakładać takie wątki:

http://forum.muratordom.pl/slimaki-i-pedraki,t2672.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim bardzo rozeźlonym na krety przypominam o istnieniu znacznie gorszych szkodników ogrodowych:

- jelenie (mam działkę pod lasem) zżerają kwiaty, wszystkie młode pędy drzew owocowych wiosną, a jesienią owoce prosto z drzew,

- psy - rozkopują gdzie popadnie, jednak obsikują nie gdzie popadnie, tylko upatrzone ciągle te same rośliny,

- mróz (nie wiem czy mój duży orzech przeżyje po tej zimie),

- przymrozki wiosną,

- ludzie (zdarzyło mi się przed laty, że dokładnie 8 grudnia jakiś nygus wyciągnął z ziemi kilka drzewek owocowych posadzonych na wiosnę - po co?).

A krety? Znam, znam, bardzo dobrze znam. Jednak krety to pikuś przy tych innych szkodnikach. Wystarczy systematycznie kosić trawniki kosiarką spalinową i częstotliwość ich wizyt maleje.

Pozdrawiam

Flexus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...