Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ZDUN do kominka?


Pepe

Recommended Posts

Wydawało mi się, że to zamierający już zawód. Z usług zduna korzystałam przy przebudowie kuchni węglowej w starym domu. Nie było łatwo go znaleźć (dziesięć lat temu, peryferie Warszaw). Kominek robił pan związany ze sprzedawcą kominków, wątpię czy był zdunem. Tyle, że to był kominek z wkładem, taki zrobić o wiele prościej. Jeśli kominek ma być tradycyjny, to rzeczywiście łatwo go źle wykonać, a jak nie ma dobrego ciągu, to bieda...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to zdun ma tyle do kominka z wkładem co murarz do regipsów.

Wiedza zduńska jest nieodzowna przy piecach i kominkach otwartych.

Sam dokształcam się obecnie w tym względzie i prawda jest taka że uczę się tego fachu od zdunów właśnie z dziada, pradziada w zamian dokształcając ich z "nowoczesnych technologii" jakimi są wkłady kominkowe.

Ale jest kilka firm kominkowych w regionie gdzie mieszkam, prowadzonych przez zdunów, którzy jakoby w naturalny sposób przeszli na wkłady i kominki otwarte oraz piece wykonują teraz sporadycznie (niestety takie jest dzisiaj ukierunkowanie rynku). Ci "starzy" zduni są kopalnią wszelakiej wiedzy na ten temat.

Rozmawiać z nimi to naprawdę "zawodowa frajda".

Czego i Tobie życzę.

Pozdrawiam.

I nie dziw się że "co kominkarz to inne zdanie".

Każdy zdun też bazuje na własnym (rodowym) doświadczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Zdu to podstaw dobrego kominka z kafli ,kuchni,pieca ale jego wiedza jest bardzo potrzebna przy prwidowym wykonaniu kominka z wkładem bo takich" majster-klepków " jak ostatnio spotkałem w różnych "firmach z komnkami" to mam dość . Zdu to zawód mało popularny bo praca wymaga wiedzy i doświadczenia a z kartongipsu i wełny to byle ruski poskleja. Czy wiecie że w niemczech niestosujesie wełny do budowy kominków?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...