Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

prawo spadkowe - chyba nikt nie bedzie wiedzial


mlynek222

Recommended Posts

Witam,

 

Mam dwie dzialki na oku do kupienia i w obu przypadkach jest problem z ustaleniem wlasciciela:

 

1) dzialka z domem. Od 7 lat stoja puste po zmarlej samotnej kobiecie. Kobieta miala dwoch braci, jeden zyje i ma zone oraz dwoje dzieci, drugi zmarl, zyje jego zona oraz dwojka dzieci. Przez ostatnie 7 lat podatek placi tylko jeden brat(ten ktory zyje)

 

2) dzialka z tzw. "uwlaszczenia" zapisana jest na niezyjaca kobiete. Kobieta miala troje dzieci ktore zyja. W gminie powiedziano mi ze moga byc problemy z przepisaniem dzialki na dzieci poniewaz Zmarla nie byla w uzytkowaniu wieczystym tylko wlasnie posiadala ja z uwlaszczenia. NIe wiem o co chodzi.

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja z działkami niewesoła :(

 

po pierwsze: proponowałbym Ci sprawdzić wpis w księdze wieczystej;

 

po drugie: udać sie do notariusza;

 

po trzecie: i to wszystko pod warunkiem, że Ci na działce (pierwszej opisanej) bardzo, ale to bardzo zależy, ponieważ w przypadku kilku właścicieli (współwłaścicieli) sprawa może być kłopotliwa. Brak informacji czy było postępowanie spadkowe po zmarłej, kto przyjął, kto odrzucił spadek itd. Wiele niewiadomych. A to, że jedna osoba płaci podatek nie przesądza wyłącznych jego praw do nieruchomości. Z wieloma zawsze trudniej się dogadać :evil:

 

Najwłaściwszym będzie konsultacja z notariuszem

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym przypadku będzie trzeba zapewne przeprowadzić dwa postępowania spadkowe - pierwsze po zmarłej właścicielce, drugie po jej zmarłym synu. Jeśli rodzina żyje w jakiej-takiej zgodzie, trochę to potrwa, ale da się przeprowadzić.

 

W drugim przypadku chodzi prawdopodobnie o uwłaszczenie na podstawie ustawy z 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (tzw. żartobliwie "ostatnie uwłaszczenie chłopów na ziemiach polskich"). Na jej podstawie nabyli własność z mocy prawa posiadacze gruntów rolnych (najczęściej tzw. nieformalni nabywcy, co chcieli zaoszczędzić na notariuszu i kupowali ziemię na podstawie zwykłych umów pisemnych). Początkowo własność stwierdzali naczelnicy gmin, potem (chyba od 1982 r.) sądy cywilne. Jeśli była taka decyzja naczelnika gminy ("akt własności ziemi") albo orzeczenie sądu, nie powinno być większych problemów z wpisem własności do księgi wieczystej (pewnie trzeba ją będzie dopiero założyć), ale sytuacja może byc bardziej skomplikowana niż sobie zgadujemy (np. akt własności był wydany na zmarłego wcześniej męża kobiety itp.). I oczywiście bez postępowania spadkowego się nie obędzie, tak czy owak.

 

Jeśli masz czas i żyłkę detektywistyczno-prawniczą albo czas i pieniądze na prawnika, a działka jest atrakcyjna, możesz z tym powalczyć (mój znajomy kupował kiedyś działkę przez trzy lata "na raty" tzn. skupował udziały od spadkobierców), tyle że w dobie galopujących cen nieruchomości ryzyko jest duże i trzeba spisać "mocne" umowy ze spadkobiercami, bo stracisz i czas i pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj jeszcze na wiek dzieci - prawdopodobnych spadkobierców. Jeżeli są małoletni, to raczej w to nie wchodź (na zbycie przez ich przedstawicieli ustawowych udziałów w nieruchomości niezbędna będzie zgoda sądu rodzinnego, a to dodatkowo trwa).

 

W drugim wypadku dokładnie sprawdź akt uwłaszczeniowy - nawet jeżeli był tylko na nieżyjącą kobietę, ale w dacie nabycia własności była we wspólności małżenskiej, to i jej mąż nabył to prawo (mimo,że w księdze wieczystej może być wpisana tylko ona). Gdyby on miał jakieś inne dzieci, niż te wspólne, to krąg spadkobierców Ci się rozszerza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...