Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego dachówka ceramiczna jest lepsza od betonowej?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 102
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Często się słyszy, że dachówki betonowe mają krótką trwałość. Ktoś na początku tego postu napisał, że po 30 latach dachówka betonowa pękała w rękach.

Jakiś czas temu miałem okazję rozebrać budynek gospodarczy postawiony przed pierwszą wojną. Na dachu leżała dachówka betonowa niemalowana, przynajmniej nie było żadnych śladów po malowaniu. Według dziadka ta dachówka miała co najmniej 90 lat. Te dachówki były mi nie potrzebne więc je załadowaliśmy razem z innym gruzem. Gruz był ładowany i rozładowywany mechanicznie. Ostatnio używaliśmy tego gruzu do wysypania drogi. Wiecie co było najciekawsze, że większość tych dachówek nawet nie popękała. Dopiero przy utwardzaniu zaczęły się rozdrabniać. Gdyby zostały na tym dachu to pewnie jeszcze by mnie przeżyły ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dom z dachowka ceramiczna, sąsiad ma dom z betonowa.

Oba dachy byly robione w zeszlym roku, wiec przetrwały pierwsza zime.

Efekt: na skutek uszkodzenia mechanicznego czy działania skokow temperatury

jedna dachówka troche sie ukruszyła. Gdybym miał czerwona - nie byloby problemu, ale mam antracytowa i widac taki "kwiatek" na dachu.

Sąsiad ma dachowke betonowa - po przełamaniu jego dachowki widac, ze jest barwiona nie tylko zewnetrzna powłoka ale cały beton z ktorego wykonana jest dachowka - efekt? u sąsiada nawet wiekszych uszczerbien na dachu nie widac.

Bynajmniej jednak nie żałuje posiadania ceramicznej dachowki - jest po prostu ładna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Planuję budowę domu i chodząc w poszukiwaniu pokrycia dachu wśród wielu znanych producentów dachówek ceramicznych spotkałem się z wyrobami niemieckiej firmy Meyer-Holsen. Sprzedwca na składzie bardzo zachwalał dachówki tej firmy, jednak chciałbym poznać również opinie osób, które kupiły, bądz miały do czynienia z dachówkami tego producenta. Konkretnie interesuje mnie typ dachówki Tandem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda dachówka cementowa czy ceramiczna spełni doskonale swoje zadanie i nas przeżyje! Przy zakupie dachówek warto się więc kierować walorami estetycznymi i zasobnością portfela. Dachówki Meyer-Holsen to bardzo dobry produkt choć nie barwiony w masie. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 3 months później...

Dlaczego ceramiczne są lepsze....???

 

Dlatego, że 99% społeczeństwa tak uważa. :D Nawet większość tych co kupili betonową raczej kierowali się ceną z założeniem, że jej parametry są i tak wystarczające.

 

Ja wybrałem ceramiczną bo jak będę swój dom kiedyś sprzedawał to z pewnością w głosie powiem ".....oczywiście, że ceramiczna...." :D :D

 

A gdybym budował dla siebie tak "dożywotnio"...to nie wiem jaką bym wybrał.

 

Co lepsze pies czy kot, a które święta, dom parterowy czy piętrowy, okulary czy soczewki.... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Chciałbym żeby został nieco rozwienięty wątek zasygnalizowany przez Damiana Budowniczego, mianowiecie chodzi o ochrone dachowki przed mchami. Ma do tego słuzyć blacha miedziana ale dokładnie w którym miejscu ją montować, ile i jak. Byłoby świetnie gdyby autor powrócił do tego wątku.

 

Damian, zapraszamy, please.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dachówka Sirius firmy Rupp Ceramika na moje 144 m2 dachu została wyceniona na 4800 zł (2,6 zł brutto/ sztuka) natomiast dachówka na wykończenie bocznych połaci ok 24 metry bieżące na ok. 1800 zł czyli coś około 75 zł za metr a więc w granicach 20 zł za sztukę.

Mam pytanie czy można w spsób bezbolesny z tych bocznych dachówek zrezygnować . Wiem że z jednej strony będzie problem bo zamek boczny bedzie na wierzchu. Czy można byłoby go odciąc? Po drugie jak zakończyc krawędzie dachu nie korzystając z dachówek bocznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy zastosować szeroką taśmę pod gąsiory. Oczywiście wszystkie obróbki również miedziane a szczególnie kominy i kosze. W miejsce dachówek szczytowych obróbka blacharska. Oczywiście zamki boczne do obcięcia. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam!

A może by tak troszkę podciągnąć wątek i rozciągnąć tematykę odnośnie powłok jakie nanosi się na powierzchnię dachówek.

W przypadku dachówek ceramicznych producenci przedstawiają angoby,angoby szlachetne i glazury.

 

Czy ma ktoś szerszą wiedzę odnośnie zalet i wad takich powłok?

Czy są producenci,których należy piętnować lub też może chwalić za swoje produkty pod tym kątem? Wiele mówiło się, że w naszych warunkach klimatycznych na dachówkach glazurowanych pojawiają się "pajęczynki" co nie wpływa na jakość dachówki i jej funkcjonalność natomiast pogarsza walory estetyczne. Choć błyszczy się pięknie, ale to moja subiektywna ocena,a jak wiemy "o gustach się nie dyskutuje".

 

Bardzo proszę o przedstawienie własnych doświadczeń a nie powielanie informacji zasłyszanych lub też przeczytanych gdzieś na forum. Przecież dookoła wiele domków a na nich dachy, które pokryte są nierzadko dachówkami różnych producentów.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...