Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam piętrowy dom jednorodzinny, piętro w stanie surowym zamkniętym, dół zrobiony od 30 lat. I teraz pytanie - czy opłaca mi się ciągnąć do góry instalację gazową? Kuchnię będę miał "otwartą" na reszte pomieszczeń, a do tego kuchnia i korytarz na górze to wysokość 2m :(. Czy nie przesadzę, jeśli odpuszczę sobie przeróbkę instalacji gazowej, żeby pociągnąć gaz do góry tylko po to, żeby mieć gazowy piekarnik? Czy nie lepiej zostawić sobie piekarnik + płytę na prąd? Wiem, że samo użytkowanie wyjdzie później drożej przy energii elektrycznej, ale i tak w najbliższych planach chcę zmienić w kotłowni piec - z termy gazowej, która pewnie i tak nie uciągnie całego ogrzewania na piec miałowy lub coś w tym stylu...

Macie jakieś sugestie co do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawa jest bardzo prosta .. musisz zrobić rachunek zysku i strat. tj.

 

- obliczyć ile cię wyjdzie ta przeróbka instalacji gazowej

- obliczyć jak jest różnica w „ opalaniu” gazowym a elektrycznym i np. za rok

- potem zastanów się ile masz zamiar mieszkać w latach :p i porównujesz wartość przeróbki gazu / z zyskiem wynikającym z opalania gazem .. jeśli okaże się że zysk będzie większy to możesz robić przeróbkę .. jeśli okaże się ze przeróbka będzie kosztowała np. 1000 zł a ty prze ten okres zaoszczędzisz z tytułu opalania gazowego np. 700 zł to sprawa jest jasna

 

- dodatkowo możesz porównać sobie ceny kuchenek .. bo z tego co wiem to elektryczne różnią się od gazowych w cenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzytkowalismy kuchnie gazową w domu rodzinnym, obecnie mamy plyte witroceramiczną i piekarnik elektrychny, jakie są argumenty za kuchenka elektryczną:

:D piekarnik w kuchniach gazowych i tak jest elektryczny i ton konsumuje wiekszość energii, dlatego sama plyta nie ma sensu ze wzgledu chocby na rure którą trzeba doprowadzić do plyty,

:D zużycie pradu przez plyte nie jest duze dzieki precyzyjnemu sterowaniu i wykorzystaniu mocy resztkowej, dodatkowo łatwo mozna utrzymywac ciepłe posiłki dla osób spozywajacych je później i nie w jednakowych porach co niestety jest normalne w dzisiejszych czasach.

:D czyszczenie płyty ceramicznej to bajka w porównaniu z płyta gazową, czy ktos próbował doczyscić zapalony ruszt po np 2-letniej eksploatacji, zycze powodzenia ja nawet kiedys w desperacji wypaliłem go w ognisku i czysciłem potem papierem sciernym, ekscytujace przezycie :-? :evil:

:D w wyniku spalania gazu wytwarza się w połaczeniu z oparami potraw specyficzna maź która zalepia wyciag i jego okolice, plyta elektryczna jest pozbawiona tego problemu,

:D pomieszczenie kuchni wyposazona w płyte elektryczna jest zdecydowanie mniej przegrzane, uchwyty garnków sie nie przegrzewają, jak w gazowej.

:cry: niestety płyta elektryczna wymaga garnków z bardzo równym dnem, tak zeby przylegały do plyty, dlatego trzeba wziąć szeroki zamach i sie pozbyc zwichriowanych staroci.

:D płyte mozna łatwo przenieść przy zmianie koncepcji aranzacji wnetrza (wystarczy dłuzszy przewód) z rurą gazowa taki numer nie przejdzie.

 

No i to tyle mam nadzieje że teraz wybór jest juz prosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...