Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tynk tradycyjny na ścianę jednowarstwową z bk


Recommended Posts

Myśmy położyli tynk cementowo wapienny na ścianę jednowarstwową bk. Powodem (chyba niestandardowym) było to, że mamy tzw. boniowania i lepiej było zrobić rowki w tynku niż w ścianie. Tynk leży od dwóch tygodni, więc nie mamy za dużo doświadczeń. Na to miała iść farba, ale baliśmy się, że będzie za mało wytrzymałe (zwłaszcza narożniki i bonie). Na jesieni zostanie położony jeszcze cienkowarstwowy silikatowy. Gdyby nie cena, to pewnie byśmy wybrali silikonowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojej skasowało moją odpowiedź, więc jeszcze raz:

 

Kasiek, my też mamy do zrobienia takie boniowania, tylko, że ja myślałam, że to trzeba zrobić ze styropianu. Jakiej grubości daliście tynk, żeby te boniowania ładnie wyszły? Czemu chcesz to jeszcze pokrywać dodatkowym drogim tynkiem, nie wystrarczy pomalować dobra farbą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie farba, bo boimy się o wytrzymałość. Mamy dużo dzieci i wprawdzie już im zapowiedziałam, że koniec z malowaniem na ścianach (tak było w starym domu), ale nie ma siły - jakaś piłka jest w stanie się zapodziać i strzelić w dom, albo coś podobnego.

Tynk ma grubość ok. 1,5 cm. Nie ma na razie koloru, wszystko w jasnej szarości tynku, ale wygląda nadspodziewanie dobrze. Też był pomysł początkowo ze styropianem bądź wycinanie w Ytongu, ale po naradach z majstrem zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie. To dla niego też była nowość, ale facet ma talent do budowania i dobre pomysły.

Początkowa technologia wykonania była taka:

*) w miejscu rowków przybijali listewki

*) tynkowali całość

*) po przeschnięciu tynku zdejmowali (odrywali) listewki - niestety odczhodziło miejscami za dużo tynku

 

Potem po prostu wycinali (nie wiem czym - jakąś szlifierką?)rowki w przeschniętym tynku. Oczywiście też wzdłuż jakiejś listewki - efekty lepsze niz poprzednie.

Docelowo rowki będą wykończone tynkiem cienkowarstwowym - w tej chwili jest to "do muru"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowalismy się jednak na tynk cienkowarstwowy na siatce (silikatowy). Zdecydowaliśmy, że boniowania na rogach domu będziemy wycinać, a nie doklejać styropian. Wygląda to, jak na razie, bardzo ładnie. Każde nacięcie panowie obrabiają listwami aluminiowymi z siatką. Nad oknami będą bonie ze styropianu gr 2 cm, szer 10 cm do wysokości 1/3 okna. Ganek: specjalnie wykonane kształtki styropianowe. Wszystkie elementy dekoracyjne i kolumny będą na biało, tynk w kolorze jasny- krem.

 

Dziękuje wszystkim za rady i pozdrawiam,

 

Karolina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie farba, bo boimy się o wytrzymałość....

 

Farba silikatowa nie tworzy powłoki malarskiej tylko penetruje tynk, a następnie w procesie chemiczym tworzy krzemionkę, na i wewnątrz tynku (patrz: http://www.tikkurila.pl/paints/produkty/prezentacje/renova_silikat.ppt )

 

Nie ma więc mowy o odpryskach - dodatkowo wzmacnia to tynk i nadaje mu nowych właściwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolina - skoro się już zdecydowałaś na tynk silikatowy, to proszę pochwal się jakiej firmy i ile Cię to kosztuje (materiał + robocizma). Mi powiedzieli cenę 30PLN za robociznę (tynk na wełnie). Prawdopodobnie nie ma zbyt wielkiego wyboru producentów tego tynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...