Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy na postawienie drewnianej szpoy potrzeba pozwolenie?


roszponka

Recommended Posts

Kupiliśmy drewnianą szpoę 7x4,5,

na takie różne szpargały typu kosiarka,taczka itp.

Wcześniej stała ona na podmurówce z cegieł .

My też chcemy ją tak postawić .

Czy ptrzebne jest pozwolenie na budowę??

Może ją postawić na palach ?

Mówią że jak nie ma stałych fundamentów to nie trzeba pozwolenia .

My wolelibyśmy na podmurówce.

Ale co na to przepisy?

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pewnie bedzie tyle wersji odpowiedzi, ilu odpowiadających.

Zalezy jeszcze gdzie będziesz to stawić?? Przy domu jednorodzinnym czy w zabudowie siedliskowej. Jak przy jednorodzinym, to pozwolenia na budowę nie potrzebują (a jedynie zgłoszenia)

wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty i altany oraz

przydomowe oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do

25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać

dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

*art. 29 ust. 1 pkt 2 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego

 

Czyli 7*4,5 to 31.5 = pozwolenie na budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

odświeżam temat\

interesuje mnie ta sprawa, ale odnośnie usytuowania na działce, tzn. czy trzeba zachować przepisowe odległości od granicy działki, tzn. 3 lub 4m. Załóżmy, że chcę postwić wiatę na drewno do kominka. Nie jest to budynek, nie ma ścian, okien, a jedynie ażurową konstrukcję. W jakiej odległości moge postawić ją od granicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie trzeba zachowywać tych odległości, gdyż wiata nie jest budynkiem, co ma nawet swoje odzwierciedlenie w ustawie prawo budowlane (art. 29 ust. 1 pkt 1), gdzie wiata jest wymieniana obok budynków gospodarczych, czyli ustawodawca wyraźnie te dwa obiekty budowlane rozróżnia.

Odległości od granicy są określone dla budynków ( ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.)

Ale moze ktoś ma inne zdanie na ten temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie

gdzieś spotkałem się jednak z opinią, że jeżeli "obiekt" jest trwale połączony z gruntem (czyli ma fundamenty), to odległości muszą być zachowane

Ja też się spotkałem z takimi opiniami, jednak nie popartymi żadnymi konkretnymi argumentami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z przepisami:

Rozporzadzenie ...... nowela z

"§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

8) budynku gospodarczym - należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych,

"§ 12. 1. Jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:

1) 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,

2) 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.

Budynek inwentarski, budynek gospodarczy ze ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi nie mogą być sytuowane w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego albo budynku użyteczności publicznej, dla których wydano decyzję o pozwoleniu na budowę na sąsiedniej działce.";

 

 

Czyli jasno wynika, że podane odległości dotycza BUDYNKU, którym jest ( z Prawa Budowlanego):

 

2) budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach; - dopowiem, że bez wzgledu na materiał z jakiego go wybudowano.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm, a ja ostatnio dzwoniłam do nadzoru budowlanego i dodatkowo do architektury (wydaja pozwolenia na budowę) w Toruniu, bo chcemy pobudowac wiatę na węgiel i altankę. W tych dwóch miejscach panie powiedziały mi, że odległość od sąsiada to 3m, nie potrzeba zezwolenia tylko zgłoszenie z ręcznym szkicem co i gdzie będzie zrobione. Wyjatkiem jest pobudowanie w tzw.ostrej granicy takiego samego "budynku" przez sąsiada. Trochę mnie to zmartwiło, bo stracę trochę działki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...