Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jestem na świezo po wizycie u ortodonty z moją córką i jestem w lekkim szoku. Wiem ze będzie miała zakładany aparat łukowy na górną i dolną szczekę aby wyprostowac zeby , potrzebny będzie równiez aparat do poszerzenia szczeki górnej poniewaz jest za wąska ( będzie rozerwany szew - kośc- na podniebieniu) z tym wszystkim się liczyłam , ale pani doktor powiedziła że równiez bedzie potrzeba usunąc trzeci migdał poniewaz najprawdopodobniej to on jest przyczyna niedorozwiniecia szczeki górnej, poniewaz cały czsa dziecko oddycha przez buzie więc przegrody nosowe się nie rozwijają a za tym i podniebienie nie rozrosło sie odpowiednio

Mozna te wszystkie aparaty prostujące załozyć , wszystko bedzie o.k. tylko bez wycięcia tego migdała z powrotem wada może sie cofać . Co robić czy dla estetyki i wygladu wycinać czy zostawiac i zakładać aparaty mimo wszystko

 

będe chciałasiejeszcze skonsultować w tej sprawie z laryngologiem i pediatrą , faktycznie córka oddycha tylko buzią ma zawsze rozchylone usta , mówi nosowo , sińce po oczami ( podobno podstawowy objaw przerośniętego trzeciego migdała- niedotlenienie) -

 

 

moze ktoś miał z takim problemem do czynienia a może jest fachowcem z którejś z tych dziedzin

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/78519-absurd-czy-konieczno%C5%9B%C4%87-trzeci-migda%C5%82-a-prosty-zgryz/
Udostępnij na innych stronach

Trzeci migdał czyli podniebienny, jeżeli jest przerośnięty, rzeczywiście bywa przyczyną zaburzeń czynnościowo-funkcjonalnych w obrębie szczęki i żuchwy. Bywa on powodem niedorozwoju kości szczęki, otwartego zgryzu, zaburzeń w wymowie(seplenienie, gardłowanie, nosowanie).

Rzecztwiście jest tak, że migdał podniebienny gdy jest przerośnięty powoduje niedrożność jamy nosowej. To z kolei powoduje oddychanie przez usta. Skoncentruję się na tym. To oddychanie przez usta uniemożliwia odpowiednio nawilżyć i oczyścić wdychane powietrze(to jest rola zatok przynosowych-stąd może być ich niedorozwój). W wyniku wdychania przesuszonego powietrza może wysuszać nadmiernie śluzówkę górnych dróg oddechowych. Może to powodować częstsze infekcje dróg oddechowych.

Czyli widzisz przerośnięty migał podniebienny ma wpływ nie tylko na wygląd.

Poza tym musisz pamiętać, że pozostają jescze dwa migdały, które skutecznie będą bronić Twojej pociechy.

A ortodonta ma rzeczywiście rację. Co z tego, że będziesz męczyć dziecko aparatem jak po zdjęciu wada może z powrotem się ujawnić(niestety nieprawidłowe nawyki dość znacznie kształtują nasz organizm przez całe życie).

Sam zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, więc dziecko nic nie czuje. A dzieci wyjątkowo szybko i dobrze "goją" sie po tym zabiegu.

Jeszcze jedno. Piszesz o rozrywaniu szwu pośrodkowego. Nie obawiaj się. To jest tylko taka drastyczna nazwa :D . W rzeczywistości aparat ortodontyczny "rozrywa" czyli rozszerza miejsce złączenia się dwóch kości szczękowych. Na zewnątrz nic nie widać. Poprawia się tylko geometria twarzy a co za tym idzie wygląd.

Jeszcze jedno. Wspominasz o niedostatecznym wzroście kości szczęki(tej górnej bo dolna "szczęka" to żuchwa). Trzeba się zastanowić czy szczęka jest tylko niedorozwinieta w kierunku "na boki" czy też w kierunku przenio-tylnym. Jeżeli tak jest to czy niedorozwój kości szczęki nie powoduje niedrożności nosa. Bo w takim przypadku to wycięcie migału podniebiennego jest bezzasadne.

Czy ta opinia ortodonty była wydana po zrobieniu modeli i zrobieniu zdjęć cefalometrycznych?

Ps to są zdjęcia rtg: pantomogram, zdjęcie boczne i czasami na wprost, kości czaszki.

Jeżeli ortodonta to zrobił to OK, jeżeli nie to skonsultuj się z innym ortodontą.

To jest drogie, długie i poważne leczenie, żeby "próbować" poprawić tylko wygląd.

Wiem, że dla pacjenta liczy się przede wszystkim wygląd. Ale to jest uwarunkowane od prawidłowych relacji kości szczęk.

Rozerwanie szczęki rozszerza ją w poprzek :D . W związku z tym nie ma nic wspólnego z oddychaniem drogą nosową.

A wycięcie migdałka udrażnia górne piętro nosogardzieli. Oddychanie nosem jest wpisane w naszą fizjologję, tak więc nie ma potrzeby reedukacji. No chyba, że zmiany w zgryzie zaszły tak daleko, że wargi górna i dolna warga nie są w stanie zejść się razem w stanie równowagi napięcia mięśni twarzy i mięśni żwaczowych(tj w tzw położeniu spoczynkowym).

dziekuję Ci bardzo za tak wyczerpujący opis - jestes chyba fachowcem z dziedziny laryngologi lub ortodoncji

 

zdjęcia mam zrobic całej szczeki ( pantomogram ) i zdjęcie z profilu ,po dostarczeniu zdjęc do ortodąty będzie ustalony cały proces lecznia

 

 

zastanawiam sie bo to samo powiedzałł mi ortodata że mozna skorygowac ta wadę nie wycinając migdałka ale wada może sie cofac , czyli co zęby z powrotem będą się krzywić czy ta poszerzona szczeka górna będzie się kurczyć do poprzednich wymiarów..........

Jeżeli chodzi o cofanie się wady to nie chodzi o kurczenie się szczęki, tylko o powstawanie zgryzu otwartego. To znaczy, że po zaciśnięciu szczęk pozostaje szpara pomiędzy siekaczami górnymi i dolnymi. Wiek tutaj nie ma znaczenia, chociaż u dzieci i młodzieży dorastającej ta wada może pojawić się w nasilonym stopniu.

Proszę nie obawiaj się zabiegu usunięcia migdałka podniebiennego, ponieważ jest to na prawdę zabieg mało inwazyjny i stosunkowo mało stresujący. A zyskasz o wiele więcej niż to co opisywałem w moich wcześniejszych postach.

Tak na szybko podsumowując Twojego ortodontę. Jeżeli myśli (a widać że tak) o tym co będzie dużo dalej po skończeniu leczenia to jest to osoba z wyobraźnią, a to u ortodonty (oprócz wiedzy i doświadczenia) najważniejsza rzecz.

I jeszcze jedno. Nie bój się, że trafiłaś w ręce lekarzy i oni chcą pokroić i zamęczyć Twoje dziecko :wink: , oni chcą na prawdę dobrze.

Nie jestem ortodontą, ale w moim zawodzie jego wiedza jest bardzo przydatna :wink: .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...